Sałatka i sos z cukinii bez octu i cukru na zimę

Przetwory z cukinii bez octu i bez cukru do słoików na zimę

Przepisy na przetwory z cukinii: sos z cukinii, pomidorów i marchwi; sos z cukinii i z pomidorów; cukinia z przyprawami w oleju; kwaśny sos z cukinii, z jabłek i z cytryn; wytrawny sos z cukinii i z jabłek; cukinia z papryką w słonej zalewie; lekko ostry sos z cukinii, pomidorów, papryki i marchewki; cukinia na słodko-kwaśno… 
Cukinia to wyjątkowe warzywo. Podobnie jak ogórki, praktycznie nie ma własnego wyraźnego smaku, a to oznacza, że można ugotować z niej wszystko: sałatki warzywne, sosy z dodatkiem warzyw i kwaśnych owoców, czosnku i innych przypraw. Cukinie można też ukisić lub zachować w solance. Bardzo praktyczne są sałatki z cukinii i sosy z cukinii z dodatkiem sezonowych warzyw, które dodaje się do mięsa, dań z makaronem, z ryżem, z kaszą, z grzybami… Sos jest smacznym dodatkiem do zup. Z cukinii przygotowuje się nawet słodkie dżemy z pomarańczą, jabłkiem czy ananasem!

Rady jak przygotować przetwory z cukinii bez octu i bez cukru
Z wyrośniętych cukinii należy koniecznie usunąć środek z pestkami. Cukinię z warzywami można dusić, ale smażenie jej wydobywa więcej smaku. Smaży się ją w mniejszych porcjach, w przeciwnym razie udusi się. Dla poprawy koloru przetworów z cukinii używa się dojrzałych pomidorów z gęstym miąższem, pasty pomidorowej, czerwonej papryki, kurkumy. Z pomidorów można zdjąć skórkę i pokroić lub po prostu zmielić. Pomidory gotuje się osobno, ponieważ znacznie wydłużają czas gotowania warzyw. Dla oszczędności czasu można wykorzystać pastę pomidorową. Jeśli jest bardzo gęsta, rozcieńcza się ją gorącą wodą do konsystencji keczupu. Świeże zioła dodane do przetworów bez octu często powodują ich fermentację, dlatego lepiej używać suszonych lub świeżymi przyprawić przetwory bezpośrednio przed nałożeniem na talerz.
Przygotowując przetwory bez octu i bez cukru powinno się szczególnie dbać o higienę: wymyte słoiki gotuje się przynajmniej przez kwadrans, pokrywki przez 30-60 sekund. Wrzący sos czy sałatkę wkłada się do słoików, wyciera ich brzegi i szczelnie zamyka suchymi pokrywkami. Aby przetwory można było długo przechować, utrwala się je w wodzie bliskiej wrzenia.
Z wyrośniętych cukinii należy koniecznie usunąć środek z pestkami. Cukinię z warzywami można dusić, ale smażenie jej wydobywa więcej smaku. Smaży się ją w mniejszych porcjach, w przeciwnym razie udusi się. Dla poprawy koloru przetworów z cukinii używa się dojrzałych pomidorów z gęstym miąższem, pasty pomidorowej, czerwonej papryki, kurkumy. Z pomidorów można zdjąć skórkę i pokroić lub po prostu zmielić. Pomidory gotuje się osobno, ponieważ znacznie wydłużają czas gotowania warzyw. Dla oszczędności czasu można wykorzystać pastę pomidorową. Jeśli jest bardzo gęsta, rozcieńcza się ją gorącą wodą do konsystencji keczupu. Świeże zioła dodane do przetworów bez octu często powodują ich fermentację, dlatego lepiej używać suszonych lub świeżymi przyprawić przetwory bezpośrednio przed nałożeniem na talerz.
Przygotowując przetwory bez octu i bez cukru powinno się szczególnie dbać o higienę: wymyte słoiki gotuje się przynajmniej przez kwadrans, pokrywki przez 30-60 sekund. Wrzący sos czy sałatkę wkłada się do słoików, wyciera ich brzegi i szczelnie zamyka suchymi pokrywkami. Aby przetwory można było długo przechować, utrwala się je w wodzie bliskiej wrzenia.

Dobra rada: do każdego słoika przed zamknięciem można dodać łyżkę oleju na wierzch sosu czy sałatki. Przetwory będą jeszcze bardziej trwałe.

Przepisy na przetwory z cukinii bez octu i bez cukru do słoików

Sos z cukinii, pomidorów i marchwi bez octu i bez cukru na zimę
Składniki:
2 kg cukinii
50 dag słodkich marchewek
pół dużego pora (biała część)
1,75 kg pomidorów
przecier pomidorowy
4 ząbki czosnku
suszone oregano
lub majeranek
sól, pieprz
olej

Pomidory wymyć, wyciąć twarde części, miąższ drobno pokroić, lepiej zmielić. Gotować z oregano w oddzielnym garnku przez 40 minut. Mieszać od czasu do czasu. Cukinię obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Słodkie marchewki wymyć, oskrobać, opłukać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Por oczyścić, pokroić w krążki i podsmażyć na oleju mieszając. Dodać cukinię i marchew, dusić pół godziny. Wszystkie składniki sosu wymieszać (przed wymieszaniem możną je krótko zmielić), przyprawić solą, pieprzem. Gotować w jednym naczyniu przez 20 minut. Czosnek obrać, drobno posiekać i dodać do składników na 10 minut przed końcem gotowania. Sos często mieszać, aby nie przypalił się. Wrzący sos przełożyć do wygotowanych słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki z sosem z cukinii do szybkiego spożycia postawić do góry dnem i powoli studzić pod kocykiem. Jeśli sos będzie długo przechowywany słoiki wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Słoiki o pojemności 0,3 l podgrzewać jeszcze przez przez 25 minut, litrowe słoiki przez 3 kwadranse.
Sos z cukinii, z pomidorów i z marchwi bez octu i bez cukru jest zdrowym dodatkiem do makaronu i dań z mięsem mielonym…
Dobra rada: liście oregano dodaje się na początku gotowania. Majeranek jest delikatniejszy i gotuje się krócej.

Sos z cukinii i z pomidorów bez octu i bez cukru na zimę
Składniki:
3 kg cukinii
biała część dużego pora
3 kg pomidorów o gęstym miąższu
ew. przecier pomidorowy
olej
sól, pieprz do smaku
3-4 łodygi selera korzeniowego
ew. 2 łyżki suszonego majeranku

Pomidory wymyć, usunąć twarde części, pokroić w kostkę (lepiej zmielić). Przełożyć do dużego garnka, podgrzewać. Mieszać od czasu do czasu. Wymyć i obrać cukinię, odciąć końce (jeśli jest wyrośnięta usunąć środkową część z dużymi nasionami), pokroić w kostki. Oczyścić por, pokroić w krążki i lekko podsmażyć na oleju z liśćmi selera (por ani liście selera nie mogą być brązowe). Mieszać! Przełożyć do garnka z pomidorami. Cukinię udusić (najlepiej porcjami). Po godzinie gotowania pomidorów dodać uduszoną cukinię, majeranek, sól i pieprz do smaku i gotować mieszając przez 20 minut. Wrzący sos przełożyć do niedużych słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików i podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz, wodę podgrzewać jeszcze przez 20 minut. Sos z cukinii i z pomidorów bez octu i bez cukru jest zdrowym dodatkiem do dań mięsnych z ryżem, z kaszą lub z pieczarkami.

Cukinia z przyprawami w oleju bez octu i bez cukru na zimę
Składniki:
1 kg młodej cukinii
szklanka oleju
3 liście laurowe
łyżka otartego majeranku
sól, pieprz

Wybrać młode cukinie o cienkiej skórce, wymyć, odciąć końce i pokroić w cienkie krążki jednakowej grubości. Na niedużej ilości oleju lekko podsmażyć je z obu stron obsypując solą i pieprzem. Przełożyć do słoików, lekko przygnieść łyżką. W garnuszku podgrzać olej z majerankiem i liśćmi laurowymi do temperatury około 70°C. Ostudzonym całkowicie zalać cukinię w słoikach. Słoiki z cukinia w oleju zamknąć suchymi pokrywkami. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Kwaśny sos z cukinii, z jabłek i z cytryn, sos bez octu i bez cukru na zimę
Składniki
2 kg młodych cukinii
2 kg kwaskowych jabłek
4 cytryny
płaska łyżeczka soli
pieprz do smaku
szczypta tymianku
olej

Wycisnąć sok z cytryn, przecedzić. Jabłka wymyć, obrać, wyciąć gniazda nasienne. Zetrzeć na tarce lub zmielić, wmieszać w nie sok z cytryn. Młode cukinie wymyć, obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub zmielić. Przełożyć do dużego rondla. Jabłka wymieszać z cukinią. Dodać tymianek. Mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotować na średnim gazie 25 minut. Wrzący sos przełożyć do słoików, do każdego słoika na wierzch sosu wlać łyżeczkę oleju. Szybko wytrzeć brzegi słoików, zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, powoli studzić pod kocykiem. Kwaśny sos z cukinii, jabłek i cytryny bez octu i bez cukru w chłodnym miejscu można przechowywać przez kilka miesięcy.

Wytrawny sos z cukinii i z jabłek, sos bez octu i bez cukru na zimę
Składniki:
2,5 kg cukinii,
3 kwaśne jabłka
150 ml gęstej pasty pomidorowej
wrząca woda
kilka ząbków czosnku
100 ml oleju roślinnego
5 liści laurowych
2 łyżki soli kamiennej niejodowanej
pieprz do smaku

Cukinię i jabłka obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wymieszać, podgrzewać z małą ilością oleju. Kiedy cukinia zacznie się gotować dodać liście laurowe, sól, pieprz. Dusić przez pół godziny. Pastę rozprowadzić w wodzie do pożądanej konsystencji. Pastę i pozostały olej dodać do składników i dusić kolejne 10 minut. Czosnek obrać, zmielić lub przepuścić przez praskę, wmieszać w sos i gotować 5 minut mieszając. Wrzący sos przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć je suchymi pokrywkami. Jeśli sos będzie długo przechowywany, ciepłe słoiki wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików i podgrzewać. Słoiki z wytrawnym sosem z cukinii i jabłek bez octu i bez cukru o pojemności 0,3 l pasteryzować w temperaturze bliskiej 100°C przez 15 minut, słoiki półlitrowe przez 25 minut.

Cukinia z papryką w słonej zalewie na zimę
Składniki:
3 kg młodej cukinii
4-5 łodyg kopru
3 strąki małej ostrej papryczki
8 ząbków czosnku
10 ziaren czarnego pieprzu
Zalewa:
2,25 l wody
6 łyżek soli kamiennej niejodowanej

Wymyć cukinię i paprykę, wyciąć niejadalne części. Cukinię pokroić w krążki o grubości 1 cm. Obrać i posiekać czosnek. Wymyć koperek, dobrze strzepnąć wodę. Paprykę oczyścić z niejadalnych części, pokroić dowolnie. Do wygotowanych słoików włożyć koperek, paprykę, ziarna pieprzu, czosnek, wsypać krążki cukinii. Lekko wstrząsać słoikiem, aby cukinia szczelnie ułożyła się. Przygotować zalewę: zagotować wodę, dodać sól, wymieszać – sól musi sie całkowicie rozpuścić. Wrzącą zalać cukinię. Wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zamknąć je suchymi pokrywkami. Wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Pasteryzować w temperaturze prawie 100°C przez 15-20 minut. Słoiki wyjąć z wody, przykryć kocykiem i studzić powoli.

Sos z cukinii, pomidorów, papryki i marchewki, lekko ostry sos bez octu i bez cukru na zimę
Składniki:
3 kg młodej cukinii
1,5 kg dojrzałych pomidorów
50 dag słodkiej czerwonej papryki
50 dag marchewki
strąk ostrej papryczki
150 ml oleju
2 łyżki soli

Warzywa wymyć, cukinię i marchew obrać ze skórki, z pomidorów wyciąć twarde części. Wyciąć ogonki papryk i odrzucić nasiona.
Warzywa pokroić i zmielić. Pomidory gotować w osobnym garnku przez 40 minut. Cukinię, ostrą i słodką paprykę wyłożyć na dużą patelnię z połową ilości oleju, doprowadzić do wrzenia. Gotować na najmniejszym gazie pod przykryciem przez 30 minut. Mieszać koniecznie! Składniki połączyć, dodać sól, gotować bez pokrywki przez 5 minut. Wrzący sos przelać do słoików o niedużej pojemności. Na wierzch wylać łyżeczkę oleju, wytrzeć brzegi i szybko zamknąć suchymi pokrywkami. Wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików i podgrzewać. Kiedy woda w rondlu zacznie falować, zmniejszyć gaz. Słoiki o pojemności 0,3 l pasteryzować przez 20 minut, półlitrowe przez 30 minut. Sos z cukinii, pomidorów, papryki i marchewki. Sos z cukinii, pomidorów, papryki i marchewki można też wykorzystać do przygotowania rozgrzewającej zupy zimą.

Cukinia na słodko-kwaśno bez octu i bez cukru
Składniki:
1 kg cukinii
4 czerwone cebule
2 czerwone papryki szpiczaste
łyżka dobrego przecieru pomidorowego bez przypraw
duża cytryna
łyżka soli
łyżeczka suszonej curry
duża szczypta pieprzu

Warzywa wymyć, zdjąć skórkę z cebuli i cukinii, pokroić drobno lub zmielić. Rozgrzać niedużą ilość oleju na patelni, dusić warzywa z przyprawami przez 25 minut. Wycisnąć sok z cytryny, przecedzić i dodać do warzyw. Po 5 minutach wmieszać przecier, gotować bez przykrycia przez 3 minuty. Mieszać! Wrzący sos przełożyć do małych słoików. Słoiki zamknąć i postawić do góry dnem do powolnego ostudzenia. Słoiki wstawić do lodówki. Tak przygotowana cukinia na słodko-kwaśno jest przeznaczona do szybkiego spożycia.

Artykuły powiązane:
Domowe przetwory z cukinii bez octu
Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne cukinii.  
Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 
Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Nie lubię bo mdła, ale jestem zmuszany do jedzenia cukinii. Kiszone ogórki dużo lepsze. Może cukinia z pomidorami będzie miała jakiś smak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *