Przetwory z czereśni bez cukru na zimę

Wkładamy czereśnie do słoików 

Rady jak przygotować przetwory z czereśni bez cukru, bez słodzików i bez kwasku cytrynowego na zimę do słoików. Przepisy na kompot z czereśni bez cukru; naturalny sok z czereśni bez cukru bez gotowania; gotowany sok z czereśni bez cukru; czereśnie w soku własnym bez cukru z sokiem z cytryny; czereśnie w soku własnym bez cukru; wydrylowane czereśnie w soku własnym bez cukru; wydrylowane czereśnie duszone w soku z pomarańczy bez cukru…
Sezon na czereśnie trwa krótko, od czerwca do początku sierpnia. Świeże czereśnie można przechować małym pojemniku o pojemności 2-4 kg, w temperaturze bliskiej 0°C nie dłużej niż przez 10-14 dni. Dlatego warto przygotować przetwory z czereśni w słoikach na zimę. Naturalny sok z czereśni ma właściwości regulujące trawienie, wzmagające apetyt, łagodzące bóle mięśni i stawów. Kompot z czereśni bez cukru i bez słodzików podaje się podczas przeziębienia, zapalenia oskrzeli i zapalenia tchawicy, na wzmocnienie i obniżenie temperatury ciała.

Jak przygotować czereśnie do przetworów?
Twarde, ale już dojrzałe owoce zrywa się w suchy dzień rano. Czereśnie powinny być świeże, dojrzałe, zdrowe, nieuszkodzone i bez robaków. Świeże owoce mają zielone i soczyste ogonki.
Owoce trzeba wymyć pod bieżącą wodą, oczyścić z liści. Dopiero po umyciu oderwać ogonki. Do przetworów dla dzieci powinno się usunąć pestki z czereśni za pomocą drylownicy lub patyczka do szaszłyków (wkłuwa się patyczek w dołek po ogonku). Trzeba uważać, aby przy tym nie gnieść owoców. Przetwory z czereśni na zimę przygotowuje się z zarówno z ciemnych jak i jasnych odmian. W przeciwieństwie do wiśni czereśnie bardzo dobrze znoszą obróbkę termiczną, w przetworach zachowują swój kształt i kolor. Ponieważ słodkie czereśnie zawierają w sobie mało konserwujących kwasów, przetwory powinno się przechowywać w zimnej piwnicy, lub gotować je z kwaśnym sokiem z cytryny, pomarańczy, porzeczek. Trzeba zachować szczególną higienę. Wybrać tylko całe i zdrowe owoce, dokładnie je wymyć. Słoiki wygotować, pokrywki dobrze wymyć, wypłukać i dokładnie wyparzyć wrzątkiem. Po nałożeniu przetworów do słoika jego brzeg wytrzeć jednorazową serwetką do sucha, słoik zamknąć suchą pokrywką.

Przepisy na przetwory z czereśni bez cukru i bez kwasku cytrynowego na zimę

Kompot z czereśni bez cukru na zimę
Składniki
5 kg czereśni
2,5-3 l wody

ew. 3 goździki lub pół strąka wanilii
Wybrać duże, zdrowe czereśnie, wymyć je i zdjąć ogonki. Wsypać owoce do wysokości 2/3 słoika. Lekko potrząsać przy tym słoikiem, aby czereśnie ułożyły się gęsto.
Do garnka wlać wodę, wsypać przyprawę (można jej w ogóle nie dodawać), wodę zagotować. Wyjąć przyprawy, wrzącą wodą zalać czereśnie w słoikach zostawiając 3 cm wolnej przestrzeni od brzegów słoików. Słoiki szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami, wstawić do rondla z ciepłą wodą. Podgrzewać na średnim ogniu. Kiedy woda zacznie falować zmniejszyć gaz. Słoiki półlitrowe podgrzewać jeszcze przez 25-30 minut, litrowe przez 40 minut.

Naturalny sok z czereśni bez cukru bez gotowania na zimę
Wybrać duże, mocno dojrzałe ciemne czereśnie, wydrylować. Dokładnie rozgnieść owoce drewnianą pałką, przelać sok do garnka, podgrzać go do temperatury 70-80°C. Gorący wlać do wygotowanych słoików, dokładnie wytrzeć ich brzegi, szczelnie zakręcić suchymi pokrywkami. Słoiki z ciepłym sokiem wstawić do rondla z ciepłą wodą do wysokości 3/4 słoików, powoli podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować, zmniejszyć gaz i podgrzewać przez 10 minut.

Gotowany sok z czereśni bez cukru na zimę
Składniki
5 kg ciemnych czereśni
5 szklanek wody
Wybrać duże, mięsiste owoce ciemnych odmian. Czyste i zdrowe owoce wsypać do garnka, zalać letnią wodą, doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu. Gotować, aż będą bardzo miękkie. Ponieważ podczas gotowania czereśni pestki pozostają w owocach, trzeba je rozgnieść drewnianą łyżką lub pałką. Przez gęste sito sok z czereśni przelać do innego naczynia, rozgniecione czereśnie zostawić na sicie aby ociekły, ale ich nie przecierać. Sok z czereśni podgrzać na średnim ogniu, wrzący przelać do wygotowanych słoików. Wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki z sokiem z czereśni na zimę postawić do góry dnem, owinąć kocykiem. Przed podaniem gęsty sok można rozcieńczyć wodą.

Czereśnie w soku własnym bez cukru na zimę, z sokiem z cytryny
Składniki
3 kg czereśni
1-1,5 l wody
sok z 2 cytryn
Wodę zagotować, dodać sok z cytryn, gotować 5 minut. Zdrowe, umyte czereśnie układa się szczelnie w wygotowanym słoiku (nie ugniatać czereśni, tylko lekko wstrząsać słoikiem, aby owoce ułożyły się gęsto). Czereśnie zalać wrzącą wodą z sokiem z cytryny tak, aby były całkowicie nią pokryte zostawiając około 3 cm wolnego miejsca od brzegu słoika. Wytrzeć brzegi słoika do sucha, zamknąć wymytą i suchą pokrywką. Szczelnie zamknięte słoiki wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości min. 2/3 słoika. Wodę podgrzewać, aż zacznie lekko falować. Zmniejszyć gaz, słoiki półlitrowe podgrzewać przez 10 minut, litrowe przez kwadrans. Słoiki ostudzić, przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Niewydrylowane czereśnie w soku własnym bez cukru przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Ponieważ owoce nie były gotowane, tak przygotowane czereśnie w soku własnym bez cukru trzeba przechowywać w chłodnym miejscu lub spożyć w pierwszej kolejności.
Dobra rada: w tym przepisie wykorzystuje się zarówno jasne jak i ciemne owoce czereśni.

Czereśnie w soku własnym bez cukru na zimę, z pestkami
Mięsiste, zdrowe i wymyte czereśnie wsypać do wygotowanych litrowych słoików, nie zamykać, wstawić do rondla wypełnionego wodą do wysokości 3/4 słoika. Rondel przykryć pokrywą, wodę doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć gaz. Kiedy czereśnie puszczą sok i opadną, dosypać owoce po brzegi słoików i podgrzewać pod przykryciem jeszcze przez 50 minut. Wymyć pokrywki, wrzucić do gotującej się wody na 30 sekund. Wyjąć, odłożyć do wyschnięcia. Brzegi słoików wytrzeć, szczelnie zamknąć pokrywkami. Odstawić do ostygnięcia stawiając dnem do góry. Szczelnie okryć kocykiem. Czereśnie w soku własnym bez cukru przygotowane tą metodą trzeba przechowywać w chłodnym miejscu.
Dobra rada: ponieważ czereśnie bardzo długo puszczają sok, można je nakłuć wykałaczką. Do gotowania czereśni w soku własnym bez cukru na zimę najlepiej wybrać kwaskowe odmiany czereśni.

Przetwory z wydrylowanych czereśni nie zmieniają smaku, dłużej przechowują się i są najzdrowsze dla dzieci.

Czereśnie w soku własnym bez cukru na zimę, wydrylowane
Składniki
6 kg czereśni
2 duże cytryny
Wydrylowane czereśnie wsypać do garnka, dodać sok z cytryny, podgrzewać na średnim ogniu. Mieszając od czasu do czasu drewnianą łyżką doprowadzić do wrzenia. Gotować, aż czereśnie będą pływały w soku (nie dłużej niż 10-15 minut). Wrzący sok z czereśni w raz z owocami przełożyć chochelką do słoików.
Wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Postawić do góry dnem do ostudzenia. Czereśnie w soku własnym bez cukru na zimę przechowuje się w ciemnych i suchym miejscu.

Wydrylowane czereśnie duszone w soku z pomarańczy na zimę
Składniki
1 kg czereśni (po wydrylowaniu)
pomarańcza lub 2 cytryny
Czereśnie wsypać do rondla, wlać sok. Rondel przykryć. Całość podgrzewać na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszać drewnianą łyżką. Po doprowadzeniu do wrzenia zmniejszyć gaz, gotować czereśnie w soku przez 5-7 minut (odmiany z twardą skórka dłużej puszczają sok). Wrzące czereśnie wraz z sokiem przełożyć do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, okryć kocykiem. Czereśnie duszone w soku z pomarańczy na zimę przechowuje się w ciemnym i suchym miejscu.

O odżywczych i terapeutycznych właściwościach czereśni można przeczytać w artykule „Czereśnie. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze”.

Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule „Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady”.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie „Przetwory”.

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. Kompot z czereśni bez cukru z kawałkiem strąka wanilii i czereśnie duszone bez cukru są naprawdę smaczne. Dziekuję za przepisy

  2. Mamy dużą czereśnie ale nie przyszłoby mi do głowy robić przetwory z czereśni bez cukru bo nawet z cukrem są bez smaku a nawet mdłe

    1. Trzeba wiedzieć kiedy zrywać czereśnie. Widz e na działkach sąsiedzi zbierają zanim dojrzeją bo szpaki dziobią, tak im żal. A później narzekania że mdłe i niedobre
      Józek

  3. Zrobiłam wariant łączący 2 przepisy, tzn czereśnie w soku własnym ale nie drylowane i bez cytryny. Poniewaz 1 słoik sie nie zamknął moge stwierdzić, że są pyszne. Zero cukru a pyszne! Dziekuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *