Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien

Rady jak dbać o okucia okienne i uszczelnienie okien, aby zachować ciepło w pomieszczeniu i nie zniszczyć okien

 

Jesienią i wiosną okna są szczególnie narażone na deszcz i wiatr, dlatego koniecznie trzeba zadbać o stolarkę, metalowe części i uszczelnienie okien.
W jaki sposób dbać o okucia okienne?
Do okuć okna należą zawiasy, zamki, klamki. Okucia są obecnie montowane na całym obwodzie skrzydła i o wszystkie ich części trzeba jednakowo zadbać. Wszystkie ruchome części okuć okna należy dokładnie wyczyścić i zakonserwować. Najpierw powinno się je wymyć z resztek kurzu, cząstek tynku. Żadna z metalowych części okna nie może być zanieczyszczona resztkami cementu, wapna czy zaprawy murarskiej, gdyż nawet niewielkie zabrudzenia mogą spowodować zablokowanie się mechanizmu okuć okiennych i ich uszkodzenie.

Szczególnie dokładnie należy czyścić okucia na górze skrzydła okna (tam gromadzi się najwięcej kurzu i brudu) oraz zawiasy i narożniki.

 1. Aby ruchome części okucia okna prawidłowo działały, należy je  po dokładnym wymyciu okna dwa razy w roku nasmarować lub naoliwić specjalnym preparatem. Najlepiej nanieść go precyzyjnie za pomocą aplikatora. Smarowanie i oliwienie okuć zapobiega suchemu tarciu i chroni metal przed korozją. Okucia okien można smarować neutralnymi środkami nie zawierającymi silikonów, białym smarem maszynowym, wazeliną, oliwką do maszyn do szycia, smarem grafitowym.
 2. Nie powinno się smarować okuć okiennych masłem, olejem spożywczym, gęstym smarem przemysłowym (np. towotem), płynnymi środkami, które mogą rozpuszczać użyte przez producenta powłoki antykorozyjne lub powodować zacinanie się okien.
 3. Należy unikać środków zawierających kwasy czy żywice, gdyż wywołują korozję metalu, a którego zbudowane są okucia okienne.

Przy okazji powinno się sprawdzić, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty, wyregulować poziom i docisk ramy okiennej śrubami przy zawiasach.

W jaki sposób dbać o uszczelnienie okien?

Nie myte uszczelki w ramie okiennej szybko stają się porowate, pod wpływem czynników atmosferycznych tracą elastyczność, sklejają się, kruszą i pękają, czasem pokrywa je pleśń. Aby temu zapobiec powinny być konserwowane dwa razy w roku, jesienią i wiosną.

 1. Uszczelki w oknach zawsze powinny być suche! W okresie grzewczym powinno się usuwać suchą czystą ściereczką  parę wodną z uszczelek.
 2. Do pielęgnacji uszczelek w oknie można wykorzystać glicerynę, olej do maszyn precyzyjnych, wazelinę techniczną lub silikon do uszczelek samochodowych w aerozolu. Po naniesieniu go na uszczelkę, skrzydło powinno pozostać otwarte przez około 20 minut, aby przywrócić elastyczność i sprężystość uszczelnienia okna. Można też użyć specjalny środek zabezpieczający przed wilgocią i sklejaniem.
 3. Całe uszczelki w oknach zakonserwuje przed zimą preparat oparty na żywicach silikonowych, który zapobiegnie przymarzaniu uszczelek do profili.
 4. Jeśli na uszczelkach okiennych zauważymy pęknięcia, uszczelki trzeba wymienić.
 5. Uszczelkę pokrytą pleśnią czyścić mleczkiem do czyszczenia lub papką z sody oczyszczonej zmieszanej z odrobiną wody. Preparaty nanieść za pomocą starej szczoteczki do zębów, następnie dokładnie spłukać czystą wodą i dokładnie wysuszyć.
 6. Szczelność okien można sprawdzić za pomocą sztywnej kartki papieru wsuwanej pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się przesuwa, to najpierw powinno się wyregulować okno. Często nie ma potrzeby wymiany uszczelnień okna.
 7. Jeśli uszczelki okienne straciły swoją pierwotną elastyczność i są za twarde, należy wymienić je na nowe o takim samym lub zbliżonym kształcie, grubości i szerokości. Nie powinno się dokładać następnych, samoprzylepnych uszczelek w oknach, gdyż można uszkodzić okucia okienne i wypaczyć skrzydła. Uszczelnianie okien przy pomocy taśmy klejącej nie jest dobrym rozwiązaniem.
 8. Przestrzenie między szybą i ramą warto wypełnić bezbarwnym silikonem lub kitem szklarskim, którego nadmiar trzeba od razu usunąć.
 9. Przestrzenie między futryną a murem można, po oczyszczeniu, wypełnić pianką montażową. Trzeba pamiętać, że pianka zwiększy swoją objętość nawet trzykrotnie. Kiedy stwardnieje, koniecznie trzeba zabezpieczyć ją tynkiem przed działaniem promieni słonecznych.
 10. Od wewnątrz pomieszczenia ościeżnice i ramy okienne trzeba izolować materiałami nie przepuszczającymi pary wodnej (silikonem, folią paroszczelną).

 11. Od zewnątrz pomieszczenia ościeżnice i ramy okienne trzeba izolować przepuszczalną folią lub taśmą z pianki, aby zapobiec zbieraniu się i skraplaniu pary, a w efekcie zawilgoceniu okna.

   

  Artykuły powiązane:
  Prawidłowe mycie okien. Przygotowania.
  Myjemy ramy okien. 
  Mycie i konserwacja ram okien z PCV.
  Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych.
  Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia i polerowania szyb.
  Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
  Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.2

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien

 1. Rolety na wymiar warszawa mówi:

  Kawał świetnej roboty. Bardzo dobrze się to czyta.

 2. Jaśko mówi:

  Okna trzeba smarować dwa razy w roku – przed zimą i po zimie. Raz to minimum, ale ze swojego doświadczenia radziłbym to robić dwa razy. Najlepszy do tego będzie smar techniczny typu Svitol ewentualnie jakiś podobny. Oleje silikonowe niestety nie są dostatecznie trwałe – nie zaszkodzą, ale efekt smarowania raczej krótkotrwały.

  • Xylon33 mówi:

   Pełna zgoda co do skuteczności Svitola – używam go od dłuższego czasu do smarowania łożysk w rolkach i do kilku innych rzeczy. IMO bardzo dobry i wydajny smar. Najtańszy nie jest ale wiem za co płacę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *