Przechowywanie żywności w domu. Warzywa (Lista R-Z)

W jaki sposób wybierać świeże i zdrowe warzywa?


Jak długo można przechowywać warzywa w domu, aby pozostałe świeże i wartościowe? Po czym poznać, że warzywa są świeże, dojrzałe i zdrowe: rabarbar, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka, salsefia, sałata, seler korzeniowy, seler naciowy, skorzonerę, szczaw, szczypiorek, szparagi, szpinak, ziemniaki…
Jak przechowywać rabarbar?
Łodygi rabarbaru powinny być twarde, a miejsca cięcia nie zasuszone. Łodygi w pęczku powinny być jednakowo wybarwione. Blaszki liściowe należy odrzucić przed spożyciem, gdyż są trujące.
Rabarbar wymaga dużej wilgotności, przechowa się przez kilka dni w lodówce w szufladzie na warzywa luźno owinięty wilgotnym kuchennym ręcznikiem. Łodygi rabarbaru można mrozić na rok, zarówno surowy (krojony lub w całości) jak i ostudzony kompot.

Jak przechowywać rzepę?
Trzeba wybierać okrągłe i mniejsze rzepy (duże mogą być łykowate), bez dziurek, które wygryzły owady. Skórka powinna być gładka i jędrna, w kolorze kremowym lub jasnofioletowym, miąższ gęsty. Najświeższe rzepy mają jeszcze sztywne jędrne liście. Źle przechowywana i nieświeża jest wiotka i ma gąbczasty miąższ.
Rzepę łatwo przechowywać w chłodnej piwnicy, po odcięciu liści poleży nawet przez kilka miesięcy. Odcięte świeże liście rzepy można przechować w lodówce w foliowym worku przez tydzień – zawierają dużo wapnia.

Jak przechowywać rzodkiew?
Świeża rzodkiew jest twarda, ma gładką skórkę i sztywne zielone liście. Korzenie nie powinny być uszkodzone.
Nieuszkodzone korzenie rzodkwi po usunięciu liści mogą być przechowane w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu przez kilka tygodni. Po przekrojeniu rzodkwi przykryć miejsce cięcia folią spożywczą i zużyć w ciągu kilku dni.

Jak przechowywać rzodkiewkę?
Liście powinny być zielone, świeże. Korzenie nie powinny być zbyt duże, te o średnicy większej niż 5 cm-7 cm zazwyczaj są zdrewniałe. Nie powinny mieć pęknięć ani wybrzuszeń, guzów ani plam. Mogą mieć okrągły lub wydłużony kształt (w zależności od odmiany).
Najlepiej spożyć ją zaraz po zakupie, szybko traci swoje odżywcze właściwości. Rzodkiewka powinna być przechowana w lodówce lub chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Po usunięciu liści pozostaje dłużej świeża. W nieszczelnym woreczku foliowym lub owiniętą w wilgotny ręcznik rzodkiewkę można przechować w szufladzie lodówki przez 5-7 dni. Rzodkiewkę można mrozić, jednak traci dużo na wyglądzie. Rozmraża się ją w zamkniętym pojemniku.

Jak przechowywać salsefię?
Korzenie mają szaro-żółty kolor, nie powinny być zbyt cienkie (o średnicy 2-3,5 cm). Liście jasnozielone, prawie seledynowe. Salsefia z pędem kwiatostanowym nie nadaje się do spożycia.
Niemyte korzenie salsefii można przechować przykryte piaskiem w piwnicy przez 2-3 tygodnie. Wymyte i owinięte w gazetę poleżą w chłodzie najwyżej przez 3 dni.

Jak przechowywać sałatę?
Sałatę trzeba zjeść jak najszybciej, ponieważ szybko traci witaminy. Sałatę powinno się, tak jak wszystkie liściaste warzywa, przechować nie zgniecioną w dolnej szufladzie w lodówce lub w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 2-4°C. Sałata będzie dłużej świeża i chrupiąca jeśli przechowana będzie w plastikowej torbie z otworami lub delikatnie owinięta w papierowy ręcznik skropiony woda z sokiem cytryny. Nigdy nie powinna być wkładana do lodówki mokra ani z psującymi się liśćmi. Pojedyncze liście (ale w całości) po umyciu i dokładnym osuszeniu poleżą w lodówce w zamkniętym pojemniku przez kilka dni. Przechowana z warzywami lub owocami wydzielającymi etylen ma brązowe plamy i szybko więdnie.
Mieszanki sałat są doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego powinny zostać spożyte nawet przed datą przydatności, a przed spożyciem trzeba je koniecznie wymyć pod bieżącą wodą. Najlepiej zrezygnować z kupna sałat owiniętych w folię, pakowanych w worki foliowe i w pojemnikach, ponieważ narażone są nie tylko na szybkie psucie się, lecz przede wszystkim na rozwój bardzo szkodliwych bakterii i grzybów.
Sałata głowiasta jest bardzo delikatna, powinno się ją przechować w lodówce (jw.). Wszystkie jej liście (również zewnętrzne) powinny być dobrze wybarwione, sztywne i jędrne, a miejsce ścięcia jasne, nie ciemniejące. Sałata uprawiana w polu ma mniej NO3 pochodzącego z nawozów (jest rozkładany w roślinie pod wpływem światła słonecznego).
Sałata lodowa
jest mniej wrażliwa i nawet pokrojona może być przechowana w dolnej szufladzie w lodówce przez kilka dni (trzeba ja owinąć w wilgotny papierowy ręcznik).
Sałata radicchio (cykoria) poleży w lodówce przez 5 dni.
Sałata roszponka powinna zostać spożyta jak najszybciej, ponieważ już po kilku dniach przechowywania traci aromat.
Sałata rukola szybko więdnie i można przechować ją najwyżej przez 2-3 dni.
Sałata roszponka powinna mieć ciemnozielone liście, nieduże i bez korzeni. Można ją dłużej niż inne sałaty przechować w lodówce.

Jak przechowywać seler korzeniowy?
Bulwy powinny być czyste, nieuszkodzone, bez plam i mieć średnice przynajmniej 5 cm, korzenie obcięte do długości 1 cm.
Całe bulwy selera po odcięciu liści długo przechowują się w chłodnej i wilgotnej piwnicy w temperaturze 1°C-5°C (w piasku lub owinięte w gazetę). W dolnej szufladzie w lodówce zachowają świeżość do 3-4 tygodni. Seler można mrozić po obraniu ze skórki, pokrojeniu i zblanszowaniu. Natkę selera można mrozić lub zasuszyć.

Jak przechowywać seler naciowy?
Łodygi powinny być sztywne, bez brązowych plam, liście świeże i zielone.
Seler naciowy można przechować w torebce foliowej w lodówce do 10 dni, ale powinno się spożyć go jak najszybciej. Po opłukaniu wodą i owinięciu w wilgotny kuchenny ręcznik seler naciowy przechowywać w lodówce.

Jak przechowywać skorzonerę?
Korzenie powinny być oczyszczone z ziemi, ale nie myte, nie uszkodzone, ani zdrewniałe, w przekroju białe. Zmoczone lub zmarznięte korzenie skorzonery szybko gniją. Po nacięciu korzenia świeżej skorzonery wypływa z niego biały mleczny sok. Korzenie nie powinny być zbyt cienkie, gdyż łatwo łamią się i stają się niesmaczne. Nać powinna być obcięta bezpośrednio nad główką.
Niemyte korzenie skorzonery można przechować przykryte piaskiem w piwnicy przez 3-4 tygodnie. Wymyte i owinięte w gazetę poleżą w chłodzie najwyżej przez 3 dni. Przełamane lub uszkodzone nie nadają się do przechowywania, ponieważ szybko wysychają i tracą smak. Korzonki skorzonery można mrozić po wymyciu, obraniu ze skórki i krótkim blanszowaniu w wodzie z sokiem cytrynowym.

Jak przechowywać szczaw?
Liście powinny być świeże, całkowicie zielone, aromatyczne, niezwiędnięte, czyste lecz nie płukane. Nie powinny być przyżółkłe, zaparzone, ani poplamione. Liście szczawiu zbierane od kwietnia do listopada zamraża się (po blanszowaniu) lub konserwuje na zimę. Wodę po blanszowaniu liści powinno się wylać.

Jak przechowywać szczypiorek?
Świeży szczypiorek przechowa się w lodówce przez 2 dni. Trzeba owinąć go w wilgotny ręcznik papierowy lub włożyć do plastikowej torebki lekko opryskanej wewnątrz wodą (szczypiorek powinien pozostać suchy). Szczypiorek z żółknącymi szczytami staje się ostry, gorzki w smaku. Wysuszony z wody i pokrojony szczypiorek mrozić w zamkniętym pojemniku lub woreczku.

Jak przechowywać szparagi?
Łodygi szparagów powinny być twarde, sztywne i proste, z wilgotną błyszczącą skórką. Główki świeżych szparagów są białe i całkowicie zamknięte, obcięte końce jasne, wilgotne, soczyste i aromatyczne. Świeże szparagi „piszczą” podczas pocierania łodyg o siebie i łatwo łamią się. Skórkę można naciąć paznokciem. Szparagi nie powinny być uszkodzone, ponieważ bardzo szybko gniją. Nawet lekko uszkodzone szybko tracą świeżość, aromat, smak.
Szparagi powinno się spożyć jak najszybciej. W handlu dostępne są również zielone szparagi, które jeszcze szybciej więdną niż białe. Świeże szparagi można przechować w szufladzie lodówki najwyżej przez 1-2 dni, nieobrane i owinięte w wilgotny papierowy ręcznik. Zielone można wstawić do wysokiego naczynia z zimną wodą i krótko przechować w zimnym miejscu. Wymyte szparagi można mrozić w całości lub pokrojone. Mrożone zachowają walory smakowe przez 10-12 miesięcy. Potrawę przygotowuje się z nierozmrożonych. Obrane szparagi w opakowaniu próżniowym trzeba przynieść ze sklepu w torbie na mrożonki i przygotować tego samego dnia.

Jak przechowywać szpinak?
Liście powinny być ciemnozielone, mięsiste, soczyste, nie skórzaste, średnio pomarszczone. Gładkie liście szybciej więdną, mokre szybko zaparzają się. Wiosenny szpinak jest szczególnie delikatny, letni i jesienny jest kwaśniejszy i ostrzejszy w smaku.
Najlepiej spożyć go natychmiast, ponieważ szybko traci cenne składniki odżywcze. Jeśli przechowywanie jest konieczne, należy owinąć go w wilgotny kuchenny ręcznik i włożyć do lodówki na najwyżej 2 dni. Rozdrobnione liście szpinaku zamraża się. Nierozmrożone podgrzewa się na patelni z przyprawami.

Jak przechowywać ziemniaki?
Ziemniaki powinny być suche, twarde i nieuszkodzone, mieć gładką skórkę i być jednakowo wybarwione na kolor żółto-brązowy. Ziemniaki z pomarszczoną skórką są małowartościowe, kiełkujące lub zabarwione na zielono, nadpsute czy pachnące stęchlizną są szkodliwe dla zdrowia. Ziemniaki powinno się przechowywać w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu, ponieważ łatwo pleśnieją. Co jakiś czas trzeba je przejrzeć, odrzucić nadpsute. Ziemniaki przechowuje się osobno, ponieważ niekorzystnie wpływają na smak warzyw (szczególnie marchwi) i owoców. Przechowywane obok jabłek szybciej wypuszczają kiełki.

(przechowywanie warzyw)

Artykuły powiązane:

Rady jak przechowywać warzywa zawarte są w cyklu artykułów Przechowywanie żywności w domu. Warzywa.
Rady jak prawidłowo przechowywać w lodówce i w zamrażarce owoce, mięso, jaja, resztki potraw, produkty spożywcze znajdują się w zakładce Przechowywanie żywności.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *