Niezwykła nalewka z kawy bez cukru na wódce

Rady jak zrobić nalewkę kawową


Nalewka z kawy bez cukru i bez spirytusu: nalewka z zielonej kawy dla diabetyków; nalewka z ziaren kawy palonej; nalewka kawowa z orzechami włoskimi; nalewka z kawy i soku pomarańczowego; nalewka na ziarnach kawy o smaku waniliowym… Przeciwwskazania do picia nalewki kawowej.

Do przygotowania nalewki z ziaren kawy wybiera się albo zieloną kawę albo najwyżej średnio paloną typu Arabica. Ziarna powinny być całe, bez dziurek i dobrej jakości. Nalewka kawowa na wódce dobrej jakości jest delikatniejsza niż przygotowana na spirytusie, ma głębszy aromat.
Nalewka powinna dojrzewać w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, dopiero po dłuższym czasie nabiera smaku i aromatu kawy. Do nalewki z palonych ziaren kawy można dodać przyprawy jak do parzonej kawy, jednak z dużym umiarem, bo mogą zdominować smak albo spowodować gorzki posmak trunku.
Nalewka z zielonej kawy obniża poziom glukozy we krwi, zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2. Nalewkę na ziarnach kawy palonej pije się przed posiłkiem dla poprawy trawienia, sporadycznie przy bólach głowy lub braku koncentracji (daje krótkotrwały efekt). Nie powinna być spożywana regularnie przy chronicznym zmęczeniu.

Jak przygotować nalewkę z zielonej kawy?
Zielone ziarna kawy zawierają kwas chlorogenowy, który spowalnia wydzielanie glukozy do krwi po posiłku. Dlatego spożywanie zielonej kawy zaleca się diabetykom. Kwas chlorogenowy jest niszczony w wysokich temperaturach, dlatego palone ziarna kawy nie mają takich właściwości. Kwas chlorogenowy występuje także m.in. w karczochach, głogu, liściach borówki czarnej i morwy, w korzeniu cykorii.
Nalewka z ziaren kawy zielonej dla diabetyków
Składniki:
5 dag ziaren zielonej kawy
0,5 l żytniej wódki 40%
Ziarna kawy wsypać do butelki z ciemnego szkła, zalać dobrej jakości wódką i szczelnie zamknąć. Butelkę owinąć grubym papierem lub ręcznikiem, wstawić do szafki. Codziennie wstrząsać owiniętą butelką. Po 5 dniach przecedzić, ziarna odrzucić. Szczelnie zamkniętą butelkę z nalewką przechowywać w ciemnym miejscu. Wieczorem wypić 5 ml nalewki z kawy zielonej rozcieńczonej niewielką ilością czystej wody.
Dobra rada: cukrzycy powinni skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną kurację.

Nalewka z kawy bez cukru i bez spirytusu – przepisy


Tradycyjna nalewka z ziaren kawy palonej na wódce

Składniki:
6 dag – 10 dag świeżo palonych ziaren kawy Arabica
0,5 l żytniej wódki 40%
Ziarna o silnym aromacie, średnio wypalone, wsypać do czystego słoika, zalać wódką dobrej jakości. Słoik szczelnie zamknąć i schować w ciemnej szafce. Przechowywać w temperaturze pokojowej przez 3-4 tygodnie, co jakiś czas wstrząsnąć. Nalewka z kawy ziarnistej po tym czasie będzie miała odpowiedni kolor i charakterystyczny lekko kwaskowy, czekoladowy smak. Ziarna kawy powinny opaść na dno. Nalewkę przefiltrować, przelać do butelki, szczelnie zamknąć.
Pić łyżkę nalewki kawowej (można rozcieńczyć w wodzie) na 15-20 minut przed posiłkiem dla lepszego trawienia.

Aromatyczna nalewka z ziaren kawy i orzechów na wódce
Składniki:
20 dag świeżo palonych ziaren kawy Arabica
0,7 l żytniej wódki 40%
0,5 l koniaku
duża cytryna
mała laska cynamonu
garść orzechów włoskich (bez łupiny)
ew. łyżka płynnego miodu do smaku
Ziarna kawy i jądra orzechów wsypać do słoika, dodać cynamon, przecedzony sok z cytryny, ew. łyżkę miodu. Wszystkie składniki zalać alkoholem. Słoik szczelnie zamknąć, wstrząsnąć, wstawić do ciemnej szafki. Wstrząsać co 2-3 dni. Po około 4 tygodniach, kiedy ziarna całkowicie opadną na dno słoika, nalewkę przefiltrować, przelać do butelki i szczelnie zamknąć. Nalewkę z kawy ziarnistej z orzechami serwować najwcześniej po 2 tygodniach.
Dobra rada: cytryna neutralizuje działanie kofeiny, ale nalewka wciąż ma działanie pobudzające.

Delikatna nalewka z ziaren kawy i soku pomarańczowego
Składniki:
1,5 litra wódki 45%-50%
40 słabo słabo palonych ziaren kawy Arabica
2 małe pomarańcze
mały strąk wanilii
6 ziaren kardamonu
ew. płynny miód do smaku
Ziarna kawy, połamany strąk wanilii, kardamon wsypać do słoja, dodać przecedzony sok z pomarańczy, zalać wódką. Słój szczelnie zamknąć, wstawić do ciemnej szafki. Lekko wstrząsać słojem 2 razy w tygodniu. Po 3 tygodniach nalewkę dokładnie przecedzić, rozlać do butelek i szczelnie zamknąć. Przechowywać w temperaturze pokojowej. Serwować po miesiącu.
Nalewka z pomarańczy i kawy ma gorzkawy smak, który zostawiają goryczki zawarte w białej części skórki, dlatego warto przygotować nalewkę z sokiem.

Nalewka z kawy ziarnistej na wódce o smaku waniliowym
Składniki:
litr wódki żytniej 40%
50 świeżo palonych ziaren kawy Arabica
pół strąka wanilii
100 ml płynnego miodu
Ziarna kawy wsypać do czystego słoika. Strąk wanilii przeciąć wzdłuż, czubkiem noża wyjąć ziarna z połowy strąka. Ziarna wrzucić do kawy, zalać dobrej jakości wódką. Słoik szczelnie zamknąć i dobrze potrząsnąć. Zostawić w ciemnym miejscu na 4 tygodnie. Wstrząsać lekko co 2-3 dni. Po tym czasie nalewkę przecedzić, do płynu dodać miód, wymieszać wstrząsając. Posłodzoną nalewkę w szczelnie zamkniętym słoiku odstawić na tydzień, następnie dokładnie przecedzić, przelać do butelek. Można ją pić od razu ale dużo smaczniejsza jest po kilku tygodniach. Pije się niewielką ilość waniliowej nalewki na ziarnach kawy na poprawę nastroju, przed posiłkiem dla lepszego trawienia.
Dobra rada: większa ilość wanilii spowoduje, że nalewka z kawy będzie gorzka.

Przeciwwskazania do picia nalewki kawowej

  1. Nalewka z kawy, podobnie jak kawa parzona, nie jest odpowiednim napojem dla osób cierpiących na zapalenie żołądka (nadkwasota), wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zapalenie okrężnicy.
  2. Nalewki z ziaren kawy nie powinny pić osoby cierpiące na choroby serca i układu krwionośnego, wysokie ciśnienie krwi, na bezsenność, nadmierną pobudliwość.
  3. Picie nalewki kawowej jest niewskazane dla kobiet w ciąży, karmiących i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Rady jak wybrać smaczną kawę, po czym poznać kawę wysokiej jakości znajdują się w artykule Jak zrobić dobrą kawę w domu cz.1. Aromat kawy. 

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Bardzo ciekawe propozycje, myślałam że nalewki robi sie tylko na spirytusie . Uwielbiam kawę z aromatem więc spróbuje zrobić taką delikatną kawówkę .Akurat zdążę na urodzinki

  2. Robię nalewkę na świeżo zmielonej kawie , trwa to znacznie krócej. Nalewka ma piękny kolor koniaku i intensywny smak

  3. Zalałem kawę, orzechy i cytrynę koniakiem, wyszła świetna nalewka na święta, nawet teściowa wzięła przepis, dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *