Robinia akacjowa

Zdrowotne i terapeutyczne właściwości kwiatów akacji, właściwie robinii akacjowej


Rady jak
zbierać kwiaty akacji. Przeciwwskazania do stosowania preparatów z robinii akacjowej. Przepisy: 
– płukanka z kwiatów akacji na ropne zapalenie migdałków, na zapalenie jamy ustnej u dzieci; 
– napar z kwiatów akacji na wzdęcia i w przewlekłej biegunce;
chłodzący napar z kwiatów akacji, liści melisy, mięty w czasie upałów;
– herbata z kwiatów akacji i kwiatów bzu czarnego
na gorączkę;
– wywar z kwiatów akacji
na obniżenie temperatury;
witaminizujący syrop z kwiatów akacji bez konserwantów;
– syrop akacjowy wzmacniający
bez kwasku cytrynowego;
– nalewka akacjowa 
na ból głowy spowodowany stresem, na zaburzenia snu, na nerwobóle;
– nalewka akacjowa 
na bolesne kurcze mięśni w nocy, na zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostrogę piętową;
– nalewka z kwiatów akacji
na żylaki i zakrzepowe zapalenie żył;
– nalewka z kwiatów akacji
na reumatoidalne bóle mięśni i stawów, na  zapalenie korzonków, niedowład po udarze mózgu, stwardnienie rozsiane;
kąpiel z kwiatami akacji  relaksująca, wzmacniająca układ nerwowy…

Rosnąca w parkach, przy drogach akacja z pięknie pachnącymi białymi kwiatami to właściwie robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) inaczej grochodrzew akacjowy lub robinia biała.
Właściwości kwiatów akacji
Kwiaty robinii akacjowej zawierają m. in. zwalczające infekcje i zakażenia estry kwasu salicylowego, taniny o właściwościach odkażających, flawonoidy i sterole, które wzmacniają układ odpornościowy, olejki eteryczne o działaniu uspakajającym, poprawiającym nastrój i wzmacniającym pracę systemu nerwowego, garbniki tłumiące procesy zapalne. Świeże i suszone kwiaty akacji są od dawna stosowane w medycynie, ze względu na właściwości ściągające, przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwbólowe. Znalazły zastosowanie w leczeniu wielu chorób takich jak choroby przewodu pokarmowego, choroby pęcherza i nerek, zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie korzonków nerwowych, zapalenie mięśni, reumatyzm, nerwobóle, choroba zwyrodnieniowa dysku międzykręgowego, zaburzenia ginekologiczne, stany zapalne skóry. Kwiaty akacji są stosowane jako środek przeciwgorączkowy.

Jak zbierać kwiaty akacji?
Zbiór kwiatów akacji przypada na koniec maja (w ciepłą wiosnę wcześniej). Zrywa się całe grona z półotwartymi białymi kwiatami w suchy dzień przed południem, wtedy kwiaty są najbardziej aromatyczne. Całe grona suszy się w temperaturze od 35 ºC – 45 ºC stopni w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami lub w niesłonecznym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Trzeba je często przewracać.
Suche kwiaty bez łodyżek przechowuje się w papierowych torebkach lub z zamkniętych słoikach w ciemnym miejscu. Prawidłowo wysuszone kwiaty akacji zachowują swoje terapeutyczne właściwości przez rok. Z czasem gorzknieją.
Uwaga: zbiera sie wyłącznie białe kwiaty akacji!

Kwiaty akacji mają silny aromat i słodki smak, często są spożywane na surowo (żuje się je połykając tylko sok) lub zapiekane w cieście. Białe kwiaty akacji stosuje się jako środek wykrztuśny i przeciwgorączkowy w czasie grypy, na kaszel; jako środek moczopędny i przeciwzapalny procesach zapalnych dróg moczowych; w stanach zapalnych żołądka i jelit; środek obniżający ciśnienie (także po udarze); w leczeniu chorób ginekologicznych i bezpłodności; do leczenia bólów reumatycznych, nerwobólów.

Przepisy na napar, wywar, nalewki i syrop z kwiatów akacji


Płukanka z naparu z kwiatów akacji na ropne zapalenie migdałków, na zapalenie jamy ustnej u dzieci, na bóle zębów

Szklanką wrzącej wody zalać łyżeczkę suszonych kwiatów akacji, zaparzać pod przykryciem. Jeszcze ciepłym naparem wypłukać zęby i dziąsła.

Napar z suszonych kwiatów akacji na wzdęcia, na biegunkę przewlekłą
Łyżkę suszonych kwiatów akacji wsypać do termosu, zalać 1,5 szklanki wrzącej wody, zaparzać przez 2 godziny. Ostudzić, przecedzić. W ciągu dnia napar wypić podzielony na 4 dawki.

Napar z ziół na oczyszczenie organizmu po długiej kuracji lekami, po chemioterapii
Przygotować mieszankę suszonych ziół: po 1 części kwiatów akacji, ziela dziurawca, krwawnika i pokrzywy oraz po 2 części ziela skrzypu, tymianku, szałwii i oregano. Łyżkę suszu zalać szklanka wrzątku, przykryć i zaparzać. Wypić w 3 dawkach w ciągu dnia na pół godziny przed posiłkiem. Po miesiącu zrobić tygodniowa przerwę, oczyszczającą kuracje powtórzyć raz.

Syrop z białej akacji witaminizujący
Składniki
1 l kwiatów akacji
1,3 l wody
0,5 kg cukru
sok z dużej cytryny
Do przygotowania syrop wybiera się młode, czysto białe kwiatki (bez żółtych miejsc), zdejmuje się je z ogonków, zalewa wodą w garnku. Podczas podgrzewania kwiatki od czasu do czasu miesza się i lekko ugniata drewnianą łyżką. Wodę doprowadza się tylko do wrzenia, aby nie tracić witamin i aromatu. Pod przykryciem powinny zaparzać przez pół godziny. Przecedzić, z kwiatów wycisnąć płyn czystymi rękami. Dodać sok z cytryny przez sitko. Wywar doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu przez 3-5 minut. Wrzący syrop z kwiatów akacji przelać do wygotowanych słoiczków. Szczelnie zakręcić, postawić do góry dnem. Po ostudzeniu syrop akacjowy przechowywać wyłącznie w ciemnym miejscu.

Syrop akacjowy na wzmocnienie
Składniki
30 kwiatostanów akacji
2 l wody
2 kg cukru
2 cytryny
Zagotować wodę w garnku, wsypać cukier, gotować mieszając, aż cukier całkowicie rozpuści się. Garnek zdjąć z ognia. Rozkwitające kwiatki zerwać z ogonków, wsypać do chłodnego syropu, dodać sok z cytryn przez sitko. Dobrze wymieszać i ugnieść drewnianą łyżką, aby kwiaty całkowicie zanurzyły się w syropie. Przycisnąć je talerzem, garnek przykryć i wstawić do lodówki na 2-3 dni. Codziennie wyjąć garnek i krótko mieszać. Płyn przecedzić przez sito wyłożone złożoną gazą. W rękach wycisnąć syrop z kwiatów. Syrop doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 3 minuty. Wrzący przelać do wygotowanych słoiczków z zakrętka twist-off, słoiczki postawić do góry dnem. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Syrop akacjowy pić rozcieńczony wodą w stosunku 1:6.

Napar z kwiatów akacji, liści melisy i mięty obniżający temperaturę ciała w czasie upałów
Przygotować mieszankę suszu: łyżeczka kwiatów akacji, łyżeczka liści melisy, łyżeczka liści mięty. Mieszankę zalać 0,5 l wrzątku, przykryć i odstawić na kwadrans. Przecedzić. Herbatę ziołową można posłodzić miodem.

Herbata z kwiatów akacji obniżająca temperaturę ciała
Szklanką wrzątku zalać 1 dag suszonych kwiatów akacji, przykryć i zaparzać przez kwadrans. Można zaparzyć suszone kwiaty akacji zmieszane z suszonymi kwiatami bzu czarnego w stosunku 1:1, przecedzić i posłodzić miodem. Pić w czasie przeziębienia z gorączką.

Wywar z kwiatów akacji na obniżenie temperatury ciała
Do garnuszka wsypać 2 łyżki świeżych kwiatów akacji i zalać je 0,5 l wody. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć gaz do minimum i gotować nie dłużej niż 10 minut. Garnek zdjąć z gazu, przykryć i zaparzać przez 5 minut. Przecedzić. Pić ciepły wywar z akacji, aby wypocić się. Można posłodzić go miodem.

Nalewka z kwiatów akacji na ból głowy spowodowany stresem, na zaburzenia snu, na nerwobóle
Rozdrobnione kwiaty akacji lekko ubić połowy wysokości słoika, zalać dobrą wódką zbożową 40-50% wypełniając cały słoik. Szczelnie zamknąć, postawić w szafce w kuchni. Co jakiś czas potrząsać nim. Po 2 tygodniach nalewkę przecedzić.
Pić łyżeczkę nalewki rozcieńczoną w 50 ml wody trzy razy dziennie na kwadrans przed jedzeniem. Poprawa następuje po około miesiącu stosowania. Jeśli kuracje trzeba powtórzyć, konieczna jest przerwa przez 7-10 dni.

Nalewka z kwiatów akacji na bolesne kurcze mięśni w nocy, na zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)
Nalewkę (jw.) stosuje się zewnętrznie wcierając w stopy i łydki w czasie kurczów mięśni w nocy lub jako kompres w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Nalewka akacjowa na żylaki, na zakrzepowe zapalenie żył
Nalewkę (jw.) można wykorzystać do kompresów nakładanych 3 razy dziennie w skórę w miejscach występowania żylaków. Nie wcierać, nie masować!

Nalewka z kwiatów akacji na reumatoidalne bóle mięśni i stawów, na  zapalenie korzonków, na niedowład po udarze mózgu, w stwardnieniu rozsianym
Do słoika wsypać 5 dag suchych lub 20 dag świeżych rozdrobnionych kwiatów akacji, zalać 0,5 l podgrzanej czystej wódki 40-50%. Słoik szczelnie zamknąć, wstawić do ciemnej szafki na 3 tygodnie. Wstrząsać słoikiem co jakiś czas.
Gotową nalewkę przecedzić, wcierać 4-5 razy dziennie w chore stawy i mięśnie, lub stosować do przygotowania rozgrzewających kompresów.
W przypadku niedowładu kończyn nalewkę wcierać w skórę dłoni i stóp zaczynając od palców. W przypadku stwardnienia rozsianego nalewkę należy wcierać w skórę w okolicach kręgosłupa.

Kąpiel z kwiatami akacji relaksująca, wzmacniająca układ nerwowy
5 dag świeżych kwiatów akacji zalać 0,5 l wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Napar wlać do wody w wannie. Temperatura kąpieli nie powinna być wyższa niż 37ºC – 38ºC, czas trwania kąpieli kwadrans. Kąpiel wpływa na lepszy sen, wspiera działanie ośrodkowego układu nerwowego. Serię 12 kąpieli przeprowadza się codziennie lub co 2 dzień.

Przeciwwskazania do stosowania kwiatów akacji

  1. Przeciwwskazaniem do stosowania kwiatów akacji jest indywidualna nietolerancja, która występuje bardzo rzadko (obrzęk błon śluzowych gardła i nosa, wysypka na skórze). Pyłki kwiatów akacji mogą wywołać reakcje alergiczne.
  2. Nie zaleca się wewnętrznego stosowania preparatów z kwiatów akacji u dzieci poniżej 10. r. ż., u kobiet w ciąży, podczas karmienia piersią, podczas stosowania antybiotyków, a także w chorobach jelit i zapaleniu żołądka, przy niedokwasocie.
  3. Nie powinno się spożywać dużych ilości naparów i wywarów z kwiatów akacji, ani na pusty żołądek.

Cała roślina zawiera trujące dla ludzi i zwierząt glikozydy, a szczególnie kora, nasiona, gałązki i liście. Kwiaty zawierają znacznie mniejsze ilości trujących glikozydów. Wprawdzie działanie substancji toksycznych pod wpływem wysokiej temperatury słabnie, to preparaty z kory i liści powinno się stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Przedawkowanie jest zawsze niebezpieczne, prowadzi do bólów brzucha, nudności, wymiotów, bólu głowy, skurczów, senności, drżenia kończyn, osłabienia serca. W przypadku przedawkowania należy natychmiast szukać pomocy u lekarza, przeprowadzić płukanie żołądka, zażyć węgiel leczniczy (węgiel aktywowany) i wypić przynajmniej litr silnie gazowanej wody.

O właściwościach terapeutycznych miodu akacjowego, przepisy z nim na wzmocnienie organizmu można przeczytać w artykule „Miód akacjowy. Właściwości i lecznicze zastosowanie”.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Herbata z suszonych kwiatów akacji dobrze dezynfekuje dziąsła mam z nimi kłopoty i sprawdziłam to wcześniej. Wypróbuje jeszcze dodać akację do kąpieli dla relaksu przed snem. Czy kwiaty mogą być suszone bo zrobiłam w tym roku duży zapas?

    1. Tak, 1-2 garści suszonych kwiatów akacji czyli robinii białej gotuje się w litrze wody nie dłużej niż kwadrans. Dokładnie miesza. Można do akacji dodać trochę suszonej melisy, kwiatów lawendy. Kąpiel nie powinna powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Przy słabym układzie nerwowym i krwionośnym woda nie może być zbyt ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *