Jak pozbyć się much?

Domowe sposoby na muchy w domu


Mucha_na_siatce

Przepisy na domowe preparaty skuteczne na muchy: lepka pułapka na muchy z bibułki, pułapka na muchy ze słodzikiem, pułapka na muchy z soku, octu i płynu do naczyń.
Muchy odstraszają niektóre zapachy. Aby pozbyć się uciążliwych owadów wystarczą proste sposoby z wykorzystaniem popularnych roślin, ziół, olejków eterycznych.

W czasie swojego krótkiego życia trwającego około 3-4 tygodni mucha składa około 1 tys. jaj, głównie w naszym jedzeniu, odpadkach, śmieciach, kompoście i odchodach. Chętnie siadają na rozgrzanych słońcem szybach. Do naszej kuchni przyciągają ją głównie resztki posiłków i soku owocowego, słodki alkohol, miód, psujące się owoce (skórka banana!), okruszki pieczywa.

Rady jak skutecznie pozbyć się much

Najprostszym sposobem na muchy, komary, osy, szerszenie i inne latające insekty jest nie wpuszczanie ich do domu. Założone na okna ochronne siatki z drobnymi oczkami, uniemożliwiają skrzydlatym owadom przedostanie się do pomieszczeń. Jeśli nie możemy zainstalować siatek na wszystkich oknach, pozostają sprawdzone domowe sposoby na muchy.

Powinno się codziennie opróżniać kubełek z odpadkami w kuchni, nie tylko w ciepłe dni. Kubełek powinien mieć pokrywkę. Kosze na papierki w innych pomieszczeniach też powinny być regularnie opróżniane. Resztki składników, z których przygotowujemy posiłek trzeba szybko schować do lodówki, a po posiłku usuwać resztki jedzenia i zmyć naczynia, również miski zwierząt domowych. Dojrzałe owoce przyciągają muszki owocówki, dlatego lepiej przenieść je do lodówki lub spożywać na bieżąco.

Lepy na muchy zawierają środki trujące, które są szczególnie niebezpieczne dla wszędobylskich dzieci. Na muchy można przygotować nietoksyczną dla dzieci lepką pułapkę na muchy z bibuły (suszki biurowej) posmarowanej słodkim syropem (z miodu, syropu klonowego) wymieszanym z czarnym mielonym pieprzem. W upał pułapkę spryskać wodą, aby była lekko wilgotna i położyć na tacce.
Trujący dla much jest słodzik. Mieszankę 10 łyżeczek wody, odrobiny cukru i 10 tabletek słodzika wylewa się na spodeczek i zastawia w miejscu, w którym chętnie gromadzą się muchy.

Muchy utopią się w pułapce sporządzonej z 3 części słodkiego soku owocowego, 2 części wody i części octu z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń, który spowoduje, że mucha nie utrzyma się na powierzchni płynu.

 1. Dobrym sposobem na muchy jest posadzenie pod oknami lub w doniczce na parapecie okiennym roślin, których zapachu muchy nie lubią. Do roślin odstraszających muchy zalicza się rącznika pospolitego (rycynusa), bazylię, lawendę, bez lilak, pokrzywę, krzaki pomidorów. Nie bez powodu wysadza się te rośliny w ogródkach przydomowych.
 2. Bukiet ze świeżo zerwanej pokrzywy lub bzu postawiony przy uchylonym oknie odstraszy muchy i inne owady.
 3. W blokach jako dobry sposób na muchy sprawdzi się olejek eteryczny. Parapety okien spryskać olejkiem laurowym z wawrzynu szlachetnego, lawendowym, cytrynowym lub eukaliptusowym.
 4. W upalne lato przed snem, na parapecie przy uchylonym oknie postawić spodek z wodą i kilkoma kroplami olejku lawendowego, laurowego, cytrynowego lub eukaliptusowego.
 5. Przed malowaniem framugi okna lub mebli kuchennych olejek eteryczny można dodać do farby. Jego zapach utrzyma się długo, muchy nie będą siadały przez jakiś czas nawet po wyschnięciu farby.
 6. Miejsca, na których muchy szczególnie chętnie siadają (ramy obrazów, lustra) myć wodą z dodatkiem olejku laurowego. Dobrym domowym sposobem na muchy jest napar z cebuli. Cebulę zalać wrzącą wodą, po ostudzeniu przecedzić.
 7. Muchy nie siadają na szybach, jeśli natrzemy je octem. Podczas wietrzenia pomieszczenia na parapecie okiennym można też zostawić spodek z octem.
 8. Do kompostu nie powinno się wrzucać kości, skór, tłuszczu ani resztek mięsa, które stanowią pożywkę dla much. Wilgotny kompost najlepiej przykryć grubą warstwą siana lub okryć z wierzchu grubszym materiałem (starymi workami, ubraniami), który zapewni dostęp powietrza.

Na wsi w pomieszczeniach gospodarczych przy oknach i na framugach drzwi wieszano zebrane na łąkach bukiety bylicy piołun, wrotyczu, czeremchy, które wyjątkowo skuteczne odstraszają nie tylko muchy, lecz także komary, meszki, a nawet kleszcze.
Konie chroni się przed muchami i innymi uciążliwymi owadami nacierając ich sierść ostudzoną herbatą z liści orzecha włoskiego lub wcierając naftę w grzywę i ogon. Uciążliwe owady nie tylko wyczuwają zapach, lecz także omijają niektóre kolory. 
Muchy nie lubią niebieskiego koloru! Natomiast przyciąga je biel, jasna zieleń i jaskrawe kolory: szczególnie żółty, różowy, jasny fioletowy.

Jaskółki i jerzyki żywią się muchami i komarami. Warto postarać się o to, by zostały naszymi sąsiadami.

Porady, jak usunąć plamy po muchach znajdują się w artykułach:
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz.2,
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 2„,
„Jak usunąć plamy z ram i szyb okien?”,
„Jak usunąć plamy na firankach?”,
„Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?”

Rady jak zapobiec pokłuciu przez komary bez użycia środków chemicznych znajdują się w artykule „Jak chronić się przed komarami?”

Podobne wpisy

4 komentarze

 1. Wstyd się przyznać, ale niestety u mnie z muchami jest pogrom. Sąsiad prowadzi małe gospodarstwo i to powoduje, że przy okazji i ja nie mogę się opędzić od much. Walczę z nimi głównie muchozolem i łapkami, ale to wszystko jest na chwilę, aż ręce opadają. W internecie znalazłam różne opryski (…). Zna ktoś te środki ? Jaka jest ich skuteczność ?

  1. Wszystkie chemiczne środki zwalczania insektów szkodzą zdrowiu, nawet, jeśli producent nas o tym nie informuje. Siatki na okna są tanie, i jeśli są zadbane, zapewniają komfort i wysoką skuteczność na długo. Założyłam je pod koniec lata, kiedy osy wpadały do kuchni zwabione zapachem przetworów. Teraz mam je w każdym pomieszczeniu w mniejszych skrzydłach okien, które używam do wietrzenia domu. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 2. Moskitiery jest to fajny wynalazek, tylko że nie do końca skuteczny. Jeżeli chodzi o okna jest ok. Gorzej z drzwiami, bo gdy są otwierane zawsze jakaś mucha wpadnie, a później nie wiadomo skąd robi się ich dużo więcej. Czy jest jakiś na to sposób?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *