Rady jak dbać o kwiaty w wazonie

Kwiaty w bukiecie nie zwiędną, jeśli…

Jak wybrać kwiaty, aby bukiet długo stał w wazonie? Jak przygotować kwiaty przed włożeniem do wody? Jaką wodę lubią kwiaty cięte? Dlaczego kwiaty w wazonie szybko więdną? Jakie dodatki i zabiegi przedłużą żywotność bukietu?

Które kwiaty cięte są najtrwalsze w wazonie?
Najdłużej, około 2-3 tygodnie, postoją w wazonie chryzantemy, goździki brodate, mieczyki, rudbekie, jeżówki purpurowe, storczyki, alstremeria (lilia Inków), złocienie, amarylis, anturium, astry, wyżlin większy (lwia paszcza), a o połowę krócej świeże pozostaną róże, piwonie, dalie, cynie, krokosmie, lilie oraz tulipany.

Jak przygotować kwiaty przed włożeniem ich do wazonu?
Przed włożeniem bukietu kwiatów do wody usuwa się mocującą tasiemkę, sznurek, celofan. Ostrym nożem odcina się gałązki i liście znajdujące się najniżej, aby nie gniły w wodzie (szczególnie ważne jest to w przypadku chryzantem, bzu, dalii). Część liści należy odciąć aby rośliny nie dusiły się w wazonie. Również odcina się rozłożyste liście o bardzo dużej powierzchni, przez które kwiaty tracą dużo wilgoci (np. dalii). Mieczykom usuwa się najstarszy kwiat.

Koniec łodygi ucina się skośnie czystym i ostrym nożem (nie nożyczkami!), najlepiej pod wodą, aby do naczyń w łodydze nie dostało się powietrze. Jeśli łodygi są puste w środku jak u tulipanów czy gerberów, nakłuwa się je szpilką powyżej poziomu wody, aby je odpowietrzyć. Nakłuwa się także dolną część łodygi mieczyków.
Z końców zdrewniałych łodyg bzów, słoneczników, chryzantem, forsycji, złotokapu usuwa się trochę kory, nacina wzdłuż na 5-7 cm, aby zwiększyć powierzchnię pobierania wody.
Narcyzy, amarylisy i kalie po ścięciu wydzielają lepki śluz hamujący pobieranie wody. Aby zahamować wydzielanie go wkłada się końce łodyg do wody podgrzanej do +50°C. Po pół godzinie, kiedy nadmiar śluzu z nich wypłynie, kwiaty można włożyć do wazonu.
Przycięte końce łodyg roślin wytwarzających mleczny sok (np. mak) na kilka sekund zanurza się w gorącej wodzie (temp. 60°C – 95°C) uważając, aby gorąca para nie sparzyła liści i kwiatów. Końcówki łodyg chryzantem zanurza się we wrzątku na pół minuty na głębokość kilku cm.

Dobra rada: liliom, zwartnicom, krynom a nawet frezjom i tulipanom usuwa się pylniki, ponieważ nie tylko brudzą ale wyczerpują roślinę.

Do jakiej wody wstawiać bukiet kwiatów?

Woda chlorowana, zawierająca fluor lub silnie zmineralizowana nie służy kwiatom. Kwiaty cięte lubią wodę deszczową, destylowaną, nawet przegotowaną ale zimną, nigdy gorącą ani lodowato zimną. Tulipany, irysy, żonkile lubią zimną wodę, w czasie upałów do wazonu wrzuca się kostkę lodu.

W przypadku anturium temperatura wody nie powinna być niższa niż +15°C, dla gerber, storczyków, bzu lilaka, konwalii powinna mieć temperaturę +20°C. Goździki lubią letnią wodę!

Dla większości świeżych kwiatów wodę należy zmieniać codziennie (koniecznie różom i astrom) i przepłukiwać końcówki łodyg. Samo dolewanie wody do wazonu nie jest wskazane. Jeśli stosuje się dodatki do wody, zmienia się ją co 3 dni i uzupełnia odżywkę.

Do wazonu wlewa się wodę do wysokości ok. 1/3-1/2 pędu, ale gerbery i irysy powinny mieć zanurzone tylko końcówki, ponieważ wysoki poziom wody powoduje gnicie łodyg. Tulipany wyjątkowo nie lubią dużej ilości wody w wazonie.
Dobra rada: niektóre kwiaty umieszczone w wazonie pierwszego dnia wypiją bardzo dużo wody, dlatego trzeba sprawdzać poziom wody w wazonie.

Bukiet róż, goździków, żonkili, konwalii zaleca się spryskiwać miękką wodą. Jednak nie wszystkie kwiaty można opryskać wodą, na delikatnych płatkach kamelii i storczyków pojawiają się plamy, a płatki groszku pachnącego, fiołków, orchidei zwijają się.

Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych? Dodatki do wody w wazonie

Aby dłużej zachować świeże kwiaty w bukiecie już do pierwszej wody dodaje się cukier lub sól, tabletkę polopiryny S lub odrobinę nadmanganianu potasu, kwasek cytrynowy, octu winnego lub wódki…
Dobra rada: kwiaty mają swoje preferencje i nie każdy dodatek im służy.

Nie powinno się stosować samego cukru, ponieważ jest pożywką dla bakterii. Dostarcza kwiatom energii, ale dodany ocet lub kwasek cytrynowy, polopiryna lub nadmanganian potasu zapobiegną rozwojowi bakterii. Aby zapobiec ich namnażaniu wraz z 2 łyżeczkami cukru rozpuszcza się w litrze wody tabletkę polopiryny S lub 2-3 kryształki nadmanganianu potasu albo 2 łyżeczki octu winnego.

Cukier w wodzie w wazonie przedłuża czas kwitnienia kwiatów w bukiecie. Cukier lubią róże(!), tulipany, bzy, goździki(!), chryzantemy, astry, groszek pachnący, maki, frezje – dodaje się łyżeczkę cukru na pół litra wody. Dodanie łyżki octu winnego i kilku łyżeczek cukru na litr wody znacznie zwiększa trwałość bukietu róż i goździków.
Dobra rada: nie wszystkie kwiaty pozytywnie reagują na roztwór cukru.

Zakwaszenie wody kwaskiem cytrynowym korzystnie wpływa na trwałość kwiatów, na litr wody dodaje się pół płaskiej łyżeczki kwasku cytrynowego. Bukiet róż długo przetrwa w słodkiej wodzie zakwaszonej kwaskiem cytrynowym.

Sól rozpuszczona w wodzie w wazonie przedłuża życie floksów, żonkili, nasturcji, kamelii, kalii i gardenii w wazonie (wystarczy pół łyżeczki soli na litr wody).

Do wody dla bukietu róż, kwiatów polnych, kanny, klematisów dodaje się łyżeczkę 9% octu spirytusowego na litr wody.

Goździki, krokusy, petunie i astry także lubią dodatek alkoholu (na litr wody w wazonie wystarczy łyżeczka czystej wódki). W przypadku kwiatów o twardych łodygach (lilaki, frezje, bez, chryzantema) też można dodać odrobinę alkoholu. Działanie będzie podobne, choć słabsze niż w przypadku odżywki.

Dodanie 2-3 kryształków nadmanganianu potasu lub pokruszonej tabletki węgla aktywnego na litr wody pomoże zniszczyć bakterie w wodzie.

Tabletka polopiryny S rozpuszczona w wodzie korzystnie wpływa na wygląd dalii, chryzantem, goździków. Do wazonu z chryzantemami nasze babcie wkładały srebrną łyżeczkę.

Dlaczego kwiaty w wazonie szybko więdną? Co jeszcze przedłuży żywotność bukietu kwiatów?

Więdnięcie kwiatów w bukiecie może być spowodowane różnymi czynnikami. Kwiaty cięte nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Wazony z kwiatami należy umieścić w chłodnym, półcienistym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Nawet rośliny szklarniowe (np. storczyki) najdłużej utrzymują się w temperaturach poniżej +18°C.

Kwiaty cięte nie lubią dotyku, przeciągu, dymu papierosów!

Kwiaty (szczególnie goździki, róże, lwia paszcza) są bardzo wrażliwe na działanie etylenu, szybko blakną i starzeją się. Dlatego nie powinno się umieszczać w ich pobliżu owoców i trzeba systematycznie usuwać zwiędłe i chore liście, przekwitłe kwiaty i opadłe płatki. Podobne działanie mają gałązki krzewów z owocami (np. rokitnik).

Nie tylko przycinanie końcówek kwiatów, wymiana wody na świeżą lecz także mycie wazonu przedłuża ich żywotność, zwłaszcza w upał. Na noc bukiet kwiatów można wynieść na balkon od strony północnej lub zachodniej, aby kwiaty odetchnęły w chłodzie.

Ponieważ szkodzi im suche powietrze, liście i kwiaty róż, goździków, frezji, konwalii, żonkili często spryskuje się wodą. Delikatnym kwiatom (chryzantemy!) spryskuje się wyłącznie liście, wilgotne kwiaty szybko gniją.

Aby przywrócić sztywność łodyg, liści i płatków kwiatów w bukiecie szczelnie owija się go papierem (aby zmniejszyć parowanie wody) i umieszcza się głęboko w zimnej wodzie (np. w wysokim wiadrze), stawia w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Tulipany, róże, gerbery, hortensje, azalie, piwonie kładzie się całą powierzchnią na noc w wodzie w wannie.

Artykuły powiązane:
Rady jak wybierać kwiaty do bukietu.

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Lubię dostawać bukiet kwiatów 🙂 ale nie lubię kiedy kwiaty więdną a tego się nie uniknie 🙁

  2. Ciekawe pomysły. Ale ja nie wkładam róż do wazonu tylko od razu wieszam do dołu główkami i suszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *