Niskokaloryczne przetwory z gruszek bez cukru

Rady jak przygotować dietetyczne przetwory z gruszek bez cukru


Przepisy na niskokaloryczne przetwory z gruszek bez cukru do słoików na zimę: kompot z gruszek bez cukru i bez gotowania, pasteryzowany; kompot z gruszek z dodatkiem jabłek bez cukru gotowany; kompot z gruszek i ze śliwek bez cukru i bez pasteryzacji; mus z gruszek bez cukru; dżem z gruszek bez cukru z przyprawami korzennymi, bez pasteryzacji; dżem z gruszek, z jabłek i z pigwy bez cukru gotowany metodą tradycyjną; dżem z gruszek i ze śliwek bez cukru i bez pasteryzacji; sok z gruszek bez cukru i bez gotowania, pasteryzowany; sok z gruszek z sokiem jabłkowym bez cukru i bez gotowania, pasteryzowany…

Do przetworów z gruszek powinno się zawsze wybierać gruszki jednej odmiany i o podobnym stopniu dojrzałości, aby ugotowały się równomiernie. Najlepsze są gruszki o twardym miąższu, nie całkowicie dojrzałe. Powinno się je bardzo cienko obierać, wydrążyć gniazda nasienne i usunąć ogonki i wszystkie twarde części. Duże gruszki mogą być konserwowane w połówkach, ćwiartkach i plastrach, tylko drobne gruszki można wkładać do słoików w całości.

Przygotowując domowe przetwory z gruszek bez cukru musimy szczególnie zadbać o higienę: owoce muszą być zdrowe i nie poobijane, słoiki wymyte i gotowane przez kwadrans, pasujące pokrywki gotowane przez minutę i wysuszone. Trzeba również zachować odpowiedni czas pasteryzacji przetworów.

Przepisy na przetwory z gruszek bez cukru do słoików na zimę

Kompot z gruszek bez cukru i bez gotowania, kompot pasteryzowany na zimę
Składniki:
1,5 kg gruszek
3 l wody
sok z 2 cytryn lub kwasek cytrynowy
Na kompot wykorzystuje się gruszki każdej odmiany z gęstym, zarówno z twardym jak i z delikatnym miąższem. Gruszki nie mogą być przejrzałe. Wymyć, cienko obrać ze skórki, wyciąć gniazda i twarde części, pokroić w ćwiartki lub ósemki. Szybko skropić sokiem z cytryny, aby nie pociemniały. Pokrojone gruszki przełożyć do garnka z wrzącą wodą, dodać przecedzony sok z cytryny i gotować na małym gazie przez 5 minut (bardzo twarde 10 minut). Blanszowanie gruszek we wrzątku powoduje, że najtwardsze gruszki miękną. Sok z cytryny zapobiega ciemnieniu owoców w wyniku utleniania.
Gruszki przełożyć do słoików. Wodę, w której się gotowały, doprowadzić do wrzenia, zalać nią gruszki w słoikach. Wytrzeć brzegi słoików, lekko zamknąć je suchymi pokrywkami.
Słoiki wstawić do wysokiego garnka, wlać do niego ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików, przykryć pokrywą. Wodę podgrzewać powoli. Kompot z gruszek w słoikach półlitrowych sterylizować przez 25 minut w lekko gotującej się wodzie, kompot w słoikach litrowych przez 35 minut. Czas sterylizacji przetworów liczy się od momentu zagotowania się wody. Słoiki wyjąć z wody, szczelnie zamknąć i postawić do góry dnem do ostudzenia.
Dobra rada: do kompotu z gruszek można przygotować zalewę z kwaskiem cytrynowym dodając 2 g kwasku na litr przegotowanej i ostudzonej do temperatury 90°C wody. Wody z kwaskiem cytrynowym nie wolno doprowadzić do wrzenia!

Kompot z gruszek z dodatkiem jabłek bez cukru gotowany na zimę
Składniki:
3 kg gruszek
1,5 kg jabłek
duża cytryna
pomarańcza z pępkiem
8 l wody

Jabłka powinny mieć miękki ale gęsty miąższ. Owoce dokładnie wymyć, cienko obrać i od razu wkładać do lekko osolonej wody, aby nie ciemniały, Następnie przekroić na pół, wyciąć gniazda nasienne i ogonki. Pokroić na ćwiartki lub ósemki. Przełożyć do garnka, zalać wodą, dodać przecedzony sok z cytryny i pomarańczy. Garnek przykryć. Wodę szybko doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć gaz i gotować przez 10-15 minut. Wrzący kompot przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, okryć kocykiem i zostawić do ostudzenia. Gotowanego kompotu z gruszek z dodatkiem jabłek bez cukru nie trzeba pasteryzować.

Kompot z gruszek i ze śliwek bez cukru, kompot bez pasteryzacji na zimę
Składniki:
2 kg gruszek
1 kg śliwek
6 l wody
Gruszki umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i twarde części, pokroić w plastry, przełożyć do wody z przecedzonym sokiem z pomarańczy. Śliwki wymyć, przekroić na pół, usunąć pestki, dodać do gruszek. Wodę z owocami podgrzewać na średnim ogniu, kiedy woda zacznie gotować się zmniejszyć gaz, garnek przykryć.
Kompot z gruszek i ze śliwek gotować przez 10-15 minut. Wrzący przelać do słoików, szybko wytrzeć ich brzegi, zamknąć szczelnie suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, okryć kocykiem. Przetwory z gruszek i ze śliwek bez cukru przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.

Mus z gruszek bez cukru na zimę
Składniki:
2 kg gruszek
sok z dużej pomarańczy z pępkiem
max. szklanka wody
Gruszki wymyć, cienko obrać ze skórki, wyciąć gniazda nasienne, pokroić. Gotować w wodzie z sokiem pomarańczowym do miękkości, lekko ostudzić i przetrzeć przez sito. Przetarte gruszki doprowadzić do wrzenia, szybko przełożyć do słoików.
Wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę, podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Mus gruszkowy w słoikach półlitrowych podgrzewać jeszcze przez 20 minut, w litrowych przez 30 minut. Mus z gruszek bez cukru przechowywać w ciemnym miejscu.

Dżem z gruszek i śliwek bez cukru i bez pasteryzacji na zimę
Składniki:
2 kg dojrzałych gruszek
1 kg śliwek
szklanka wody
Wymyć owoce. Gruszki cienko obrać, wyciąć gniazda nasienne, pokroić w plasterki albo w kostkę. Śliwki przekroić na pół, wyjąć pestki. Owoce wsypać do rondla, zalać wodą. Mieszając podgrzewać na małym ogniu do wrzenia, zdjąć z ognia.
Owoce studzić i podgrzewać 5 razy w ciągu dnia. W razie potrzeby można dodać kilka łyżek wody. Wrzący dżem przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zamknąć. Studzić powoli w słoikach postawionych do góry dnem i otulonych kocem. Dżem z gruszek i ze śliwek bez cukru można bez pasteryzacji przechowywać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.
Dobra rada: z tej ilości produktów uzyska się około 2,5 l dżemu gruszkowo-śliwkowego.

Dżem z gruszek bez cukru z przyprawami korzennymi, dżem bez pasteryzacji na zimę
Składniki:
1 kg gruszek
2 łyżki soku z cytryny
łyżeczka cynamonu
łyżeczka zmielonego imbiru
3 goździki 
sól do smaku
Gruszki wymyć, obrać ze skórki, przekroić, usunąć gniazda nasienne i twarde części. Pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach, przełożyć do rondla i powoli podgrzewać. Dodać sok z cytryny, cynamon, goździki, imbir i sól, wymieszać. Doprowadzić do wrzenia, gotować pod pokrywką przez 15-20 minut, mieszając od czasu do czasu. Wrzący dżem z gruszek przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, przykryć kocykiem i pozostawić do ostudzenia.

Dżem z gruszek, jabłek i pigwy bez cukru gotowany metodą tradycyjną na zimę
Składniki:
1 kg gruszek
1 kg jabłek
1 kg pigwy
sok z cytryny
szklanka wody
Gruszki, jabłka i pigwy wymyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i twarde części, pokroić w cienkie plasterki. Na bieżąco skrapiać sokiem z cytryny, aby nie pociemniały.
Owoce przełożyć do rondla, wymieszać, wlać wodę, podgrzewać na małym gazie mieszając. Kiedy owoce zagotują się, odstawić rondel i ostudzić owoce. Podgrzewać dżem 3 razy dziennie przez 3 dni dolewając w razie potrzeby odrobinę wody. Wrzący dżem z gruszek, jabłek i pigwy bez cukru szybko przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, otulić kocykiem, aby dżem powoli stygł. Wielokrotnie doprowadzanego do wrzenia dżemu z gruszek, jabłek i pigwy bez cukru nie trzeba pasteryzować. Powinien stać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

Sok z gruszek bez cukru i bez gotowania, sok pasteryzowany na zimę
Składniki:
gruszki
Wycisnąć sok z gruszek, przefiltrować przez wielokrotnie złożoną gazę, podgrzać w emaliowanym rondlu o szerokim dnie do temperatury 85°C-90°C. Mieszać, aby sok podgrzewał się równomiernie. Szybko przelać do słoików, brzegi wytrzeć do sucha. Słoiki szczelnie zamknąć, wstawić do garnka. Wlać ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać na małym ogniu.
Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Sok z gruszek w słoikach półlitrowych pasteryzować 10-15 minut, w litrowych przez 20-25 minut.
Przetwory z gruszek bez cukru przechowywać w ciemnym miejscu.
Dobra rada: nie podgrzewać dużej ilości soku w jednym rondlu, na raz najwyżej 2-2,5 l.

Sok z gruszek z sokiem jabłkowym bez cukru i bez gotowania, sok pasteryzowany na zimę
Składniki:
3 l świeżego soku gruszkowego
1 l świeżego soku z jabłek kwaśnych odmian
Świeżo wyciśnięte soki miesza się, filtruje przez złożoną gazę, albo przez wygotowaną pieluchę i podgrzewa w emaliowanym naczyniu do temperatury 85°C-90°C. Dalej postępuje się jak w przypadku soku z gruszek bez cukru i bez gotowania.
Dobra rada: sok z kwaśnych jabłek zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii w układzie pokarmowym, ale można także przygotować smaczny i zdrowy sok z gruszek z sokiem z pigwy. 

Spis przepisów na zdrowe przetwory znajduje się w zakładce Przetwory. 
Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Kompot z gruszek i jablek przepyszny! Zrobilam w ubieglym roku. Wlasnie zajadamy owoce z dwuletnim synkiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *