Domowe przetwory z dyni z małą ilością cukru lub bez cukru

Rady jak zrobić sok z dyni z małą ilością cukru i sok z dyni bez cukru do słoików na zimę

Przepisy na dietetyczny sok z dyni na zimę: sok z dyni przecierany z kwaskiem cytrynowym na zimę bez pasteryzacji; sok z dyni nieprzecierany z sokiem z cytryny gotowany bez cukru; niskosłodzony sok z dyni; sok z dyni i pomidorów bez cukru; sok z dyni z sokiem z jabłek bez gotowania; sok z dyni przecierany z sokiem z cytryny, przyprawami; sok z dyni i marchwi z kwaskiem cytrynowym bez pasteryzacji…
Aby sok z dyni miał bardziej intensywny i słodki smak oraz żywy kolor, powinno się wybierać młode dynie, z jasnym pomarańczowym miąższem, o wadze 5-7 kg. W takiej dyni jest więcej karotenu i naturalnej fruktozy. Dynię trzeba wymyć, obrać ze skóry, usunąć nasiona. Miąższ pokroić w plasterki. Można z niego wycisnąć sok w sokowirówce lub rozgotować, a następnie przetrzeć przez sito lub tylko zmielić blenderem. Jeśli inne owoce lub warzywa będą dodawane do soku z dyni, można z nimi postąpić w ten sam sposób. Sok z dyni na zimę łączy się także ze słodkim sokiem z moreli, brzoskwiń, marchwi, owoców jagodowych, lub zakwasza sokiem z pomarańczy, cytryny, jabłek, żurawiny, czerwonej borówki, pomidorów…

Nienaruszona dynia poleży w chłodnej piwnicy nawet do lutego. Najcenniejszy jest świeży sok ze świeżej dyni, ale warto przechować go w słoikach lub butelkach na zimę i na wiosnę, gdy organizm z przyczyn naturalnych, traci szereg ważnych witamin i pierwiastków. Sok utrwalony kwaskiem cytrynowym lub pasteryzowany w wodzie o temperaturze 90°C-100°C przechowuje się dłużej.

Dobra rada: przetwory przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, aby zachować karoten zawarty w dyni.

Przepisy na sok z dyni do słoików na zimę

Sok z dyni na zimę przecierany z kwaskiem cytrynowym bez pasteryzacji

Wymyć dynię, pokroić na kilka części, obrać ze skórki i odłożyć nasiona. Pokroić na kawałki wielkości 2-4 cm, umieścić w emaliowanym garnku i zalać wodą (na 1 kg miąższu dyni szklanka wody). Doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem, aż zmięknie (około 20-30 minut). Miękką dynię przetrzeć przez sito. Przecier włożyć do garnka, dodać płaską łyżkę cukru na litr soku, wcisnąć sok z 2-3 pomarańczy (bez miąższu i pestek), wymieszać i tylko zagotować. Zdjąć z gazu, dodać nie więcej niż 1/4 łyżeczki kwasku cytrynowego na litr soku, wymieszać (nie gotować!). Przecierany sok z dyni jak najszybciej przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi, zamknąć szczelnie. Słoiki postawić do góry dnem, owinąć kocykiem. Sok utrwalony kwaskiem cytrynowym nie wymaga pasteryzacji.

Sok z dyni nieprzecierany z sokiem z cytryny gotowany bez cukru, pasteryzowany

Miąższ dyni zetrzeć na tarce o grubych oczkach, przełożyć go garnka i zalać wodą (dynia powinna być tylko zakryta wodą). Pod przykryciem doprowadzić do wrzenia, gotować do miękkości. Dodać sok z cytryny (bez miąższu i bez pestek). Następnie zmielić całą masę blenderem, posłodzić do smaku. Dodać trochę wody, jeśli jest bardzo gęsty, doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 5 minut. Wrzący sok z dyni bez cukru szybko wlać do słoików, wytrzeć ich brzegi, zamknąć szczelnie. Słoiki postawić do góry dnem, okryć kocykiem, aby powoli ostygły. Następnego dnia sok utrwalić. Wstawić słoiki do garnka z letnią wodą, przykryć, podgrzewać na średnim gazie. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Sok w słoikach półlitrowych utrwalać w temperaturze 90°C-100°C przez 30 minut. Następnego dnia powtórzyć utrwalanie. Sok z dyni bez cukru przechowywać w zimnie.

Niskosłodzony sok z dyni na zimę, pasteryzowany

Z przygotowanej dyni wycisnąć sok w sokowirówce. Na każdy litr soku dodać łyżkę stołową cukru i sok z cytryny. Sok podgrzewać pod przykryciem, doprowadzić do temperatury 90°C, zmniejszyć gaz i podgrzewać przez 5 minut. Tylko zagotować i od razu przelać do słoików lub butelek, wytrzeć brzegi, szczelnie zakręcić. Słoiki z sokiem z dyni postawić do góry dnem, owinąć kocykiem. Następnego dnia ostudzony sok z dyni z małą ilością cukru utrwalać przez 30 minut w wodzie w temperaturze 90°C-100°C.

Sok z dyni i pomidorów bez cukru, pasteryzowany

Wycisnąć sok z dyni w sokowirówce. Przelać do emaliowanego garnka, dodać sok z pomidorów w stosunku 1:3, przykryć i doprowadzić do wrzenia. Nie gotować. Wrzący sok bez cukru natychmiast przelać do słoików. Wytrzeć ich brzegi, zakręcić szczelnie i wstawić do rondla z ciepłą wodą. Podgrzewać na średnim gazie. Kiedy woda zacznie falować, zmniejszyć gaz. Sok z dyni i pomidorów bez cukru w słoikach trzeba utrwalić w temperaturze 90°C-100°C: słoiki półlitrowe przez 30 minut, litrowe przez 45 minut.

Sok z dyni z sokiem z jabłek bez gotowania, pasteryzowany

Składniki
1 część oczyszczonej dyni
1 część kwaskowych jabłek
ew. cukier do smaku
W sokowirówce wycisnąć sok z dyni i jabłek, wymieszać. Przelać do emaliowanego garnka, pod przykryciem podgrzewać na średnim gazie do temperatury 90°C. Zmniejszyć gaz, ewentualnie posłodzić, podgrzewać nie dłużej niż przez 5 minut. Doprowadzić do wrzenia. Sok szybko przelać do słoików, zamknąć. Ostudzić w temperaturze pokojowej. Następnego dnia wstawić do rondla z ciepłą wodą, podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować zmniejszyć gaz. Sok z dyni z sokiem z jabłek w słoikach półlitrowych utrwalać w wodzie o temperaturze 90°C przez 25 minut.

Sok z dyni na zimę przecierany z sokiem z cytryny i przyprawami, pasteryzowany

Składniki
1 kg oczyszczonej dyni
1,5 litra wody
mała szczypta gałki muszkatołowej lub cynamonu
sok z 2 cytryn
cukier do smaku
Miąższ dyni pokroić w drobną kostkę, zalać wodą i gotować do miękkości. Przetrzeć przez sito lub zmielić blenderem, dodać cukier, sok z cytryny, startą gałką muszkatołową i umieścić na ogniu. Doprowadzić do wrzenia, gotować nie dłużej niż przez 5 minut. Przecierany sok z dyni szybko przelać do słoików. Szczelnie zamknięte słoiki z sokiem dyni postawić do góry dnem, owinąć kocykiem. Następnego dnia utrwalać jw.

Sok z dyni i marchwi na zimę z kwaskiem cytrynowym bez pasteryzacji

Składniki
0,5 kg oczyszczonej dyni
0,5 kg oczyszczonej marchwi
cytryna lub pomarańcza
2 l wody
1/3-1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego
ew. cukier do smaku

Wycisnąć sok z dyni i marchewki w sokowirówce. W emaliowanym garnku wymieszać sok z dyni i marchewki, dodać wodę i sok z cytryny (bez miąższu i pestek), cukier. Podgrzewać, doprowadzić do wrzenia. Gotować na wolnym ogniu przez 5 minut, zdjąć z ognia. Wsypać kwasek cytrynowy, wymieszać (nie gotować). Bardzo gorący sok z dyni i marchwi przelać do słoików.
Dobra rada: jeśli nie szykujemy długich zapasów na zimę i na wiosnę, można zrezygnować z dodania kwasku cytrynowego, ale wtedy sok z dyni i marchwi trzeba pasteryzować.

Przeciwwskazania
Trzeba pamiętać o tym, że soku z dyni nie mogą spożywać pacjenci cierpiący na zespół jelita drażliwego, poważne choroby przewodu pokarmowego, biegunki, niską kwasowość żołądka.
U niektórych osób rozwija się reakcja alergiczna na karoten lub nietolerancja na składniki zawarte w dyni.

Artykuły powiązane:

Sok z dyni. Przepisy na napoje dla zdrowia. 
Domowe przetwory z dyni z małą ilością cukru na zimę.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Przepisy bardzo cenne. Zawsze myślałam że owijanie kocem przetworów to tylko u mnie w domu 😀 słoiki jeszcze na drugi dzień są ciepłe i wszystko ładnie sie przechowuje. Dziękuję za dodane przepisy. Sok z dyni muszę wypróbować. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *