Domowe przetwory z jagód bez cukru lub z miodem

Jagody bez cukru i bez gotowania dla cukrzyków, dla dzieci, dla seniorów

Przepisy na przetwory z jagód bez cukru i bez słodzików do słoików na zimę: jagody z miodem akacjowym bez gotowania dla cukrzyka i na wzmocnienie; jagody z miodem na zimno na wzmocnienie; jagody w soku własnym bez cukru dla cukrzyków (bez gotowania); jagody w soku własnym gotowane bez cukru; sok z jagód bez cukru i bez gotowania; borówki czarne bez cukru i bez gotowania na zimę; nalewka z jagód bez cukru…
Przetwory z jagód przygotowane bez zagotowania na zimę zachowują swoje właściwości lecznicze w przeciwieństwie do gotowanych świeżych jagód. Borówki czarne bez cukru mogą spożywać zarówno diabetycy jak i osoby z nadwagą. Aby przetwory z jagód na zimno nie zaczęły fermentować, należy szczególnie przestrzegać zasad higieny.
Zdrowe, dojrzałe i całe czarne jagody dobrze wypłukać w stojącej wodzie, aby usunąć spleśniałe, listki, szypułki, owady i inne zanieczyszczenia, które wypłyną na powierzchnię wody. Wypłukać w kilku wodach. Czyste jagody przesypać na sito aby je osuszyć.
Słoiki (także nowe) wymyć, wypłukać, wygotować przez kwadrans. Pokrywki wymyć, gotować nie dłużej niż 30-60 minut, odłożyć do osuszenia. Pokrywki nie mogą być zdeformowane, przesiąknięte zapachem innych przetworów (zwłaszcza kiszonek i octu), ani podrapane czy rdzewiejące.
Świeże jagody przygotowane na zimno w słoikach na zimę można zalać miodem lub skropić koniakiem.

Przepisy na przetwory z jagód bez cukru i bez gotowania

Czarne jagody z miodem to uczta dla całej rodziny, przysmak szczególnie lubiany przez dzieci. Ważny jest dobór odpowiedniego gatunku miodu pod względem smaku i leczniczego działania wspierającego terapeutyczne właściwości czarnych jagód. Miód rzepakowy ma wyjątkowy smak i delikatny aromat. Miód wielokwiatowy jest doskonałym naturalnym lekiem wzmacniającym wzrok, pomaga w przeziębieniu i grypie, ma działanie przeciwgorączkowe, regulujące trawienie. Oba zalecane są są dla dzieci i osób osłabionych. Miód gryczany wzmacnia naczynia krwionośne i serce, dlatego podaje się go osobom starszym i zestresowanym. Miód akacjowy ze względu na swój unikalny skład cukrów jest polecany dla cukrzyków.

Jagody z miodem akacjowym bez gotowania dla cukrzyka 
Czyste i osuszone jagody rozgnieść drewnianym tłuczkiem, dodać płynny miód akacjowy w stosunku 1:1. Odstawić na 2-3 godziny w temperaturze pokojowej (ale nie w słońcu, aby nie zniszczyć właściwości leczniczych miodu). Miód i sok wymieszają się. Surowe czarne jagody z miodem przełożyć do słoików, lekko przygnieść łyżką aby przykryły się sokiem, wytrzeć brzegi. Słoiczki przykryć woskowanym papierem lub pergaminem, ciasno zawiązać sznurkiem. Jagody z miodem bez gotowania przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Przy cukrzycy przyjmować nie więcej niż 2-3 łyżeczki dziennie, najlepiej po zmieszaniu z wodą.
Dobra rada: jagody przygotowuje się dla dzieci z delikatnym miodem wielokwiatowym lub rzepakowym, dla seniorów z ostrzejszym w smaku miodem gryczanym. 

Jagody z miodem na zimno do słoików na zimę, na wzmocnienie
Zdrowe, czyste i suche czarne jagody ułożyć ściśle w słoiku wstrząsając nim, na wierzch nałożyć miód. Słoik tylko przykryć, odstawić w temperaturze pokojowej na 2 dni, aby miód zalał jagody. Na wierzchu powinna utworzyć się skorupa z miodu o grubości 1-1,5 cm chroniąca jagody przed fermentacją. Szczelnie zamknięte słoiki przechowywać w lodówce.
Dobra rada: do przygotowania jagód z miodem na zimę można wykorzystać miód skrystalizowany. Słoik wstawić do wody o temperaturze poniżej 40°C, aby ogrzany miód przybrał płynną postać.

Jagody w soku własnym bez cukru dla cukrzyków na zimę, jagody bez gotowania
Podczas przetwarzania świeże czarne jagody tracą prawie połowę swojej objętości. Dlatego aby zapełnić słoiczek jagodami w soku własnym trzeba przygotować prawie 2 razy więcej jagód niż się w każdym słoiczku pomieści.
Czyste i suche jagody wsypać do słoików po sam brzeg, słoiki umieścić w rondlu. Do rondla wlać wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda się zagotuje zmniejszyć gaz, jagody w słoikach podgrzewać pod przykryciem na małym ogniu. Po jakimś czasie jagody zaczynają puszczać sok, wtedy dosypuje się kolejną porcję.
Można je lekko przycisnąć łyżką, ale nie zgniatać. Po około 50 minutach podgrzewania sok całkowicie pokryje jagody w słoikach, a ich objętość już nie będzie się zmniejszała. Pokrywki wymyć, wrzucić do gotującej się wody na 30 sekund, odłożyć do wyschnięcia lub wytrzeć papierową serwetką. Teraz słoiki można szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami, podgrzewać jeszcze przez 15-20 minut. Słoiki ostrożnie wyjąć z wody, postawić do góry dnem na blacie wyłożonym ręcznikiem. Jagody w soku własnym bez cukru można przechowywać w chłodnym miejscu przez wiele miesięcy. Spożywanie jagód w soku własnym bez cukru zaleca się osobom cierpiącym na dolegliwości żołądkowe i wysoki poziom glukozy we krwi.
Dobra rada: jagody w soku własnym bez cukru przygotowywać w małych słoikach, ponieważ trzeba je szybko zużyć po otwarciu. Koneserzy polewają jagody w słoiku 2-3 łyżkami koniaku. 

Jagody w soku własnym gotowane bez cukru
Składniki
1,5 kg jagód
100-120 ml soku z jagód
Sok z jagód można uzyskać wyciskając go z rozgniecionych jagód lub w sokowirówce. Do garnka wsypać jagody, zalać je sokiem i doprowadzić do wrzenia. Gotować stale mieszając nie dłużej niż 3 minuty. Wrzące jagody wraz z  sokiem przełożyć do słoików o małej objętości, wytrzeć brzegi i szybko zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki z jagodami w soku własnym bez cukru postawić do góry dnem, okryć  ciepłym kocykiem. Ostudzone przenieść w ciemne i suche miejsce, postoją kilka miesięcy.

Sok z jagód bez cukru i bez gotowania na zimę
Zdrowe i dojrzałe czarne jagody wymyć i osuszyć. Jagody mogą być lekko zwiędłe, nie wpłynie to na smak soku. Zmielić je lub rozgnieść drewnianym tłuczkiem, odcedzić sok przez sito wyłożone wygotowanym płóciennym ręcznikiem. Pozostałą masę można rozcieńczyć niewielką ilością chłodnej przegotowanej wody, aby wycisnąć z niej resztę soku przez płótno. Sok przecedzić, aby usunąć resztki miąższu, podgrzewać w emaliowanym garnku do temperatury 80°C-90°C ale nie dopuść do zawrzenia. Mieszając ogrzewać sok jeszcze około 10 minut. Bardzo gorący sok przelać natychmiast do słoików, szybko wytrzeć ich brzegi i szczelnie zakręcić suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, szczelnie owinąć ciepłym kocykiem, zostawić do powolnego studzenia. Dobrze przygotowany sok z jagód bez cukru i bez pasteryzacji można przechować w chłodnej piwnicy przez wiele miesięcy.

Czarne jagody bez cukru i bez gotowania na zimę
Zdrowymi, czystymi i suchymi czarnymi jagodami wypełnić po brzegi słoiki o pojemności 0,5 l. Uderzać w dno słoika, aby jagody ułożyły się ściśle. Zamknąć, wstawić do rondla. Wlać do niego zimną wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować zmniejszyć gaz do minimum, podgrzewać nie dłużej niż przez 20-25 minut. Słoiki wyjąć, pokrywki dokręcić. Przechowywać w ciemnym i suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Nalewka z jagód bez cukru
Składniki
2 szklanki jagód borówki czernicy
0,5 l czystej wódki dobrej jakości
duża pomarańcza z pępkiem
mały kawałek kory cynamonu
Wybrać zdrowe i całe jagody, dokładnie je wymyć i osuszyć na sicie. Wsypać do słoika, rozgnieść łyżką, zalać wódką. Dodać przecedzony przez sitko sok z pomarańczy. Słoik szczelnie zamknąć i wstawić do ciemnego i suchego miejsca na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę trzeba przefiltrować i schować na 3 miesiące. Długo przechowywana nalewka z jagód bez cukru traci smak.

Artykuły powiązane:

Niskosłodzone przetwory z jagód. Dietetyczne domowe przetwory z czarnych jagód z małą ilością cukru

Lecznicze właściwości borówki czarnej. O wartościach odżywczych i zdrowotnych borówki czarnej. Przepisy lecznicze z czarnymi jagodami.

Mrożenie owoców jagodowych na zimę. Zasady mrożenia owoców jagodowych na zimę aby zachowały swoje właściwości i walory smakowe. 

Przepisy na zdrowe przetwory bez cukru, bez octu znajdują się na stronie Przetwory.

Podobne wpisy

4 komentarze

    1. Tak, ale owoce muszą być całkowicie pokryte miodem. Przechowuje się je w zamkniętych słoiczkach w lodówce.

  1. Niesamowite pomysły na przetwory bez cukru, najpierw pomyslałam że z kosmosu ale przypomniałam sobie że babci znajoma tak robiła i zawsze miała słoiczek jagód w soku na sensacje albo przeziębienie. Zrobię w tym roku bo u nas dużo jagód w lesie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *