Niskokaloryczne przetwory z brzoskwiń bez cukru na zimę

Rady jak przygotować dietetyczne przetwory z brzoskwiń bez cukru 


Przepisy na niskokaloryczne przetwory z brzoskwiń do słoików na zimę: sok z brzoskwiń bez cukru gotowany; sok brzoskwiniowy bez cukru i bez gotowania; kompot z brzoskwiń bez cukru; duszone brzoskwinie w soku własnym bez cukru dla cukrzyków; brzoskwinie duszone w soku jabłkowym bez cukru; niskokaloryczny dżem z brzoskwiń bez cukru; dietetyczny dżem brzoskwiniowo-dyniowy bez cukru; przecier z brzoskwiń bez cukru dla dzieci na zaparcia, na apetyt…
Dojrzałe brzoskwinie są słodkie, dlatego nie ma potrzeby dodawania cukru do przetworów z brzoskwiń. Sok brzoskwiniowy bez cukru można podać najmłodszym dzieciom, ponieważ rzadko wywołuje alergie. Przecier z brzoskwiń bez cukru podaje się dzieciom na poprawę działania jelit i na apetyt. Korzystny dla dzieci jest również kompot z brzoskwiń bez cukru.
Przetwory z brzoskwiń dla dzieci i dla alergików przygotowuje się z owoców bez skórki, ponieważ na jej włoskach mogą znajdować się uczulające pyłki.

Przetwory z brzoskwiń bez cukru gotuje się nie tylko dla dzieci. Brzoskwinie zawierają dużo błonnika i kwasów przyspieszających procesy metaboliczne, poprawiających trawienie, dlatego spożywanie przetworów z brzoskwiń zaleca się na zaparcia i na zgagę. Przetwory z brzoskwiń serwuje się także dla poprawy funkcjonowania układu pokarmowego, ponieważ hamują procesy gnilne w przewodzie pokarmowym, pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. Dżem z brzoskwiń bez cukru jest dostatecznie słodki, nie powoduje alergii, w przeciwieństwie do dżemu z truskawek, więc mogą go jeść dzieci, kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Dżem brzoskwiniowy dostarcza potrzebne sole mineralne (głównie potas, fosfor, magnez, miedź, żelazo) i błonnik. Dżem z brzoskwiń ze skórką u osób wrażliwych i dzieci może powodować reakcje zapalne.
Osoby chorujące na cukrzycę, otyłe i z nadwagą powinny ściśle ograniczyć ilość spożywanych brzoskwiń, zarówno świeżych jak i gotowanych bez cukru. Najbardziej korzystne dla cukrzyków są brzoskwinie duszonych w soku własnym bez cukru.
Dżem brzoskwiniowy, przecier z brzoskwiń, duszone brzoskwinie wykorzystywane są zimą do przygotowania deserów, do wypieku domowego ciasta. Przetwory z brzoskwiń bardzo dobrze smakują w połączeniu ze śliwkami, dodaje się do nich także jabłka, gruszki, maliny, truskawki, ananasy, dynię, sok z pomarańczy, sok z cytryny, przyprawy korzenne.
Przygotowując przetwory bez cukru na zimę trzeba pamiętać o wcześniejszym wygotowaniu wymytych słoików przez kwadrans i pokrywek przez minutę, aby były sterylne.

Jak usunąć skórkę z brzoskwiń?
Zdrowe, wymyte brzoskwinie lekko naciąć nożem na krzyż przy ogonku, włożyć je do garnka z wrzącą wodą. Powinny być nią całkowicie przykryte. Wyłączyć gaz, garnek przykryć, brzoskwinie zostawić na 2 minuty. Gorące owoce przełożyć do naczynia z zimną wodą. Teraz skórka łatwo odejdzie, wystarczy ją pociągnąć.

Przepisy na dietetyczne przetwory z brzoskwiń bez cukru


Sok brzoskwiniowy bez cukru i bez gotowania na zimę
Składniki:
brzoskwinie
Sok z brzoskwiń dla dzieci przygotować z soczystych owoców bez skórki. Wyciśnięty sok z brzoskwiń odstawić na 2-3 godziny, następnie przecedzić przez sito wyłożone gazą. Podgrzać w emaliowanym garnku do temperatury około 70°C, ponownie przecedzić. Przefiltrowany sok należy podgrzać do temperatury 95°C i przelać do słoików, wypełniając je prawie do pełna. Wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zakręcić suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, otulić kocykiem i powoli studzić.
Sok z brzoskwiń powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 15 stopni, w suchym i ciemnym pomieszczeniu.
Dobra rada: litr soku uzyska się z 1,7 kg brzoskwiń.

Sok z brzoskwiń bez cukru gotowany na zimę
Wybrać dojrzałe, zdrowe i soczyste brzoskwinie, wymyć i trzeć je ręcznikiem, aby usunąć ze skórki meszek. Brzoskwinie przekroić na pół, usunąć pestki, wycisnąć sok. Sok brzoskwiniowy podgrzewa się na bardzo małym ogniu, gotuje nie dłużej niż 10 minut, ponieważ długo gotowany sok szybko gęstnieje. Sok przelać do słoików jw. Sok z brzoskwiń powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 15 stopni, w suchym i ciemnym pomieszczeniu.
Dobra rada: sok brzoskwiniowy rozcieńcza się sokiem z jabłek, sokiem z marchwi lub innym klarownym sokiem.

Kompot z brzoskwiń bez cukru na zimę
Połówki brzoskwiń włożyć do słoików, całkowicie zalać wrzącą wodą. Brzegi słoików wytrzeć. Słoiki z połówkami brzoskwiń przykryć suchymi pokrywkami, wstawić do wysokiego garnka i wlać do niego ciepłą wodę o temperaturze 60°C do wysokości 3/4 słoików. Garnek przykryć, wodę podgrzewać. Kompot z brzoskwiń pasteryzować licząc czas od momentu zagotowania się wody w garnku: w słoikach półlitrowych przez 10 minut, w litrowych przez kwadrans. Po tym czasie słoiki wyjąć z wody, dokręcić pokrywki, słoiki postawić do góry dnem. Kompot z brzoskwiń bez cukru przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Dobra rada: dla dzieci przygotować kompot z brzoskwiń bez skórki.

Duszone brzoskwinie w soku własnym bez cukru na zimę
Wymyte brzoskwinie przekroić na pół, wyjąć pestki. Połówki ściśle ułożyć w słoikach zostawiając 2 cm wolnej przestrzeni (nie ugniatać). Brzoskwinie w słoikach zalać czystą wrzącą wodą. Słoiki przykryć pokrywkami, wstawić do garnka, wlać do niego ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików. Wodę powoli podgrzewać. Przetwory z brzoskwiń pasteryzować w lekko gotującej się wodzie przez 15-20 minut. Po tym czasie słoiki ostrożnie wyjąć, dokręcić pokrywki. Słoiki postawić do góry dnem, otulić kocykiem i zostawić do całkowitego ostudzenia.
Dobra rada: brzoskwinie duszone w soku własnym bez cukru są doskonałym uzupełnieniem diety dla cukrzyków, jednak powinny być spożywane przez nich z umiarem.

Duszone brzoskwinie w soku jabłkowym bez cukru na zimę
Składniki:
6,5 kg brzoskwiń bez pestek
3,5 l świeżego soku z jabłek
ew. sok z cytryny
10 litrowych słoików
Połówki brzoskwiń włożyć do emaliowanego garnka, zalać świeżo wyciśniętym sokiem z jabłek (można dodać przecedzony sok z cytryny), garnek przykryć. Sok z brzoskwiniami doprowadzić powoli do wrzenia, gotować 5 minut. Natychmiast przełożyć do wygotowanych słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, otulić kocykiem i zostawić do powolnego studzenia.
Dobra rada: przygotowując duszone brzoskwinie w soku z jabłek dla osób wrażliwych i dla dzieci najpierw brzoskwinie sparzyć, zdjąć skórkę aby zapobiec reakcji zapalnej.  

Dietetyczny dżem z brzoskwiń bez cukru do słoików na zimę

Rady jak ugotować dietetyczny dżem z brzoskwiń bez cukru
Niedojrzałe, uszkodzone czy psujące się brzoskwinie trzeba odrzucić. Zdrowe owoce wymyć, zetrzeć włoski ze skórki płóciennym ręcznikiem. Dla dzieci przygotowuje się dżem brzoskwiniowy bez skórki.
Do rondla o szerokim dnie włożyć zmielone lub pokrojone w plasterki brzoskwinie, przykryć. Brzoskwinie powinny być wystarczająco soczyste, aby nie trzeba było dodawać wody. Gotować na małym ogniu mieszając od czasu do czasu, aż staną się szkliste. Wrzące brzoskwinie przełożyć do ogrzanych słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki z dżemem postawić do góry dnem, otulić kocykiem i zostawić do całkowitego ostudzenia. Dietetyczny dżem z brzoskwiń bez cukru ma bursztynowy kolor, powinien być przechowywany w ciemnym i zimnym miejscu.

Dżem brzoskwiniowo-dyniowy bez cukru na zimę
Składniki:
1 kg brzoskwini
0,5 kg dyni
3-5 moreli suszonych w słońcu
sok z pomarańczy z pępkiem
Z dyni zdjąć skórkę, odrzucić nasiona, miąższ pokroić w kostkę. Z wymytych brzoskwiń usunąć pestki, miąższ pokroić w cienkie plastry. Morele wypłukać, pokroić drobno. Do rondla przełożyć dynię, podgrzewać pod przykryciem w soku z pomarańczy (jeśli trzeba dodać kilka łyżek wody). Kiedy dynia zmięknie dodać brzoskwinie i morele, gotować kilka minut mieszając. Przełożyć do słoików, brzegi wytrzeć. Słoiki szybko zamknąć szczelnie suchymi pokrywkami, postawić do góry dnem, otulić kocykiem i pozostawić do ostudzenia. Dżem z brzoskwiń i z dyni bez cukru przechowywać w ciemnym i zimnym miejscu.

Przecier z brzoskwiń bez cukru dla dzieci na zaparcia, na apetyt
Składniki:
brzoskwinie
pomarańcza
Umyte brzoskwinie zalać wrzątkiem na kilka minut. Zdjąć skórkę, pokroić lub zmielić, następnie przetrzeć przez sito. Do przecieru dodać przecedzony sok z dużej pomarańczy, doprowadzić do wrzenia mieszając. Gotować 10 minut. Szybko przełożyć do wygotowanych słoików, wytrzeć ich brzegi, zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki wstawić go garnka z ciepłą wodą, podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Przecier z brzoskwiń bez cukru pasteryzować w słoikach przez kwadrans. Słoiki wyjąć z wody, postawić do góry dnem aby ostudzić przecier.
Dobra rada: aby otrzymać 1 kg przecieru brzoskwiniowego potrzeba około 1,5 kg świeżych brzoskwiń. 

Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory.  

Informacje o wartościach odżywczych brzoskwiń, właściwościach terapeutycznych, przeciwwskazaniach do spożywania brzoskwiń, przepisy na dietetyczne dania z brzoskwiniami znajdują sie w artykule Brzoskwinie dla zdrowia.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *