Buty ze skóry. Plamy na skórzanych butach cz. 1.

Czym usunąć plamy na skórzanych butach?

 

Rady jak wyczyścić poplamione skórzane buty. Jak usunąć plamy z alkoholu, plamy z farby, ślady  gliny, plamy z gumy do żucia, plamy z kawy, plamy z herbaty, plamy z keczupu, plamy z krwi, plamy z lodów, plamy z mleka i produktów mlecznych, plamy z moczu, plamy z musztardy, plamy z piwa, plamy po słodkich napojach, plamy z trawy, plamy z tuszu długopisu, plamy z potu, plamy z pleśni na skórzanych butach? 
Do czyszczenia skórzanych butów nie powinno się stosować benzyny, acetonu ani odplamiaczy, które niszczą kolor skóry. Zabrudzonych miejsc nie powinno się trzeć, aby nie zniszczyć warstwy ochronnej buta, farby lub nie powiększyć powierzchni plamy. Po czyszczeniu resztki środka czyszczącego wytrzeć ze skóry wilgotną bawełnianą ściereczką. Buty dokładnie wysuszyć w przewiewnym miejscu z dala od źródła ciepła.
Szczególnie wrażliwe są porowate skóry anilinowe, zamsz, nubuk. Czasem nawet czysta woda powoduje na nich powiększenie plamy. Dlatego do zaplamionej porowatej skóry najpierw trzeba przyłożyć papierowy ręcznik, aby wchłonął rozlaną substancję, a resztki brudu wytrzeć pianą delikatnego szamponu do włosów bez dodatków lub pianą szarego mydła. Tak oczyszczone miejsce przetrzeć lekko wilgotną bawełnianą ściereczką.


LISTA PLAM

Alkohol

 1. Piwo z butów z gładkiej skóry zetrzeć chusteczką higieniczną. Buty przetrzeć ściereczką zwilżoną wodą z bezbarwnym mydłem (naturalnym).
 2. Czerwone wino zetrzeć z butów z gładkiej skóry ściereczką zwilżoną czystą wodą. Pozostałą plamę usuwać czystym spirytusem zmieszanym z wodą.
 3. Plamy po czerwonym winie na butach z szorstkiej skóry wytrzeć ściereczką z mikrofazy zwilżoną w letniej wodzie z sokiem z cytryny (2 łyżki soku z cytryny na pół szklanki wody). 

Farba lateksowa

Farby lateksowej na skórzanych butach często nie można usunąć całkowicie.
Jeśli farba lateksowa jest zaschnięta na butach z gładkiej skóry, lekko zeskrobać paznokciem jej wierzchnią warstwę. Nie drapać i trzeć. Przygotować pianę z delikatnego mydła i wody, nanieść ją gąbką na plamę, wytrzeć czystą i suchą ściereczką. Przy trudniejszej plamie z farby lateksowej na skórzanym bucie użyć piany z mydła żółciowego/mydła galasowego lub masła. Resztki usunie alkohol (np. rozcieńczony spirytus).
Wyczyszczony i osuszony but z gładkiej skóry zapastować.

Górną warstwę farby lateksowej zaschniętej na butach z zamszu zeskrobać łyżeczką. Pozostałości zmiękczyć pianą z mydła. Po wysuszeniu buta resztki farby na zamszowych butach zetrzeć delikatnym papierem ściernym/pilnikiem do paznokci.

Glina

Nie zdrapywać mokrej gliny ze skóry, nie moczyć butów w wodzie. Skórzany but zamknąć w foliowym worku i włożyć do lodówki, a jeszcze lepiej do zamrażarki. Kiedy glina zacznie kruszyć się, wyszczotkować ją szczotką do skóry.

Guma do żucia

 1. Nie odrywać i nie zdrapywać miękkiej gumy ze skóry.
 2. Skórzany but w foliowym worku włożyć do lodówki, a jeszcze lepiej do zamrażarki, aby guma stężała i zamarzła. Gumę pokruszyć i ostrożnie zdjąć z buta. Resztki można usunąć czystą bezbarwną gumką do wycierania.
 3. Resztki gumy na podeszwie usunie wódka lub spirytus.

Kawa, herbata

 1. Rozlaną na skórzane buty kawę czy herbatę wytrzeć dokładnie lekko wilgotną ściereczką z mikrofazy.
 2. Plamy po kawie i herbacie bardzo dobrze czyści letnia woda ze szczyptą rozpuszczonej soli.

Keczup

 1. Keczup na skórzanych butach zetrzeć jak najszybciej, buty przetrzeć wodą. W suche buty wetrzeć mleczko do pielęgnacji butów ze skóry. Świeżą plamę po keczupie na butach z szorstkiej skóry usunie gazowana woda mineralna.

Krew
Do świeżej plamy krwi na skórzanym bucie przyłożyć chusteczkę higieniczną. Pozostałości wytrzeć chłodną wodą z bezbarwnym mydłem.

Lody
Plamy po lodach usuwać jak plamy po mleku.

Mleko i inne produkty mleczne
Mleko ma niszczące działanie na skórę, często prowadzi do odbarwień. Trzeba je szybko usunąć i rozpocząć czyszczenie zanim plama wyschnie. Najpierw osuszyć mokre miejsce przykładając biały ręcznik kuchenny. Sposób czyszczenia zależy od rodzaju skóry. Plamę po mleku na delikatnej skórze można wyczyścić zimną wodą destylowaną i pianą delikatnego szamponu dla niemowląt bez dodatków, która rozpuści tłuszcz zawarty w mleku. Do czyszczenia twardej skóry stosuje się także pianę z mydła galasowego (Gallseife). Niektóre płyny do mycia naczyń mogą zostawić szpecące odbarwienia na miękkiej i delikatnej skórze. Odradzam stosowanie rozpuszczalników.

Mocz

 1. Mocz na butach z zamszu i nubuku najczęściej wywołuje przebarwienia i trwałe ślady.
 2. Łatwiej czyści się buty z gładkiej skóry. Mocz na skórzanych butach szybko zetrzeć delikatną ściereczką lekko zwilżoną czystą wodą. Wymyć wodą (najlepiej destylowaną) z delikatnym bezbarwnym mydłem. Wyjąć sznurówki i wyprać je. Po wysuszeniu butów wetrzeć odpowiednią pastę do butów lub inny pielęgnujący środek bez silikonów.

Musztarda
Plamy po musztardzie na butach ze skóry usuwać jak keczup.

Odbarwienia
Odbarwienia na czarnej skórzanej podeszwie można zatuszować czarnym wodoodpornym mazakiem.

Olej, oliwa
Kliknij w „tłuszcz”.

Piwo
Czytaj wyżej „alkohol”.

Plamy po słodkich środkach spożywczych
Plamy po słodkich napojach, lodach i innych potrawach na skórzanych butach wycierać letnią wodą. Pozostałości przecierać spirytusem zmieszanym z wodą.

Plamy po trawie
Uporczywe plamy po trawie na bucie ze skóry spróbować usunąć czystym alkoholem.

Plamy po tuszu długopisu

 1. Ślady po długopisie na butach z porowatej skóry można usunąć delikatnie trąc miękką bezbarwną gumką, następnie wycierając czystą miękką ściereczką.
 2. Plamy po tuszu długopisu na butach z gładkiej skóry (poza skórą anilinową) spryskać lakierem do włosów, zetrzeć miękką ściereczką zwilżoną octem.  Zmyć wodą.
 3. Na ślady po długopisie na butach z gładkiej skóry przykleić taśmę klejącą, mocno podrapać paznokciem, taśmą szybko odkleić. W razie potrzeby powtórzyć.

Plamy potu na przesuszonej skórze
Jeśli buty są często noszone lub nogi silnie się pocą, skóra wysusza się i powstają na niej plamy o kształcie kropel lub zacieków. Powierzchnia skóry staje się twarda i porowata z powodu utraty wody przez skórę.

 1. Plamy potu na gładkiej skórze usunie bezbarwne mydło. Buty wytrzeć ściereczką z wodą. Po wysuszeniu wetrzeć mleczko do pielęgnacji skórzanych butów z kilkoma kroplami soku cytryny.
 2. Plamy potu na szorstkiej skórze usuwać pianą z bezbarwnego mydła, przetrzeć wilgotną ściereczką.  Po wysuszeniu wyszczotkować gumową szczotką.
 3. Plamy potu i wilgoci na wysuszonych skórzanych butach usuwać tak jak zacieki po deszczu. W czystą i osuszoną skórę trzeba wetrzeć tłusty krem, glicerynę lub środek natłuszczający do butów. Kiedy skóra je dobrze wchłonie wypolerować wełnianą ściereczką.
 4. Ślady po zaschniętym pocie czyścic jak ślady po soli.

Pleśń na skórzanych butach

 1. Pleśń na butach ze skóry doskonale usuwa ocet spirytusowy. Po wysuszeniu gładką skórę natłuścić i zapastować. Do butów z szorstkiej skóry zastosować odpowiednie dla niej środki pielęgnacyjne.
 2. Ślady pleśni na butach ze skóry można spryskać olejkiem terpentynowym, a następnie wetrzeć glicerynę.
 3. Pleśń na skórze skutecznie usuwa też wysokoprocentowy alkohol (70%), ale po wyschnięciu buta trzeba go koniecznie natłuścić i zapastować. Alkohol skutecznie zabija zarodniki pleśni, jednak silnie wysusza skórę.
 4. Pleśń na zamszowych butach czyścić szczotką z krepy lekko zwilżoną wysokoprocentowym alkoholem lub wodą amoniakalną. Amoniak może odbarwić but, poza tym ze względu na swój odczyn może być stosowany tylko sporadycznie. Buty nie mogą przemoknąć podczas czyszczenia.
 5. Buty z pleśnią na dużej powierzchni buta najlepiej zanieść do szewca.
  (c.d.n.)

 

Artykuły powiązane:

Buty ze skóry cz. 1. Jak dbać o skórzane buty? Co zrobić, gdy buty cisną, ocierają lub skrzypią?
Buty ze skóry cz.2 Czyszczenie i pastowanie. Jak czyścić i pielęgnować buty z zamszu i gładkiej skóry?
Buty ze skóry cz. 3. .
Buty ze skóry cz.4 Plamy A-P.
Buty ze skóry cz.5. Plamy S-Ż.

 

Dodaj do zakładek permalink.

14 odpowiedzi na „Buty ze skóry. Plamy na skórzanych butach cz. 1.

 1. Jenot mówi:

  Jak usunąć ze skórzanych butów plamy po czarnym tuszu do drukarki ?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jeśli to jest prawdziwa skóra to buty trzeba zanieść do szewca do zafarbowania. Tusz wnika w głąb skóry i plamy nie można usunąć. Ze sztucznej skóry można zmyć tylko świeżą plamę, dobrze schodzi myta gorącą wodą z mydłem. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 2. Gloria mówi:

  Jak usunąć plamę z tluszczu z granatowych skorzanych butów ?

 3. monika mówi:

  Nałożyła bezbarwna pastę Kiwi na skórzane buty w kolorze jasny brąz. Miały dyski i otarcia. Teraz zrobiły się bardziej błyszczące (wcześniej byly matoqe) i jakby bardziej sztywne. Dodatkowo kolor sciemnial o 2-3 tony. Stracily cały blask. Jestem załamana i nie wiem jak je doprowadzić do stanu wczesniejszego. Nie wiem jaki to rodzaj skóry ale na pewno nie zamsz i nubuk…ale też nie typowo śliska licowa. Coś może w stylu aniliny…czy da się ją jakoś naprawić, rozjasnic i przymatowic? Były takie ładne 🙁

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Anilina jest bardzo delikatna i łatwo się przebarwia, niszczy. Najlepiej iść z butami do dobrego szewca.
   Pozdrawiam, MDR

 4. Marta mówi:

  hej

  a czym usunąc plamy od czerwonego lakieru do paznokci na bialych sneakersach ? 🙁 prosze o pomoc! 🙁 przemylam delikatnie z woda wacikiem, uzylam zmywacza do paznokci bezacetonowego, plamy zeszly ale widac jakby rozowy odcien?? czy dalej nalezy przemywać delikatnie ten obszar a potem biala pastą do butow przejechac?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można spróbować wybielić sodką kuchenną z ciepłą wodą. Gęstą papkę zostawić na plamie na 10-15 minut, delikatnie zetrzeć i spłukać. Lepiej wcześniej zrobić próbę w niewidocznym miejscu buta.
   Pozdrawiam, MDR

 5. Herendil mówi:

  Ja mam inny problem. Buty skórzane, ktore maja plamy od kleczenia w kościele. Takie czarne krechy na bokach i czubkach butów. Buty sa jasno brązowe. Jak to usunąć?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Z jakiego rodzaju skóry?
   MDR

   • Herendil mówi:

    Taka gładka blyszczaca troche. Wyglądają jak jakies gladkie panele podłogowe :p kupione w pawo

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Warto spróbować usunąć smugi miękką czystą białą gumką do ołówka. Mocniejszą skórę można przetrzeć preparatem do demakijażu twarzy lub dobrej jakości zmywaczem do paznokci (najpierw w niewidocznym miejscu).
     Pozdrawiam, MDR

 6. ada mówi:

  Buty ze śladami pleśni należy wyrzucić!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *