Trujące rośliny ozdobne w ogrodzie, parkach i na łąkach

Popularne rośliny są niebezpieczne dla dzieci i trujące dla zwierząt domowych

Podziwiając piękne rośliny w naszym otoczeniu rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że kontakt z ich liśćmi czy sokiem powoduje reakcje alergiczne. Owoce popularnych roślin wywołują zatrucie u dzieci, a niektóre części roślin są nawet śmiertelnie trujące dla naszych ukochanych domowych zwierząt. Dlatego trzeba uważać na nie w czasie zabaw w ogrodzie, podczas spaceru w parku czy po łąkach.


Trujące rośliny ozdobne w ogrodzie, w parku, na łące

Azalia, rododendron, różanecznik (Rhododendron) jest zimozieloną ogrodową rośliną ozdobną. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej kwiaty (nektar, pyłki) i liście są dla zwierząt domowych bardzo toksyczne. Możliwe objawy zatrucia to bóle brzucha, wymioty, biegunka lub zaparcia, drgawki, słaby puls. Znane są przypadki zatruć po spożyciu liści przez leśne dzikie zwierzęta. Konieczny natychmiastowy kontakt z weterynarzem!

Bluszcz (Hedera helix) to zimozielona roślina okrywowa, jest powszechnie spotykana w parkach i sadzona w ogrodach ozdobnych. Zarówno liście jak i owoce, pędy i sok z bluszczu są trujące dla zwierząt domowych. Spożycie 2-3 owoców (jagódek) powoduje zatrucie. Zawarte w roślinie toksyny podrażniają błony śluzowe, powodują biegunkę, wymioty, pobudzenie i drgawki. Wskazana szybka konsultacja z weterynarzem.

Bukszpan zwyczajny, bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) jest chętnie sadzoną w ogrodach rośliną ozdobną. Wszystkie części bukszpanu zawierają bardzo toksyczne dla zwierząt alkaloidy. W początkowej fazie zatrucia występuje pobudzenie, następnie obniża się ciśnienie krwi, występuje lekki paraliż. Objawy zatrucia to podrażnienie układu pokarmowego, wymioty, biegunka. Jeśli zwierzątko ogryzało bukszpan, trzeba natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Ciemiernik biały (Helleborus niger) rośnie na łąkach i w ogrodach, jego białe kwiaty pojawiają się zimą. Jest wysoce toksyczny dla zwierząt domowych. Wszystkie części rośliny zawierają trujące składniki. Zatrute ciemiernikiem zwierzę wymiotuje, ma biegunkę, zawroty głowy. Ponieważ może dojść do zapaści układu krążenia i śmierci trzeba szybko zawieźć pupila do weterynarza.

Cis pospolity (Hedera helix) to zimozielone drzewo iglaste, ozdobna roślina występująca w ogrodach, parkach i lasach. Zarówno igły jak i nasiona cisa są bardzo trujące dla zwierząt domowych (czerwony miąższ już nie). Ich składniki mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Zatrucie prowadzi do podrażnienia przewodu pokarmowego, drgawek, paraliżu układu oddechowego, zatrzymania krążenia. Ponadto, możliwe jest uszkodzenie wątroby i nerek. Konieczny natychmiastowy kontakt z weterynarzem!

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) jest dużo mniejszy od bielunia brugmansji, rośnie dziko jak również bywa uprawiany w ogrodach. Wszystkie części dziędzierzawy są bardzo toksyczne dla zwierząt, zwłaszcza jej kwiaty, nasiona i korzenie. Objawy zatrucia to zawroty głowy, skurcze mięśni, niepokój, nieostre widzenie, paraliż dróg oddechowych. Konieczny natychmiastowy kontakt z weterynarzem!

Hiacynt (Hyacinthus orientalis) to ogrodowa roślina ozdobna, chętnie uprawiana w doniczkach w domu. Wszystkie części hiacynta (szczególnie cebula) są trujące dla zwierząt domowych, zawierają substancje drażniące i uszkadzające błony śluzowe i gardło. Możliwe objawy zatrucia hiacyntem to nudności, wymioty, biegunka i skurcze brzucha. Jeśli zwierzę gryzło hiacynta powinno pić dużo wody. Wskazana jest również konsultacja z weterynarzem.

Jemioła (Viscum album) to pasożytnicza roślina rosnąca na drzewach, jest chętnie przynoszona do domów szczególnie w okresie świąt. Wszystkie części rośliny są trujące dla zwierząt domowych. Zatrute jemiołą zwierzę cierpi na wymioty, biegunkę, skurcze brzucha lub skurcze mięśni. Najlepiej udać się do weterynarza.

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) nazywana jest też laurośliwą wschodnią, wawrzynośliwą, śliwą wawrzynolistną. Sadzi się ją w ogrodach i na cmentarzach. Zimozielony krzew jest wykorzystywany do tworzenia żywopłotów. Kwitnie wiosną (białe kwiatki), latem tworzy czarne błyszczące jagody. Szczególnie liście i nasiona jagód są bardzo trujące dla zwierząt domowych. Możliwe objawy zatrucia to blade błony śluzowe, paraliż, ból brzucha, nudności i wymioty. Zwierzę powinno pić dużo wody. Konieczny niezwłoczny kontakt z weterynarzem.

Konwalia majowa (Convallaria majalis) rośnie w lasach liściastych i mieszanych, jest także popularną rośliną ozdobną rosnącą w ogrodach i na działkach. Chętnie stawiamy ją w wazonach, bukieciki konwalii trzymają dziewczynki idące do Pierwszej Komunii Świętej. Cała roślina, szczególnie kwiaty i kuliste owoce, są toksyczne. Objawy zatrucia z konwalią to wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, zapaść, a nawet zatrzymanie akcji serca. Jeśli zwierzątko gryzło konwalię, zalecana jest niezwłoczna konsultacja się z weterynarzem.
Czerwone owoce dziko rosnącej konwalii bywają mylone z owocami czerwonej borówki.

Narcyz trąbkowy, żółty żonkil (Narcissus pseudonarcissus)
Wszystkie części rośliny, zwłaszcza cebule żonkila, są toksyczne dla zwierząt domowych. Jeśli pupil gryzł żółtego żonkila, to wydziela dużą ilość śliny, ma podrażnione błony śluzowe pyszczka, bóle brzucha i skurcze jelit. Dla bezpieczeństwa zaleca się, aby skonsultować się z weterynarzem. Jeśli zwierzę zjadło cebulę narcyza, to grozi mu nawet paraliż układu oddechowego i krwionośnego, a tym samym śmierć.

Obrazki plamiste (Arum maculatum) to roślina występująca w zaroślach i lasach liściastych na zachodzie i południu Polski. Znane są śmiertelne zatrucia obrazkami wśród pasącego się bydła. Wszystkie jej części i sok są trujące dla zwierząt domowych, dlatego jeśli pupil spożył nawet niedużą część rośliny trzeba szybko skontaktować się z weterynarzem. Objawy zatrucia to wymioty, drgawki, zaburzenia rytmu serca, możliwe jest uszkodzenie wątroby i nerek. Spożycie owoców obrazków plamistych jest bardzo niebezpieczne również dla dzieci.

Oleander pospolity (Nerium oleander), pięknie kwitnący krzew jest wysokotoksyczny dla zwierząt domowych. Możliwe objawy zatrucia to podrażnienie przewodu pokarmowego, niepokój, spowolnienie rytmu serca i niewydolność serca. Konsumpcja nawet niedużej ilości części rośliny wymaga koniecznej wizyty u weterynarza! Oleander (po spożyciu) jest szkodliwy również dla człowieka.

Psianka (Solanum) to roślina jagodowa rosnąca wzdłuż dróg, pól i w wiejskich ogrodach. Tworzy białe kwiaty z żółtymi pręcikami, owoce są początkowo zielone, po dojrzeniu czarne. Cała roślina jest bardzo toksyczna dla zwierząt domowych, zwłaszcza niedojrzałe owoce. Trujący składnik powoduje poważne miejscowe podrażnienie błon śluzowych, skurcze i bóle brzucha, ślinotok, wymioty, biegunkę, uszkodzenie nerek. Początkowo następuje pobudzenie, później następuje paraliż do zatrzymania akcji serca. Jeśli zwierzę jadło jagody psianki, trzeba je natychmiast zawieźć do weterynarza. Psianka należy do tej samej rodziny co ziemniak, pomidor czy bakłażan, których zielone części są także trujące.

Przebiśnieg (Galanthus nivalis) rośnie nie tylko w wilgotnych lasach liściastych, lecz jest również popularną ozdobną rośliną ogrodową. Cały przebiśnieg jest toksyczny dla zwierząt domowych, a szczególnie jego cebula i korzenie. Toksyny powodują silne ślinienie się, nudności, wymioty, biegunkę, przyśpieszenie tętna i oddechu, utratę przytomności. Zatrute zwierzę powinno pić dużo czystej wody. Wskazana jest konsultacja z weterynarzem. Nawet bydło, świnie i owce padają ofiarą delikatnego przebiśniega.

Tojad (Aconitum napellus) jest popularną ogrodową rośliną ozdobną i leczniczą o fioletowych kwiatach. Rośnie na łąkach, jest uprawiany w ogrodach i chętnie stawiany w domu w wazonach. Wszystkie części rośliny są bardzo trujące! Posiadaczom zwierząt zaleca się rezygnację uprawy tej rośliny w przydomowym ogródku (szczególnie króliki i kozy chętnie ogryzają tojad). Typowe objawy zatrucia to drętwienie części ciała, nudności, pobudzenie nerwowe, zaburzenia rytmu serca i drgawki, a w ciężkich przypadkach paraliż, zaburzenia krążenia, a nawet śmierć. Jeśli zwierzę gryzło tojad zaleca się niezwłoczny kontakt z weterynarzem.

Tulipan ogrodowy (Tulipa gesneriana) kwitnie w kwietniu i maju. Wszystkie części rośliny tulipanów są toksyczne dla zwierząt domowych, substancje w nich zawarte podrażniają błony śluzowe zwierząt. Oprócz podrażnienie przewodu pokarmowego występują skurcze żołądka. Jeśli pupil ogryzał tulipany, powinno się podać mu dużo wody i skonsultować się z weterynarzem.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) rośnie w ogrodach ozdobnych, parkach, lasach, nad strumieniami. Jest bardzo trujący zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt, szczególnie jego jagody (nawet suche) i kora. Wawrzynek jest chętnie ogryzany przez koty, świnie, krowy i konie. Zatrucie objawia się między innymi zaczerwienieniem, obrzękiem i pęcherzami w pyszczku, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami przełykania. Ponadto może wystąpić krwawa biegunka i krew w moczu, w końcu śmierć w wyniku zapaści krążeniowej. Jeśli zwierzę ogryzało wawrzynek zaleca się natychmiastowy kontakt z weterynarzem! Świnię zabija 3-5 jagód, koń pada po spożyciu 10 g kory.
Zjedzenie około 10 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, w przypadku dziecka nawet spożycie 1-2 jagód może doprowadzić do śmierci.

Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii) to krzew o wysokości do 2 m, mający gałęzie z licznymi kolcami. Zawiera trujący sok mleczny – sam kontakt z nim powoduje silne podrażnienie skóry i oczu (przejściowe problemy ze wzrokiem). Zwierzę ogryzające ciernie może mieć ślinotok, podrażnione błony śluzowe, ból brzucha i silne skurcze. Dla bezpieczeństwa zaleca się kontakt z weterynarzem.

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) zwany jest jesiennym krokusem (kwitnie we wrześniu) lub nieprawidłowo ziemowitem. Ozdobna roślina rośnie w ogrodach, a w naturze występuje na wilgotnych łąkach, w rzadkich lasach i zaroślach. Wszystkie części rośliny (także nasiona) są silnie toksyczne. Objawy zatrucia mogą wystąpić dopiero po około 2-6 godzin od spożycia. Główna toksyna powoduje silne podrażnienie błon śluzowych, trudności w przełykaniu, wymioty, (krwawą) biegunkę, niewydolność krążenia, paraliż układu oddechowego i nieuchronną śmierć zwierzęcia, dlatego trzeba natychmiast zawieźć je do weterynarza.
Trucizna jest również niebezpieczna dla ludzi, liście zimowita bywają mylone z liśćmi dzikiego czosnku!

Złotokap zwyczajny, z. pospolity (Laburnum anagyroides) to wysoka, powszechnie roślina ozdobna sadzona w ogrodach i parkach o pięknych żółtych kwiatach.
Wszystkie części złotokapu, zwłaszcza dojrzałe nasiona, są bardzo trujące dla zwierząt domowych. Objawy zatrucia złotokapem to nudności, nadmierne ślinienie, ból brzucha i pocenie się, w końcu paraliż układu oddechowego i gwałtowne konwulsje. Toksyny zawarte w roślinie mogą szybko doprowadzić do śmierci, dlatego trzeba natychmiast doprowadzić do wymiotów, aby jad nie wchłonął się do krwiobiegu. Konieczny jest natychmiastowy kontakt z weterynarzem!
Dawniej stosowano nasiona złotokapu w odzwyczajaniu od palenia papierosów.

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) sadzony jest w ogrodach przydomowych i na działkach, w naturze spotykany w dolinach rzek. Osiąga wysokość nawet do 20 m. Często nazywany tują lub cyprysem. Wszystkie części żywotnika, a szczególnie liście są bardzo trujące dla zwierząt domowych. Olejek eteryczny drażni błony śluzowe, powoduje bolesne skurcze, mdłości, wzdęcia i biegunkę. Ponieważ często dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby, zatrucie żywotnikiem powoduje śmierć zwierzęcia. Po podaniu dużej ilości czystej wody do picia, zwierzę trzeba jak najszybciej zawieść do weterynarza! Wielu ludzi reaguje zaczerwienieniem skóry i swędzeniem na dotknięcie końców gałęzi żywotnika.

Artykuły powiązane:
Trujące rośliny ozdobne w domu, na balkonie i tarasie.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Mój pies zjada wszystko na spacerze próbuje nawet nawet rozbitą butelkę i mam z nim straszne kłopoty. I teraz jeszcze muszę uważać na rośliny ale ich nie znam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *