Pigwowiec japoński w kuchni

Przetwory z pigwowca japońskiego bez cukru nie tylko dla cukrzyka

Rady jak przygotować przetwory z pigwowca japońskiego bez cukru do słoików na zimę. Przepisy na: surowe owoce pigwowca w soku własnym z miodem; surowy sok z pigwowca pasteryzowany na zimę bez gotowania; kompot z pigwowca bez cukru bez gotowania; dżem z pigwowca japońskiego bez cukru; dżem z pigwowca japońskiego ze śliwkami bez cukru; sok z pigwowca japońskiego bez cukru i bez gotowania z sokowirówki na zimę; naturalna pektyna ze skórek i rdzeni pigwowca do przetworów…
Owoce pigwowca japońskiego kształtem przypominają malutkie jabłka, zbiera się je przed pierwszymi przymrozkami, inaczej staną się brązowe, stracą zapach i smak. Nie powinno się ich jeść dużo na raz. Pozostają długo w przewodzie pokarmowym, ponieważ ich miąższ zawiera dużo komórek kamiennych wyglądających jak twarde grudki (takie jak w miąższu gruszek starych odmian lub dzikich). Pomagają one regulować trawienie, jednak należy zachować umiar w jedzeniu nawet ugotowanych owoców pigwowca.

Do przetworów wykorzystuje się tylko całkowicie dojrzałe owoce. Mają intensywnie żółty kolor, silny i przyjemny aromat, ale nadal są twarde, kwaśne i cierpkie w smaku. Nasiona są ciemnobrązowe. Z aromatycznych owoców pigwowca robi się dżem i konfiturę z dodatkiem sezonowych owoców, słodkich lub mdłych. Kwaskowy dżem z pigwowców, bogaty w witaminy, kwasy organiczne i sole mineralne można zimą dodawać do deserów, do wypieków. Przygotowany z ostrymi przyprawami bez cukru jest ciekawym dodatkiem do mięs. Poza tym sporządza się z nich nalewki i wina. Sok z owoców pigwowca jest bardzo kwaśny, wykorzystuje się go do zakwaszania przetworów owocowych i warzywnych zamiast cytryny. Przetwory z pigwowca japońskiego można przygotować bez cukru, a po otwarciu słoika posłodzić zdrowym miodem. Dlatego mogą znaleźć się w diecie dla cukrzyków. Aby przetwory bez cukru udały się należy szczególnie zadbać o higieną: wymyte słoiki gotuje się przez przynajmniej kwadrans, pokrywki typu twist-off przez 30-60 sekund. Do słoików wkłada się wrzące przetwory, wyciera brzegi słoików do sucha i szybko zamyka suchą pokrywką.  Pasteryzowanie przedłuża czas ich przechowywania. 

Dobra rada: twardy rdzeń, pestki i skórkę owoców pigwowca wykorzystuje się do przygotowania galaretki i naturalnej pektyny do zagęszczania przetworów. Także wytłoki pozostałe po produkcji soku po ugotowaniu są dobrym źródłem pektyn w przetworach z mieszanych owoców.

Przepisy na przetwory z pigwowca bez cukru do słoików na zimę

Surowe owoce pigwowca w soku własnym z miodem na zimę
Składniki:
1 kg pigwowca japońskiego
miód akacjowy lub wielokwiatowy

Dojrzałe żółte owoce pigwowca myje się, wyciera do sucha. Usuwa się twarde gniazda nasienne i pestki. Kroi się w cieniutkie plasterki lub mieli. Rozdrobnione owoce wkłada się do wygotowanych słoików do połowy wysokości, zalewa miodem, delikatnie miesza. Przykrywa się pergaminem, zawiązuje gumką i wstawia do ciemnej szafki. W ciepłej kuchni pigwowiec puści dużo soku w ciągu 10-14 dni. Słoiki z pigwowcem w soku własnym lub z samym sokiem z miodem przechowuje się w lodówce. Sok i plasterki wykorzystuje się do zakwaszania napojów zamiast cytryny. Surowy sok z pigwowca w miodzie akacjowym jest idealnym dodatkiem do deserów dla cukrzyka i bogatym źródłem witaminy C. Sok z pigwowca konserwowany miodem wielokwiatowym podaje się osobom osłabionym pracą fizyczną, rekonwalescentom, dzieciom. Ze względu na zawartość miodu nie powinno się go podgrzewać.
Dobra rada: wykrojone gniazda nasienne wykorzystuje się do przygotowania naturalnej pektyny i zagęszczania dżemów i galaretek na zimę.

Kompot z pigwowca bez cukru i bez gotowania na zimę
Składniki:
3 kg owoców pigwowca japońskiego
2 l wody

Wybrać zdrowe, nieuszkodzone i dojrzałe owoce pigwowca o podobnej wielkości. Wymyć, pokroić na ćwiartki, usunąć rdzeń. Większe owoce pokroić w ósemki. Zagotować wodę w garnku, włożyć cząstki owoców i gotować kwadrans (licząc czas od momentu ponownego zagotowania wody). Owoce przenieść na sito, przelać zimną wodą. Kiedy ociekną ułożyć w słoikach. Zagotować świeżą wodę, zalać nią cząstki pigwowców. Słoiki wstawić do rondla, wlać gorącą wodę do wysokości 3/4 słoików i podgrzewać. Pigwowce w półlitrowych słoikach pasteryzować w gotującej się wodzie przez 10 minut, w litrowych 20 minut. Słoiki wyjąć, dokręcić mocno pokrywki, słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Kompot z pigwowca bez cukru i bez gotowania jest doskonałym źródłem witamin zimą.

Dżem z pigwowca japońskiego bez cukru dla cukrzyka
Owoce obrać cienko, pokroić w ćwiartki. Skórki drobno pokroić lub zmielić. Usunąć rdzenie z pestkami, zalać je wraz ze skórkami niewielką ilością wody i gotować przez 10 minut. Przełożyć na sito wyłożone gazą i przecedzić bez wyciskania. Miąższ pigwowców pokroić w plasterki, przełożyć do rondla i zalać uzyskanym wywarem. Podgrzewać powoli, gotować około 30 minut (do miękkości). Wrzący dżem przełożyć do słoików zostawiając wolną przestrzeń, bo trochę zwiększy swoją objętość. Dżem z pigwowca japońskiego bez cukru wykorzystuje się do deserów słodzonych miodem lub sosów do mięs z dodatkiem czosnku, ostrej papryki, ziół.

Dżem z pigwowca japońskiego ze śliwkami bez cukru
Składniki:
2,5 kg owoców pigwowca japońskiego
2,5 kg przejrzałych śliwek

Dojrzałe owoce pigwowca całkowicie zalać wodą, wodę doprowadzić do wrzenia. Wodę wylać, owoce schłodzić, cienko obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki. Usunąć pestki ze śliwek, miąższ zmielić, można przetrzeć przez sito. Śliwki zagotować, włożyć do nich plasterki pigwowca, gotować do miękkości około 30 minut. Od czasu do czasu mieszać drewnianą łyżką. Dżem z pigwowca japońskiego ze śliwkami bez cukru przechowuje się w ciemnym i chłodnym miejscu.
Dobra rada: można taki dżem zrobić tylko z pigwowców; połowę owoców pokroić a połowę zmielić i przetrzeć. Dżem z pigwowca można przygotować w połączeniu z innymi owocami sezonowymi (na 50 dag oczyszczonej z gniazd pigwy dać 50 dag owców).

Jak przygotować sok z pigwowca na zimę?
Owoce pigwy są twarde, nie puszczają łatwo soku. Trzeba wybrać zdrowe, nieuszkodzone i w pełni dojrzałe owoce pigwy, ciemnożółte, z delikatniejszym miąższem. Owoce obiera się ze skórki, usuwa się całkowicie twardy rdzeń z nasionami. Sok wyciska się wyłącznie z miąższu, bardzo drobno pokrojonego lub zmielonego w maszynce do mięsa (inaczej łatwo stępić noże). Wyciskanie soku w sokowirówce jest pracochłonne. Dobra rada: pasteryzowany sok z pigwowca stosuje się do przygotowywania napojów, zakwaszania potraw zamiast kwasu cytrynowego i octu w barszczu, sałatkach, daniach mięsnych i rybnych.

Sok z pigwowca japońskiego bez cukru i bez gotowania z sokowirówki na zimę
Otrzymany sok podgrzewa się do temperatury 70°C-80°C, filtruje przez sitko wyłożone wielokrotnie złożoną gazą. Następnie trzeba go ogrzać do temperatury 85°C-90°C, przelać do wygotowanych butelek lub słoików, zamknąć. Naczynia z sokiem wstawić do szerokiego rondla, wlać ciepłą wodę do 3/4 ich wysokości i podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz (do pasteryzacji wystarczy woda o temperaturze bliskiej wrzenia). Sok w półlitrowych słoikach podgrzewać jeszcze przez kwadrans, w litrowych przez 20-25 minut. Wyjąć z wody, szczelnie dokręcić, postawić do góry dnem i otulić kocykiem. Pasteryzowany sok z pigwowca japońskiego bez cukru przechowuje sie ciemnym i chłodnym miejscu. Jest doskonałym dodatkiem do napojów słodzonych miodem. Pozostałe skórki, rdzenie i wytłoki wykorzystuje się do przygotowania naturalnej pektyny do zagęszczania przetworów zamiast cukru i żelatyny.

Sok z pigwowca na zimno, pasteryzowany na zimę
Surowy sok z pigwowca bez cukru i bez miodu można zachować na zimę w słoikach pasteryzując go.
Wycisnąć sok z pigwowca. Do owocowej miazgi otrzymanej po wyciśnięciu soku dodaje się przegotowaną chłodną wodę (na 1 kg miazgi około 120-150 ml wody), miesza i powoli ogrzewa do temperatury 60°C-70°C. Uzyskany sok trzeba przecedzić przez sito wyłożone bawełnianą pieluchą lub złożoną gazą, miazgę wycisnąć ręką. Soki łączy się, przelewa do słoików lub do butelek. Słoiki wstawia się do rondla, wlewa do niego wodę do poziomu soku i podgrzewa. Surowy sok z pigwowca pasteryzowany jest w wodzie o temperaturze około 90°C przez 15-20 minut. Po tym czasie słoiki trzeba wyjąć, szczelnie dokręcić i od razu postawić do góry dnem. Okryć kocykiem i zostawić tak do całkowitego ostudzenia.

Naturalna pektyna ze skórki i rdzeni owoców pigwowca japońskiego
Składniki:
3 kg resztek owoców pigwowca (ew. też miąższ)
1,5 l wody
Owoce dokładnie wymyć, obrać ze skórki, wyciąć gniazda nasienne. Odrzucić ogonki. Miąższ zawiera mniej pektyn, ale można go również wykorzystać, trzeba go drobno pokroić. Wszystko przełożyć do garnka, zalać wodą i doprowadzić ją do wrzenia. Zmniejszyć gaz do minimum, podgrzewać pod przykryciem przez 30-45 minut utrzymując temperaturę wody tuż poniżej temperatury wrzenia. Skórki, rdzenie i miąższ powinny całkowicie zmięknąć i tworzyć gęstą masę. Sito wyłożyć bawełnianą pieluchą albo wielokrotnie złożoną gazą, położyć na garnku lub misce. Na sito wylać gęstą masę, zostawić do ocieknięcia na kilkanaście godzin. Nie wyciskać! Płyn powinien sam ściec. Zebrany płyn gotować bez przykrycia na dużym gazie, jego ilość redukuje się o połowę. Można go od razu wykorzystać lub zachować na później. Wtedy wrzący płyn wlewa się do słoików, szczelnie zamyka i stawia do góry dnem do ostudzenia.
Zastosowanie naturalnej pektyny z owoców pigwowca japońskiego
Pektynę używa się do zagęszczania przecieru, dżemu, galaretki zamiast cukru żelującego albo żelatyny. Na 1,5 kg owoców nieżelujących w przetworach (np. ananasy, owoce jagodowe, brzoskwinie) dodaje się szklankę pektyny. Dla pozostałych wystarczy szklanka pektyny na litr rozdrobnionych owoców.

Przepisy na dietetyczne przetwory z pigwy znajdują się w artykule Domowe przetwory z pigwy bez cukru.
Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory znajduje się w zakładce Przetwory. 
Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *