Buty ze skóry. Plamy na skórzanych butach cz. 2

Jak usunąć plamy na skórzanych butach? 


Plama ze smaru, plamy po środku impregnującym buty skórzane, plama z tłuszczu, plama z oleju i oliwy, plama z wosku, plama z żywicy, plama ze smoły, zacieki po śniegu, zacieki solne i plamy po deszczu na butach ze skóry…
Smar do łańcucha rowerowego na skórzanych butach
Resztki smaru ostrożnie zebrać z buta tępą stroną noża lub miękkim papierem.

 1. Wstępnie oczyszczone miejsce posypać jak tłuszcz białą glinką porcelanową, talkiem, skrobią lub drobno tartą kredą. Po 20 minutach strzepnąć lub ostrożnie zdrapać. Jeśli plama jest stara, proszek zostawić nawet na kilka godzin.
 2. Pozostałe zabrudzenia smarem na bucie ze skóry myć mydłem żółciowym w płynie, mniejsze plamy spróbować zmyć pianą (warto zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu buta). Mydło koniecznie zetrzeć ze skóry wilgotną bawełnianą ściereczką.
 3. Uporczywą plamę po smarze na butach ze skóry skropić sokiem z cytryny, sok lekko wetrzeć palcem w skórę. Po wyschnięciu soku plamę posmarować bezbarwną pastą do natłuszczania butów. Plama może nie zejść w całości.

Środek do impregnowania skórzanych butów
Źle dobrany impregnat może na trwałe przebarwić skórzane buty. Ale często okazuje się, że plamy po nałożeniu środka impregnującego powstały dlatego, że buty nie są zrobione ze skóry naturalnej lecz syntetycznej. Najpierw sprawdza się działanie impregnatu niewielkiej powierzchni w niewidocznym miejscu. 
Przemoczone nowe buty skórzane, które nie były wcześniej zaimpregnowane, mogą już zawsze przemakać.
Dobra rada: najpierw impregnuje się suche i czyste buty (najlepiej zaraz po zakupie), a dopiero później natłuszcza się. Jeśli na buty wyczyszczone, wypastowane, mokre albo brudne nałoży się impregnat, to powstaną brzydkie przebarwienia.

 1. Niektóre rodzaje skóry zawierają w sobie dużo tłuszczu (lub są dodatkowo natłuszczane), dlatego w połączeniu ze środkiem impregnującym na butach tworzą się plamy. Takie świeże plamy na butach ze skóry można szybko usunąć trąc miękką, czystą ściereczką lub specjalną dla danego rodzaju skóry szczotką.
 2. Plamy powstają jeśli na skórzane buty nałoży się za dużo środka impregnującego, impregnat w sprayu rozpryska się ze zbyt bliskiej odległości, albo się nim nie wstrząśnie silnie przed nałożeniem.
 3. Impregnat do butów ze skóry zawierający żywice zostawia na butach biały nalot. Trzeba go wyczyścić jak brud na danym rodzaju skóry.
 4. Po nierównomiernym wtarciu impregnatu w buty ze skóry powstają jaśniejsze i ciemniejsze miejsca.
 5. Po nierównomiernym usunięciu impregnatu także powstają rozjaśnienia na skórzanych butach.

Tłuszcz, olej, oliwa na butach ze skóry
Plamy z tłuszczu na skórze zarówno gładkiej jak i szorstkiej należą do najtrudniejszych do usunięcia.
Do świeżych tłustych plam na skórzanych butach jak najszybciej przyłożyć suchy papierowy ręcznik kuchenny, aby pochłonął tłuszcz. Również lekko wilgotna ściereczka z mikrofazy „wyciąga” tłuszcz ze skóry.

 1. Na niewyschłą plamę tłuszczu na skórzanych butach wysypać białą glinkę porcelanową (kaolin), suchą wetrzeć palcami w plamę, zostawić na kilka godzin, strzepnąć i koniecznie powtórzyć. Przy starych plamach zostawić na przynajmniej 6 godzin, strzepnąć i powtórzyć czynność nawet kilkakrotnie.
 2. Pobrudzone tłuszczem miejsce na skórze można posypać również sodą oczyszczoną lub nieperfumowanym talkiem, pudrem dla niemowląt, skrobią ziemniaczaną, kukurydzianą lub bardzo drobno startą kredą. Zostawić na bucie na noc. Postępować jak z glinką przy tłustych plamach.
 3. Resztki plamy tłuszczu na skórzanych butach usunie piana z mydła żółciowego naniesiona na zabrudzoną skórę za pomocą gąbki. Można spróbować usunąć je za pomocą bezbarwnego, nieperfumowanego mydła do mycia
 4. Na stare lub uporczywe plamy z tłuszczu na brązowych skórzanych butach położyć na jakiś czas plasterki świeżej cytryny, pomarańczy lub delikatnie przecierać je ściereczką lekko zwilżoną octem. Skóra nie może przemoknąć.
 5. Stare plamy z tłuszczu na skórze usuwa czysty alkohol.
 6. Świeże plamy tłuszczu na butach z nubuku posypać sodą kuchenną. Po kilku(nastu) godzinach proszek usunąć odkurzaczem. But wyszczotkować szczotką krepową lub gumową. W razie potrzeby powtórzyć.
 7. Świeżą plamę z tłuszczu na butach z szorstkiej skóry potraktować szamponem do mycia włosów na sucho. Postępować jak w przypadku sody oczyszczonej.
 8. Pozostałą plamę tłuszczu na butach z szorstkiej skóry może usunąć czysty spirytus lub benzyna do czyszczenia, jednak na niektórych rodzajach skóry benzyna może zostawić trwały ślad.

Wosk na skórzanych butach
Nigdy nie zdrapywać ciepłego wosku ze skóry, ani nie zmywać go ciepłą wodą. Wosk szybko schłodzić przykładając kostki lodu w czystej bawełnianej ściereczce lub schłodzić zimnym powietrzem suszarki. Połamać go i delikatnie zdjąć. Nie używać ostrych narzędzi, aby nie zniszczyć skóry. Wosk, który nie zdążył wniknąć w głąb skóry rzadko zostawia na niej trwałe plamy.

 1. Powstałą na skórze tłustą plamę posypać białą glinką porcelanową, skrobią (nie mąką) kukurydzianą lub ziemniaczaną, talkiem, startą na pył białą kredą.
 2. Jeśli wosk zostanie na długo na bucie, to znaczy, że mocno wsiąkł w skórę. Przezroczysty wosk najpierw rozgrzać ciepłym powietrzem suszarki i delikatnie zdjąć nie skrobiąc. Glinkę, skrobię, talk lub kredę wetrzeć delikatnie palcami. Po 1-6 godzinach odkurzyć. Czynność powtarzać, aż plama zniknie lub mocno zblaknie. Oczyszczoną skórę zapastować.
 3. Usunięcie resztek plamy po kolorowym wosku na skórze lepiej powierzyć specjaliście.
 4. Nieduże tłuste plamy po wosku delikatnie zmywać benzyną do napełniania zapalniczek. Nie trzeć mocno, lecz wielokrotnie powtarzać nakładanie jej na plamę.
 5. Do czyszczenia dużych powierzchni skóry nie używać alkoholu ani benzyny, ponieważ niszczą ją.
 6. Resztki wosku na butach z zamszu i z nubuku rozgrzać suszarką, a ciepłą stearynę posypać sproszkowaną białą kredą szkolną. Wetrzeć ją w plamę. Kiedy stearyna stężeje, odkurzyć but odkurzaczem. Czynność powtarzać do skutku. But przetrzeć czystą suchą ściereczką z mikrofibry, a najlepiej irchą. Niestety, na jasnych butach zostanie plama.

Żywica na bucie ze skóry

 1. Jeśli pobrudziliśmy skórzane buty żywicą w lesie iglastym, usunąć świeżą żywicę patykiem. Powstałą na skórzanych butach plamę posypać suchą glebą zawierającą dużo piasku, bez liści i kompostu. Lekko wetrzeć palcami, po kilkunastu minutach strzepnąć. Powtarzać wielokrotnie.
 2. W domu wyczyścić but odpowiednia szczotką, pozostałą plamę z żywicy przetrzeć ściereczką zwilżoną wodą z płynem do naczyń. Zamiast wody można użyć czystego spirytusu.
 3. Żywicę na butach z gładkiej i szorstkiej skóry rozpuści czyste masło lub margaryna (bez dodatków). Można ją wytrzeć starą ściereczką frotee. Następnie koniecznie polerować buty ściereczką z mikrofazy.

Smoła na skórzanych butach

Na plamy ze smoły na butach z gładkiej i szorstkiej skóry nałożyć czyste masło lub margarynę (bez dodatków). Kiedy zmięknie i rozpuści się zebrać ją tępą stroną noża (nie wcierać). Resztki smoły wytrzeć starą ściereczką frotee. Następnie buty z gładkiej skóry polerować ściereczką z mikrofazy. Buty z szorstkiej skóry czyścić gumową szczotką.

Zabrudzenia na skórzanych butach spowodowane przez wysypaną sól, zacieki solne
Na regularnie pastowanych butach ze skóry nie powstają zacieki i plamy po soli. Po powrocie do domu jak najszybciej dokładnie przetrzeć buty miękką bawełnianą ściereczką zwilżoną ciepłą czystą wodą i czyścić w zależności od rodzaju skóry, aby zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia zacieków solnych. Czyścić od brzegu plamy w kierunku środka. Skóry nie powinno się mocno trzeć, aby nie powiększyć plam. Po wyczyszczeniu przetrzeć ściereczką zwilżoną w czystej wodzie. Po wyschnięciu buty trzeba koniecznie natłuścić, następnie zapastować. Pozostawione białe zacieki po soli bardzo niszczą buty.

 1. Dla butów z gładkiej skóry użyć najlepiej wody destylowanej, można dodać kilka kropli delikatnego płynu do mycia naczyń lub szampon do włosów dla niemowląt. Powstałe białe brzegi plam usuwa letnie chude mleko, jogurt, sok z cytryny lub woda z octem. Skórę wyczyścić czystą wodą, po wysuszeniu zapastować.
 2. Świeże plamy po soli można zmyć z gładkiej skóry chusteczką do pielęgnacji niemowląt nasączoną mleczkiem.
 3. Buty z szorstkiej skóry jak najszybciej przetrzeć ściereczką zwilżoną letnią wodą na całej ich powierzchni, aby zapobiec tworzeniu się białych zacieków. Wysuszyć.
 4. Białe ślady po soli na zamszowych butach wycierać przepołowionym ziemniakiem. Następnie buty wyszczotkować odpowiednią szczotką. Buty można wcześniej potrzymać nad parą gotującej się wody. Dobra rada: na skórze nie zostawiać plastrów ziemniaka, inaczej powstaną plamy. 
 5. Buty ze sztucznej skóry przetrzeć dużą ilością wody (można dodać odrobinę octu), wytrzeć do sucha. Ciemne buty można czyścić letnim naparem naturalnej kawy.
 6. Zaschnięte plamy po soli (również z potu) na skórzanych butach są praktycznie nieusuwalne. Skórę trzeba całkowicie zmoczyć trzymając but pod kranem z ciepłą wodą, wymyć szamponem lub delikatnym płynem do naczyń, dokładnie wypłukać. Wnętrze buta trzeć ręcznikiem. Wypchane buty dobrze wysuszyć z dala od źródła ciepła dbając o to, aby skóra nie łamała się. Po całkowitym wyschnięciu kilkakrotnie wypastować miękką pastą w tubce. W podeszwy wetrzeć olejek rycynowy, po kilku dniach wytrzeć jego nadmiar. Buty nigdy nie uzyskają dobrego wyglądu.

Dobra rada: pranie skórzanych butów powoduje silne wysuszenie skóry. Aby temu zapobiec, w schnące, jeszcze lekko wilgotne buty (ale nie mokre) wcierać krem odżywczy.

Zacieki na skórze po deszczu, śniegu
Białe zacieki na skórzanych butach powstają najczęściej wtedy, kiedy buty przemokną, a substancje zawarte w zewnętrznej powierzchni skóry i podeszwach rozpuszczą się. Zacieki powstają po wysuszeniu butów.

 1. Jeśli zacieki na skórzanych butach powstały po deszczu, można je łatwo zetrzeć z gładkiej skóry przekrojoną na pół cebulą lub ziemniakiem. Wypolerować wełnianą lub bawełnianą skarpetką. Po wyczyszczeniu przetrzeć ściereczką lekko zwilżoną wodą, najlepiej destylowaną. Wysuszyć i zapastować. Dobra rada: nie zostawiać na skórze plastrów ziemniaka ani cebuli, inaczej powstaną plamy. 
 2. Białe zacieki na szorstkiej i porowatej skórze wetrzeć czystą suchą dłonią. Następnie opryskać skórę czystą wodą za pomocą zraszacza do kwiatów, nie wycierać.
 3. Powstałe po wysuszeniu butów brzegi plam po wodzie na butach z szorstkiej skóry przetrzeć gumową szczotką, następnie całą powierzchnię butów przetrzeć wilgotną ściereczką w jednym kierunku.
 4. Smugi brudu i plamy po deszczu lub śniegu na suchym obuwiu ze skóry jelenia można łatwo usunąć bardzo drobnym papierem ściernym.

 

Artykuły powiązane:

Buty ze skóry cz. 1. Jak dbać o skórzane buty? Co zrobić, gdy buty cisną, ocierają lub skrzypią?
Buty ze skóry cz.2 Czyszczenie i pastowanie. Jak czyścić i pielęgnować buty z zamszu i gładkiej skóry?
Buty ze skóry cz. 3. .
Buty ze skóry cz.4 Plamy A-P.
Buty ze skóry cz.5. Plamy S-Ż.

Dodaj do zakładek Link.

84 odpowiedzi na „Buty ze skóry. Plamy na skórzanych butach cz. 2

 1. Kropelka mówi:

  Dzień dobry
  Jak usunąć odbarwienie (lekko przebijające białe plamy) na czarnych skórzanych butach prawdopodobnie po płynie po dezynfekcji?
  Pozdrawiam

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Niestety, plam po środku do dezynfekcji na skórzanych butach usunie się. Można je tylko oddać do zafarbowania.

  • Ygdong mówi:

   Mi pomogła kropelka oliwy z oliwek, którą rozsmarowałam na bucie i choć buty teraz się troszkę bardziej błyszczą to plama po płynie do dezynfekcji jest niewidoczna 🙂

 2. Długopis i zacieki na bucikach mówi:

  Witam, córka pomazała długopisem ciemnoróżowe skórzane buty, wedle internetowych zaleceń potraktowałam je lakierem do włosów. Długopis nie zszedł i dodatkowo lakier zostawił przeokropne zacieki 🙁 czy jestem w stanie jeszcze uratować buciki? Bardzo proszę o radę

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Metody usuwania plamy z buta zależą od rodzaju skóry, z której został wykonany. Poza tym składniki tuszu do długopisów i lakieru sa różne w zależności od marki produktu. Sposoby na usuwanie lakieru do paznokci i tuszu do długopisów ze skóry są opisane w 1. części artykułu http://mama-dobra-rada.pl/jak-usunac-plamy-na-skorzanych-butach-plamy-a-p/
   Najpierw trzeba delikatnie usunąć lakier. Niewielkie resztki tuszu do długopisu na gładkiej skórze doczyści się spirytusem salicylowym, ale starych plam nie usunie się całkowicie, po jakimś czasie częściowo wyblakną.

 3. mam buty bez plam mówi:

  Mam brązowe buty skórzane i moim sposobem na spozbycie sie plam jest pastowanie ich czarną pastą. Buty zmieniły kolor na czarny, plam nie widać.

 4. Aska mówi:

  Witam. Mam problem a dokładnie po zaimpregnowaniu butów zrobiły się plamy, takie zacieki.Czy da się je usunąć,albo cokolwiek z nimi zrobić?Dodam że impregnat … sprzedają w ccc a buty to nie typowa skora tylko skórko podobne.

 5. Gosia222 mówi:

  Witam, jak pozbyć się plam po rozlanej pepsi z butów z brązowej skóry?

 6. Asia mówi:

  Witam serdecznie.
  Pobrudzilam ukochane kozaki zamszowe fluidem. Bardzo bym prosiła o wskazówki,czy coś można na to poradzić.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Trzeba działać szybko, zdjąć kosmetyk ze skóry za pomocą łyżeczki, noża (nie wcierać podkładu w skórę). Na plamę nałożyć pianę z mydła żółciowego (galasowego). I to jest najbezpieczniejsze rozwiązanie. Benzyna do czyszczenia White spirit dobrze usuwa plamy po fluidzie, ale najpierw trzeba zrobić próbę w niewidocznym miejscu, bo może zostawić brzydki ślad na skórzanym bucie. Spirytus dobrze usuwa tłuszcze, ale wysusza skórę. Amoniak może zniszczyć kolor butów. Jeśli fliud zawiera dużo tłuszczu, to domowymi sposobami nie usunie się całkowicie plamy ze skórzanych butów.

  • Katarzyna mówi:

   Witam, czy można jakoś usunąć odbarwienie na brązowych skórzanych butach powstałe na skutek rozlania się silnej dezynfekcji do rąk?

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Nie znam składników środka dezynfekującego ani rodzaju skóry z której zrobione sa buty.

    • Katarzyna mówi:

     A więc środek do dezynfekcji zawiera ethanol oraz propan i tlenek wodoru. Informacje na obuwiu gatunek 1, tęgość G

     • Mama Dobra Rada mówi:

      Tlenek wodoru jest substancją żrącą i prawdopodobnie zniszczył barwnik. Szewc może jednolicie zafarbować buty.

 7. CiNo mówi:

  Witam, mam problem z butem ze skóry licowej koloru brązowego. Mianowicie wypastowałem buty po zakupie i po dwóch tygodniach ponownie wypastowałem, użyłem suszarki dla lepszego wchłonięcia pasty. Niestety okazało się że na lewym bucie powstały ciemne plamy, a prawy jest ok. Jak mam się pozbyć tych ciemnych plam. Używałem pasty bezbarwnej.
  Pozdrawiam.

 8. anna mówi:

  Witam! Kilka dni temu na nowe kozaczki z ekologicznej skóry prysnął mi gorący olej powstały ciemne plamy .Kozaczki mają ciemno szary grafitowy kolor.jak pozbyć się plam?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Plamy z oleju trzeba usuwać jak najszybciej, bo tłuszcz łatwo wsiąka w skórę. Sposób czyszczenia zależy od rodzaju skóry, bo skóra ekologiczna ma różny skład i fakturę. Można spróbować spirytusem mineralnym (white spirit), najpierw w niewidocznym miejscu, bo nie wiadomo jak zareaguje farba buta.

 9. A mówi:

  Proszę mi powiedzieć jak usunąć plamę oleju silnikowego z buta skórzanego? Z góry dziękuję

  • Mama Dobra Rada mówi:

   W skład każdego oleju silnikowego wchodzą dodatkowe substancje, dlatego trudno znaleźć jeden skuteczny sposób na usunięcie plam. Dużo zależy także od rodzaju skóry w butach, sposobu jej obróbki i rodzaju użytych pigmentów. Na pewno warto wypróbować podane sposoby usuwania plam z tłuszczu. Jeśli buty są drogie, plama jest duża, najlepiej jest udać się do szewca.

 10. Gosia mówi:

  Witam.
  Jak usunąć żywicę z drzew iglastych z czarnych zamszowych butów? To buty sportowe ale zamsz naturalny. Zabrudzone 2 dni temu.Bardzo proszę o pomoc.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Nie będzie łatwo usunąć żywicę z zamszu, trzeba uważać, aby nie zniszczyć butów. Żywicę zmiękczyć spirytusem, starając się nie przemoczyć nim skóry (jeśli warstwa żywicy jest gruba, spirytus można wstrzyknąć strzykawką). Miękką żywicę ostrożnie ściąć/zeskrobać nie rozmazując na bucie. Resztki zetrzeć papierem ściernym.

 11. Ilona mówi:

  Witam. Proszę o pomoc. Buty ze skóry licowej brązowej cieniowanej pochlapane płynem do prania. Bardzo dużo małych plam. Jak to usunąć?

 12. Małgorzata mówi:

  Przez swoją głupotę zniszczyłam skorzaną torebkę.Zgodnie z Pani radą niewielkie plamy po deszczu na jasnej torebce wysmarowalam cebulą.Torebka śmierdzi,w miejscu czyszczenia skóóra zesztywniała a plamy zrobily sie bardziej widoczne.Torba do wyrzucenia Dziękuję bardzo.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Torebki są szyte ze skóry produkowanej, farbowanej, konserwowanej zupełnie inaczej niż skóra na buty. Przykro mi, nie wiem kto mógłby Pani pomóc, w dzisiejszych czasach trudno o dobrego kaletnika.

 13. Werka mówi:

  Witam Pania moze mi Pani powiedziec w jaki sposob moge wyczycwic plame na butach lakierowanych . W trakcie przeprowadzki zabarwily mI sie na Iemno niebbieski od siatki a buty sa koloru bezowego . Buty sa nowe I dosc drogie jestem zalamana. Wanisz gumka zmywacx aceton ocet nic nie dziala

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Skóra lakierowana bardzo łatwo przyjmuje barwniki. Do czyszczenia skór lakierowanych jest specjalna benzyna, ale radzę najpierw pokazać buty szewcowi, bo kolor mógł już wniknąć pod warstwę lakieru buta. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 14. Honorka mówi:

  Jak wyczyścić plamy po rosole na jasnej licowej skórze?

 15. Joanna mówi:

  Kupiłam dziś bordowe traper pani poradziła od razu zaimpregnowac. Po tej czynności pojawiły się zaciski co robić? Czy sklep przyjmie reklamację?

 16. magda mówi:

  Witam, jak usunąć plamy po płynie hamulcowym z butów skórzanych? dodam, ze skóra na butach ma kolor bordowy. Pozdrawiam

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Na sposób usuwania plam wpływ ma rodzaj pobrudzonej skóry i skład środka, którym została poplamiona. Można spróbować usunąć płyn hamulcowy z butów skórzanych tak jak alkohol lub jak olej. Jak najszybciej! Na skórze sztucznej najpierw dużą ilością wody, następnie płynem do naczyń. Na pewno trzeba założyć rękawiczki gumowe. Płyn hamulcowy jest łatwopalny i żrący. Pozdrawiam

 17. Katarzyna mówi:

  Jak mam wyczyścić buty profilaktyczne Daniel? Córka weszła w błoto 🙁 Wierzch wyczyściłam szczotką jak wszystko wyschło, ale wewnątrz zostały żółte zacieki….

 18. Justyna mówi:

  Mam jasne buty taneczne z satyny, w środku podeszwa jest chyba z weluru.Pod palcami zrobily sie brzydkie ciemne plamy,jak moglabym je usunąć? Bardzo proszę o radę.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   W plamy po pocie i tłuszczu na welurze wetrzeć sporo skrobi ziemniaczanej lub pianę z białka jaja, odkurzyć i wyszczotkować po kilku-, kilkunastu godzinach. Plamy wewnątrz buta wyczyści płyn do naczyń z letnią wodą destylowaną. Wkładkę z weluru odświeży gazowana woda mineralna (woda z kranu może zostawić plamy na skórze) lub ocet. Buty z satyny odświeża się pianą z szamponu do włosów, płynu do prania wełny albo płynu do mycia naczyń. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 19. Iza mówi:

  Witam,
  jak usunąć ślady po mokrym, żółtym piachu z jasnych, skórzanych butów?
  Nie chce zrobić więcej szkody eksperymentując.

  z góry dziękuję.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Piasek musi zupełnie wyschnąć, dopiero wtedy buty odkurzyć, resztki piasku usunąć szczotką odpowiednią do skóry butów. Buty z gładkiej skóry przetrzeć ściereczką zmoczoną w wodzie destylowanej, ew. lekki brud usunie piana z bezbarwnego mydła. Pozostały brud na szorstkiej skórze usunie gąbka ścierna lub drobny papier ścierny. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 20. Agata mówi:

  Kupiłam lakierowane szpilki w kolorze koralowym, które niestety cisnęły mnie w palce. Znajoma Pani poradziła, aby rozchodzić je wkładając stopę w skarpetce namoczonej spirytusem. Niestety pojawiły mi się na brzegach odbarwienia, są ciemniejsze niż kolor buta. Czy jest jakiś sposób aby pozbyć się tych odbarwień?

 21. magda mówi:

  witam, dziś pokapałam buty zamszowe stearyną. Zdrapałam szczotką do nubuku metalową, ale zostały plamy. Jak je wywabić? Pobrudziłam również dżinsy i skarpety. Dżinsy pewnie żelazkiem i papierem, a skarpety z polyestru i bawełny?

 22. Alicja mówi:

  Świetny wpis o odplamianiu butów. Mam pytanie – czy ma moze Pani pomysł jak odczyścić buty skórzane z wysypanej na nie w formie sproszkowanej fugi do kafli ?
  Wypadek przy remoncie – 3 pary zostały zasypane. Aktualnie są odkurzone z drobin fugi i ale widac ze fuga została jako drobiny wbite w powierzchnię. Boję się je zmoczyć żeby nie pogorszyć sytuacji. Pozdrawiam serdecznie

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można je tylko szczotkować i odkurzać. Zajmie to dużo czasu, ale w tej sytuacji nawet mżawka może spowodować zniszczenie butów. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 23. Dorota mówi:

  Witam
  Proszę o poradę jak usunąć tłustą plamę po kremie z torebki skórzanej. Otworzył mi się krem w torebce i zostawił trwałe plamy

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Ubitą sztywną pianę z białka jajka wetrzeć w tłustą plamę na torebce, zostawić, aż piana wyschnie. Białko usunąć wilgotną ściereczką. Co jakiś czas polerować skórę torebki miękką suchą ściereczką. Jeśli tłuszcz wsiąkł głęboko w skórę, to minie sporo czasu, zanim skóra „przyjmie” tłuszcz i tłuste plamy całkowicie znikną. Sposoby na tłuste plamy na butach w przypadku plam na torebce ze skóry też się sprawdzą. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 24. Aneta mówi:

  Witam,proszę o informację czy jest to naturalne,że czysta woda zostawia na butach z zamszu trwały,ciemny ślad(znikają jak je ponownie całe wyczyszczę,wyszczotkuję itd) Pytam, bo miałam już kilka par butów z zamszu, wiem,że nie jest to łatwy materiał ale ale z taką sytuacją spotkałam się dopiero teraz:(Wszędzie czytam o czyszczeniu zamszu ale moje buty są czyste tylko padło na nie kilka kropel wody z kranu i niestety but wysycha ale plamy zostają.Chciałam wiedzieć czy to jakiś wadliwy zamsz,gorszej jakości?Bardzo proszę o pomoc,pozdrawiam Aneta

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Zamsz źle reaguje na kontakt z wodą, to nie jest wadliwa para butów. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 25. Mi mówi:

  Witam,
  Na moich butach z nubuku pojawiły się plamy po zastosowaniu balsamu, który miał zabezpieczyć buty przed czynnikami zewnętrznymi. Mają kształt zacieków i ponieważ są to plamy zaimpregnowane środkiem wodoodpornym nie bardzo mam pomysł jak z nimi się uporać?

  Czy jest na taki przypadek jakaś metoda?

  Pozdrawiam!

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Radzę iść do dobrego szewca, pokazać mu buty i opakowania wszystkich zastosowanych środków. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 26. Ania mówi:

  Jak wyszścic buty ze skóry nubukowej na które wylała się oliwa.
  Próbowałam delikatnie płynem do naczyń ale nie zeszło 🙁

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Na świeże plamy z tłuszczu na nubuku skuteczna jest sodka kuchenna lub „suchy” szampon do włosów. Stare plamy dobrze usuwa piana mydła żółciowego (Gallseife), w ostateczności czysty alkohol.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 27. Aga mówi:

  Witam. Jakim sposobem usunąć farbę lateksowa/kauczukowa ze skórzanych butów połączonych z zamszem ?

 28. Ola mówi:

  Witam. Mam problem. Kupiłam torebkę z licowej skóry naturalnej i potraktowałam ją impregnatem. torebka jest czarna. Pojawiły się liczne szare plamy/ Jak je usunąć”

 29. kasia mówi:

  Witam, jak wyczyścić jasne szpilki ze skóry naturalnej, które zostały podeptane na imprezie i pozostały na nich czarne ślady?

 30. emka mówi:

  Jest może sposób na wyczyszczenie plamy z mydła na skórze? Mydło wylało się na torebkę i w tym miejscu powstało odbarwienie…

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Z jakiego rodzaju skóry jest wykonana torebka?

   • emka mówi:

    Jest to skóra naturalna licowa w kolorze czerwieni

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Każda skóra, nawet niebarwiona, źle reaguje na kontakt z mydłem. Niektóre mydła w płynie i żele mają w składzie substancje pozostawiające trwały ślad po próbie usunięcia ich popularnymi środkami czyszczącymi. Obawiam się, że pomoże tylko dobra pasta do butów. Namawiam do rozmowy z dobrym kaletnikiem.
     Pozdrawiam, MDR

   • Anna mówi:

    Witam. Proszę o radę. Moje ulubione beżowe klapki skórzane leżały cała zimę spakowane razem z czarnymi butami. Teraz zobaczyłam , że na jednym klapku są ciemne smugi. Czy da się to wyczyścić ?

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Prawdopodobnie są to ślady podeszwy. Można spróbować usunąć je jasną miękką gumką szkolną. Trudne plamy usuwa się jak plamy ze smoły (opis w artykule wyżej).

 31. xela mówi:

  jak wyczyscic drobne plamki z deszczu na kożuchu bez lica ????
  nowy kozuch kupiony 2 tygodnie temu .
  drobny deszczyk i drobne plamki
  kozuch tzw hiszpanka zamszowa

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Mokre plamy po deszczu na zamszu na trzeba jak najszybciej usunąć przez oklepywanie ich miękką ściereczką (nie trzeć). Zaschłe plamy delikatnie potrzeć miękką szczotką do zamszu (może być też miękka szczoteczka do zębów lub ręcznik frotte). Jeśli to nie pomoże, usunie je drobnoziarnisty papier ścierny lub dobrej jakości pilniczek do paznokci. Jeśli to jest ekoskóra, można ją wyprać.
   Pozdrowienia, MDR

 32. Alicja mówi:

  Fajne sposoby. A jak wyczyścić buty z zamszu tzw ekologicznego zafarbowane od jeans’u? Próbowałam czyścić szczotką do zamszu, na kawałku odplamiaczem i nic. Buty fajnie się noszą, szkoda ich tylko do spodni…

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Sztuczny zamsz to pojęcie bardzo szerokie. Pielęgnacja materiału zależy od jego składników – niektóre rodzaje wykorzystane do szycia butów znoszą nawet delikatne pranie. Najlepiej czyszczenie zacząć od delikatnych sposobów: miękiszem białego chleba, następnie pianą bezbarwnego mydła, pianą płynu do mycia naczyń lub prania i starcie jej czystą ściereczką zwilżoną letnią wodą. Może wystarczy bardzo miękka, czysta biała gumka do wycierania ołówka lub twardsza do wycierania atramentu?
   Pozdrawiam
   MDR

 33. Pawel mówi:

  Witam,

  mam pytanie. Odgrzebalem w piwnicy stare buty i wszystko jest ok poza jedna rzecza. Jako ze piwnica ma troche wilgoci, na powierzchni skory (sa to buty z cholewa) porobily sie jakby biale plamy, cos takiego jak czasami zostawia chlorowana woda, takie biale plamy, ktore nie chca zejsc ani kiedy przetre buty scierka wilgotna ani kiedy potraktuje je bezbarwnym impregnatem.

  Domyslam sie, ze zaszla jakas reakcja chemiczna i skora zalapala wilgoc i stad te plamy.

  Pytanie: jak mozna sie ich skutecznie pozbyc? Czy kupic jakis preparat czy jeszcze jakos inaczej.

  Bede zobowiazany za szybka rade.

  Pozdrawiam,
  Pawel

 34. Proszę o pomoc mówi:

  Koleżanka wysłała mi mleko na buty z naturalnej skóry nie wiem jak usunąć plamy z tego mleka próbowałam je wyczyścić ale się nie da 🙁 Bardzo proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *