Jak czyścić płytę nagrobną? Granit i lastryko

Rady jak pielęgnować i czyścić nagrobki z granitu i lastryko

Jak czyścić pomnik z granitu?

Granit wymaga systematycznej pielęgnacji, źle znosi zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego łatwo ciemnieje i matowieje, widać na nim zacieki i plamy po deszczu i śniegu, sok kwiatów i liści. Granitowy nagrobek powinien być czyszczony kilka razy w roku, a najlepiej po każdym ulewnym deszczu, a po umyciu spłukany czystą wodą i dokładnie wytarty suchą miękką ściereczką.
Zacieki na płycie z granitu można wyszorować gąbką i czystą gorącą wodą (przynieść z domu w termosie).

  1. Granit łatwo wchłania stearynę, parafinę i wosk z palących się na nim zniczy, dlatego płytę z granitu koniecznie trzeba zabezpieczyć przed zalaniem topniejącą świecą czy zniczem. Rozlany wosk na granitowej płycie nagrobnej rozgrzać gorącą wodą i ciepły oderwać od płyty, a resztki delikatnie zdrapać drewnianą lub plastikową łopatką.
  2. Nagrobek z granitu najlepiej umyć ciepłą wodą i przetrzeć ściereczką z mikrofibry lub gąbką. Do wody można dodać nie więcej niż kilka kropel płynu do mycia naczyń lub szamponu do mycia aut.
  3. Mech i organiczne zabrudzenia namoczyć ciepłą wodą i delikatnie usuwać miękkim drewnem.
  4. Do czyszczenia zabrudzeń na granitowej płycie nagrobnej stosować denaturat, tylko czasem ocet. Detergenty wnikają w granitową płytę i powodują matowienie i trudne do usunięcia smugi. Nie powinno się używać żadnych wosków ani past, ponieważ granit musi oddychać, a do posmarowanej nawierzchni łatwo przykleja się kurz i brud, które później bardzo trudno zeskrobać. Tłuste czy żrące środki zostawiają trwałe plamy.

Po myciu nagrobek z granitu zawsze należy bardzo dokładnie opłukać czystą ciepłą wodą. Stosując środki chemiczne specjalnie przeznaczone do pielęgnacji granitu warto najpierw przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu.
Napisy wyryte w granicie można odświeżyć środkiem wybielającym, nie powinno się ich wypełniać farbą. Małe pęknięcia na granitowej płycie wypełni silikonowy uszczelniacz, natomiast ubytki można zatuszować stosując specjalne masy, które po wyschnięciu przypominają kamień. Zniszczony granit powinien zostać oszlifowany i wypolerowany.

Jak czyścić nagrobek z lastryko?

Pomnik z lastryko ma nierówną, porowatą powierzchnię, w którą łatwo wsiąka wilgoć i brud. Powinno się szybko usuwać wyrastające w wilgotnych miejscach mech, grzyby i pleśń, inaczej do usunięcia potrzebne będą żrące środki chemiczne. Uporczywe i wieloletnie zabrudzenia na lastryko trzeba usunąć mechanicznie (zeszlifować).

Do czyszczenia pomnika z niepolerowanego lastryko wystarczy użyć szczotki ryżowej (nigdy drucianej!), płynu do mycia naczyń, proszku do prania i ciepłej wody lub czyszczącego płynu do linoleum czy mleczka. Używanie ostrych szczotek, druciaków powoduje matowienie płyty.

  1. Plamy na nagrobnej płycie z lastryko usunie woda utleniona, denaturat lub woda amoniakalna. Szamponem samochodowym można usunąć wosk, smołę, żywicę i ptasie odchody nie niszcząc delikatnego lakieru na nagrobnej płycie. Mniejsze plamy może usunąć sok z cytryny. Trudniejsze plamy na płukanym twardym lastryko można usunąć wybielaczem do tkanin, który trzeba dokładnie spłukać dużą ilością zimnej wody. Zaschnięty wosk rozgrzać gorącą wodą i zdrapać go z płyty nagrobnej twardą szczotką.
  2. Szorowanie szczotką ryżową, drucianym/plastikowym czyścikiem czy użycie noża na trwale zniszczy gładkie lastryko, do czyszczenia którego powinno się wybrać szczotkę o miękkim włosiu i miękkie ściereczki.
  3. Nagrobka z lastryko nie powinno się malować lakierem bezbarwnym, ponieważ lakier może złuszczyć się, a to nieestetycznie wygląda. Można ją natrzeć raz na kilka lat woskiem do lakieru samochodowego lub specjalną natłuszczającą pastą, aby nie wchłaniała szybko brudu i wilgoci. Konserwowanie pastą do podłogi czy butów, albo polewanie rozpuszczalnikiem powoduje wystąpienie plam i przebarwień.
  4. Napisy na płycie nagrobnej z lastryko można malować czarną farbą olejną, powinna dobrze wsiąknąć w kamień. Nie używać farby nitro.
  5. Czyszczenie i konserwacja pomnika z lastryko wymaga dużo pracy, zaniedbana płyta z lastryko matowieje, z czasem kruszy się, pęka. Niewielkie pęknięcia można wypełnić silikonowym uszczelniaczem. Szlifowanie starych płyt przedłuża ich żywotność.

 

Powiązane artykuły:
Jak dbać o nagrobek?
Jak czyścić płytę nagrobną i jej nie zniszczyć?
Jak pielęgnować płytę nagrobną? Marmur, naturalny kamień i piaskowiec

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *