Jak wyczyścić srebro w domu?

Pielęgnacja i czyszczenie srebra w domu


Dlaczego srebro czernieje? Jak dbać o srebro? Jak czyścić srebro i go nie zniszczyć? Czym wyczyścić srebro? Czyszczenie srebra i domowe sposoby: kreda, alkohol, kwaśne mleko, sok z cytryny, pasta do zębów, białko jaja, popiół, soda oczyszczona, szare mydło, ziemniaki…
Srebro ciemnieje, ponieważ szybko wchodzi w reakcję ze związkami siarki i chloru. Związki te znajdują się w powietrzu, kwaśnych substancjach w pokarmie, w pocie, w kosmetykach, wodzie czy ziemi. Na powierzchni srebrnych przedmiotów tworzą się szare lub ciemne plamy. Czasem plamy mają barwne odcienie, jeśli srebro stykało się z innymi metalami (miedź, żelazo) lub jeśli srebro nie jest czyste, tzn. ma domieszkę innych metali.
Biżuterię ze srebra trzeba czyścić tym częściej, im częściej jest używana. Ostrożnie postępuje się ze srebrnymi przedmiotami pokrytymi siarczkami bądź tlenkami w celach dekoracyjnych, aby czyszczenie srebra mocnymi środkami nie zniszczyło pożądanych efektów „postarzenia” przedmiotu. Czasem czarna patyna bywa wytwarzana celowo, ponieważ dobrze chroni srebro przed korozją.

Jak dbać o srebro? Jak zapobiec szybkiemu ciemnieniu srebra?
Srebrne ozdoby trzeba zdejmować przed myciem rąk, sprzątaniem i czyszczeniem, prysznicem, kąpielą w wannie, basenie czy morzu, sauną, przed opalaniem się, męczącą pracą fizyczną i uprawianiem sportu, snem, przed farbowaniem włosów czy nałożeniem kosmetyków. Ładny wygląd srebra niszczy krem, krem do opalania, mleczko, puder do makijażu, lakier do włosów, dezodorant, perfumy, lakier do paznokci, kosmetyki zawierające alkohol. Srebrną biżuterię lepiej nakładać na ubranie, a nie bezpośrednio na skórę, i zawsze po wykonaniu makijażu.

Jak czyścić srebro?

  1. Przed czyszczeniem srebro trzeba wymyć płynem do naczyń lub czystym szarym mydłem  i wodą, aby usunąć tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Czyszcząc srebrne przedmioty warto sięgnąć po mało inwazyjne domowe sposoby.
  2. Najskuteczniejsze są czyszczące kąpiele, ponieważ równomiernie usuwają zanieczyszczenia, również z trudno dostępnych zakamarków. Powinno się je stosować w przypadku przedmiotów zrobionych tylko ze srebra, bez kamieni, złota i innych dodatków. Nawet domowe środki do czyszczenia srebra w kąpieli mogą trwale zniszczyć kamienie i perły. Srebrne wyroby można zanurzać w niechlorowanej wodzie z kranu lub wodzie destylowanej.

Po wyczyszczeniu srebro trzeba wypolerować suchą delikatną ściereczką z bawełny, mikrofibry, irchą, flanelą lub miękkim płótnem. Do polerowania czystego srebra środkami przeznaczonymi do polerowania trzeba podejść z dużym dystansem – często poprawiają one optycznie wygląd przedmiotu na krótki czas, w rzeczywistości niszczą ich powierzchnię.

Czym wyczyścić srebro? Czyszczenie srebra domowymi sposobami cz. 1

Najpierw spróbować wyczyścić srebro suchą ściereczką z mikrofazy lub irchą. Ściereczki można nawilżyć szarym mydłem płynie. Warto spróbować kilku metod czyszczenia srebra i wybrać najskuteczniejszą dla danego przedmiotu.

Oto lista dostępnych w domu środków, którymi można bezpiecznie czyścić srebro.

Jak wyczyścić srebro kredą, octem lub spirytusem?
Często słyszy się rady dotyczące czyszczenia pociemniałego srebra tartą kredą z dodatkiem octu. Drobinki kredy rysują powierzchnię srebra, a ocet jest dla delikatnego srebra żrącą substancją. Ocet do czyszczenia srebra można wykorzystać dopiero po zgaszeniu go przez dodanie np. sody kuchennej. Ocet lepiej zastąpić czystym spirytusem – papkę z kredy i spirytusu zostawić na pół godziny na metalu, spłukać wodą bez szorowania i wypolerować miękką szmatką.

Czyszczenie srebra kwaśnym mlekiem
Do plastikowej miski włożyć srebrne przedmioty i zalać je kwaśnym mlekiem. Całkowicie zakryte zostawić na 30 minut. Na koniec wypłukać czystą ciepłą wodą, wypolerować.

Czyszczenie srebra pastą do zębów
Niektórzy czyszczą srebrną biżuterię pastą do zębów i szmatką lub szczoteczką, jednak szczotka i zawarte w paście ścierne cząsteczki mogą doprowadzić do zadrapań na powierzchni ozdoby. Można nałożyć delikatniejszą pastę-krem i po krótkim czasie zmyć ją wodą bez szorowania. Dopiero po osuszeniu polerować irchą. Jest to tani i szybki sposób czyszczenia srebra, jednak pastę trzeba długo wypłukiwać z drobnych detali srebrnej biżuterii. Poza tym pod wpływem składników pasty może dojść do trwałych przebarwień na srebrnej biżuterii.

Jak wyczyścić srebro białkiem jajka?
Pianą z białka można wyczyścić srebro, z którego są zrobione przedmioty o gładkiej powierzchni. Ubić pianę z czystego białka jajka i odrobiny soli. Nakładać ją porcjami na poszarzały srebrny przedmiot, polerować flanelką.

Czyszczenie srebra piwem
Lekko pociemniałe srebro włożyć na noc do słoika z piwem. Dokładnie wypłukać czystą wodą.

Jak wyczyścić srebro popiołem z papierosów?
Pociemniałe srebro można doczyścić wcierając lekko delikatny popiół bawełnianą ściereczką. Dokładnie wypłukać czystą wodą.

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną?
Do słoiczka z niewielką ilością gorącej wody wsypać paczkę sody oczyszczonej. Kiedy rozpuści się całkowicie, włożyć srebro i zostawić na kilka minut. Polerować miękką ściereczką, wypłukać dokładnie czystą wodą i wysuszyć.

Czyszczenie srebra szarym mydłem i sokiem z cytryny
Lekko pociemniałe srebro można doczyścić płynnym szarym mydłem z dodatkiem soku z cytryny, dobrze wypłukać w czystej chłodnej wodzie i polerować miękką irchą.

Jak wyczyścić srebro świeżym ziemniakiem?
Duże powierzchnie ze srebra pocierać świeżo przekrojonym ziemniakiem. Wypłukać czystą wodą.

Czyszczenie srebra wodą po ziemniakach
Srebrne przedmioty zalać gorącą osoloną wodą, w której gotowały się ziemniaki w mundurkach i zostawić na 20-30 minut. Dokładnie wypłukać w letniej wodzie, polerować miękką ściereczką.

Porady dotyczące przechowywania i nowoczesne domowe sposoby czyszczenia delikatnej srebrnej biżuterii, srebrnych sztućców i innych domowych srebrnych przedmiotów są zawarte w artykule Przechowywanie i czyszczenie srebra. Srebrna biżuteria, sztućce, świecznik, monety…

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *