Kiszenie papryki

Jak kisić słodką paprykę? 

Przepisy: słodka papryka kiszona tradycyjnie do słoików na zimę; czerwona papryka kiszona na zimę po obgotowaniu; kiszona papryka seledynowa faszerowana kapustą; kiszona papryka faszerowana marchewką w oleju; kiszona papryka czerwona z ostrą papryką na zimę; kiszona papryka zielona; papryka kiszona po obgotowaniu z ziołami…

Kiszenie to prosty i skuteczny sposób zachowania słodkiej i ostrej papryki na zimę. Do kiszenia wybiera się nie całkowicie dojrzałe, jędrne strąki papryki o grubych, mięsistych ściankach.
Kisi się samą lub z dodatkiem innych warzyw. Podstawowymi składnikami są słona woda i korzeń chrzanu ale można przyprawić ją dodając do smaku czosnek, ziarna pieprzu, nasiona gorczycy, liście chrzanu a nawet liście wiśni i czarnej porzeczki. Aby przyspieszyć kiszenie na litr solanki dodaję łyżeczkę kiszonki z ogórków (nie więcej, aby jej smak nie dominował).
Kiszona papryka ma niecodzienny smak, jest doskonałym dodatkiem do surówek i sałatek, gulaszu, zupy, ziemniaków, dań mięsnych, kanapek…

Kiszona papryka słodka – przepisy 

Słodka papryka kiszona tradycyjnie do słoików na zimę
Składniki: 1,5 l
1 kg słodkiej papryki czerwonej, pomarańczowej, żółtej
łyżka soli niejodowanej
woda
3-5 ząbków czosnku
5 ziaren czarnego pieprzu
łyżeczka nasion gorczycy
ew. kawałek korzenia chrzanu
Paprykę dokładnie wymyć w ciepłej wodzie, osuszyć. Odciąć końce ogonków. Sól rozpuścić w przegotowanej, letniej wodzie. Paprykę układać w kamiennym garnku lub dużym słoju na przemian z czosnkiem i ziołami, zalać solanką. Przykryć wyparzonym talerzem, na nim postawić wygotowany słoik z wodą. Po 3 dniach, kiedy solanka jest mętna, paprykę przenieść do wygotowanych słoików. Solankę (bez przypraw) rozcieńcza się 4 częściami wody, doprowadza do wrzenia i zalewa nią paprykę w słoikach. Słoiki trzeba szczelnie zamknąć, odstawić do ostudzenia. Kiszoną paprykę przechowuje się w lodówce lub w zimnej piwnicy.

Słodka papryka kiszona na zimę po obgotowaniu
Składniki:
1 kg słodkiej czerwonej papryki
młode liście chrzanu lub kawałek świeżego korzenia
koper do smaku
Zalewa:
0,5 l wody
pełna łyżka soli niejodowanej
ew. łyżeczka cukru
Wybrać młode, zdrowe liście chrzanu, wymyć je w gorącej wodzie. Paprykę dokładnie wymyć, ściąć zielone ogonki, miąższu nie przecinać i nie drążyć. Włożyć na 2 minuty do gotującej się wody. Strąki wyłożyć na talerz, przebić widelcem. Układać ściśle w słoju lub w garnku kamiennym, przekładać liśćmi chrzanu. Zagotować wodę, dodać sól i cukier, wymieszać i odstawić do ostudzenia. Paprykę zalać zimną zalewą, przykryć wyparzonym talerzem. Na talerz stawia się wyparzony słoik z wodą, aby go obciążyć – papryka musi być całkowicie zanurzona w zalewie. Po 4-7 dni kiszenia w kuchni paprykę z zalewą przekłada się do wygotowanych słoików, zamyka i przenosi do lodówki lub do zimnego pomieszczenia.
Otrzyma się 3 słoiki o pojemności 0,5 l.

Kiszona papryka faszerowana kapustą
Składniki: 
15 strąków słodkiej papryki seledynowej
0,75 kg białej kapusty
duży por (biała część)
2-3 marchewki
4 ząbki czosnku
Zalewa:
1,25 l wody
płaska łyżki cukru
2 pełne łyżki soli
4-5 ziaren czarnego pieprzu
2 liście laurowe
łyżka nasion gorczycy
Warzywa dokładnie wymyć. Usunąć twarde części papryki, wydrążyć ją (nie przekrajać!). W dużym garnku zagotować wodę, włożyć paprykę i obgotowywać ją 2 minuty. Przełożyć do zimnej wody. Kiedy papryka całkowicie ostygnie układa się ją do ocieknięcia.
Jak przygotować farsz do kiszonej papryki?
Usunąć zewnętrzne liście kapusty i wyciąć głąb. Liście kapusty sieka się drobno, przekłada do miski soli i lekko ugniata rękami (założyć rękawiczki). Drobno posiekany por podsmaża na oleju. Obraną marchew Trze się na tarce o drobnych oczkach. Czosnek obrać i pokroić. Marchew i czosnek dodaje się do podsmażonego pora i dusi, aż marchew zmięknie. Warzywa z patelni i kapustę miesza się, soli i odstawia na 20 minut. Paprykę faszeruje się warzywami i układa w słoiku pionowo, otworem w górę. Do zagotowanej wody wsypać sól, cukier i przyprawy, dobrze wymieszać, ostudzić. Chłodną zalewą zalać paprykę w słojach albo w kamionce, przykryć wyparzonym talerzem. Na talerz postawić wygotowany słoik z wodą – papryka powinna być całkowicie przykryta zalewą. W tej formie faszerowana papryka jest przechowywana w kuchni do bieżącego spożycia.
Faszerowaną paprykę można też przełożyć do słoików. Ściśle ułożone papryki zalać ostudzoną przegotowaną wodą bez przypraw, słoik zamknąć, wstawić do garnka. Wlać zimną wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda w garnku zacznie lekko falować zmniejszyć gaz i pasteryzować 10 minut. Słoiki wyjąć z wody, dokręcić, zostawić do całkowitego ostudzenia. Przenieść do piwnicy. Z tej ilości składników otrzyma się 9 półlitrowych słoików.

Kiszona papryka faszerowana marchewką w oleju
Składniki: 
1,5 kg słodkiej papryki czerwonej, pomarańczowej, żółtej 
duży por (biała część)
20 dag marchewki
5 ząbków czosnku
2,5 dag soli
liść chrzanu
koper (szczyt)
olej roślinny
Wybiera się paprykę późnych odmian o grubym, słodkim miąższu. Dokładnie myje, usuwa zielone części i nasiona nie przecinając strąków.
Zagotować wodę w dużym garnku, włożyć paprykę i obgotować 3 minuty. Por i marchew dokładnie wymyć, oczyścić. Por pokroić drobno, marchew zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Na patelni rozgrzać olej, por i marchew podsmażyć na złoty kolor. Dodać posiekane 2 ząbki czosnku, szczyptę soli, wymieszać i ostudzić. Na dnie słoja lub garnka kamiennego ułożyć sparzony liść chrzanu, koper. Pozostałe 3 ząbki czosnku drobno posiekać i wymieszać z solą.
Ostudzonym farszem wypełnić paprykę, układać ją ściśle w naczyniu, każdą warstwę posypując czosnkiem z solą.
Zalać oliwą lub olejem słonecznikowym, przykryć wyparzonym talerzykiem i postawić na niego wygotowany słoik z wodą. Po dobie, kiedy składniki trochę zmiękną i puszczą soki, naczynie przenieść do lodówki lub zimnego pomieszczenia o temperaturze +4°C.

Słodka papryka kiszona na zimę z ostrą papryką
Składniki:
słodka czerwona papryka
Zalewa:
litr wody
3 łyżki soli niejodowanej
strąk ostrej papryki
5-6 ząbków czosnku
świeży korzeń chrzanu
ew. szczyt kopru
ew. po 3-4 zdrowych liści czarnej porzeczki i wiśni
Wymyć paprykę, usunąć zielone części, wydrążyć rdzeń z nasionami i białe żeberka. Papryka powinna pozostać w całości.
Podgrzać wodę do +40°C i rozpuść w niej sól. Czosnek obrać, ząbki grubo posiekać. Ostrą paprykę pokroić w plastry lub w paski.
Dobra rada: jeśli usunie się nasiona, kiszonka będzie mniej ostra.
Cienko obrać korzeń chrzanu i pokroić.
Na dnie wyparzonego naczynia z kamionki lub dębowej beczki rozkłada się kilka ząbków czosnku, kilka kawałków korzenia chrzanu, koper.
W naczyniu paprykę układa się ściśle, najlepiej wkładać jeden strąk do drugiego. Na wierzchu kładzie się ostrą paprykę, pozostałe liście, czosnek i chrzan a całość przykrywa się wyparzonym płaskim talerzem i obciąża wygotowanym słoikiem wypełnionym wodą.
Paprykę kisi się w temperaturze pokojowej przez 10 dni, co jakiś czas sprawdzając, czy jest całkowicie pokryta solanką.

Zielona papryka kiszona 
Składniki:
1 kg zielonej papryki
5 dag soli
pęczek koperku
głowa czosnku
strąk ostrej papryczki (chili)
Wybrać małe, jędrne strąki słodkiej zielonej papryki, wymyć w ciepłej wodzie, odciąć ogonek i wydrążyć przez otwór. Nie kroić. Na dnie naczynia umieścić 4 ząbki czosnku, kilka gałązek świeżego koperku. Strąki ściśle układać na przemian z resztą przypraw. Sól rozpuścić w ciepłej wodzie, solanką całkowicie zalać paprykę. Przykryć wyparzonym płaskim talerzem i obciążyć wygotowanym słoikiem z wodą. Po kilku dniach kiszenia się w temperaturze pokojowej papryka będzie gotowa do spożycia.

Kiszona papryka po obgotowaniu, papryka kiszona z ziołami
Składniki:
1 kg papryki
500 ml wody
4 dag soli
liście chrzanu, gałązki estragonu do smaku
garnek 1,5 l
Strąki papryki wymyć, wrzucić do garnka z wrzątkiem, gotować 2-3 minuty. Przełożyć na sito, ostudzić. Liście chrzanu i gałązki estragonu wymyć w gorącej wodzie. Szczelnie umieszczony na patelni, zmieszany z liśćmi chrzanu i estragonem.
Wodę zagotować, do ciepłej wsypać sól, wymieszać. Papryki ściśle układać z estragonem i liśćmi chrzanu, zalać zimną solanką. Przykryć wyparzonym płaskim talerzem, na nim postawić wygotowany słoik z wodą. Papryka powinna być całkowicie przykryta solanką przez cały okres kiszenia. Po 5-7 dniach kiszenia w temperaturze pokojowej paprykę można przenieść do słoików, zamknąć i przechowywać w zimnym miejscu.

Przepisy na przetwory z kiszonych warzyw znajdują się w zakładce Przetwory.

Artykuły powiązane:
Ostra papryka kiszona na zimę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *