Domowe przetwory z cukinii bez octu

Cukinia bez octu do słoików na zimę

Robimy własne przetwory z cukinii bez octu na zimę. Przepisy: niskosłodzony dżem z cukinii; dżem z cukinii i jabłek bez cukru; ostry sos z cukinii bez octu na zimę; cukinia w soku jabłkowym z olejem na zimę; cukinia z pieczoną papryką z zalewie z kwasku cytrynowego na zimę; kiszona cukinia z liśćmi wiśni; kiszona cukinia z ziołami…
Do przetworów najlepsze są młode cukinie bez pestek (ew. mogą mieć miękkie pestki), z delikatną i błyszczącą skórką. W przeciwieństwie do dużych nie trzeba ich obierać ze skóry ani odrzucać nasion. Cukinię można kisić. Do kiszenia wybiera się młode cukinie o długości kilkunastu centymetrów, w których jeszcze nie rozwinęły się nasiona. Kisi się je w całości lub pokrojone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w czasie upału cukinia może się popsuć. Kiszone cukinie nie są tak trwałe jak kiszone ogórki, trzeba je szybko spożyć. Jeśli chcemy zachować cukinie w słoikach na zimę, lepiej zalać ją zalewą z kwaskiem cytrynowym lub sokiem jabłkowym z olejem.

Przepisy z cukinią bez octu na zimę

Niskosłodzony dżem z cukinii 
Składniki
1 kg młodej cukinii
2 pomarańcze z pępkiem
goździk lub szczypta cynamonu
łyżka cukru
ew. 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego

Pomarańcze wymyć, włożyć na kilka minut do gorącej wody (wtedy łatwiej wycisnąć z nich sok). Wybrać młode cukinie bez pestek, wymyć, obrać i zetrzeć na tarce lub pokroić i zmielić. Składniki wymieszać w rondlu, podgrzewać na małym gazie. Gotować pod przykryciem przez 25-30 minut. Mieszać od czasu do czasu. Wyjąć goździk. Gotujący się dżem wkładać do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zakręcić. Postawić do góry dnem do ostudzenia.
Dżem z cukinii w słoikach warto utrwalić przez krótkie gotowanie (5-10 minut) lub słoiki przechowywać w lodówce.
Rada: Jeśli słoiki będą przechowywane w cieple, na wierzch dżemu z cukinii przed zakręceniem słoików można sypnąć odrobinę kwasku cytrynowego, aby zabezpieczyć go przed psuciem się (nie wolno gotować kwasku z dżemem). 

Dżem z cukinii i jabłek na zimę
Składniki
2 młode cukinie
1 kg dojrzałych i bardzo słodkich jabłek
2 pomarańcze z pępkiem (lub cytryna)
Pomarańczę wymyć i włożyć na kilka minut do gorącej wody. Jabłka wymyć, obrać, usunąć gniazda nasienne. Zetrzeć na tarce i skropić sokiem z pomarańczy.
Cukinie obrać, zetrzeć na tarce, zmieszać z jabłkami. Dodać resztę soku. Podgrzewać w rondlu pod przykryciem, gotować nie dużej niż przez 25 minut.

Ostry sos z cukinii bez octu na zimę
Składniki
0,5 kg młodej cukinii
średnia cebula
strąk czerwonej ostrej papryki
imbir (2 cm)
mała cytryna
pomarańcza
2 płaskie łyżki cukru
ew. sól do smaku
Wybrać młode cukinie bez pestek. Warzywa i owoce wymyć. Cukinie i cebulę obrać i drobno pokroić.
Z papryki usunąć twarde części i nasiona, drobno posiekać. Imbir obrać ze skórki, zetrzeć na tarce lub drobno posiekać.
Cytrynę i pomarańczę włożyć na kilka minut do gorącej wody. Składniki wymieszać w rondlu, posypać cukrem i odstawić na kwadrans. Podgrzać na małym gazie, gotować ok. pół godziny. Mieszać od czasu do czasu. Posolić, jeśli jest zbyt gęsty, można dodać trochę gotującej się wody. Gotujący się sos z cukinii wkładać do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zakręcić. Przechowywać w lodówce. Jeśli robimy zapasy na zimę, sos z cukinii w słoikach warto utrwalić przez gotowanie (10 minut).

Cukinia w soku jabłkowym z olejem na zimę
Składniki
młode cukinie 
50 g zmiażdżonego czosnku
Marynata:
szklanka oleju roślinnego 
szklanka wody
szklanka świeżego soku jabłkowego
2 pełne łyżki cukru
5 łyżeczek soli
Cukinie oczyścić, wymyć pod bieżącą wodą, odciąć końce. Nie obierać, pokroić w krążki o grubości 2 cm. Przełożyć do słoików, zalać wrzącą wodą i odstawić na 15 minut. Wodę wylać, cukinie w słoiku ponownie zalać wrzątkiem i po 15 minutach wylać. Czosnek oczyścić, zmiażdżyć, wsypać do słoika. Zagotować słoną zalewę, szybko zalać nią ogórki, wytrzeć brzeg słoików, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia.

Cukinia z pieczoną papryką z zalewie z kwasku cytrynowego
Składniki
1 kg 20 dag bardzo młodych cukinii
40 dag czerwonej papryki
liście selera, czosnek, ziarna gorczycy lub kolendry, pieprz czarny, liść laurowy
Marynata z kwasku cytrynowego:
800 ml wody
4 pełne łyżeczki soli
4 płaskie łyżki cukru
10 g kwasu cytrynowego
10 łyżek oleju słonecznikowego
Rozgrzać piekarnik do temperatury 200°C. Wymyte i osuszone strąki papryki ułożyć na blasze. Piec, aż papryka zacznie brązowieć.
Pieczoną paprykę umieścić w misce i przykryć szczelnie (np. folię spożywczą). Po 10 minutach usunąć skórę, ogonki i rdzeń. Sok, który nagromadził się wewnątrz papryki, wlać do oddzielnego pojemnika (może być gorący!).
Cukinię wymyć, odciąć końce, zdjąć skórkę i pokroić w kostkę. Wrzucić do wrzącej lekko osolonej wody na 2-3 minuty, wylać na sito.
Ostudzoną paprykę pokroić, wymieszać z cukinią i przełożyć do słoików. Do każdego słoika dodać ziarna pieprzu czarnego, liść laurowy, ząbek czosnku w plasterkach, kilka liści selera.
Przygotować marynatę z kwaskiem cytrynowym. Zagotować wodę, wsypać cukier i sól, wymieszać. Kiedy rozpuszczą się całkowicie, garnek z wodą zdjąć z gazu. Dodać kwasek cytrynowy, szybko zalać nią warzywa. Na wierzch słonej zalewy w słoikach wlać po kilka kropel oleju. Wytrzeć brzegi słoika, zamknąć szczelnie. Przetwory krótko utrwalać w wodzie.

Kiszona cukinia z liśćmi wiśni
Składniki
5 kg młodych cukinii o długości do 15 cm
2,5 l wody
15 dag korzeni chrzanu
kilka gałązek naci selera korzeniowego
zdrowe zielone liście wiśni
olej
Słona zalewa:
5 dag g soli na litr wody
Cukinie oczyścić, wymyć pod bieżącą wodą, obciąć ogonki. Nie obierać, można nakłuć w kilku miejscach drewnianą wykałaczką. Dokładnie wymyć korzeń chrzanu i liście. Chrzan obrać ze skórki, pokroić na kilkucentymetrowe kawałki. Cukinie włożyć do słoików, wetknąć pomiędzy nie kawałki chrzanu, liście wiśni i selera. Zagotować zalewę, ostudzić. Letnią marynatą całkowicie zalać cukinie, na wierzch wlać łyżeczkę oleju. Słoiki przykryć, nie zamykać szczelnie. Odstawić na 20-25 dni w chłodnym i suchym miejscu. Słoną zalewę uzupełniać (do uzupełnienia wystarczy 2 dag soli na litr wody).

Kiszona cukinia z ziołami*
Składniki
1 kg młodych cukinii o długości do 15 cm
2 łodygi kopru (z baldachami)
3 średnie kawałki chrzanu
4 ząbki czosnku
strączek czerwonej ostrej papryki
łodygi selera korzeniowego
1-2 zdrowych liści wiśni
5 zdrowych liści czarnej porzeczki
8 łodyg estragonu
Słona zalewa:
0,5 litra przegotowanej wody
łyżka soli
Warzywa i liście dokładnie wymyć pod bieżącą wodą, odciąć resztki kwiatu i łodygi cukinii. Można każdą nakłuć drewnianą wykałaczką. Papryczkę pokroić. Cukinie wkładać ściśle do słoików, przekładać przyprawami. Sól rozpuścić w gorącej wodzie. Słoną zalewę ostudzić i całkowicie zalać nią cukinie w słoju. Słoiki przykryć, odstawić na 2 dni. Jeśli trzeba dodać trochę świeżej zalewy po brzegi słoja. Słoiki zamknąć, wynieść do chłodnej piwnicy na 3-4 tygodnie. Po ukiszeniu cukinię szybko spożyć.

*Z dodatku estragonu, liści wiśni i porzeczki można zrezygnować i dodać swoje ulubione zioła, które nie popsują się w czasie kiszenia cukinii.

O wartościach odżywczych i zdrowotnym znaczeniu cukinii można przeczytać w artykule „Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne cukinii”.  

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady.” 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Cukinia w przecierze pomidorowym: najlepiej taką szybko wyrośniętą cukinię – tzn. rośnie w ogródku 3-4 dni, ma już ponad 30 cm długości, wciąż miękką skórkę i słodkie średniej wielkości miękkie nasiona – kroję jak na leczo, wkładam dość ciasno do słoików 1,7 litra i zalewam przecierem pomidorowym (bez pestek i skóry) – wystarcza z jednego słoika 720 ml. Przecier (bez soli i przypraw) biorę ze słoików z ubiegłego roku. W tym roku zaczęłam dodawać do cukini pokrojone liście selera naciowego. Słoiki gotuję w szybkowarze przez 45 minut od zamknięcia garnka. Bardzo dobrze się przechowują przez co najmniej przez rok, dwa. (Dłużej nie sprawdzałam.) I mam gotową bazę do lecza. Oczywiście warzywa uprawiam sama bez jakiejkolwiek chemii, bo tylko wtedy warto je jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *