Sok z brzozy, oskoła, bzowina

Wartości odżywcze i terapeutyczne właściwości soku z brzozy


Wartości odżywcze soku z brzozy i jego lecznicze zastosowanie. Jakie właściwości ma oskoła? Kiedy zbierać sok z brzozy? Ile oskoły można wypić? Przechowywanie soku z brzozy. Czy można  pasteryzować sok z brzozy? Przepisy z sokiem z brzozy. Przeciwwskazania do picia soku z brzozy 

Świeży sok z brzozy, czyli oskoła lub bzowina zebrany wczesną wiosną zawiera sporo witaminy C i witamin z grupy B, poza tym sód, potas, fosfor, żelazo, magnez, glukozę, fruktozę, sacharozę, garbniki i fitoncydy hamujące rozwój mikroorganizmów w organizmie. Liczne kwasy organiczne m.in. jabłkowy i cytrynowy mają działanie przeciwzapalne.
Picie świeżego soku z brzozy jest zalecane przy obniżonej odporności, braku witamin wiosną, w przeziębieniu, w okresie rekonwalescencji, zmęczeniu w czasie zwiększonego psychicznego i fizycznego wysiłku, w przypadku przewlekłych chorób układu oddechowego. Na wiosnę pije się świeży sok z brzozy dla oczyszczenia wątroby, jelit i nerek ze szkodliwych produktów przemiany materii, cholesterolu, pozostałości leków, toksyn z zanieczyszczonego środowiska.

Oskołę stosuje się w chorobach przewodu pokarmowego (żołądka, jelit, wątroby, pęcherzyka żółciowego), w zaburzeniach procesów metabolicznych. Świeży sok z brzozy pobudza wydzielanie soku żołądkowego i enzymów trawiennych.
Sok z brzozy, bzowina ma działanie moczopędne. Kuracje sokiem z brzozy zaleca się w celu zapobiegania zakażeniom dróg moczowych, kamicy moczowej, przy obrzękach, dla złagodzenia bólów reumatycznych i artretycznych. Podaje się go przy zatruciu organizmu szkodliwymi substancjami. Oskoła ma działanie antynowotworowe.

Świeży sok z brzozy w diecie pomaga na częste bóle głowy i szumy uszne, wzmacnia układ krwionośny, zapobiega miażdżycy tętnic.
Picie oskoły zaleca się kobietom cierpiącym na skoki ciśnienia, przewlekłe zmęczenie, załamania nerwowe, ataki paniki, stany depresyjne w czasie menopauzy. Mężczyźni piją sok z brzozy na poprawę potencji. Szklanka świeżego soku z brzozy jest dobrym panaceum na kaca.

W stanie przedcukrzycowym i w przypadku cukrzycy o łagodnym przebiegu picie niewielkich ilości świeżego soku z brzozy ma pozytywne terapeutyczne działanie.

Świeży sok z brzozy przyspiesza oczyszczanie i gojenie się ran, owrzodzeń. Sok z brzozy stosuje się w leczeniu trądziku, łuszczycy, liszajów, świerzbu. Przemywa się nim suchą skórę twarzy i szyi, skórę z przebarwieniami pigmentacyjnymi. Wciera się go w skórę głowy przy wypadaniu włosów i łojotoku.

Zbiór, przygotowanie i przechowywanie soku z brzozy

Sok z brzozy ze sklepu nie ma właściwości leczniczych, ponieważ jest rozcieńczany wodą, zawiera dużą ilość cukru i kwasu cytrynowego, jest poddany pasteryzacji. Dlatego warto wybrać się na spacer do lasu i przy okazji zebrać trochę świeżej oskoły.

Kiedy zbierać sok z brzozy?
Oskołę zbiera się na przedwiośniu i wczesną wiosną, kiedy rozpoczyna się krążenie soków w drzewie, ale jeszcze przed rozwinięciem się młodych liści i przed kwitnieniem brzozy. W zależności od regionu i pogody sezon zaczyna się mniej więcej od końca lutego (kiedy już od przynajmniej tygodnia utrzymuje się temperatura 5°C-10°C) i trwa do połowy kwietnia. Najlepiej zbierać sok z brzozy od przedpołudnia do godziny 18.

Jak zbierać sok z brzozy?
W pniu starego drzewa (w wieku przynajmniej 10 lat lub o średnicy przynajmniej 25 cm), rosnącego z dala od szosy, zakładów przemysłowych i innych źródeł zanieczyszczenia, na wysokości max. 50-60 cm od gleby robi się mały otwór o średnicy 0,5-1 cm na głębokość max. 2-3 cm. Do otworu wkłada się rurkę lub słomki, które przymocowuje się do drzewa wraz z pojemnikiem lub torbą foliową do zbierania soku. Po zebraniu soku w otwór w brzozie trzeba włożyć mały drewniany kołek (wyciąć ze zdrowej gałązki), aby zahamować dalszy wyciek soków. Ranę trzeba posmarować maścią ogrodniczą, aby zabliźniła się, lub zaczopować żywicą, woskiem pszczelim albo mchem zmieszanym z gliną, inaczej drzewo osłabnie. Z jednego pnia brzozy nie powinno się zbierać soku częściej niż co 2 lata. Mniej inwazyjną metodą jest zbieranie małej ilości soku na bieżące spożycie ze skośnie naciętej gałązki o grubości 2 palców włożonej do przymocowanej butelki, do której powoli kapie sok. Sok z gałązki kapie powoli, za to jest słodszy. Po zebraniu soku ranę trzeba „zakleić” maścią, żywicą lub kitem pszczelim.
Z jednego drzewa nie powinno się zbierać więcej niż 1 litr soku, ponieważ zbieranie kilku litrów oskoły z jednego drzewa grozi jego obumarciem.

Jak przechowywać sok z brzozy?
Świeżo zebrany sok z brzozy przechowuje się w zamkniętym szklanym lub emaliowanym naczyniu w lodówce, ale nie dłużej niż przez 1-2 dni, ponieważ szybko zaczyna fermentować i staje się trucizną. Oskołę filtruje się jeśli jest zanieczyszczona owadami, resztkami kory. Porcje soku można zamrozić lub utrwalić czystą żytnią wódką (wystarczy 20% alkoholu w napoju) albo pasteryzować w słoiku. Zarówno zamrożony jak i utrwalony alkoholem sok z brzozy zachowuje działanie lecznicze.

Jak pasteryzować świeży sok z brzozy?
W emaliowanym garnku doprowadzić oskołę do temperatury 85°C-90°C. Szybko zdjąć z ognia, natychmiast przelać do wysterylizowanych słoików z zamknięciem twist-off. Wytrzeć brzegi, szczelnie zakręcić. Słoiki wstawić do rondla z gorącą wodą (woda powinna sięgać 1/3 wysokości słoików), podgrzewać na średnim gazie. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz, słoiki podgrzewać przez kwadrans. Po tym czasie wyjąć z wody, postawić na stole na kuchennym ręczniku. Pasteryzowany sok traci witaminę C, a także częściowo właściwości lecznicze.

Ile soku z brzozy można wypić? Jak długo pić sok z brzozy?
W celach wzmacniających organizm wiosną wystarczy pić 1/2 szklanki świeżego soku z brzozy przed posiłkiem przez 2-3 tygodnie. Taka kuracja sokiem z brzozy pomaga organizmowi poradzić sobie z osłabieniem wiosennym, niedoborem witamin, brakiem koncentracji, zmęczeniem i depresją.
W celach terapeutycznych zaleca się picie 200 ml-250 ml świeżej, nie słodzonej i nie rozcieńczanej oskoły w okresie 4-6 tygodni. W wyjątkowych wypadkach można zwiększyć jego ilość, jednak nie powinno się pić więcej niż 0,5 l soku z brzozy dziennie. W czasie kuracji powinno się zrezygnować ze spożywania produktów ograniczających wchłanianie cennych składników oskoły: czarnej herbaty, kawy, czekolady, alkoholu, kupowanych wędlin, warzyw zawierających szczawiany (rabarbar, szpinak, szczaw).

Przepisy terapeutyczne z sokiem z brzozy

Świeży sok z brzozy na zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej żołądka, na wzdęcia
Na czczo wypić 50 ml świeżej oskoły, poza tym taką samą dawkę na pół godziny przed obiadem i kolacją.

Płukanka z soku z brzozy w czasie anginy, zapalenia krtani
Gardło płukać kilka razy dziennie po każdym posiłku. Przed posiłkami powoli pić niewielkie ilości soku.

Świeży sok z brzozy na wypłukanie piasku i kamieni w nerkach
Pić szklankę świeżego soku brzozowego na pusty żołądek 1-2 razy dziennie przed posiłkami przez okres 3 miesięcy.

Świeży sok z brzozy na nadciśnienie tętnicze z obrzękiem, ból serca i głowy
Pić 2 razy dziennie po 120 ml soku z brzozy. Sok działa jako środek moczopędny.

Świeży sok z brzozy na zapalenie stawów, na bóle reumatyczne i żylaki
Pić 3 razy dziennie 50-100 ml oskoły na pół godziny przed posiłkami.

Świeży sok z brzozy na zapalenie błony śluzowej żołądka
Wypijać 200 ml oskoły trzy razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem przez 6 tygodni. Sok łagodzi bóle żołądka.

Oskoła na zapalenie dróg oddechowych, na kaszel i świszczący oddech
Pić 5-6 łyżek świeżego soku z brzozy 3-4 razy dziennie.

Świeży sok z brzozy na impotencję
Pić pół litra soku dziennie dziennie przez 10 dni. Kuracje powtórzyć po 5 dniach.

Świeży sok z brzozy utrwalony alkoholem, kuracja oskołą oczyszczająca organizm
Przez 3 tygodnie pić po łyżce soku z brzozy utrwalonego czystą wódką żytnią (napój nie powinien zawierać więcej niż 20%-30% alkoholu). Po tygodniu przerwy kurację powtórzyć. Podczas kuracji pić niesłodzoną herbatę ziołową lub dobrej jakości wodę (2 litry w ciągu dnia), nie stosować soli kuchennej.

Uwagi i przeciwwskazania do picia soku z brzozy

  • Sok z brzozy jest szkodliwy tylko w przypadku indywidualnej nietolerancji (np. uczulenie na pyłek brzozy). Rzadko powoduje biegunkę.
  • Tylko po konsultacji z lekarzem oskoła może być stosowana przy obrzękach w czasie ciąży i karmieniu piersią.
  • Soku z brzozy nie powinno się podawać niemowlętom.
  • Oskołę ostrożnie stosować w przypadku piasku w drogach moczowych, w kamicy moczowej i tylko po konsultacji z lekarzem. Kuracja oskołą może spowodować nagły silny ból podczas przemieszczania się piasku czy kamieni nerkowych.
  • W przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy sok brzozowy można pić tylko w niewielkich ilościach po konsultacji z lekarzem.

Artykuły powiązane:
Rady jak stosować pączki brzozy dla zdrowia i urody.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Świetny artykuł, sok z brzozy zdecydowanie polecam każdemu, idealnie pomaga zregenerować i wzmocnić organizm 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *