Rady jak mrozić rydze

Mrożenie grzybów. Rydze

Jak czyścić rydze? Jak mrozić grzyby na zimę? Jak mrozić grzyby surowe? Jak mrozić rydze solone surowe? Jak mrozić rydze blanszowane? Jak mrozić grzyby gotowane? Jak mrozić grzyby smażone? Przepis na gulasz z rydzów. Jak zamrozić gulasz z rydzów? Jak mrozić rydze pieczone?
Zebrane grzyby powinno się jak najszybciej spożyć, zamrozić lub włożyć do słoików. Surowe rydze można przechować w lodówce tylko przez dobę, posolone przez 2-3 doby, ale obgotowane w solonej wodzie poleżą w niej kilka dni dłużej. Najwygodniej jest zamrozić grzyby, zwłaszcza jeśli wróciliśmy zmęczeni z lasu a zbiory były wyjątkowo obfite. Rydze doskonale nadają sie do mrożenia, ponieważ mają zwarty miąższ. 
Jak czyścić rydze do mrożenia?
Mrozi się tylko zdrowe, ładne i nierobaczywe grzyby. Nożem wycina się miejsca z niewielkimi uszkodzeniami, a także twarde trzony. Przed mrożeniem oczyszcza się grzyby z resztek trawy, liści i igieł. Praca nie jest czasochłonna, ponieważ rydze są czystymi grzybami. Jeśli grzyby nie będą zamrożone na surowo, płucze się je w kilku zimnych wodach.
Następnie grzyby są sortowane według wielkości. Małe grzyby mrozi się w całości, duże rydze najlepiej zamrozić dopiero po obróbce termicznej.

MROŻENIE GRZYBÓW
Jak mrozić grzyby surowe?
Do mrożenia na surowo wybiera się tylko młode grzyby. Nie wolno ich moczyć w wodzie! Kapelusze są wycierane wilgotnym ręcznikiem kuchennym lub gąbką. Brudne rydze można krótko opłukać w chłodnej wodzie (przez 2-3 minuty) i odłożyć do obsuszenia. Aby zachować atrakcyjny wygląd grzybów, oczyszczone rozkłada się pojedynczą warstwą na tacy pokrytej folią spożywczą, wkłada do zamrażarki na 8-10 godzin, nastawionej na najniższą temperaturę.
Po tym czasie grzyby przenosi się do zamykanych pojemników lub torebek przeznaczonych do zamrażania żywności i umieszcza w zamrażarce. W jednym opakowaniu umieszcza się grzyby zebrane tego samego dnia. Każde opakowanie powinno być oznaczone datą zamrożenia. Świeże rydze przechowuje sie w zamrażarce nie dłużej niż kilka miesięcy. Długo przechowywane w zamrażarce są niesmaczne, gorzknieją. Aby zapobiec gorzknieniu przed mrożeniem rydze gotuje się, smaży lub dusi. Po rozmrożeniu grzyby należy zużyć w ciągu 2-3 godzin. Nie powinno się grzybów rozmrażać i ponownie zamrażać!

Jak mrozić rydze solone surowe?
Młode, oczyszczone, wymyte i osuszone rydze układa sie warstwami w emaliowanym garnku przesypując solą z liściem laurowym (na 1 kg grzybów sypie się nie więcej niż 5 dag soli). Następnie przykrywa talerzykiem, na talerzyk stawia się czysty słoik z wodą aby go obciążyć. Garnek wstawić do lodówki na 1-2 doby. Po tym czasie rydze przekłada sie do podpisanych małych pojemników lub do woreczków do zamrażania żywności (zamraża się 1-2 porcje w jednym pojemniku, aby ich nie dzielić grzybów po zamrożeniu). Solone surowe rydze po zamrożeniu nie kwaśnieją, nie tracą smaku, ale można je przechowywać w zamrażalniku nie dłużej niż przez 4-5 miesięcy.

Jak blanszować rydze przed mrożeniem? Jak mrozić grzyby blanszowane?
Grzyby oczyścić, opłukać, wyłożyć do emaliowanego garnka i całkowicie zalać wrzątkiem. Na litr wody wsypać łyżkę soli, wymieszać. Kiedy woda ponownie zacznie wrzeć, przykryć i gotować na małym ogniu przez 2-3 minuty. Po tym czasie grzyby przełożyć na durszlak, aby ociekły. Wyłożyć pojedynczą warstwą na ręcznik kuchenny i wysuszyć. Grzyby nie powinny stykać się ze sobą. Zamrażać tak jak grzyby surowe. Po 10-12 godzinach zamrożone grzyby przekłada się do przygotowanych podpisanych pojemników i szybko wkłada do zamrażarki. Blanszowane grzyby przechowuje się w zamrażarce nie dłużej niż 8 miesięcy. Rydze rozmraża się w lodówce przez noc.

Jak gotować rydze przed mrożeniem? Jak mrozić rydze gotowane?
Rydze oczyścić, odciąć twarde trzony. Duże rydze są gotowane w całości, później większe kapelusze kroi się na części. Do emaliowanego garnka wlać zimną wodę i doprowadzić ją do wrzenia. Posolić (wystarczy łyżka soli na litr wody), włożyć grzyby. Kiedy woda ponownie zagotuje się zmniejszyć ogień. Rydze gotować na małym ogniu przez kwadrans stale usuwając pianę z powierzchni wody (niektórzy gotują grzyby 3 razy po 5 minut, za każdym razem wkładając je do świeżego osolonego wrzątku). Ugotowane grzyby przełożyć na sito, zostawić do całkowitego ocieknięcia i ostudzenia. Kapelusze dużych okazów pokroić w grube paski. Rydze rozłożyć luźno na tacy wyłożonej folią i zamrażać tak jak grzyby surowe. Po 12 godzinach podzielić na porcje, przełożyć do podpisanych torebek do zamrażania, szybko włożyć do zamrażarki. Grzyby mrożone po ugotowaniu można przechowywać nie dłużej niż 5 miesięcy. Po powolnym rozmrożeniu w lodówce gotowane rydze są pysznym składnikiem sałatek i sosów.

Jak smażyć rydze przed mrożeniem? Jak mrozić grzyby smażone?
Rydze można usmażyć i zamrozić. Grzyby oczyścić z resztek przyniesionych z lasu, moczyć przez kwadrans w dużej ilości osolonej wody. Dokładnie wymyć czystą wodą. Przełożyć na sito do osuszenia.
Duże kapelusze pokroić w plastry. Grzyby położyć na rozgrzewającej się patelni, aby odparował płyn, następnie smażyć na oleju do złotego koloru. Po około kwadransie patelnię zdjąć z ognia. Posolić do smaku. Po całkowitym ostudzeniu przełożyć do podpisanych pojemników lub torebek, szczelnie zamknąć i włożyć do zamrażarki. Smażone rydze przechowuje się w zamrażarce nie dłużej niż 4 miesiące.
Dobra rada: jeśli po smażeniu rydze są gorzkie, to znaczy, że zostały niewłaściwie przygotowane.

Jak zrobić gulasz z rydzów? Jak zamrozić gulasz z rydzów?
Składniki na gulasz z rydzów:
1 kg rydzów
2 średnie cebule
duża marchew
sól, pieprz, olej roślinny

Startą marchew z posiekaną cebulą smaży sie na oleju do miękkości. Oczyszczone rydze mieli się i dodaje do marchewki, podsmaża się przez 10 minut. Masę przyprawia się do smaku solą i pieprzem i dalej smaży na małym ogniu przez 10 minut. Ostudzony gulasz grzybowy przekłada się w porcjach do podpisanych pojemników, szczelnie zamyka i wkłada do zamrażarki. Mrożony gulasz z rydzów, marchewki i cebuli przechowuje się w zamrażarce nie dłużej niż 2-3 miesiące. Po rozmrożeniu wykorzystuje się go jako dodatek do głównego dania lub smaczny farsz.

Jak piec rydze? Jak zamrozić pieczone rydze?
Rydze dokładnie czyści sie na sucho, za pomocą gąbki, miękkiej szczoteczki, układa luźno na blasze do pieczenia. Blachę wsuwa się do piekarnika rozgrzanego do temperatury 150°C i piecze. Grzyby studzi się poza piekarnikiem. Przekłada do opisanych torebek foliowych lub małych pojemników, zamraża. Pieczone rydze przechowuje się w temperaturze -18°C nie dłużej niż 10 miesięcy. Rozmraża się je powoli w lodówce przez noc.

Artykuły powiązane:

Gotowanie grzybów. Opieńki miodowe.
Gotowanie grzybów. Borowiki szlachetne. 
Gotowanie grzybów. Koźlarze czyli kozaki. 
Gotowanie grzybów. Kurki. 
Gotowanie grzybów. Boczniaki.

Gotowanie grzybów. Maślaki.
Jak suszyć grzyby w domu?
Mrożenie grzybów. Borowiki szlachetne czyli prawdziwki.
Mrożenie grzybów. Pieprznik jadalny czyli kurka żółta.
Pieczarki mrożone w kuchni przez cały rok.
Kiszenie rydzów.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *