Podstawowe przepisy na pożywną zupę

Kulinarne przepisy na zupy tradycyjne: pożywna zupa wiejska, sycąca zupa grochowa, delikatna zupa krem z marchwi, ostra zupa fasolowa
Wiejska zupa, pożywna zupa
Składniki
4 średnie ziemniaki
1 cebula
2 marchewki
20 dag wędzonej szynki lub kiełbasy
1 średni seler
½ l chudego wywaru z mięsa drobiowego
2 łyżki masła
3 i ½ szklanki przegotowanego letniego mleka
sól, czarny pieprz
½ szklanki startego sera Ementaler
2 łyżki musztardy lub tartego chrzanu*
Warzywa korzeniowe dokładnie wymyć (brudne wyszorować szczotką), obrać i opłukać krótko pod bieżącą wodą. Ziemniaki pokroić w kostkę i wrzucić do gotującego się wywaru – gotować 10 minut pod przykryciem. Zdjąć łuski z cebuli, posiekać ją i lekko oprószyć solą. Marchewkę i seler zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Roztopić masło na rozgrzanej patelni, cebulę, marchew i seler podsmażyć na małym ogniu do miękkości. Wymieszać je z mlekiem i zmielić w blenderze. Warzywa z mlekiem i ziemniaki z wywarem zmieszać, przyprawić pieprzem, solą i zagotować. Wiejską zupę gotować jeszcze 5 minut na małym gazie. Na talerzach przyprawić odrobiną musztardy i posypać tartym serem. Wiejska zupa to sycąca i pożywna zupa.
*Zamiast musztardy można użyć 1 łyżkę drobno krojonej papryki chilli lub świeżego tymianku – wtedy trzeba je gotować ze wszystkimi składnikami przez 5 minut.

Sycąca zupa grochowa – przepis podstawowy
Składniki
½ kg suchych połówek żółtych lub zielonych ziaren grochu
2 l wody
½ kg karkówki i resztek wędzonego mięsa (np. boczek, pierś bez skóry, trochę kiełbasy)
1 średnia marchew
¼ średniego selera
1 średnia cebula
*1 duży ząbek czosnku
2 łyżki suszonego majeranku lub 1 łyżka suszonej szałwii
sól, pokruszony czarny pieprz 
olej rzepakowy
natka pietruszki do posypania zupy na talerzu

Groch przebrać i przepłukać na sicie pod bieżącą wodą. Moczyć w świeżej chłodnej wodzie w garnku przez noc. Zagotować wodę z grochem i gotować na małym gazie przez min. 1,5 godziny pod przykryciem. Marchew i seler wymyć, wyczyścić, odciąć końce i korzonki. Obrać, opłukać krótko pod bieżącą wodą. Marchew pokroić w krążki o grubości 0,5-1 cm. Mięso opłukać w ciepłej wodzie, razem z boczkiem pokroić w kostkę. Po godzinie gotowania grochu dodać mięso i boczek, krążki marchwi, seler w kawałku i przyprawy. Zdjąć łuski z cebuli i czosnku, posiekać i lekko oprószyć solą. Rozgrzać patelnię, nalać 2 łyżki oleju. Cebulę zeszklić na małym ogniu, pod koniec dodać posiekany drobno czosnek. Natkę posiekać bezpośrednio przed podaniem zupy grochowej. Na talerz nałożyć porcję zupy z mięsem i cebulą, posypać natką. Zupa grochowa to pożywna i sycąca zupa, którą można podać z grzankami lub gotowanymi i drobno pokrojonymi ziemniakami.

Delikatna zupa krem z marchwi
Składniki
½ kg marchwi
1 l wywaru na szyi indyka
1 szklanka śmietany wiejskiej 12%
kilka dużych liści bazylii
3 ząbki czosnku
2-3 łyżki oleju

Wymyć marchew, jeśli jest ubrudzona ziemią – wyszorować szczotką. Odciąć końce, obrać, opłukać krótko pod bieżącą wodą i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Do wrzącego wywaru wrzucić startą marchew i gotować pod przykryciem do miękkości. Czosnek obrać i zmiażdżyć, połączyć z posiekanymi listkami bazylii i olejem. Ugotowaną marchew z wywarem zmielić w blenderze na krem. Zupę krem z marchwi podawać z dużym kleksem śmietany i oleju z ziołami. Delikatna pożywna zupa.

Ostra zupa fasolowa, pożywna zupa
Składniki
30 dag białej fasoli „Jaś”
1¼ l wywaru z chudego mięsa drobiowego lub wody
1 duża cebula
1 ½ łyżeczki chilli w proszku
2 czubate łyżki suszonego oregano
sól, czarny pieprz mielony
olej

2 ząbki czosnku
3-4 łyżki przecieru pomidorowego
natka pietruszki

Fasolę przebrać, wymyć, zalać w garnku wodą i odstawić na noc. Odlać wodę, w której moczyła się fasola, ziarna wrzucić do wrzątku i gotować pod przykryciem 20 minut na małym gazie. Zdjąć łuski z cebuli i czosnku, pokroić osobno i oprószyć solą. Na rozgrzaną patelnię wlać 2 łyżki oleju, wrzucić cebulę, lekko ją posolić i zeszklić na małym gazie. Dodać do gotującej się fasoli, wsypać przyprawy i gotować, aż fasola będzie zupełnie miękka. Pod koniec gotowania dodać przecier pomidorowy, czosnek i wymieszać. Ostrą zupę fasolową wylać na talerze, posypać siekaną natką pietruszki. Podawać z kromką chleba lub gotowanymi i drobno pokrojonymi ziemniakami. Pożywna i sycąca zupa.


Spis przepisów na zdrowe zupy znajduje się na stronie
Obiady. 

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Najbardziej lubię pomidorową, żurek i szczawiową, czyli wodniste zupy, ale skorzystam z przepisu na gęstą zupę grochową, podobno działa wzmacniająco na mięsień sercowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *