Jak usunąć plamy na firankach?


Domowe sposoby usuwania plam na firanie


Jak usunąć plamę na firance? Plamy z jogurtu, plamy z kawy i kawy z mlekiem, plamy z keczupu, żółte ślady po papierosach, plamy z odchodów much i ptaków, plamy z piwa, plamy z pyłku kwiatów, plamy z rdzy, plamy ze smaru, plamy z soku, plamy z tłuszczu, plamy z tuszu, plamy z wosku…

Większość plam na firankach powinno się usuwać jak najszybciej, aby nie wyschły i nie zniszczyły trwale delikatnych włókien.

Plamy na firankach muszą być usunięte przed wypraniem firanek! 

Plama po jogurcie na firance

Plamy po jogurcie naturalnym mogą zaschnąć na firance – wtedy łatwiej je wyszczotkować i usunąć z materiału. Brudne brzegi po czyszczonej plamie usunie chłodna woda z mydłem.
Uporczywą plamę z jogurtu na delikatnej firance czyścić czystym alkoholem.

Plama z kawy na firance
Zalaną kawą firankę z syntetycznego materiału wymoczyć w  wodzie z czystym alkoholem (1 l wody i łyżka spirytusu lub mocnej wódki).

Plama po kawie z mlekiem na firanie

Plamę z kawy z mlekiem na firance spłukać zimną wodą. Następnie nanieść papkę z proszku zawierającego wybielacz optyczny i trochę wody, odczekać 20 minut.

Plamy po keczupie na firankach
Delikatnie zebrać resztki z materiału, nie trzeć. Plamę po keczupie na firance spłukać zimną wodą, miejsce osuszyć czystą bawełnianą ściereczką przez oklepywanie.

 1. Przebarwienia po keczupie usunąć z firanki wodą z solą (łyżeczka soli na 1,5 szklanki wody), octem  lub wodą utlenioną (stosować tylko na białych firankach).
 2. Stare uporczywe plamy z keczupu na firance usunie spirytus metylowy.

Plamy po nikotynie na firanie
Żółte plamy od nikotyny na firance może wywabić papka z sody oczyszczonej z niewielką ilością wody.

 1. Jeśli cała firanka jest zażółcona od nikotyny trzeba wyprać ją w proszku do prania z dodatkiem 10 łyżek sodki kuchennej lub 5-6 tabletek do czyszczenia protez zębowych.
 2. Bardzo pożółkłą od nikotyny firankę wyprać i jeszcze wilgotną włożyć do 10 l letniej wody z dodatkiem 2 opakowań sody oczyszczonej i niebieskiego atramentu z 2 nabojów do pióra. Moczyć przez kilka godzin, ponownie wyprać. Atrament z proszkiem nie zabarwi firanki na niebiesko.

Dym papierosów bardzo niszczy firanki.

Plamy po odchodach much na firance
Plamy po muchach na firance przetrzeć gąbką zmoczoną w wodzie z octem. Jeśli plam jest dużo, firankę długo moczyć w wodzie z octem.
Odchody much można usunąć z firanki pianą z szarego mydła (wymieszać mydło z letnią wodą). W przypadku białych firanek do wody z szarym mydłem można dodać trochę wody amoniakalnej.

Plamy po odchodach ptaków na firanie
Nie trzeć! Najłatwiej usuwa się suche odchody ptaków. Suche odchody wyszczotkować miękka szczotką lub zdrapać, świeże można wetrzeć w tkaninę.

 1. Plamę na firance dobrze wypłukać pod strumieniem zimnej wody. Osuszyć przykładając czystą bawełnianą ściereczkę. Resztki odchodów czyścić pianą szarego mydła przez oklepywanie.
 2. Pozostałe lekkie przebarwienia po odchodach ptaków usunie chłodna woda z solą lub octem, a kolorowe sok z cytryny.
 3. Uporczywe plamy po odchodach ptaków na białych firankach usuwać wodą utlenioną lub amoniakalną.

Plamy po piwie na firance

 1. Świeżą plamę po piwie na firance zetrzeć czystą białą ściereczką zmoczoną w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, wyprać.
 2. Starą plamę z piwa przetrzeć letnią wodą z alkoholem.

Plamy na firance niewiadomego pochodzenia
Żółte i kremowe plamy na firance może rozjaśnić woda utleniona.

Plamy po pyłku kwiatów na firanie
Nie trzeć i nie płukać w gorącej wodzie! Ślady po pyłku kwiatów na firance zebrać odkurzaczem lub strząsnąć oklepując materiał. Resztki usunie spirytus, który trzeba wypłukać letnią lub lekko ciepłą wodą.

Plamy rdzy na firance
Nie trzeć i nie usuwać wodą. Plamę z rdzy na firance usunie sól zmieszana z sokiem cytryny naniesiona na 10-15 minut.

Plamy po smarach do maszyny do szycia na firance
Plamy smaru do maszyny do szycia na firance zwilżyć gliceryną i przetrzeć tamponem zwilżonym benzyną.

Plama po soku owocowym lub warzywnym na firance
Plamy po sokach owocowych i warzywnych na firance natychmiast spłukać chłodną wodą. Miejsce posmarować płynem do naczyń, pastą do prania lub proszkiem do prania z dodatkiem sody i zostawić na 15 minut.

Kolorowe firanki czyścić octem lub sokiem cytryny (zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu). Wyprać. Sok z cytryny może zostawić żółte plamy na białych firankach.

Plamy po soku roślin na firankach
Plam na firance po soku z liści roślin lub trawy nigdy nie zmywać wodą. Najpierw przetrzeć sokiem cytryny, spirytusem lub alkoholem. Następnie wetrzeć mydło lub detergent w płynie, po 15 minutach wypłukać. Resztki plamy z soku usunąć z firanki piorąc ją.

Plamy po środkach konserwujących uszczelki okna na firanie

 1. W miejsca na firance zabrudzone przez przymknięcie firanki drzwiami balkonowymi wetrzeć pastę do mycia rąk, pastę do prania, mydło żółciowe/mydło galasowe lub płyn do mycia naczyń i zostawić na jakiś czas.
 2. Na plamę po oleju/smarze do konserwacji okna na firankach dobrze działa również pasta z odrobiny wody, proszku do prania do białych tkanin z sodą kuchenną.

Plama po tłuszczu na firance
Świeże plamy z tłuszczu na firance najpierw posypać skrobią ziemniaczaną, która wchłonie część tłuszczu. Po 10 minutach wyszczotkować ją miękką szczotką lub usunąć z materiału odkurzaczem.

 1. W plamy na firance po tłuszczu wetrzeć mydło żółciowe/mydło galasowe, płyn do naczyń lub pastę do rąk zmieszane z gorącą wodą. Po jakimś czasie spłukać ciepłą wodą, wyprać.
 2. Starą plamę z tłuszczu na firance zwilżyć gliceryną i przetrzeć tamponem z benzyną.

Plama po tuszu do długopisu i mazaków na firance
Plamy z tuszu długopisu lub mazaka na firanie trzeba usuwać alkoholem etylowym (etanolem).

Plamy po wosku na firankach

 1. Najłatwiej usuwa się całkowicie zaschnięty, zimny wosk (firankę można owinąć folią i włożyć do zamrażarki). Wosk na firance połamać, delikatnie zeskrobać, w zabrudzone miejsce wetrzeć płyn do mycia naczyń. Po jakimś czasie wyprać.
 2. Gorące żelazko może uszkodzić delikatny materiał lub spowodować, że resztki rozgrzanego wosku wnikną głębiej we włókna.


Artykuły powiązane:

Jak wyprać i wysuszyć firankę?
Jak usunąć plamy z ram i szyb okien? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
Jak usunąć plamy z ram i szyb okien? Sprawdzone domowe sposoby cz.2
Jak pozbyć się much?

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Jak usunąć plamy na firankach?

 1. qwertyuiop komentarz:

  co zrobić gdy na firance jest plama niewiadomego pochodzenia,a jest ona ciemna

 2. Ewelina komentarz:

  A jak się przykleił LEP na muchy to co wtedy

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Ponieważ firanka jest z delikatnej tkaniny, na plamy z lepu na muchy najlepszy będzie czysty spirytus albo czysta wódka. Odradzam stosowania rozpuszczalników i silnych środków chemicznych.

 3. Bożena komentarz:

  Mam pytanie: czy w podobny sposób, jaki podałaś co do firanek, sprawdzi się też, jeśli chcę usunąć plamy po muchach z bluzki (koszulki)? Mam nawet takie dwie, okazało się po zimie, że mają obrzydliwe pomarańczowe kropki po działalności much, brrr… Żal mi tych bluzek, lubię je, nie dało się tego sprać…
  Proszę, napisz, czy ocet nadaje się do zlikwidowania muszych plam z koszulek, czy nie zniszczy ich, czy nie zostawi jakichś odbarwień? Bo małe odbarwienie na firance może jeszcze jakoś ujdzie, może być z daleka niewidoczne, ale na bluzce wszystko widać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.