Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka

Jak czyścić powierzchnie emaliowane, ceramiczne, akrylowe? Czym wyczyścić wannę, brodzik, umywalkę?

Powierzchnie emaliowane są, z reguły, odporne na działanie środków zawierających kwasy. Powierzchnie niektórych starych egzemplarzy emaliowanych wanien czy brodzików mogą jednak zostać uszkodzone przez silne kwaśne substancje.
Ceramiczne umywalki można bezpiecznie myć zarówno kwaśnymi jak i zasadowymi środkami.
Natomiast akryl jest bardzo delikatny i podczas jego czyszczenia powinno się stosować tylko miękkie ściereczki i gąbki, oraz delikatne środki. Ocet i mleczko do czyszczenia, zwłaszcza zawierające czyszczące drobiny, alkohol, amoniak, aceton a nawet gorąca woda niszczą powierzchnie z akrylu.
Wycieranie wanny, brodzika i umywalki do sucha po każdym ich użyciu zapobiega powstawaniu na nich osadów, przebarwień, zabrudzeń oraz zmniejsza wilgotność powietrza w łazience i zapobiega rozwojowi pleśni. Po wyczyszczeniu ich warto wytrzeć ścianki płynem do płukania tkanin, który utworzy warstwę ochronna przed osadzającym się brudem.

Jak wyczyścić domowymi sposobami wannę, brodzik i umywalkę?

Ścianki wanny, brodzika i umywalki będą długo lśniły jeśli po każdym użyciu zostaną wymyte choćby gąbką z płynem do mycia naczyń i dobrze spłukane ciepłą wodą.

Emalia

Proszki do szorowania mogą spowodować zmatowienie powierzchni wanny i umywalki, dlatego do usuwania zabrudzeń lepiej użyć delikatnego mleczka do czyszczenia.

 1. Zmatowiałe ścianki wanny i brodzika z emalii można myć trąc je maślanką z solą i z niedużą ilością octu. Spłukać dużą ilością ciepłej wody.
 2. Maślanka przywraca im blask, dlatego można je po wymyciu natrzeć samą maślanką i obficie spłukać dopiero po przynajmniej godzinie.
 3. Żółte palmy na brzegach wanny pokrytej emalią i umywalki wyczyści pasta z soli i octu. Pastę nanieść na jakiś czas na powierzchnię, potrzeć i spłukać.
 4. Umyte emaliowane umywalki, brodziki i wanny można przetrzeć wewnętrzną częścią skórki pomarańczowej lub z cytryny. Spłukać dokładnie czystą wodą i wytrzeć do sucha. Skórka może usunąć świeże zacieki i osadzający się kamień z wody, nada powierzchniom błysk i wybieli je trochę.
 5. Żółte plamy po kapiącej z kranu wodzie usunie podgrzany sok z cytryny lub rozsypany na wilgotnej powierzchni kwasek cytrynowy. Po godzinie ich działania powierzchnię wypłukać i wytrzeć do sucha.
 6. Na uporczywe żółte plamy na emalii nałożyć papkę z soli i ciepłego octu na całą noc (wcześniej wymienić uszczelkę lub zabezpieczyć kran przed kapaniem). Przed spłukaniem szorować używaną szczoteczką do zębów.
 7. Plamy rdzy na emaliowanej wannie usunie pasta z sody oczyszczonej (kuchennej) i odrobiny ciepłej wody. Pastę trzeba zostawić na plamie na kilka godzin.

Akryl

 1. Wannę z akrylu i z włókna szklanego można myć płynem do mycia naczyń lub łagodnym proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie. Po umyciu spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha.
 2. Zabrudzone miejsca na wannie akrylowej można czyścić delikatnym szamponem do włosów, octem rozcieńczonym 5 częściami wody, sokiem z cytryny, kremową białą pastą do zębów bez ścierających mikrogranulek, coca-colą. Wypłukać dużą ilością czystej wody i wytrzeć do sucha ściereczką. Warto przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, gdyż niektóre rodzaje akrylu są bardzo wrażliwe na działanie kwaśnych substancji.
 3. Wannę z tworzywa sztucznego można czyścić sodą oczyszczoną naniesioną na wilgotnej ściereczce. Po usunięciu zabrudzeń wannę bardzo dokładnie spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Powierzchnie ceramiczne

 1. Plamy po brudzie i tłuszczu na długo nie mytych ceramicznych umywalkach łatwo wyczyści się pastą z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości ciepłej wody.
 2. Metaliczne zadrapania na ceramicznej umywalce usunie się przez pocieranie pastą do zębów.
 3. Plamy z rdzy na ceramice usunie nałożona na nie pasta z sody oczyszczonej i ciepłej wody. Po godzinie potrzeć miejsce szczoteczką i spłukać. W razie potrzeby powtarzać do skutku. Trudne plamy z rdzy usunie mieszanka octu i wody amoniakalnej naniesiona na gąbce. Używając amoniaku koniecznie trzeba założyć rękawice, szeroko otworzyć drzwi i zachować ostrożność.
 4. Pożółkłe miejsca na umywalce, wannie i brodziku potrzeć mieszanką soli i terpentyny na ściereczce. Po kwadransie spłukać.

Powierzchnie powinno się chronić przed powstaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń, przede wszystkim plam po kosmetykach.
Farba do włosów
może nie zostawić plam na wannie i umywalce jeśli wcześniej natrze się je płynem do mycia naczyń, a po farbowaniu wytrze ściereczką zmoczoną w ciepłej wodzie. Jeszcze lepiej byłoby ochronić je rozłożoną folią.

Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka

 1. Ik mówi:

  Haha Jak nie ma się na co chajsu wydawać to co tydzień nowa wanna why not .. ubrań też nie trzeba prac . Brudne po jednym dniu to na śmieci. Po co się męczyć z praniem

 2. Jack mówi:

  Wolę wymienić na nowe niż szorować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *