Jak dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?

Jak czyścić lustro?


Rady jak dbać o lustro, czym myć lustro i jak usunąć plamy na lustrze. Jak usunąć ślady palców na lustrze, zaschnięty brud, plamy z tłuszczu, odchody much, plamy po kosmetykach na lustrze: lakier do włosów, plamy z farby, pasta do zębów, pianka do golenia…

Lustra powinno się wieszać zachowując odstęp od ściany (szczególnie jeśli jest pokryta tapetą lub farbą), aby powietrze za nim swobodnie cyrkulowało. Zapobiegnie to szybkiemu matowieniu i starzeniu się lustra. Temperatury powyżej 45°C mogą trwale uszkodzić lustro, dlatego nie powinno się go narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mocno rozgrzanych lamp czy palących się świec. Tylnej powierzchni lustra nie wolno moczyć, skrobać, ani czyścić. Można ją zabezpieczyć obudową lub przyklejając specjalną folię ochronną.

Jak myć lustro?

 1. Do mycia lustra wystarczy wilgotna miękka ściereczka nie zostawiająca kłaczków (najlepiej z mikrofazy) i letnia woda.
 2. Pojedyncze plamy na lustrze usunie ciepła woda, czysta miękka bawełniana ściereczka bez kłaczków, ściereczka frotte lub miękki ręcznik papierowy.
 3. Jeśli z kranu cieknie twarda woda, do mycia lustra lepiej jest używać wody destylowanej.
 4. Mokrą powierzchnię lustra i wrażliwe na wilgoć brzegi lustra trzeba zawsze wytrzeć do sucha miękką ściereczką lub białym papierowym ręcznikiem. Trzeba zwrócić uwagę na dolny brzeg lustra, na którym zbiera się najwięcej resztek wody. Pozostawiona na brzegach lustra woda powoduje korozję lustra. Jeśli na lustrze wciąż pozostają smugi, usunie je zmięta czarno-biała gazeta.
 5. Stare i matowe lustra warto myć wodą z dodatkiem skrobi ziemniaczanej. Matowe lustro można też przecierać przekrojonym na pół ziemniakiem, po 10 minutach spłukać czystą wodą i szybko, dokładnie wytrzeć do sucha. Blask przywraca olej lniany wtarty w powierzchnię lustra. Tańszym sposobem jest ostrożne mycie starego lustra octem i wytarcie do sucha zmiętą niekolorową gazetą.

 

Lustra w łazience „pocą się” podczas kąpieli. Aby temu zapobiec wystarczy jego powierzchnię przetrzeć ściereczką zwilżoną kilkoma kroplami gliceryny. Niewidoczna powłoka jest wystarczającą ochroną. Po kąpieli i prysznicu dobrze przewietrzyć łazienkę, aby wilgoć nie osiadała na wrażliwych brzegach lustra i z tyłu lustra). Lustrom szkodzi nie tylko utrzymująca się wilgoć w pomieszczeniu, lecz także powietrze zanieczyszczone związkami siarki i kwasami. Dlatego przed czyszczeniem środkami chemicznymi powierzchni wokół lustra (ściany, meble, umywalka, armatura itp.) lustro wynieść do innego pomieszczenia, aby opary środków chemicznych nie uszkodziły go.

Jakich środków i narzędzi nie powinno się używać do mycia luster?
Ściereczki do czyszczenia luster i szkła zawsze powinny być czyste i miękkie, ale nie powinno się ich prać w proszku do prania. Nie wypłukane resztki proszku powodują niewidoczne uszkodzenia powierzchni.

 1. Do mycia lustra nie wolno używać środków do czyszczenia szkła, ponieważ pozostawiają po sobie cząsteczki, które powodują szybkie osadzanie się kurzu i brudu na powierzchni. Poza tym niszczą brzegi luster i z czasem wywołują powstanie brązowych plam z tyłu lustra (rdzę).
 2. Środki czyszczące o kwaśnym odczynie, także związki siarki szkodzą tylnej warstwie lustra zawierającej związki srebra, aluminium i lakiery, a także metalowym elementom. Mogą doprowadzić do korozji, dlatego nie powinno się dodawać nawet ich niedużej ilości do mycia tafli lustra.
 3. Bardzo szkodliwe dla lustra są środki do czyszczenia WC i rur, rozpuszczalniki do lakieru do paznokci, bardzo gorąca wodą, gorące powietrze (suszarka, świece).
 4. Całej powierzchni luster nie powinno się myć octem, wyjątkowo można usunąć nim trudną plamę lub przetrzeć stare, zmatowiałe lustro.
 5. Mycie lustra środkami zasadowymi (np. amoniakiem) powodują matowienie lustra.
 6. Szczególnie wrażliwe jest szkło metaliczne, nie powinno się go czyścić nawet preparatami do czyszczenia szkła.
 7. Powierzchnia lustra jest bardzo wrażliwa na skrobanie. Wszelkie mleczka, proszki, czyściki i skrobaczki niszczą lustro na naszych oczach. Taflę lustra może porysować nawet zwykła gąbka. Zadrapań, zarysowań na lustrze, pęknięć nie można naprawić, pozostaje tylko przycięcie lustra. Wprawdzie pęknięte lustro można skleić silikonem sanitarnym, jednak sklejone miejsce pozostanie czarne.

W jaki sposób usuwać plamy na lustrze?

Lustro powinno się zawsze najpierw spróbować wymyć czystą wodą i miękką, dobrze wypłukaną ściereczką. Wiele plam można usunąć mechanicznie wilgotną ściereczką, najlepiej z frotte lub miękką skórą do mycia szyb. Wszelkie resztki trzeba całkowicie zmyć czystą wodą i dokładnie wysuszyć powierzchnię lustra wraz z brzegami.

W myciu bardzo brudnych powierzchni luster bardzo dobrze sprawdza się domowy preparat: szklanka wody i ćwierć szklanki alkoholu etylowego (denaturatu).

Zachlapania wodą wystarczy wytrzeć suchą miękką ściereczką.

Ślady palców na lustrze można zmyć ciepła wodą z dodatkiem kilku kropli delikatnego płynu do mycia naczyń.

Zaschnięte zabrudzenia najpierw nawilżyć przykładając ściereczkę moczoną w ciepłej wodzie. Zaschnięte resztki na lustrze i szkle bardzo dobrze rozpuszcza sok z cebuli. Następnie spróbować usunąć je mechanicznie mokrą ściereczką frotte lub drewnianą łopatką. Powierzchnię luster łatwo jest zadrapać. Ostre gąbki i narzędzia, nawet skrobaczki do czyszczenia płyt w kuchenkach indukcyjnych powodują trwałe zniszczenia tafli lustra.

Trudne do usunięcia plamy z tłuszczu na powierzchni lustra przetrzeć ściereczką zanurzoną w płynnym mydle galasowym (mydle żółciowym).

Świeże plamy po kosmetykach na lustrze zmywać wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i spirytusu.

Lakier do włosów na lustrze usunie woda z niewielka ilością spirytusu.

Plamy z farby na lustrze usuwać alkoholem.

Zaschniętą na lustrze pastę do zębów i piankę do golenia usunie miękka ściereczka zwilżona wodą z octem w stosunku 2:1. Nawet rozcieńczony ocet nie może dostać się na brzegi lustra. Ślady po paście do zębów, piance po goleniu i innych kosmetykach na lustrze trzeba usuwać od razu, aby nie uszkodziły jego delikatnej powłoki.

Stare zaschnięte plamy po odchodach much na lustrze usuwa się lekko ciepłą mocną czarną herbatą. Można dodać trochę soku z cytryny, który szybko rozpuści suche plamy po muchach. Sok z cytryny nie może dostać się na brzegi lustra.

Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Podobne wpisy

8 komentarzy

 1. Ja do czyszczenia luster używam ściereczek z mikrofibry. Akurat ostatnio kupiłam. Są mocne i nie zostawiają smug. Nie to co jakieś podróbki nie wiadomo skąd.

  1. Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, a kwasy niszczą tylną powłokę lustra, powodują powstanie ciemnych plam na lustrze, których nie można już usunąć.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 2. Witam mam pytanie czy są jakieś domowe sposoby aby naprawić lustro od strony pleców jest zadrapanie wielkości 2cm x 1cm lustro to drzwi szafy a plecy gołe lustro wysokie około 2m szerokość 90 cm przesuwane drzwi.jezeli ktoś zna sposób na naprawę bardzo starego lustra bardzo proszę o podpowiedz z góry dziękuje i pozdrawiam

 3. bardzo prosze o porade jak czyscic lustra przyciemniane od szafy wzabudowie mam 3 pomimo uzywajac roznych srodkow powstaja smugi po wycieraniu ich dziekuje

  1. Może przyciemniane lustro jest pokryte powłoką, która nie toleruje nawet delikatnych środków czyszczących? Radzę wymyć lustro czystą wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką, która nie była prana w proszku do prania. Zawsze można napisać do producenta, ponieważ na rynku jest dużo rodzajów luster.

 4. Mam lustro przyklejone do płytek w łazience rok temu.Zauwazylem że na dole lustra w środku pojawiły się plamy tz.rdza lustra.Pytam państwa co może być przyczyną takiego zdarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *