Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa

Jak wyczyścić prysznic i kabinę prysznicową domowymi sposobami?


Kamień na słuchawce prysznica, zacieki i kamień na kabinie prysznicowej, brud na szynach kabiny prysznicowej, plamy i pleśń na zasłonie prysznicowej czy na matach łazienkowych można usunąć ekologicznymi środkami, które są skuteczne a nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska.
Prysznic
Odkładający się na słuchawce prysznica kamień rozpuści sól, ocet, kwasek cytrynowy, a najlepiej tabletka do czyszczenia protez zębowych. Ocet może zniszczyć metal i plastik, z których wykonany jest prysznic.
Sól, kwasek cytrynowy i tabletka do protez potrzebują wprawdzie więcej czasu na działanie, lecz są równie skuteczne i nie powodują korozji metalu i niszczenia plastiku.

 1. Rozkręconą słuchawkę prysznica włożyć do wiaderka z wodą i tabletką do czyszczenia protez, która po kilku(nastu) godzinach rozpuści kamień. Tabletki można zastąpić sodą oczyszczoną (sodką kuchenną), ale ma ona słabsze działanie. Słuchawkę wyczyścić w środku starą szczoteczką do mycia zębów. Przez słuchawkę spuścić ciepłą wodę silnym strumieniem. Resztki kamienia w dziurkach usunąć szpilką lub wykałaczką.
 2. Słuchawkę prysznica z kamieniem można zanurzyć w roztworze kwasku cytrynowego (2 łyżki kwasku cytrynowego na 2 szklanki gorącej wody). Resztki usuwać jw.
 3. Do wiaderka można wlać gorącą wodę z octem w stosunku 1:1 i włożyć do niego słuchawkę prysznica na przynajmniej 40 minut. Jest to skuteczny, lecz radykalny sposób czyszczenia. Wodę z octem wylać do muszli klozetowej a nie do wanny.

Kabina prysznicowa
Należy używać różnych ściereczek do czyszczenia kabiny prysznicowej i toalety, aby nie roznosić zarazków.
Po każdym użyciu całą kabinę prysznicową powinno się wytrzeć do sucha miękkim ręcznikiem z bawełny lub papieru, a łazienkę dokładnie przewietrzyć.

Jeśli w łazience panuje stale wysoka wilgotność lub kabina jest często używana i nie wycierana do sucha, części plastikowe i gumowe przecierać raz w tygodniu papką z sody oczyszczonej i odrobiny ciepłej wody aby zapobiec tworzeniu się pleśni.

 1. Zacieki i kamień na szklanych drzwiach kabiny prysznicowej nie będą się tworzyły, jeśli po myciu przetrze się je płynem nabłyszczającym do zmywarek.
 2. Utworzony na szkle kamień usunie drobnozmielona sól. Trzeba rozpuścić ją w niewielkiej ilości ciepłej wody, aby na szybie nie powstały rysy.
 3. Szklane drzwi kabiny prysznicowej i szybki w łazience nie zaparują jeśli będą systematycznie przecierane ściereczka nasączoną sokiem z cytryny lub octem. Kwaśne substancje można stosować tylko do czyszczenia szkła, nie powinny się one dostać na inne części kabiny, szczególnie na aluminium, gumę, plastik czy akryl.
 4. Parowaniu szkła i luster zapobiega wytarcie ich niedużą ilością gliceryny z apteki.

Aluminiowe szyny kabiny myć płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem w płynie, a zabrudzenia ścierać zwilżoną ściereczką z frote. Uporczywe zabrudzenia na aluminiowych ramach kabiny może usunąć biała pasta do zębów.

Zasłona prysznicowa i mata łazienkowa

 1. Przed użyciem zasłonkę można zaimpregnować olejkiem dla dzieci.
 2. Zasłonę prysznicową i maty łazienkowe można prać w pralce w temperaturze 30°C-40°C w programie dla delikatnych tkanin.
 3. Zasłonę prysznicową prać zawsze osobno i bez wirowania, następnie włożyć do wody z solą i zawiesić do ocieknięcia. Nie tylko odświeży się w ten sposób ich kolor, lecz również zapobiegnie osadzaniu pleśni. Zasłonkę suszy się wieszając i rozsuwając.
 4. Zacieki i osadzający się na zasłonce prysznica kamień łatwo usunąć sodą oczyszczonąlub pianką do kąpieli.
 5. Plamy po wodzie i pleśń na zasłonie prysznicowej skutecznie usunie soda oczyszczona. Matę łazienkową moczyć w wodzie z dodatkiem octu, wypłukać i wyprać.
 6. Bakterie na zasłonie prysznicowej zniszczy ocet lub sok z cytryny. Sok może jednak wybielić barwnik, a na białej zasłonce zostawić żółte przebarwienia.

Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa

 1. vincent mówi:

  Od kiedy stosuję żel do mycia i kompieli nie mam problemu z doczyszczeniem wanny nie tak jak po mydle

 2. Ja mówi:

  Ocet zniszczył mi wannę akrylową, nigdy więcej akrylu w łazience

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *