Sok śliwkowy

Rady jak przygotować sok ze śliwek metodą tradycyjną, w sokowirówce i w sokowniku

Jakie wartości ma sok ze śliwek? Jakie właściwości dla zdrowia ma sok śliwkowy? Rady jak pić sok ze śliwek dla zdrowia. Przepisy terapeutyczne na anemię, na gorączkę, na zaparcia, na pasożyty lamblie, dla oczyszczenia organizmu… Przeciwwskazania do picia soku ze śliwek. Rady jak przygotować sok ze śliwek.
Przepisy na przecierowy sok ze śliwek bez cukru, pasteryzowany na zimę; sok ze śliwek bez cukru i bez gotowania na zimę; gotowany sok śliwkowy z cukrem na zimę bez pasteryzacji; sok śliwkowo-jabłkowy bez cukru i bez pasteryzacji na zimę; sok ze śliwek z aronią bez cukru z sokownika…

Sok śliwkowy to napój o dość gęstej, bogatej konsystencji, ma przyjemny aromat i słodko-kwaśny smak. Sok można wytwarzać z miąższu wszystkich rodzajów śliwek, ale za szczególnie wartościowy uważa się napój sporządzony z ciemnych odmian. O słodyczy decyduje nie tylko odmiana lecz także warunki, w których dojrzewały.
W porównaniu z innymi napojami sok śliwkowy nie jest zbyt popularny. Dla poprawy smaku miesza się go z innymi sokami np. z aronii, ale wg dietetyków właśnie czysty sok śliwkowy ma największe wartości prozdrowotne.

Sok śliwkowy dobrze komponuje się z miodem lub miętą. Można go spożywać na świeżo lub stosować do przygotowania syropów, domowego wina, sosów, marynat, musów, deserów, koktajli…

Jakie wartości ma sok ze śliwek?

W soku ze śliwek znajdziemy witaminy B1, B2, C i PP, w ciemnych odmianach jest sporo witaminy A. Sok śliwkowy zawiera potas i fosfor – jest ich znacznie więcej niż w soku z jabłek czy gruszek. Poza tym jest w nim wapń, magnez, żelazo.
Kompozycja kwasów organicznych (głównie jabłkowo-cytrynowy, szczawiowy, salicylowy) sprawia, że sok śliwkowy jest naturalnym skarbem dla zdrowia. W soku z miąższem są pektyny czyszczące organizm ze szkodliwych odpadów przemiany materii.

Dobra rada: sok śliwkowy charakteryzuje się wysoką zawartością glukozy, fruktozy i sacharozy, ma niewiele mniej kalorii niż surowe owoce. 

Jakie właściwości ma sok ze śliwek?

Sok śliwkowy przecierowy to produkt dietetyczny. Poprawia apetyt i trawienie, zimą służy jako źródło witamin dla organizmu. Zachowany na zimę posiada cenne właściwości odżywcze. Najbardziej wartościowy jest przygotowany bez dodatku cukru i innych owoców.

Sok śliwkowy ma działanie antybakteryjne, jest także skuteczny w zapobieganiu infekcjom wirusowym.

W soku ze śliwek znajduje się wiele fitoncydów hamujących rozwój drobnoustrojów – szczególnie śliwkach z ciemną skórką, dzięki czemu działa dezynfekująco na przewód pokarmowy i jamę ustną.

Antyseptyczne związki zawarte w soku śliwkowym niszczą chorobotwórczą mikroflorę w przewodzie pokarmowym, zapobiegają procesom gnilnym w jelitach.

Sok przygotowany ze świeżych śliwek bez cukru, podobnie jak kompot, ma łagodne działanie przeczyszczające i jest polecany na zaparcia. Pity na czczo nie powoduje bólu, jak niektóre ziołowe środki przeczyszczające.

Sok śliwkowy pobudza wydzielanie żółci, poprawia pracę wątroby.

Sok śliwkowy ze względu na wysoką zawartość potasu działa moczopędnie, jest przydatny przy nadciśnieniu, chorobach nerek – obniża ciśnienie krwi, usuwa nadmiar soli, zmniejsza obrzęki.

Sok śliwkowy poleca się cierpiącym na choroby naczyń krwionośnych. Zawarta w nim w dużej ilości witamina PP wzmacnia ściany naczyń krwionośnych a witamina K zapobiega tworzeniu się skrzepów.

Sok śliwkowy pomaga organizmowi usuwać nadmiar cholesterolu, zapobiegając wchłanianiu go do krwi z jelit, dlatego jest przydatny dla pacjentów z miażdżycą tętnic, a także w profilaktyce otyłości, jednak jest przeciwwskazany przy ciężkiej otyłości.

Ponieważ zawiera żelazo, magnez, witaminę C i cenne kwasy organiczne wspomaga procesy krwiotwórcze, zapobiega anemii.

Dzięki sporej zawartości witamin B w soku złagodzone jest napięcie, niepokój, lęki.

Karotenoidy zawarte w soku śliwkowym są przeciwutleniaczami, sprzyjają wzrostowi i odnowie nowych komórek w organizmie, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się. Sportowcom i osobom pracującym fizycznie zaleca się spożywanie świeżych ciemnych śliwek i świeżo wyciśnięty sok z nich dla regeneracji mięśni, ścięgien i wzmocnienia kości.

Sok śliwkowy można uznać za środek profilaktyczny przeciw rozwojowi nowotworów.

Regularne stosowanie soku śliwkowego korzystnie wpływa na stan skóry, zapobiega szybkiemu starzeniu się komórek oraz pomaga aktywować procesy regeneracyjne.

Powinny go pić osoby przemęczone praca umysłową i pracą przy komputerze. Pomaga poprawić koncentracje. Zmieszany z sokiem z aronii lub jagód pomaga przywrócić ostrość widzenia.

Picie soku ze śliwek zaleca się zarówno na bezsenność jak i na apatię, obniżenie nastroju… 

Jak pić sok ze śliwek dla zdrowia? Przepisy terapeutyczne

Dzienna dawka soku śliwkowego spożywanego w celach profilaktycznych nie powinna przekraczać 300 ml, jednorazowo spożywa się około 100 ml. Jeśli kuracja wymaga większych dawek, trzeba zacząć od mniejszych porcji i obserwować reakcje organizmu. W porównaniu z innymi napojami sok śliwkowy nie jest zbyt popularny. Dla poprawy smaku miesza się go z innymi sokami, ale wg dietetyków właśnie czysty sok śliwkowy ma największe wartości prozdrowotne. Sok do celów terapeutycznych wyciska się ze świeżych śliwek z bardzo ciemną skórką.

Sok śliwkowy na gorączkę, na zaparcia
Pić 75 ml – 100 ml soku posłodzonego miodem 3 razy dziennie przed posiłkami.

Sok śliwkowy na oczyszczenie organizmu z cholesterolu LDL, z metali ciężkich, ze skutków promieniowania i czynników rakotwórczych
Rano pije się na czczo 200 ml soku śliwkowego.

Sok ze śliwek na anemię i choroby układu krążenia
Pije się 3 razy dziennie po 100 ml soku ze śliwek (nie powinno się zwiększać porcji). 

Sok ze śliwek na pasożyty lamblie (lamblioza, giardioza)
Dziennie wypija się 400 ml świeżo wyciśniętego soku śliwkowego w 2-3 dawkach (między posiłkami).

Przeciwwskazania do picia soku śliwkowego

Delektowanie się smacznym sokiem, niezależnie od stanu zdrowia, musi być dozowane, ponieważ ma wyraźne działanie przeczyszczające, może wywołać ciężką biegunkę i rozstrój jelit.

Może pojawić się indywidualna nietolerancja.

Nie powinno się pić soku śliwkowego przy niedociśnieniu.

Nie jest wskazane podawanie soku śliwkowego osobom cierpiącym na reumatyzm i dnę moczanową.

Soku ze śliwek nie powinno się pić przy występującej otyłości, cukrzycy, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych a zwłaszcza przy zwiększonej kwasowości żołądka, w czasie ostrej biegunki.

Picie świeżego soku w ciąży i w okresie laktacji trzeba skonsultować z lekarzem.

Nie podaje się świeżego soku ze śliwek dzieciom! Należy zachować szczególną ostrożność podając napój młodzieży.

Rady jak przygotować sok ze śliwek w domu

Sok śliwkowy robiony w domu nie zawiera barwników, słodzików ani dodatków chemicznych i ma działanie lecznicze. Najlepszy sok uzyskuje się z późnych odmian śliwek.

Świeży sok najwygodniej i najtaniej jest przygotować w sokowirówce. Jego działanie jest znacznie silniejsze niż działanie soku podgrzanego i przechowywanego w butelkach, w słoikach na zimę.

Starannie wybiera się tylko zdrowe i nieuszkodzone, miękkie, mocno dojrzałe, ale nie przejrzałe śliwki. Trzeba je bardzo dobrze wymyć w ciepłej wodzie i osuszyć na sicie. Sok przygotowuje się ze śliwek bez ogonków i bez pestek! Jeśli pestki nie odchodzą od miąższu, śliwki wkłada się do gorącej wody na 3 minuty.

Zaleca się przygotowywanie soku z miąższem, ponieważ zawiera najwięcej aktywnych składników biologicznych. Dlatego nie należy dokładnie filtrować soku śliwkowego – dlatego do filtrowania nie używa się gęstego sita.

Jak zrobić sok śliwkowy tradycyjną metodą?

Sok ze śliwek bez cukru i bez gotowania
Dojrzałe i miękkie owoce myje się, wyjmuje pestki i blanszuje, tzn. wkłada do wrzącej wody na 1-3 minut. Śliwki można też podgrzewać na parze przez 5-7 minut, aż zmiękną. Miękkie śliwki przekłada się płótnem, etapami wyciska sok w prasie.
Sok podgrzewa się do temperatury 80°C, szybko przelewa do wygotowanych butelek i szczelnie zamyka.
Natomiast wytłoki zostawia się w chłodnym miejscu na sicie wyłożonym gazą. Jeśli wytłoków jest dużo warto umieścić je w płóciennym worku i powiesić nad miską na cały dzień. Worek należy od czasu do czasu wykręcić. Otrzymany sok jest smaczny, można go spożyć na bieżąco lub zmieszać z wyciśniętym sokiem.
Butelki z sokiem śliwkowym bez cukru i bez gotowania przechowuje w zimnym miejscu. 

Przecierowy sok ze śliwek bez cukru, sok pasteryzowany na zimę
Innym sposobem przygotowania soku ze śliwek jest włożenie czystych i wydrylowanych śliwek do rondla, podgrzewanie ich na małym ogniu. Na 5 kg śliwek dodaję 0,75 l przegotowanej wody. Całość podgrzewam do temperatury 80°C i taką staram się utrzymać przez 25 minut. Śliwki trzeba mieszać, powstaje z nich lepka i gęsta masa. Przecieram ją przez sito, przekładam do rondla. Nie słodzę śliwek, ale jeśli ktoś bardzo chce, może dodać cukier puder, który w całości szybko  rozpuści się zanim sok przypali się.
Sok doprowadzam do wrzenia mieszając, nie gotuję. Szybko przelewam do niedużych, wygotowanych słoików, wycieram brzegi i od razu szczelnie zamykam. Słoiki przekładam do szerokiego rondla z wodą o temperaturze około 60°C-70°C, utrwalam sok w słoikach przez podgrzewanie. Kiedy woda w rondlu zacznie lekko falować, zmniejszam gaz (nie powinna mocno wrzeć!). Sok w słoikach o pojemności 0,3 l podgrzewam tylko 10-15 minut.

Przecierowy sok ze śliwek uważany jest przez dietetyków za najbardziej wartościowy.

Jak przygotować sok ze śliwek w sokowirówce?

Sok śliwkowy bez cukru i bez gotowania, pasteryzowany na zimę
Wybieram śliwki słodkich odmian. Owoce trzeba dokładnie wymyć w ciepłej wodzie, usunąć ogonki i pestki. Owoce rozkładam w pojedynczej warstwie na ręczniku papierowym rozłożonym na stole – powinny wyschnąć z wody. Po usunięciu pestek wyciskam sok w sokowirówce.

Świeżo wyciśnięty sok ze słodkich odmian śliwek podgrzewa się do temperatury 85°С, przelewa do słoików, wygotowanych i jeszcze ciepłych. Brzegi słoików trzeba wytrzeć do sucha, zamknąć czystą, wyparzoną i suchą pokrywką. Słoiki ustawia się luźno w rondlu, wlewa wodę o temperaturze 60°C-70°C i podgrzewa. Kiedy woda w rondlu zacznie falować trzeba zmniejszyć gaz i dalej podgrzewać. Sok w słoikach półlitrowych utrwala się jeszcze przez 15-20 minut, sok w słoikach litrowych 10 minut dłużej. Słoiki zostawia się do całkowitego ostygnięcia, następnie przenosi do ciemnego i chłodnego miejsca.
Dobra rada: wytłoków nie trzeba wyrzucać. Wytłoki zalałam litrem wrzącej wody, doprowadziłam do wrzenia i gotowałam na małym ogniu 7 minut. Lekko ostudzone przetarłam przez sito i otrzymałam smaczny, gęsty sok.   

Gotowany sok śliwkowy z cukrem na zimę, bez pasteryzacji
Składniki:
7 kg dojrzałych śliwek
20 dag cukru
woda
Zdrowe i mocno dojrzałe śliwki słodkich odmian wymyć w ciepłej wodzie, usunąć ogonki i pestki. Wycisnąć sok w sokowirówce. Miazgę uzyskaną po wyciśnięciu soku w sokowirówce zalewa się w misce niewielką ilością zimnej wody (200 ml wody na 5 kg miazgi), miesza i przekłada na sito o dużych oczkach, aby uzyskać jeszcze trochę soku. Soki miesza się, doprowadza w dużym garnku do wrzenia i gotuje na małym ogniu przez 3-5 minut. Następnie dodaje się wodę o tej samej objętości co objętość soku. Do otrzymanego płynu dodaje się cukier, podgrzewa mieszając. Sok gotuje się na małym ogniu przez 5-8 minut licząc czas od momentu wrzenia.
Gorący sok przelewa się szybko do słoików, wyciera ich brzegi i szczelnie zakręca suchymi pokrywkami. Słoiki z sokiem ze śliwek stawia się do góry dnem, okrywa kocykiem i zostawia do całkowitego ostygnięcia. Sok ze śliwek na zimę przechowuje się w ciemnym i chłodnym miejscu.

Sok śliwkowo-jabłkowy bez cukru i bez pasteryzacji na zimę
Składniki:
4 kg zdrowych i dojrzałych śliwek
2 kg słodkich jabłek
Jabłka i śliwki myje się dokładnie. Jabłka obiera się ze skórki. Po usunięciu gniazd nasiennych kroi się w ćwiartki i wyciska sok. Po wyjęciu pestek ze śliwek kroi się je na 4 części i wyciska sok. W ten sposób można uzyskać około 3,75 l soku jabłkowo-śliwkowego. Sok wlewa się do rondla z grubym dnem, podgrzewa na małym ogniu mieszając. Sok wystarczy tylko doprowadzić do wrzenia. Natychmiast przelewa się go do wcześniej wysterylizowanych słoików, wyciera ich brzegi i szybko zakręca. Słoiki ustawia się do góry dnem, przykrywa kocykiem i zostawia do całkowitego ostudzenia. Przechowuje się w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.

Jak przygotować sok ze śliwek w sokowniku?

Sok śliwkowy z aronią bez cukru z sokownika na zimę, na nadciśnienie, dla poprawy wzroku
Sok z późnych śliwek przygotowuję w sokowniku z dodatkiem świeżej aronii, która nadaje mu piękny ciemny kolor i lekko zmienia smak.

Do zrobienia soku w sokowniku wybiera się wyłącznie mocno dojrzałe i słodkie śliwki. Przebrane i wymyte owoce aronii zalewa się niewielką ilością wrzącej wody, przykrywa i odstawia. Do spodniej części sokownika wlewa się wodę i czeka, aż zawrze. W tym czasie śliwki trzeba dokładnie wymyć w ciepłej wodzie. Odrzucić ogonki, wyjąć pestki ze śliwek (wtedy sok ma znacznie lepszy smak). Śliwki i wyjęte z wody owoce aronii wsypuje się do górnej części sokownika, przykrywa, wężyk na sok zaciska.

Sokownik pozostawia się na małym ogniu przez godzinę. Po tym czasie wytworzony sok zlewa się ostrożnie do wygotowanych butelek, natychmiast zamyka szczelnie pokrywką typu twist-off.

Dobra rada: oba soki mają właściwości obniżające ciśnienie, dlatego trzeba je spożywać ze szczególnym umiarem! Sok śliwkowy z aronią pije się w małych ilościach po posłodzeniu miodem.

Artykuły powiązane:

Świeże śliwki dla zdrowia. 

Wkładamy śliwki bez cukru do słoików na zimę.

Dietetyczne domowe przetwory bez cukru: łatwe przetwory ze śliwek bez cukru do słoików na zimę. 

Dodaj do zakładek Link.

9 odpowiedzi na „Sok śliwkowy

 1. smakosz komentarz:

  Najpierw podziękuję za super pomysły i cenne przepisy. Mam też pytanie dla mnie kluczowe. Ile soku śliwkowego mogę otrzymać w sokowirówce?

 2. soku komentarz:

  sok marzeń

 3. bbb komentarz:

  Najsmaczniejszy jest sok ze śliwek o gęstym i czerwonym miąższu. Nie miałam pojęcia że jest taki zdrowy, moja teściowa dodawała soczek do herbaty zamiast cukru

 4. M komentarz:

  Uwielbiam śliwki świeże, suszone, z kompotu i dżemy bez cukru ale sok jest zdecydowanie za słodki.

 5. Bolo komentarz:

  Nie smakuje mi sok ze śliwek wolę kompot

 6. Gosc komentarz:

  Sok ze sliwek z sokownika nie jest smaczny ale wyciskany to bajka. Ciekawe informacje, na czasie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.