Niskokaloryczne zupy z liści warzyw i ziół

Skladniki_zup_z_lisciPrzepisy na zdrowe zupy z liści warzyw i ziół:  zupa z liści kalarepy; zupa ze świeżych ogórków, zielonej sałaty, cebuli i ziół; zupa z liści rzodkiewki; zupa z sałaty, natek pietruszki i selera; zupa z liści boćwiny; zupa z kalarepy i natki

Zielone zupy ze świeżych liści najlepiej przygotować latem i na początku jesieni. Przyprawione ziołami smakują wyśmienicie i mogą zastąpić nie przez wszystkich lubiane zupy ze szczawiem i szpinakiem. Nie zawierają kwasu szczawiowego „kradnącego” wapń z organizmu, są polecane przede wszystkim dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym, seniorom oraz wszystkim dbającym o zdrowie.
Przepis na zupę z liści warzyw i ziół jest, niestety, tylko do wykorzystania w sezonie.

Zupa z liści kalarepy masłowej
Składniki (4 porcje)
2 szklanki pokrojonych młodych listków kalarepy
2-3 łyżki masła
1/2 szklanki kwaśnej śmietany
sól, ew. pieprz
4 jajka ugotowane na twardo
litr wody 
po łyżce świeżego koperku i natki pietruszki do posypania
ew. szczypta świeżego tymianku
Młode zdrowe liście kalarepy umyć, strzepnąć wodę, pokroić drobno. Rozgrzać rondel, dodać masło. Liście wrzucić na roztopione masło, dusić na małym ogniu przez 15-20 minut mieszając od czasu do czasu. Pod koniec gotowania przyprawić. Zupę zmiksować blenderem. Na talerz wyłożyć pokrojone w ćwiartki jajko, nalać zupę, posypać ziołami, ozdobić kleksem śmietany.

Zupa ze świeżych ogórków, zielonej sałaty, cebuli i ziół 
Zupa_ze_swiezych_ogorkow_salaty_ziolSkładniki (4-5 porcji)
5 ogórków gruntowych
3 cebule
szklanka posiekanych zewnętrznych liści sałaty
3-4 łyżki posiekanej natki pietruszki
litr wody 
sól, ew. pieprz, koperek do posypania
3 łyżki masła, 2 podsuszone bułki pełnoziarniste
śmietana

Ogórki, sałatę i zioła wymyć. Ogórki i cebulę obrać, pokroić w plastry grubości 2 cm. Sałatę, cebulę, posiekaną zieloną sałatę, natkę pietruszki wrzucić do wrzącej wody i gotować na wolnym ogniu przez 30 minut. Pod koniec gotowania dodać sól i pieprz. Bułki pokroić w grubą kostkę, rozgrzać patelnię, nałożyć masło. Bułkę podsmażyć na roztopionym maśle na złoty kolor. Na talerz wlać zupę, wrzucić grzanki, posiekany koperek i trochę posiekanej świeżej sałaty. Ozdobić kleksem śmietany.

Zupa_z_lisci_rzodkiewki
Zupa z liści rzodkiewki
Składniki (2 porcje)
duży pęczek rzodkiewki
średnia cebula
2 łyżki masła lub łyżka oleju
pół litra wody
sól, ew. pieprz
2 łyżki siekanego koperku
2 łyżki siekanego szczypiorku

Liście rzodkiewki dokładnie opłukać, wybrać młode i zdrowe liście, posiekać. Oczyścić i wymyć 4 rzodkiewki. Cebule obrać, pokroić w kostkę, oprószyć solą.
Rozgrzać rondel, nałożyć masło, wsypać cebulę i rzodkiewki z liśćmi, podsmażyć na niedużym ogniu przez ok. 5 minut. Wlać wodę, posolić i gotować pod przykryciem na średnim ogniu przez 10-15 minut. Przed podaniem posypać krojonymi w plasterki rzodkiewkami, natką i szczypiorkiem.

Zupa z sałaty i natek pietruszki i selera 

Zupa_z_lisci_salaty_natek_pietruszki_i_seleraSkładniki (4 porcje)
po 2 łyżki posiekanych natek pietruszki i selera
4-6 dużych liści sałaty
2 małe cebule
2 łyżki masła
4 jaja ugotowane na twardo lub same żółtka 
sól, ew. pieprz
litr wody 
szczypiorek do posypania
2 duże kromki podsuszonego chleba pełnoziarnistego
2 łyżki masła

Z cebulek zdjąć łuski, liście pietruszki, selera i sałaty wypłukać. Cebulki i liście posiekać. Rozgrzać rondel, nałożyć masło. Cebulki i liście podsmażyć krótko mieszając, zalać wrzącą wodą, przyprawić i zagotować. Chleb pokroić w grubą kostkę, rozgrzać patelnię i nałożyć masło. Kostki chleba podsmażyć na złoty kolor. Zupę wlać na talerz, wkruszyć żółtko lub dodać pokrojone całe jajko, wrzucić grzanki. Całość posypać krojonym szczypiorkiem.

Zupa z liści buraka lub botwinki 
Składniki (2 porcje)
pęczek botwinki lub 6 liści buraka liściastego (boćwiny)
2 łyżki oleju lub masła
pół litra warzywnego wywaru lub wody
duża cebula
pół pęczka koperku
ząbek czosnku
łyżka soku z cytryny
2 łyżeczki kiełków 
2 jajka ugotowane na twardo
ew. sól i pieprz do smaku

Cebulę obrać, pokroić w kostkę, oprószyć solą. Rozgrzać rondel o wyższych ściankach, wlać łyżkę oleju, zeszklić na nim cebulę mieszając od czasu do czasu. W tym czasie liście i koper przebrać, dokładnie wypłukać, strzepnąć wodę. Liście pokroić w cienkie paski i dodać do cebuli. Wlać resztę oleju, mieszać. Po 5 minutach wlać ciepły wywar, zagotować. Obrać czosnek, posiekać go razem z koperkiem. Wlać na talerz zupę z kiełkami, nałożyć pokrojone w ćwiartki jajko, posypać koperkiem i czosnkiem, skropić sokiem z cytryny.

Zupa z kalarepy i pietruszki
Składniki (4 porcje)
cebula
2 średnie kalarepy masłowe z liśćmi
2 łyżki masła
800 ml wywaru warzywnego
2 małe ząbki czosnku
sól, pieprz do smaku
150 ml śmietany 12%
pół pęczka natki pietruszki
4 liście szałwii
2 łyżeczki soku z cytryny
Cebulę i czosnek obrać, posiekać osobno, oprószyć solą. Rozgrzać rondel, nałożyć masło i zeszklić na nim cebulę. Wymyć kalarepę i kilka młodych liści, jabłko obrać, pokroić w kostkę, liście posiekać. Dodać pokrojoną w kostkę kalarepę i jej młode liście, krótko smażyć. Wlać wywar warzywny, przyprawić solą i pieprzem, gotować pod przykryciem przez 10-15 minut. Natkę i szałwię wypłukać, strzepnąć wodę, posiekać. Lekko ostudzoną zupę zmielić blenderem i zmieszać ze śmietaną. Na talerzu posypać natką, szałwią, czosnkiem, skropić sokiem z cytryny.

Spis przepisów na zdrowe zupy znajduje się na stronie Obiady.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *