Smaczne Święta Bożego Narodzenia dla diabetyka

Niskokaloryczne dania dla cukrzyka na Wigilię i na święta


Kulinarne przepisy na niskokaloryczne potrawy na święta dla cukrzyka i rodziny: pieczony karp i zupa z karpia na Wigilię; s
ałatka z brukselki z sosem chrzanowym; surówka z marchwi z jabłkami i orzechami; śledź matias z jabłkiem na Wigilię; kompot wigilijny z dyni, jabłek i żurawiny; kompot tradycyjny z suszu na święta; keks z mąki razowej bez tłuszczu i jaj…

Karp pieczony z warzywami na Wigilię
Składniki dla 2 osób
*30 dag karpia (tylko mięso)
1 średnia marchew
1/4 pietruszki
pół plastra selera
kawałek białej części pora 2-3 łyżeczki oleju rzepakowego
1 łyżka soku z cytryny sól
1 łyżka siekanego koperku
1 łyżka siekanej natki pietruszki
Jak upiec karpia dla cukrzyka na święta?
**Rybę oczyścić, wyjąć wnętrzności, odciąć łeb, płetwy i ogon. Zeskrobać nożem łuski razem z naskórkiem w kierunku od ogona ku głowie. Wymyć dokładnie pod bieżącą wodą. Natrzeć solą. Warzywa oczyścić, wymyć, oskrobać lub obrać, wypłukać. Pokroić w pół-talarki, dodać połowę koperku i nafaszerować nimi rybę. Rybę skropić olejem i sokiem z cytryny, zawinąć w folię lub rękaw do pieczenia. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180ºC i piec około 20-25 minut. Rybę posypać natką na talerzu. Serwować z kaszą gryczaną, brązowym ryżem lub gotowanymi ziemniakami i surówką.
*Podobnie można upiec filety z karpia lub innej ryby przekładając je warzywami.
**Z oczyszczonej głowy, ogona i płetw można ugotować smaczny wywar rybny do zup i sosów.

Zupa z karpia na Wigilię
Zupa_rybnaSkładniki dla 2-3 osób
30 dag karpia (bez głowy, płetw i ogona)

4-5 ziemniaków
1 średnia cebula
1/3 zielonej i 1/3 czerwonej świeżej papryki
*1 średni pomidor
szczypta mielonej słodkiej papryki
1 łyżka natki selera
sól
2 szklanki wody
Jak ugotować zupę z karpia dla cukrzyka na święta?
Oczyszczonego karpia pokroić na małe kawałki, posolić i wstawić w przykrytym naczyniu do lodówki. Głowę, płetwy, ogon, pokrojoną cebulę i natkę zalać wrzącą wodą i gotować 30 minut. Ziemniaki dokładnie umyć, obrać i wypłukać pod bieżącą wodą. Papryki i pomidora wymyć i pokroić. Z pomidora można wcześniej zdjąć skórkę. Wywar rybny przecedzić, zalać nim pokrojone ziemniaki, paprykę i pomidora, przyprawić papryką w proszku i gotować 10 minut. Dodać małe kawałki ryby (bez ości) i gotować 15 minut.
*Zamiast pomidora można dodać 2 pełne łyżeczki przecieru pomidorowego pod koniec gotowania zupy.

Sałatka z brukselką, gruszką i sosem chrzanowym dla cukrzyka
Składniki dla 2 osób
25 dag brukselki
1 duża gruszka
3 plastry szynki
1 szklanka bulionu warzywnego
2 łyżki soku z cytryny
Sos
2-3 łyżeczki twarogu o niskiej zawartości tłuszczu

1 łyżeczka startego chrzanu
150 dag niskotłuszczowego jogurtu naturalnego
sól i pieprz do smaku
Zdjąć zewnętrzne liście brukselki, obciąć głąby, kapustę wymyć. Zagotować bulion w garnku, wrzucić do niego brukselkę i gotować 10 minut. Przecedzić. Gruszki wymyć, pokroić w kliny i skropić sokiem z cytryny. Szynkę pokroić w paski i ułożyć razem z brukselką i gruszkami na talerzu.
Sos do sałatki
Wymieszać jogurt z serem, chrzanem, solą i pieprzem. Sałatkę polać sosem.

Surówka z marchwi z jabłkami i orzechami dla cukrzyka na święta
Składniki dla 2-3 osób
2 średnie marchewki
1 duże słodkie jabłko
3 orzechy włoskie
3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
2 łyżki soku z cytryny lub mandarynki
Marchew wymyć, oskrobać i odciąć końcówki. Jabłko wymyć i zetrzeć na tarce z marchwią. Przełożyć do salaterki, skropić sokiem z cytryny, dodać śmietanę i posiekane orzechy.

Śledź matias z jabłkiem i mandarynką dla cukrzyka na Wigilię
Ostra_salatka_ze_sledziaSkładniki dla 2 osób
5-6 ziemniaków
pieprz
duże jabłko
tłusty filet śledzia matiasa
mandarynka
mała cebula ze szczypiorem

Ziemniaki wymyć dokładnie, obrać, wymyć ponownie pod bieżącą wodą i ugotować. Pokroić śledzie na kawałki. Cebulę obrać i pokroić drobno. Owoce obrać i pokroić na małe cząstki. Wymieszać dokładnie wszystkie składniki w misce i odstawić ją na przynajmniej 30 minut, aby nabrała smaku.
Jeśli ktoś woli ostrzejszą sałatkę, całość może przyprawić sosem z niskotłuszczowego jogurtu (4 pełne łyżki) z łyżeczką musztardy.

Kompot wigilijny z dyni, jabłek i żurawiny
Kompot_wigiliaSkładniki dla 3 osób
pół szklanki tartej dyni

słodkie jabłko
łyżka suszonej żurawiny
pół szklanki świeżego soku ze słodkiej pomarańczy
2 szczypty wanilii
2 szklanki wody
Dynię umyć, obrać i zetrzeć na grubej tarce. Wodę zagotować, dodać obrane pokrojone jabłko, wanilię i dynię. Gotować pod przykryciem, aż dynia zmięknie. Pod koniec gotowania dodać owoce żurawiny. Kompot przelać do szklanek i dodać soku z pomarańczy. Serwować do dań wigilijnych i świątecznych.
Dobra rada: z reszty świeżej dyni można upiec ciasto, babeczki lub udusić ją z przyprawami i sokiem z pomarańczy i szybko przełożyć do słoiczków.

Kompot tradycyjny z suszonych owoców na Wigilię i na święta
Kompot_zima_gotowanieSkładniki dla 3 osób
duże słodkie jabłko

słodka gruszka
po 2 suszone morele i śliwki
suszona figa
sok z małej cytryny
szczypta cynamonu
3 szklanki wody
Suszone owoce opłukać i przekroić na pół. Jabłko i gruszkę dokładnie wymyć, obrać i pokroić w ósemki. Wodę zagotować, wrzucić pokrojone suszone owoce, cynamon i połowę soku z cytryny. Gotować pod przykryciem. Po przestudzeniu dodać resztę soku z cytryny.
Dobra rada: diabetyk powinien zachować duży umiar w jedzeniu suszonych owoców, także tych w kompocie.

Keks z mąki razowej bez tłuszczu i jaj dla cukrzyka na święta
Składniki
30 dag mąki pszennej razowej
5 dag otrębów
5 dag rodzynek
10 dag suszonej żurawiny bez cukru
10 dag orzechów laskowych
gruszka
jabłko
3 łyżki soku z cytryny
1 g proszku do pieczenia
łyżka kakao
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
szczypta mielonej gałki muszkatołowej
ew. słodzik

olej smarowania do formy, papier do pieczenia

Obrać świeże owoce, usunąć gniazda, pokroić w kostkę i skropić sokiem z cytryny. Wymieszać je z otrębami i żurawiną, miskę przykryć i odstawić na noc.
Rodzynki zalać gorącą wodą, żeby napęczniały. Rozgrzać piekarnik do 165ºC – 175ºC. Orzechy grubo posiekać i dodać je razem z kakao i przyprawami do mieszanki owoców. Wymieszać proszek do pieczenia z mąką i dodać go do mieszanki przesiewając przez sito. Wszystkie składniki zagnieść. Podłużną formę natłuścić, wyłożyć papierem, przełożyć do niej masę. Formę wstawić do gorącego piekarnika na średni poziom i piec godzinę.
Dobra rada: porcję keksu dla zdrowego członka rodziny pokryć lukrem, posypać cukrem pudrem lub cienko posmarować miodem.

Porcja: 120 kalorii, 20 g węglowodanów, 4 g tłuszczu i 3 g białka.

 

Podobne wpisy

5 komentarzy

    1. Formę z ciastem na keks wsuwam głęboko na średni poziom w piekarniku, tam jest najcieplej. Zdarzyło się, że po godzinie pieczenia keks był jeszcze lekko wilgotny, ale wtedy piekłam go razem z innym ciastem i może temperatura nie była wystarczająca. Nie miałam nigdy zakalca, a ciasto jest smaczne nawet bez słodzików. Może było za dużo soku z owoców. Rzeczywiście szkoda…

      1. Dziękuję za odpowiedź. A jakich otrębów Pani używa i jak długo Pani piecze? Miałam otręby owsiane, pieklam 1,5h. Jabłka i gruszki były soczyste, może faktycznie to powód zakalca, ale ciasto nie było mokre po wyrobieniu W smaku dobre, oprócz zakalca oczywiście

  1. Piekę podobny keks dla cukrzyka. Do tego keksu dałabym więcej proszku do pieczenia i odsączyła sok z owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *