Domowe sposoby na brzydkie zapachy w butach

Jak usunąć nieprzyjemny zapach potu w butach?

Problem brzydkiego zapachu potu w butach dotyczy nie tylko sportowych butów, lecz także sandałów, kapci, często i długo noszonych w ciągu dnia półbutów i kozaków. Dezodorant do stóp i do butów szybko usunie lekki zapaszek, lecz warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Lekki zapach potu w butach usunie piana szarego mydła naniesiona czystą ściereczką lub przetarcie mokrą nieperfumowaną chusteczką higieniczną dla niemowląt. Po tym zabiegu buty trzeba koniecznie dokładnie wysuszyć. Z mocno przepoconych butów koniecznie trzeba usunąć nieprzyjemne zapachy. Wyjąć wkładkę i wyprać. Do buta wsypać jeden ze środków łatwo wchłaniających zapachy – sodkę kuchenną, węgiel aktywny albo mieloną kawę czy cynamon, włożyć drewno z drzewa cedrowego lub kawałek kredy. Następnego dnia wyschnięty proszek wyczesać lub odkurzyć, drewno lub kredę wyjąć. Włożyć wypraną suchą wkładkę.

Do przepoconego buta włożyć skarpetkę wypełnioną żwirkiem dla kota i zostawić przynajmniej na noc. Usunie całkowicie nie tylko brzydki zapach potu lecz również wilgoć. Wilgoć i pot w butach wchłonie też czysta sucha skarpetka z bawełny (np. frote), a z kozaków zmięta czarno-biała gazeta. Suszenie w ten sposób wymaga więcej czasu, jednak nie usunie nieprzyjemnego zapachu potu. Niektóre sportowe buty i obuwie z miękkich materiałów można wyprać w temperaturze 30°C, dlatego warto zasięgnąć informacji u sprzedawcy lub producenta. Trzeba jednak pamiętać, że ręczne pranie oszczędzi nie tylko buty lecz także pralkę. Bakterie usunie dopiero pranie w temperaturze 60°C, lecz lepiej nie przeprowadzać prania w pralce automatycznej.

Bakterie z przepoconego buta usunie papka z octu i niewielkiej ilości proszku do prania. Powinna zostać w bucie tak długo, aż wyschnie. Proszek dokładnie wyczesać szczotką i odkurzyć. Do butów włożyć świeżą wkładkę.

Brzydko pachnące potem sportowe buty, baleriny lub kapcie najpierw wyczyścić i wysuszyć, następnie owinąć folią i włożyć na 1-3 dni do zamrażalnika. Po wyjęciu zdjąć folię i włożyć do butów zmiętą suchą gazetę, która wchłonie wilgoć. Niska temperatura usuwa nieprzyjemny zapach potu oraz zabija całkowicie bakterie, czego  nie zrobi  pranie w niskich temperaturach. Buty muszą odmarznąć i całkowicie wyschnąć w pokojowej temperaturze.

Butów nigdy nie wolno suszyć w pełnym słońcu ani przy kaloryferze, tylko w temperaturze pokojowej.

Artykuły powiązane:
Zapobieganie przepoceniu i brzydkiemu zapachowi butów.
Jak zapobiegać i zwalczać brzydki zapach stóp.

 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *