Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa

Jak wyczyścić prysznic i kabinę prysznicową domowymi sposobami?


Prysznic
Odkładający się na słuchawce prysznica kamień rozpuści sól, ocet, kwasek cytrynowy, a najlepiej tabletka do czyszczenia protez zębowych. Ocet może zniszczyć metal i plastik, z których wykonany jest prysznic.
Sól, kwasek i tabletka potrzebują wprawdzie więcej czasu na działanie, lecz są równie skuteczne i nie powodują korozji metalu i niszczenia plastiku.

 1. Rozkręconą końcówkę prysznica włożyć do wiaderka z wodą i tabletką do czyszczenia protez, która po kilku(nastu) godzinach rozpuści kamień. Tabletki można zastąpić sodką kuchenną, ale ma ona słabsze działanie. Słuchawkę wyczyścić w środku starą szczoteczką do mycia zębów. Przez słuchawkę spuścić ciepłą wodę silnym strumieniem. Resztki kamienia w dziurkach usunąć szpilką.
 2. Zanieczyszczoną kamieniem słuchawkę można zanurzyć w roztworze kwasku cytrynowego (2 łyżki kwasku na 2 szklanki gorącej wody). Resztki usuwać jw.
 3. Do wiaderka można wlać gorącą wodę z octem w stosunku 1:1 i włożyć do niego słuchawkę na przynajmniej 40 minut. Jest to skuteczny, lecz radykalny sposób czyszczenia. Wodę z octem wylać do muszli klozetowej a nie do wanny.

Kabina
Należy używać różnych ściereczek do czyszczenia kabiny i toalety, aby nie roznosić zarazków.
Po każdym użyciu całą kabinę prysznicową powinno się wytrzeć do sucha miękkim ręcznikiem z bawełny lub papieru, a łazienkę dokładnie przewietrzyć.

Jeśli w łazience panuje stale wysoka wilgotność lub kabina jest często używana i nie wycierana do sucha, części plastikowe i gumowe przecierać raz w tygodniu papką z sodki kuchennej i odrobiny ciepłej wody aby zapobiec tworzeniu się pleśni.

 1. Zacieki i kamień na szklanych drzwiach kabiny prysznicowej nie będą się tworzyły, jeśli po myciu przetrze się je płynem nabłyszczającym do zmywarek.
 2. Utworzony na szkle kamień usunie drobnozmielona sól. Trzeba rozpuścić ją w niewielkiej ilości ciepłej wody, aby na szybie nie powstały rysy.
 3. Szklane drzwi kabiny prysznicowej i szybki w łazience nie zaparują jeśli będą systematycznie przecierane ściereczka nasączoną sokiem z cytryny lub octem. Kwaśne substancje można stosować tylko do czyszczenia szkła, nie powinny się one dostać na inne części kabiny, szczególnie na aluminium, gumę, plastik czy akryl.
 4. Parowaniu szkła i luster zapobiega wytarcie ich niedużą ilością gliceryny z apteki.

Aluminiowe szyny kabiny myć płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem w płynie, a zabrudzenia ścierać zwilżoną ściereczką z frote. Uporczywe zabrudzenia na aluminiowych ramach kabiny może usunąć biała pasta do zębów.

Zasłonki i maty

 1. Przed użyciem zasłonkę można zaimpregnować olejkiem dla dzieci.
 2. Zasłonkę prysznicową i maty pod prysznic można prać w pralce w temperaturze 30°C-40°C w programie dla delikatnych tkanin.
 3. Zasłonkę prać zawsze osobno i bez wirowania, następnie włożyć do wody z solą i zawiesić do ocieknięcia. Nie tylko odświeży się w ten sposób ich kolor, lecz również zapobiegnie osadzaniu pleśni. Zasłonkę suszy się wieszając i rozsuwając.
 4. Zacieki i osadzający się na zasłonce prysznica kamień łatwo usunąć sodką kuchenną lub pianką do kąpieli.
 5. Plamy po wodzie i pleśń skutecznie usunie sodka kuchenna.
 6. Bakterie na zasłonce zniszczy ocet lub sok z cytryny. Sok może jednak wybielić barwnik, a na białej zasłonce zostawić żółte przebarwienia.

Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *