Prawidłowe mycie okien cz.2 Myjemy ramy okien

W jaki sposób prawidłowo wymyć okno?

Okna powinno się myć 3-4 razy w roku nie tylko z zewnętrznej strony, lecz również od środka. Opady atmosferyczne i zanieczyszczenie powietrza odpadami przemysłowymi niszczą okna, a osadzający się kurz jest siedliskiem mikroorganizmów, które tworzą mikropory w ramach okna. Do nich dostaje się brud, który z czasem nie da się już usunąć. Szczególnie biała rama okna wymagają częstego mycia, ponieważ szybko widać na nich skutki opadów atmosferycznych, zanieczyszczenia z powietrza, tłuszcz z przygotowanej na kuchence żywności, kurz, odciski palców.

Przed przystąpieniem do mycia okien zdjąć lub odsunąć firanki, zdjąć kwiaty z parapetu. Mycie okien powinno się zacząć od wymycia ościeżnic, ram okiennych, metalowych okuć, gumowych uszczelek. Na okuciach w górnej części skrzydła i uszczelkach na dole okna zbiera się najwięcej kurzu i brudu. Do mycia tych elementów wystarczy użyć letniej wody z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń.

Mycie szyb trzeba zostawić na sam koniec. Żadnych elementów okien nie powinno się myć „na sucho”.

  1. Niewielkie zabrudzenia usunie woda, delikatny płyn do naczyń i ściereczka z mikrofazy lub mikrofibry (nie zostawia kłaczków i nie naładuje elektrostatycznie ramy okna i szyby). Nawet bardzo delikatne środki do mycia okien powinno się zmyć czystą letnią wodą, aby nie zostawiły plam i zacieków. Zakamarki można doczyścić miękką, wcześniej używaną szczoteczką do zębów.
  2. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach, gumowe uszczelki przetrzeć wodą z sodką kuchenną, a uszczelnione silikonem miejsca odkazić octem. Trzeba pamiętać, że ocet mocno wysusza gumę i może uszkodzić gumowe uszczelki.

Jeśli pleśń już powstała, należy usunąć jej ślady, następnie miejsce spryskać etanolem, poczekać aż wyschnie i czynność powtórzyć nawet kilkakrotnie. Do etanolu można dodać nie więcej niż kilka kropel olejku eterycznego (nie syntetycznego, bo ten nie ma właściwości dezynfekcyjnych). Do dezynfekcji doskonale nadają się delikatne naturalne olejki z cynamonu, goździków, lawendy. Ich wadą jest silny zapach, który usunie długie wietrzenie. Dopiero po dokładnym wymyciu i osuszeniu ramy okiennej można zabrać się za mycie szyby.

Porady, jak dbać i czyścić okienne ramy z aluminium

Okna aluminiowe pokrywane są warstwą proszku lub lakieru, które chronią je przed korozją tak długo, dopóki nie powstanie na nich rysa.
Okienne ramy z aluminium najlepiej czyścić używając miękkiej ściereczki i ciepłej wody z dodatkiem łagodnego środka do zmywania. Następnie metal trzeba opłukać czystą wodą i bardzo dokładnie wytrzeć suchą ścierką.

Lekkie zabrudzenia na aluminiowej ramie okna wystarczy pocierać wilgotną ściereczką z frote.

  1. Uporczywe zabrudzenia na aluminiowej ramie okiennej doczyści pasta do zębów lub nafta, które trzeba później dokładnie zmyć czystą letnią wodą, a metal dokładnie wysuszyć suchą miękką ściereczką. Po czyszczeniu wetrzeć w aluminium smar do łańcucha roweru lub do zawiasów drzwi w sprayu, które dadzą mu blask i ochronią go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  2. Aluminium można ostrożnie i delikatnie wyszorować preparatem do czyszczenia srebra lub stali, ale nie stosować go częściej niż 1-2 razy w roku.
  3. Aluminiowych ram okna nie wolno czyścić kwaśnymi środkami ani płynami na bazie rozpuszczalników (np. środkami go czyszczenia grilla czy piekarnika), ani używać ostrych szczotek czy materiałów ściernych, ponieważ mogą poważnie uszkodzić delikatny metal.

Do konserwacji okiennych ram z aluminium najlepiej użyć wosk stosowany do karoserii samochodowych, na koniec delikatnie wetrzeć wazelinę w uszczelki (ale nie w ramy) okna. Konserwacje przeprowadzać jesienią i wiosną.

Do mycia ram okiennych nie wolno stosować środków mogących powodować korozję metalowych części okna!

Dopiero po wymyciu ram okna powinno się przystąpić do mycia szyb.

 

Artykuły powiązane:

Prawidłowe mycie okien. Przygotowania.
Mycie i konserwacja ram okien z PCV
Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych.
Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia i polerowania szyb.
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.2
Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *