Jak czyścić płytę nagrobną? Granit i lastryko

Rady jak pielęgnować i czyścić nagrobki z granitu i lastryko

Jak czyścić pomnik z granitu?

Granit wymaga systematycznej pielęgnacji, ponieważ źle znosi zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego łatwo ciemnieje i matowieje, widać na nim zacieki i plamy po deszczu i śniegu, sok kwiatów i liści. Granitowy nagrobek powinien być czyszczony kilka razy w roku, a najlepiej po każdym ulewnym deszczu, a po umyciu spłukany czystą wodą. Szybko i dokładnie wytarty suchą miękką ściereczką. Pomnik z granitu najlepiej czyścić podczas słonecznej pogody, aby woda mogła szybko wyschnąć. Sposób czyszczenia płyty granitowej zależy od jej składników i od tego czy jest to granit polerowany czy nie.
Zacieki na płycie z granitu można wyszorować gąbką i czystą gorącą wodą (przynieść z domu w termosie).

 1. Granit łatwo wchłania stearynę, parafinę i wosk z palących się na nim zniczy, dlatego płytę z granitu koniecznie trzeba zabezpieczyć przed zalaniem topniejącą świecą czy zniczem. Rozlany wosk na granitowej płycie nagrobnej rozgrzać gorącą wodą i ciepły oderwać od płyty, a resztki delikatnie zdrapać drewnianą lub plastikową łopatką. Plastikowy druciak, szczotka ryżowa, nawet ściereczka z mikrofibry porysują pomnik z granitu.
 2. Nagrobek z granitu najlepiej umyć ciepłą wodą i przetrzeć ściereczką lub gąbką. Do wody można dodać nie więcej niż kilka kropel płynu do mycia naczyń lub szamponu do mycia aut.
 3. Mech i organiczne zabrudzenia namoczyć ciepłą wodą i delikatnie usuwać miękkim drewnem.
 4. Do czyszczenia zabrudzeń na granitowej płycie nagrobnej stosować denaturat, tylko czasem ocet. Detergenty wnikają w granitową płytę i powodują matowienie i trudne do usunięcia smugi, czasem przebarwienia. Nie powinno się używać żadnych wosków ani past, ponieważ granit musi oddychać, a do posmarowanej nawierzchni łatwo przykleja się kurz i brud, które później bardzo trudno zeskrobać. Tłuste czy żrące środki zostawiają trwałe plamy. Proszek do szorowania czy mleczko do czyszczenia mogą porysować nagrobek z granitu.
 5. Do mycia plam na płycie granitowej najlepiej nadają się środki neutralne i zasadowe, np. pasta z proszku do prania, pasta z tabletki do zmywarek, szare mydło, mydło potasowe. Plamy na granicie polerowanym można usuwać wodą amoniakalną. Woda amoniakalna nada polerowanemu granitowi świeżego blasku.

Po myciu nagrobek z granitu zawsze należy bardzo dokładnie opłukać czystą ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Granit szybko wchłania stojącą wodę, a wtedy tworzy się brzydka warstwa, której nie można usunąć.
Stosując domowe środki i środki chemiczne chemiczne specjalnie przeznaczone do pielęgnacji granitu warto najpierw przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu.
Napisy wyryte w granicie można odświeżyć środkiem wybielającym, nie powinno się ich wypełniać farbą. Małe pęknięcia na granitowej płycie wypełni silikonowy uszczelniacz, natomiast ubytki można zatuszować stosując specjalne masy, które po wyschnięciu przypominają kamień. Zniszczony granit powinien zostać oszlifowany i wypolerowany.

Jak czyścić nagrobek z lastryko?

Pomnik z lastryko ma nierówną, porowatą powierzchnię, w którą łatwo wsiąka wilgoć i brud. Powinno się szybko usuwać wyrastające w wilgotnych miejscach mech, grzyby i pleśń, inaczej do usunięcia potrzebne będą żrące środki chemiczne. Uporczywe i wieloletnie zabrudzenia na lastryko trzeba usunąć mechanicznie (zeszlifować).

Do czyszczenia pomnika z niepolerowanego lastryko wystarczy użyć szczotki ryżowej (nigdy drucianej!), płynu do mycia naczyń, proszku do prania i ciepłej wody lub czyszczącego płynu do linoleum czy mleczka. Używanie ostrych szczotek, druciaków powoduje matowienie płyty.

 1. Plamy na nagrobnej płycie z lastryko usunie woda utleniona, denaturat lub woda amoniakalna. Szamponem samochodowym można usunąć wosk, smołę, żywicę i ptasie odchody nie niszcząc delikatnego lakieru na nagrobnej płycie. Mniejsze plamy może usunąć sok z cytryny. Trudniejsze plamy na płukanym twardym lastryko można usunąć wybielaczem do tkanin, który trzeba dokładnie spłukać dużą ilością zimnej wody. Zaschnięty wosk rozgrzać gorącą wodą i zdrapać go z płyty nagrobnej twardą szczotką.
 2. Szorowanie szczotką ryżową, drucianym/plastikowym czyścikiem czy użycie noża na trwale zniszczy gładkie lastryko, do czyszczenia którego powinno się wybrać szczotkę o miękkim włosiu i miękkie ściereczki.
 3. Nagrobka z lastryko nie powinno się malować lakierem bezbarwnym, ponieważ lakier może złuszczyć się, a to nieestetycznie wygląda. Można ją natrzeć raz na kilka lat woskiem do lakieru samochodowego lub specjalną natłuszczającą pastą, aby nie wchłaniała szybko brudu i wilgoci. Konserwowanie pastą do podłogi czy butów, albo polewanie rozpuszczalnikiem powoduje wystąpienie plam i przebarwień.
 4. Napisy na płycie nagrobnej z lastryko można malować czarną farbą olejną, powinna dobrze wsiąknąć w kamień. Nie używać farby nitro.
 5. Czyszczenie i konserwacja pomnika z lastryko wymaga dużo pracy, zaniedbana płyta z lastryko matowieje, z czasem kruszy się, pęka. Niewielkie pęknięcia można wypełnić silikonowym uszczelniaczem. Szlifowanie starych płyt przedłuża ich żywotność.

 

Powiązane artykuły:
Jak dbać o nagrobek?
Jak czyścić płytę nagrobną i jej nie zniszczyć?
Jak pielęgnować płytę nagrobną? Marmur, naturalny kamień i piaskowiec

Dodaj do zakładek Link.

18 odpowiedzi na „Jak czyścić płytę nagrobną? Granit i lastryko

 1. Jack mówi:

  Wykorzystałem rady, dzięki

 2. Karolina mówi:

  Witam… Na pomniku miałam sztuczne kwiaty czerwone róże.. Po deszczu puściła farba… Pomnik jest w różowych plamach… Jest jasny…. Nie pamiętam. Z czego jest zrobiony… Jak mogę wyczyścić te plamy…

 3. Iwona mówi:

  Dzień dobry, jak usunąć z czarnego granitu lastryko zaciek wodny, zrobił się taki z powodu stojącej w tym miejscu wody, zacieku kamiennego nie mogę zmyć płynem do szyb. Bardzo proszę o pomoc.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jeśli nie pomogą środki wymienione w artykule, to trzeba udać się do kamieniarza po specjalistyczny środek. Zacieki po długo stojącej wodzie na granicie nie zostaną usunięte domowymi sposobami.

   • Wrzątek i bluzka mówi:

    A ja usunęłam dziś plamy po wosku szmatką i gorącą wodą, wrzątkiem z termosu. Rozłożyłam starą bluzkę tak aby przylegała do plamy i wylałam na to wrzątek z termosu, odczekałam kilka sekund i ściągnęłam wosk razem ze szmatką. Wytarłam do sucha, wosk ładnie zszedł, nie musiałam skrobać drewnianą lub plastikową szpatułką, no i plamy nie było. Fakt ze wcześniej nagrobek był impregnowany ale to raczej przed osadami i wodą.

 4. Krzysiek mówi:

  Witam czym usunąć plamę która powstała na skutek czerwonej bibuły która leżała w wieńcu przez tydzień???? W między czasie deszcz padał więc trochę się sączyło. Czystą wodą próbowałem i boję się że mogę jakimiś detergentami więcej szkód narobić niż poprawić.

  • Krzysiek mówi:

   Dodam że pomnik jest granitowy.

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Trzeba wielokrotnie próbować usunąć farbkę dużą ilością wody, to jedyny bezpieczny sposób bez użycia chemii. Jeśli pozostanie widoczny ślad, trzeba zasięgnąć rady kamieniarza i użyć specjalistycznego środka. Jego dobór zależy od rodzaju kamienia.

 5. Aga mówi:

  Czym wyczyścić stary wosk. Ciocia uparcie poleruje i wciera go uparcie w tablice efekt teraz brzydki pomnik w plamy. Co zrobić.

 6. Jurek mówi:

  Po postawieniu granitowego pomnika pozostały ciemne plamy prawdopodobnie z zaprawy cementowej. Czym je usunąć?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Cement zazwyczaj zostawia jasne smugi, można je ostrożnie zeskrobać. Ciemne plamy na granicie zostawiają tłuszcze. Na nagrzanej od słońca płycie nagrobnej tłusta plama mocno ciemnieje. Świeżą plamę zmyje benzyna do zapalniczek.

 7. Ewa Osin mówi:

  Proszę mi poradzić czym usunąć plamy z oleju na grawenunku. Pomnik jest z czarnego granitu

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Plamy z oleju na grawerunku w czarnym granicie usuwa się za pomocą wysokiej jakości benzyny do zapalniczek. Mycie trochę potrwa.

 8. Bakra mówi:

  Czym wyczyścić pomnik z granitu, pod zniczami zostały plamy w zależności jaki kształt znicza. Nie mogę tego wyczyścić. Próbowałam octem i gorącą wodą, ale plamy dalej są. Nie wiem co mam z tym zrobić. Brzydko to wygląda.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jeśli jest to pomnik z granitu polerowanego, można spróbować wody amoniakalnej. Niepolerowany granit szybko wchłania zanieczyszczenia, trudniej go czyścić i wypłukać środki czyszczące. Nie zaszkodzą mu szare mydło, mydło potasowe, pasta z proszku do prania. Sposób czyszczenia płyty granitowej zależy od jej składników, dlatego warto zapytać kamieniarza, jaki to jest kamień i skąd pochodzi. Najlepiej stawiać znicze i stroiki na specjalnych podkładkach. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  • Aneta mówi:

   Witam. I jak Pani usunęła to pod zniczami. Mam taki sam problem. I wygląda paskudnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *