Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien
Rady jak dbać o okucia okienne i uszczelnienie okien, aby zachować ciepło w pomieszczeniu i nie zniszczyć okien
Jesienią i wiosną okna są szczególnie narażone na deszcz i wiatr, dlatego koniecznie trzeba zadbać o stolarkę, metalowe części i uszczelnienie okien.
W jaki sposób dbać o okucia okienne?
Do okuć okna należą zawiasy, zamki, klamki. Okucia są obecnie montowane na całym obwodzie skrzydła i o wszystkie ich części trzeba jednakowo zadbać. Wszystkie ruchome części okuć okna należy dokładnie wyczyścić i zakonserwować. Najpierw powinno się je wymyć z resztek kurzu, cząstek tynku. Żadna z metalowych części okna nie może być zanieczyszczona resztkami cementu, wapna czy zaprawy murarskiej, gdyż nawet niewielkie zabrudzenia mogą spowodować zablokowanie się mechanizmu okuć okiennych i ich uszkodzenie.
Szczególnie dokładnie należy czyścić okucia na górze skrzydła okna (tam gromadzi się najwięcej kurzu i brudu) oraz zawiasy i narożniki.
- Aby ruchome części okucia okna prawidłowo działały, należy je po dokładnym wymyciu okna dwa razy w roku nasmarować lub naoliwić specjalnym preparatem. Najlepiej nanieść go precyzyjnie za pomocą aplikatora. Smarowanie i oliwienie okuć zapobiega suchemu tarciu i chroni metal przed korozją. Okucia okien można smarować neutralnymi środkami nie zawierającymi silikonów, białym smarem maszynowym, wazeliną, oliwką do maszyn do szycia, smarem grafitowym.
- Nie powinno się smarować okuć okiennych masłem, olejem spożywczym, gęstym smarem przemysłowym (np. towotem), płynnymi środkami, które mogą rozpuszczać użyte przez producenta powłoki antykorozyjne lub powodować zacinanie się okien.
- Należy unikać środków zawierających kwasy czy żywice, gdyż wywołują korozję metalu, a którego zbudowane są okucia okienne.
Przy okazji powinno się sprawdzić, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty, wyregulować poziom i docisk ramy okiennej śrubami przy zawiasach.
W jaki sposób dbać o uszczelnienie okien?
Nie myte uszczelki w ramie okiennej szybko stają się porowate, pod wpływem czynników atmosferycznych tracą elastyczność, sklejają się, kruszą i pękają, czasem pokrywa je pleśń. Aby temu zapobiec powinny być konserwowane dwa razy w roku, jesienią i wiosną.
- Uszczelki w oknach zawsze powinny być suche! W okresie grzewczym powinno się usuwać suchą czystą ściereczką parę wodną z uszczelek.
- Do pielęgnacji uszczelek w oknie można wykorzystać glicerynę, olej do maszyn precyzyjnych, wazelinę techniczną lub silikon do uszczelek samochodowych w aerozolu. Po naniesieniu go na uszczelkę, skrzydło powinno pozostać otwarte przez około 20 minut, aby przywrócić elastyczność i sprężystość uszczelnienia okna. Można też użyć specjalny środek zabezpieczający przed wilgocią i sklejaniem.
- Całe uszczelki w oknach zakonserwuje przed zimą preparat oparty na żywicach silikonowych, który zapobiegnie przymarzaniu uszczelek do profili.
- Jeśli na uszczelkach okiennych zauważymy pęknięcia, uszczelki trzeba wymienić.
- Uszczelkę pokrytą pleśnią czyścić mleczkiem do czyszczenia lub papką z sody oczyszczonej zmieszanej z odrobiną wody. Preparaty nanieść za pomocą starej szczoteczki do zębów, następnie dokładnie spłukać czystą wodą i dokładnie wysuszyć.
- Szczelność okien można sprawdzić za pomocą sztywnej kartki papieru wsuwanej pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się przesuwa, to najpierw powinno się wyregulować okno. Często nie ma potrzeby wymiany uszczelnień okna.
- Jeśli uszczelki okienne straciły swoją pierwotną elastyczność i są za twarde, należy wymienić je na nowe o takim samym lub zbliżonym kształcie, grubości i szerokości. Nie powinno się dokładać następnych, samoprzylepnych uszczelek w oknach, gdyż można uszkodzić okucia okienne i wypaczyć skrzydła. Uszczelnianie okien przy pomocy taśmy klejącej nie jest dobrym rozwiązaniem.
- Przestrzenie między szybą i ramą warto wypełnić bezbarwnym silikonem lub kitem szklarskim, którego nadmiar trzeba od razu usunąć.
- Przestrzenie między futryną a murem można, po oczyszczeniu, wypełnić pianką montażową. Trzeba pamiętać, że pianka zwiększy swoją objętość nawet trzykrotnie. Kiedy stwardnieje, koniecznie trzeba zabezpieczyć ją tynkiem przed działaniem promieni słonecznych.
-
Od wewnątrz pomieszczenia ościeżnice i ramy okienne trzeba izolować materiałami nie przepuszczającymi pary wodnej (silikonem, folią paroszczelną).
-
Od zewnątrz pomieszczenia ościeżnice i ramy okienne trzeba izolować przepuszczalną folią lub taśmą z pianki, aby zapobiec zbieraniu się i skraplaniu pary, a w efekcie zawilgoceniu okna.
Artykuły powiązane:
Prawidłowe mycie okien. Przygotowania.
Myjemy ramy okien.
Mycie i konserwacja ram okien z PCV.
Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych.
Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia i polerowania szyb.
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.2
Okna trzeba smarować dwa razy w roku – przed zimą i po zimie. Raz to minimum, ale ze swojego doświadczenia radziłbym to robić dwa razy. Najlepszy do tego będzie smar techniczny typu Svitol ewentualnie jakiś podobny. Oleje silikonowe niestety nie są dostatecznie trwałe – nie zaszkodzą, ale efekt smarowania raczej krótkotrwały.
Pełna zgoda co do skuteczności Svitola – używam go od dłuższego czasu do smarowania łożysk w rolkach i do kilku innych rzeczy. IMO bardzo dobry i wydajny smar. Najtańszy nie jest ale wiem za co płacę.
Kawał świetnej roboty. Bardzo dobrze się to czyta.