Przechowywanie świeżego drobiu w lodówce i zamrażarce. Rozmrażanie mięsa

Rady jak przechowywać mięso drobiowe w lodówce i zamrażarce


Jak długo można przechowywać kurczaka w całości? Jak przechowywać mięso drobiowe w kawałkach, w porcjach? W jaki sposób przechować podroby? Jak prawidłowo mrozić mięso kurczaka, indyka, kaczki, gęsi oraz podroby? 
W jaki sposób rozmrażać mięso drobiowe?

Po czym poznać, że mięso drobiowe jest świeże? 
Aby przechowywane przez nas mięso drobiowe zachowało jak najlepszą jakość, musimy najpierw dokonać dobrego zakupu. Mięso powinno być jędrne, bez zadrapań i skaleczeń, siniaków, mieć różowy kolor. Należy unikać mięsa blado-sinego, o słodko-mdłym zapachu, śliskiego. Tłuszczyk powinien być biały i jędrny, kości całe, nie połamane. Leżące we własnym soku i miękkie mięso mocno skurczy się na patelni. Musimy mieć pewność, że mięso nie było wcześniej zamrażane. Opakowanie hermetyczne prawidłowo oznakowane może być dla nas cennym źródłem informacji, dzięki którym zrobimy bezpieczne i zgodne z naszymi oczekiwaniami zakupy.

Podczas zakupów w supermarkecie mięso lepiej wybierać na samym końcu, aby skrócić czas, w jakim znajduje się ono poza lodówką. Mięso nie powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej dłużej niż przez trzy godziny, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną torbę utrzymującą niską temperaturę.

Jak przechowywać mięso drobiowe w lodówce i w zamrażarce?

Kupując świeże mięso bez opakowania, nie jesteśmy w stanie określić terminu przydatności do spożycia. Mięso jest zanieczyszczane bakteriami (głównie jelitowymi) już w rzeźni. Przechowywany w lodówce w temperaturze +4°C świeży kurczak już po 6-7 dniach zaczyna szybko się psuć. Pierwsze zmiany występują w wilgotnych miejscach, pod skrzydłem, pomiędzy brzuchem a udem oraz wewnątrz tuszki. Psujące się mięso zmienia wygląd, konsystencję, pachnie amoniakiem. Zjedzenie psującego się mięsa wiąże się z poważnymi zatruciami pokarmowymi.

Świeże mięso drobiowe powinno leżeć w przykrytym naczyniu w najchłodniejszym miejscu w lodówce, gdzie panuje temperatura od 0°C do +4°C, czyli na dolnej półce tuż nad szufladą na warzywa.

Całego świeżego kurczaka można przechowywać w temperaturze od 0°C do +4°C przez 3-4 dni, kurczak w kawałkach bez kości i skóry poleży w lodówce dłużej jedynie o 1-2 dni. Cały indyk pozostanie świeży w lodówce nie dłużej niż przez 3 dni. Pokrojone mięso na gulasz można zostawić w lodówce najwyżej na jeden dzień. Podroby mogą być przechowane wyłącznie w lodówce na najniższej półce, nie dłużej niż przez dzień. Wątrobę powinno się przechowywać w misce z wodą lub mlekiem, zwłaszcza, jeśli jej zewnętrzna powłoka została przerwana.

Świeże mięso drobiowe powinno leżeć osobno, bez kontaktu z inną żywnością, najlepiej w zamkniętym pojemniku przeznaczonym tylko do przechowywania mięsa. Wyciekające soki nie mogą zanieczyścić lodówki.

Jak prawidłowo mrozić mięso kurczaka, indyka, kaczki, gęsi oraz podroby?
Świeże mięso możemy zamrozić. Najlepiej zdjąć z niego skórę, podzielić na porcje, wymyć i osuszyć np. papierowym ręcznikiem i zamrozić mięso w woreczkach do zamrażania (nigdy w torbach foliowych z nadrukami, ponieważ farby zawierają toksyczne składniki). Opakowanie nie może być uszkodzone. Drobiu w całości najlepiej nie zamrażać w warunkach domowych.

Trwałość mrożonego mięsa jest ograniczona, głównie przez psucie się tłuszczu, który jełczeje. Po szybkim i prawidłowym zamrożeniu w temperaturze -18°C kawałki kurczaka i indyka można przechować przez 4-7 miesięcy bez utraty wartości mięsa. Tłustą gęś i kaczkę w porcjach powinno się zamrażać na krótszy czas. Podroby można zamrozić na miesiąc.

Nie wolno ponownie zamrażać rozmrożonego mięsa drobiowego.

W jaki sposób rozmrażać mięso drobiowe?

Zamrażanie znacznie zmniejsza ilość zarazków w mięsie, jednak nie zabija bakterii. Bakterie są w stanie przetrwać temperatury panujące w zamrażarce, dlatego należy być ostrożnym podczas rozmrażania mięsa i przygotowywania z niego posiłków. Podczas rozmrażania mięsa w wyciekających sokach rozmnażają się one w szybkim tempie. Dlatego mięso powinno zostać jak najszybciej poddane obróbce termicznej, a płyny pozostałe po rozmrożonym mięsie trzeba wylać (nie wykorzystywać ich do przygotowania potraw). Do rozmrażania mięsa najlepiej użyć naczynia jednorazowego użytku lub metalowe czy szklane naczynia, aby można było je wpłukać wrzątkiem.

Mięso powinno być rozmrażane bez dostępu światła, w lodówce w temperaturze 4°C-7°C. Przy powolnym rozmrażaniu mięsa w zimnie nie wypływa z niego dużo płynu, a bakterie i zarazki na powierzchni mięsa nie rozmnażają się tak szybko, jak w temperaturze pokojowej. Aby szybko rozmrozić mięso, można je szczelnie owinąć folią, włożyć do miski z zimną wodą i zostawić w zlewozmywaku. Po pół godzinie wodę wymienić. W mikrofalówce czas rozmrażania jest najkrótszy (30 minut), lecz mięso trzeba poddać natychmiastowej obróbce.

W temperaturze +4°C tuszka kurczaka rozmraża się przez około 12 godzin, kaczka przez 22 godziny, a gęś nawet przez 38 godzin.  Całego indyka rozmraża się w lodówce przez 35-38 godzin.

Drób w całości i w kawałkach grubszych niż 6 cm powinno się rozmrozić całkowicie, wypłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem. Rozmrożone mięso powinno być natychmiast poddane obróbce termicznej.

Porady jak przechowywać w lodówce i zamrażarce resztki potraw z mięsa można przeczytać w artykule „Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce i zamrażarce? Produkty A-M”. 

Więcej rad dotyczących przechowywania żywności można znaleźć w artykułach w zakładce Przechowywanie żywności.

Podobne wpisy

11 komentarzy

  1. Ja używam próżniowej zgrzewarki. Kupiłam za naprawdę małe pieniądze… Polecam taki sposób przechowywania żywności. Mniej się psuje a i miejsca te worki mniej zajmują

    1. Ja najpierw mięso dziele na porcje, usuwam skórę, tłuszcz i wkładam do grubych torebek foliowych. Zgrzewarka jest dla mnie zbytkiem. Ważne żeby nie zamrażać mięsa w oryginalnym opakowaniu ze sklepu.

  2. W naszym domu każde mięso przechowujemy w workach próżniowych, wiem że wtedy długo zachowuje swoje wartości odżywcze i smak

  3. Zamrożone części kurczaka wkładam do garnka, zalewam wodą i gotuję. Jest może trochę twardsze ale nie mam miejsca w lodówce na rozmrażanie mięsa.

  4. Faktem jest to ze te koncerny spożywcze specjalnie zanizaja termin przydatności do spożycia bo chodzi o kasę każdy ma swój rozum ja jadłem czekoladę 3 lata po terminie i szlak mnie nie trafił

  5. faktem jest, że dość często przetrzymuję kurczaka w lodówce powyżej normy, czyli ok. 1 tydzień. Nie tylko kurczaka mam do jedzenia, dlatego wiele razy kurczak u mnie w lodówce leży o wiele dłuzej niż zaplanowano. Jakoś żyję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *