Mole spożywcze

Domowe szkodniki. Mole spożywcze w kuchni

 

Rady jak zapobiec zagnieżdżeniu się moli. Domowe sposoby na mole spożywcze

Mole_spozywcze_w_domu

Łatwo je przynieść z zakupami ze sklepu czy targu. Mole spożywcze rozmnażają się głównie w suchych składnikach spożywczych gromadzonych w kuchni i spiżarni (muesli, kasze, mąki, płatki zbożowe, otręby, ryż, makaron, orzechy, migdały, suszone owoce, ziarna słonecznika czy dyni, czekolada, herbata, przyprawy itp.) oraz w suchej karmie dla zwierząt domowych, w ziarnach dla ptaków, a nawet w przynęcie dla ryb.
Przepoczwarzające się larwy moli można znaleźć także za meblami kuchennymi, w szczelinach, pod pękniętą tapetą, na styku ścian, pod żyrandolem. Poza tym pod brzegiem pokrywek zamkniętych słoików z zapasami, w torebkach foliowych po sypkich produktach, w składowanym papierze i kartonie (nawet w opakowaniach na jaja). Aby całkowicie zwalczyć mole spożywcze w kuchni trzeba się napracować, dlatego lepiej zapobiegać pojawieniu się moli w naszym domu.

Jak zapobiec zagnieżdżeniu się moli spożywczych w kuchni?

 • Podczas robienia zakupów warto dokładnie obejrzeć opakowanie (zawierające mole ma często wygryzione dziurki) i kupować produkty w przezroczystym opakowaniu, które nie ukryje „dodatkowej” zawartości.
 • Suchą żywność zamknąć szczelnie w przeznaczonych do przechowywania żywności pojemnikach (najlepiej przesypać do wyparzonych wrzątkiem i wysuszonych słoików).

Nie warto robić dużych zapasów karmy dla zwierząt. Zapasy karmy lepiej trzymać poza mieszkaniem.

Domowe sposoby na mole spożywcze

 • Zakupione ziarna, płatki, orzechy i migdały, ba nawet kasze i mąkę przed przełożeniem do zamkniętych pojemników wysypać cienką warstwą na blachę i włożyć do rozgrzanego piekarnika i ogrzewać w temperaturze 60°C przez około godzinę. W ten sposób zastaną zabite niewidoczne w pożywieniu jaja i jednocześnie zachowane składniki odżywcze.
 • Zawartość szafek kuchennych przeglądać co jakiś czas, półki myć wodą z szarym mydłem i dodatkiem octu.
 • Mole spożywcze nie rozmnażają się w niskich temperaturach i na zewnątrz pomieszczeń. Dlatego mąkę, płatki zbożowe, ryż i kaszę można przesypać do czystych, suchych słoików i szczelnie zamknięte wstawić do lodówki.

Jak zwalczyć mole spożywcze?

Aby pozbyć się moli spożywczych warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Półki szafek w kuchni opróżnić z zapasów, wymyć ciepłym octem, wysuszyć zostawiając otwarte drzwiczki mebli. Szczeliny i zagłębienia dodatkowo opryskać ciepłym octem, lub jeśli meble nie są lakierowane, ogrzać gorącym powietrzem z suszarki do włosów.
Szukając miejsca do przepoczwarzenia się, larwy moli spożywczych często chowają się na tylnej ścianie mebli lub pełzną po ścianie. Zza mebli łatwo je usunąć za pomocą długiej linijki owiniętej taśmą klejącą lepką stroną na zewnątrz. Ze szczelin można je usunąć wkładając w nie twardy brystol.

Pożywienie zawierające larwy i oprzędy po prostu wyrzucić.

Suche środki spożywcze, które mogą zawierać jaja (np. sąsiadujące z zanieczyszczonymi produktami) szczelnie owinąć folią, włożyć na 10-14 dni do zamrażarki, wyłożyć na blachę i rozmrozić w piekarniku w temperaturze około 80°C. Przełożyć do wcześniej wyparzonych i osuszonych szczelnie zamykanych pojemników. Przed obróbką cieplną dokładnie wypłukać. Orzechy, migdały, nasiona słonecznika czy dyni, płatki zbożowe można przez kwadrans podprażyć w piekarniku w temperaturze 100°C (mieszać od czasu do czasu, aby się nie przypaliły).

Artykuły powiązane:
Sprzątamy kuchnię. Jak utrzymać porządek i czystość w kuchni?
Jak zapobiec pojawieniu się moli ubraniowych i jak je wytępić?

Podobne wpisy

15 komentarzy

 1. Witam!no coz ja tez mialem przykra niespodzianke latal sobie to jeden to drugi molik po kuchni i nikt z nas w domu nie zwrocil uwagi ze ma to zwiazek z raz po raz pelzajacymi pod sufitem larwami,gdyz myslelismy ze larwy ze pojawily sie z pojemnika na smieci gdzie czyscilismy lesne grzyby.Zainteresowalem sie i polaczylem to zjawisko po przeczytaniu artykulu opatrzonego tytulem „Uwarzaj co przynosisz w produktach z Biedronki”skojarzylem to z wieksza iloscia zakupow robionych w tymze supermarkecie podczas urlopu w Polsce i fakt znalazlem larwy w makaronach,Lasane,oraz w bulkach ktore to suszylismy do ponownego urzycia….wyglada to obrzydliwie,nadmienie ze nie chce obwiniac w/w Discountu gdyz larwy mola byly rownierz na produktach z ALDI Süd wiec nie ma 100%-owej pewnosci skad pochodzi zainfekowany Produkt…zaczolem walke nie wiem z jakim efektem leczwiem ze bedzie mnie to troche kosztowac gdyz wiele produktow musialem wyzucic z uwagi na niepewnosc czy oby niema na nich jaj szkodnika…..dziadostwo akurat przed Swietami.Pozdrawiam wszystkich. Ryszard

 2. W sklepach przy półkach z kaszą i otrębami fruwają mole! Myślę, że kupujemy przeterminowane i przepakowane produkty z jajami pasożytów

 3. Moja mama sypała wokół torebek z kaszą mąkę zmieszana z sodą oczyszczoną, tak truła larwy. ja wolę nie robić zapasów, wszystko przesypuje do słoika, zamykam i mam raczej spokój z molami

 4. Mole miałam nawet w oryginalnie zamkniętych opakowaniach z solą kuchenną, liśćmi laurowymi, ostrymi przyprawami. Czy one zmutowały, że mogą żywić się nawet ostrą chili???

 5. Kupiłam pułapke feromonową na mole ale widzę że po kilku dniach przykleiły sie tylko 2 a resztę muszę wyłapać. Nie chce wciąż wyrzucać z szafek zapasów chociaż mam ich niewiele

  1. Pułapki feromonowe na mole przyciągają tylko samce, nie zapobiegną rozmnażaniu się moli. Każda samica składa około 300 jaj, dlatego warto przejrzeć miejsca gdzie mogą być jaja i je usunąć octem albo gorącym powietrzem.

 6. U mnie na osiedlu jest plaga moli. Włazi to świństwo jak tylko otworzę okno, widziałam wielokrotnie. Sąsiedzi również narzekają na ich odwiedziny, fruwają sobie gdzie chcą. Co mnie czeka jak dostaną się do kuchennych zapasów to już doświadczyłam w ubiegłym roku. Nie wiem skąd i gdzie się lęgną. Mam podejrzenie ,że w kontenerze PCK na używaną odzież lub na odpady spożywcze. W kilku sklepach spożywczych również je widziałam.Zwracałam uwagę , ale w dalszym ciągu są . Przy każdym zakupie oglądam wszystko dokładnie.

 7. Wyczyściłam całe szafki octem, mąkę, ryż itp. trzymam tylko w zamkniętych słoikach, nie robię zapasów i na razie mam spokój

 8. Mole mogą być wszędzie poza lodówką, dlatego trzeba często sprzątać. Babcia wkładała do szaf młode szyszki i czubki jodły bo zapach olejku odpycha te potwory.

 9. Właśnie otworzyłam opakowanie z płatkami, które kupiłam wczoraj. Wyfrunęły dwa mole, w torebce są tłuściutkie larwy. Zwróciłabym opakowanie do sklepu, ale wyrzuciłam paragon. Kiedyś kupowałam otręby i płatki w sklepiku przy młynie miejskim, ale został zlikwidowany. Mam dość tego brudu

 10. Mam mole w domu, co zabiję to następne się pojawiają, mam ich pełno na suficie i ścianach gdzie nie mogę sięgnąć a nie mogę używać żadnych środków ponieważ jestem uczulona ma zapachy chemiczne i mogła bym się udusić.Nie wiem czy mogę używać lawendę, bo mogą śmierdzieć.Niedawno utopiłam larwy i jajeczka ale nie wiem czy to są jajeczka moli.One wyglądają jak podłużne twarde kokony w brązowym kolorze i takie coś znalazłam w łazience w misce i zaraz zalałam ich gorącą wodą i się potopiły. Potrzebuję rady co mam z tym zrobić i informację odnośnie larw

  1. Jeśli jest Pani alergikiem trzeba koniecznie przejrzeć wszystkie miejsca, gdzie rozmnażają się mole i ukrywają larwy. Larwy moli najlepiej usuwać mechanicznie, np. odkurzaczem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *