Domowe przetwory z cukinii bez octu

Cukinia bez octu do słoików na zimę

Robimy własne przetwory z cukinii bez octu na zimę. Przepisy: niskosłodzony dżem z cukinii; dżem z cukinii i jabłek bez cukru; ostry sos z cukinii bez octu na zimę; cukinia w soku jabłkowym z olejem na zimę; cukinia z pieczoną papryką z zalewie z kwasku cytrynowego na zimę; kiszona cukinia z liśćmi wiśni; kiszona cukinia z ziołami…
Do przetworów najlepsze są młode cukinie bez pestek (ew. mogą mieć miękkie pestki), z delikatną i błyszczącą skórką. W przeciwieństwie do dużych nie trzeba ich obierać ze skóry ani odrzucać nasion. Cukinię można kisić. Do kiszenia wybiera się młode cukinie o długości kilkunastu centymetrów, w których jeszcze nie rozwinęły się nasiona. Kisi się je w całości lub pokrojone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w czasie upału cukinia może się popsuć. Kiszone cukinie nie są tak trwałe jak kiszone ogórki, trzeba je szybko spożyć. Jeśli chcemy zachować cukinie w słoikach na zimę, lepiej zalać ją zalewą z kwaskiem cytrynowym lub sokiem jabłkowym z olejem.

Przepisy z cukinią bez octu na zimę

Niskosłodzony dżem z cukinii 
Składniki
1 kg młodej cukinii
2 pomarańcze z pępkiem
goździk lub szczypta cynamonu
łyżka cukru
ew. 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego

Pomarańcze wymyć, włożyć na kilka minut do gorącej wody (wtedy łatwiej wycisnąć z nich sok). Wybrać młode cukinie bez pestek, wymyć, obrać i zetrzeć na tarce lub pokroić i zmielić. Składniki wymieszać w rondlu, podgrzewać na małym gazie. Gotować pod przykryciem przez 25-30 minut. Mieszać od czasu do czasu. Wyjąć goździk. Gotujący się dżem wkładać do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zakręcić. Postawić do góry dnem do ostudzenia.
Dżem z cukinii w słoikach warto utrwalić przez krótkie gotowanie (5-10 minut) lub słoiki przechowywać w lodówce.
Rada: Jeśli słoiki będą przechowywane w cieple, na wierzch dżemu z cukinii przed zakręceniem słoików można sypnąć odrobinę kwasku cytrynowego, aby zabezpieczyć go przed psuciem się (nie wolno gotować kwasku z dżemem). 

Dżem z cukinii i jabłek na zimę
Składniki
2 młode cukinie
1 kg dojrzałych i bardzo słodkich jabłek
2 pomarańcze z pępkiem (lub cytryna)
Pomarańczę wymyć i włożyć na kilka minut do gorącej wody. Jabłka wymyć, obrać, usunąć gniazda nasienne. Zetrzeć na tarce i skropić sokiem z pomarańczy.
Cukinie obrać, zetrzeć na tarce, zmieszać z jabłkami. Dodać resztę soku. Podgrzewać w rondlu pod przykryciem, gotować nie dużej niż przez 25 minut.

Ostry sos z cukinii bez octu na zimę
Składniki
0,5 kg młodej cukinii
średnia cebula
strąk czerwonej ostrej papryki
imbir (2 cm)
mała cytryna
pomarańcza
2 płaskie łyżki cukru
ew. sól do smaku
Wybrać młode cukinie bez pestek. Warzywa i owoce wymyć. Cukinie i cebulę obrać i drobno pokroić.
Z papryki usunąć twarde części i nasiona, drobno posiekać. Imbir obrać ze skórki, zetrzeć na tarce lub drobno posiekać.
Cytrynę i pomarańczę włożyć na kilka minut do gorącej wody. Składniki wymieszać w rondlu, posypać cukrem i odstawić na kwadrans. Podgrzać na małym gazie, gotować ok. pół godziny. Mieszać od czasu do czasu. Posolić, jeśli jest zbyt gęsty, można dodać trochę gotującej się wody. Gotujący się sos z cukinii wkładać do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zakręcić. Przechowywać w lodówce. Jeśli robimy zapasy na zimę, sos z cukinii w słoikach warto utrwalić przez gotowanie (10 minut).

Cukinia w soku jabłkowym z olejem na zimę
Składniki
młode cukinie 
50 g zmiażdżonego czosnku
Marynata:
szklanka oleju roślinnego 
szklanka wody
szklanka świeżego soku jabłkowego
2 pełne łyżki cukru
5 łyżeczek soli
Cukinie oczyścić, wymyć pod bieżącą wodą, odciąć końce. Nie obierać, pokroić w krążki o grubości 2 cm. Przełożyć do słoików, zalać wrzącą wodą i odstawić na 15 minut. Wodę wylać, cukinie w słoiku ponownie zalać wrzątkiem i po 15 minutach wylać. Czosnek oczyścić, zmiażdżyć, wsypać do słoika. Zagotować słoną zalewę, szybko zalać nią ogórki, wytrzeć brzeg słoików, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia.

Cukinia z pieczoną papryką z zalewie z kwasku cytrynowego
Składniki
1 kg 20 dag bardzo młodych cukinii
40 dag czerwonej papryki
liście selera, czosnek, ziarna gorczycy lub kolendry, pieprz czarny, liść laurowy
Marynata z kwasku cytrynowego:
800 ml wody
4 pełne łyżeczki soli
4 płaskie łyżki cukru
10 g kwasu cytrynowego
10 łyżek oleju słonecznikowego
Rozgrzać piekarnik do temperatury 200°C. Wymyte i osuszone strąki papryki ułożyć na blasze. Piec, aż papryka zacznie brązowieć.
Pieczoną paprykę umieścić w misce i przykryć szczelnie (np. folię spożywczą). Po 10 minutach usunąć skórę, ogonki i rdzeń. Sok, który nagromadził się wewnątrz papryki, wlać do oddzielnego pojemnika (może być gorący!).
Cukinię wymyć, odciąć końce, zdjąć skórkę i pokroić w kostkę. Wrzucić do wrzącej lekko osolonej wody na 2-3 minuty, wylać na sito.
Ostudzoną paprykę pokroić, wymieszać z cukinią i przełożyć do słoików. Do każdego słoika dodać ziarna pieprzu czarnego, liść laurowy, ząbek czosnku w plasterkach, kilka liści selera.
Przygotować marynatę z kwaskiem cytrynowym. Zagotować wodę, wsypać cukier i sól, wymieszać. Kiedy rozpuszczą się całkowicie, garnek z wodą zdjąć z gazu. Dodać kwasek cytrynowy, szybko zalać nią warzywa. Na wierzch słonej zalewy w słoikach wlać po kilka kropel oleju. Wytrzeć brzegi słoika, zamknąć szczelnie. Przetwory krótko utrwalać w wodzie.

Kiszona cukinia z liśćmi wiśni
Składniki
5 kg młodych cukinii o długości do 15 cm
2,5 l wody
15 dag korzeni chrzanu
kilka gałązek naci selera korzeniowego
zdrowe zielone liście wiśni
olej
Słona zalewa:
5 dag g soli na litr wody
Cukinie oczyścić, wymyć pod bieżącą wodą, obciąć ogonki. Nie obierać, można nakłuć w kilku miejscach drewnianą wykałaczką. Dokładnie wymyć korzeń chrzanu i liście. Chrzan obrać ze skórki, pokroić na kilkucentymetrowe kawałki. Cukinie włożyć do słoików, wetknąć pomiędzy nie kawałki chrzanu, liście wiśni i selera. Zagotować zalewę, ostudzić. Letnią marynatą całkowicie zalać cukinie, na wierzch wlać łyżeczkę oleju. Słoiki przykryć, nie zamykać szczelnie. Odstawić na 20-25 dni w chłodnym i suchym miejscu. Słoną zalewę uzupełniać (do uzupełnienia wystarczy 2 dag soli na litr wody).

Kiszona cukinia z ziołami*
Składniki
1 kg młodych cukinii o długości do 15 cm
2 łodygi kopru (z baldachami)
3 średnie kawałki chrzanu
4 ząbki czosnku
strączek czerwonej ostrej papryki
łodygi selera korzeniowego
1-2 zdrowych liści wiśni
5 zdrowych liści czarnej porzeczki
8 łodyg estragonu
Słona zalewa:
0,5 litra przegotowanej wody
łyżka soli
Warzywa i liście dokładnie wymyć pod bieżącą wodą, odciąć resztki kwiatu i łodygi cukinii. Można każdą nakłuć drewnianą wykałaczką. Papryczkę pokroić. Cukinie wkładać ściśle do słoików, przekładać przyprawami. Sól rozpuścić w gorącej wodzie. Słoną zalewę ostudzić i całkowicie zalać nią cukinie w słoju. Słoiki przykryć, odstawić na 2 dni. Jeśli trzeba dodać trochę świeżej zalewy po brzegi słoja. Słoiki zamknąć, wynieść do chłodnej piwnicy na 3-4 tygodnie. Po ukiszeniu cukinię szybko spożyć.

*Z dodatku estragonu, liści wiśni i porzeczki można zrezygnować i dodać swoje ulubione zioła, które nie popsują się w czasie kiszenia cukinii.

O wartościach odżywczych i zdrowotnym znaczeniu cukinii można przeczytać w artykule „Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne cukinii”.  

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady.” 

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Domowe przetwory z cukinii bez octu

  1. Joanna mówi:

    Cukinia w przecierze pomidorowym: najlepiej taką szybko wyrośniętą cukinię – tzn. rośnie w ogródku 3-4 dni, ma już ponad 30 cm długości, wciąż miękką skórkę i słodkie średniej wielkości miękkie nasiona – kroję jak na leczo, wkładam dość ciasno do słoików 1,7 litra i zalewam przecierem pomidorowym (bez pestek i skóry) – wystarcza z jednego słoika 720 ml. Przecier (bez soli i przypraw) biorę ze słoików z ubiegłego roku. W tym roku zaczęłam dodawać do cukini pokrojone liście selera naciowego. Słoiki gotuję w szybkowarze przez 45 minut od zamknięcia garnka. Bardzo dobrze się przechowują przez co najmniej przez rok, dwa. (Dłużej nie sprawdzałam.) I mam gotową bazę do lecza. Oczywiście warzywa uprawiam sama bez jakiejkolwiek chemii, bo tylko wtedy warto je jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *