Jak usunąć silikon?

Czym usunąć silikon z powierzchni twardych, a w jaki sposób z elastycznych i miękkich materiałów?


Jak usunąć silikon sanitarny w łazience? Czym usunąć silikon z kafelków, płytek? Jak usunąć stary i brudny silikon z fugi? Jak pozbyć się plam z silikonu na ubraniu? Jak zmyć silikon ze szkła, z szyby, z lustra? Czym usunąć silikon z drewna? Czym zmyć silikon ze skóry rąk? Czym usunąć silikon z włosów?
Środki do usuwania silikonu zawierają aceton, naftę, etylobenzen i mogą zniszczyć materiały, delikatne powierzchnie, drewno, lakier, farbę. Poza tym zawarte w nich związki chemiczne są trujące, powodują m.in. zawroty i bóle głowy, problemy z oddychaniem, odczyny alergiczne u wrażliwych osób. Nie powinno się ich używać, kiedy w pobliżu są dzieci i zwierzęta. Silikon rozpuszczają spirytus mineralny (terpentyna mineralna), uniwersalny zmywacz nitro czy ekstrakcyjny, jednak często niszczą czyszczoną nimi powierzchnię. Dlatego przy usuwaniu plam z silikonu warto sięgnąć po ekologiczne domowe środki.  
Trzeba pamiętać o tym, że inaczej usuwa się silikon na twardych powierzchniach, a inaczej na delikatnych i elastycznych.
Najłatwiej jest usunąć silikon z powierzchni twardych i gładkich.  Dopóki silikon jest miękki wystarczy go zalać sporą ilością płynu do mycia naczyń, po kilku minutach zebrać papierem toaletowym, ściereczką lub gąbką. Kiedy silikon zacznie tężeć, lepiej poczekać z usuwaniem go, aż całkowicie stwardnieje, inaczej półpłynna masa rozmaże się. Twardy silikon ostrożnie podważa się szpachelką, zdejmuje skrobakiem. Z elastycznego i miękkiego materiału nie powinno się zmywać silikonu kiedy jest miękki.

Jak usunąć silikon sanitarny w łazience? Czym usunąć silikon z kafelków, płytek?
Duże ilości silikonu w wannie, kabinie prysznicowej usunie skrobak do usuwania silikonu, a resztki nóż do cięcia wykładzin.
Z płytek i kafelków najłatwiej usunąć silikon kiedy jest świeży, dlatego trzeba szybko działać. Rozlany silikon szybko zdjąć szpachelką, miękkie resztki zebrać papierem toaletowym.
Natomiast zasychające resztki silikonu na kafelkach i płytkach zalać dużą ilością płynu do naczyń, aby go zmiękczyć (nie dodawać wody!). Po kilku minutach silikon można zetrzeć z płytek i kafelków suchą czystą ściereczką.
Nieduże ilości tężejącego lub zaschłego silikonu na płytkach i kafelkach obłożyć kostkami lodu, aby stwardniał i pokruszył się. Resztki twardego silikonu na kafelkach i płytkach ostrożnie usunąć żyletką lub nożem do cięcia papieru.
Dobra rada: miękkiego silikonu nie powinno się moczyć wodą, inaczej silikon rozmaże się na podłodze lub ścianie.

Jak usunąć silikon z fugi?
Czasem trzeba wymienić fugi z silikonu. Stary silikon usuwa się z fug za pomocą noża-skrobaka do fug lub noża do wykładzin, żyletki i szpachelki. Resztki zaschłego silikonu zmiękczy mała ilość olejku dla niemowląt, tłustego kremu lub olej jadalny, ale trzeba odczekać jakiś czas, aż tłuszcz wniknie w silikon. Wtedy silikon przestaje kleić się i resztki można zetrzeć suchą ściereczką lub gąbką.

Jak usunąć silikon z ubrania? 
Świeży silikon na ubraniu trudno jest usunąć bez wcierania go we włókna materiału. Mniej problemu przysparza usunięcie całkowicie zaschniętego silikonu.
Aby ułatwić sobie pracę, odzież zabrudzoną silikonem umieścić w foliowej torbie i włożyć do lodówki lub zamrażarki. Jeśli plamy z silikonu są nieduże, wystarczy obłożyć je kostkami lodu, aby silikon zaczął się kruszyć. Wtedy nieduże plamy z silikonu można wyskubać z materiału, duże ślady po silikonie na trzeba pokruszyć, zetrzeć i wyprać.
Odzież z mocnego materiału np. dżinsy, położyć na stole, twardy silikon usuwać pumeksem.
Resztki silikonu na delikatnym, elastycznym materiale (koszula, bawełniany t-shirt) usunie twarda gumka do tuszu długopisów i atramentu, choć może lekko wytrzeć również włókna materiału.
Przed praniem w pozostałe resztki silikonu na ubraniu wetrzeć mydło żółciowe czyli mydło galasowe, materiał wyprać zgodnie z instrukcją producenta.
Dobra rada: dostępne w handlu środki do usuwania silikonu czy lakier do paznokci z acetonem niszczą delikatne włókna tkanin.

Jak zmyć silikon ze szkła, z szyby, z lustra?
Świeży silikon na szkle czy lustrze usunie bez zarysowań skrobak z tworzywa sztucznego. Skrobaki z pleksi lub z akrylu są najlepsze do usuwania silikonu ze szkła, nie zarysują go tak, jak żyletka. Resztki miękkiego silikonu na szkle zmyje ocet.
Zasychający silikon na szkle zmiękczy ciepłe powietrze z suszarki (lustra nie powinno się podgrzewać, ponieważ niszczy się). Wtedy plamy z silikonu zeskrobać skrobakiem z tworzywa sztucznego, resztki zetrzeć ręcznikiem papierowym.
Resztki suchego silikonu na szybie, na lustrze zmiękczy gęsty płyn do naczyń, olejek dla dzieci lub tłusty krem. Można je wtedy zetrzeć ściereczką z mikrofazy lub miękką gąbką tylko zwilżoną w czystej wodzie.
Twardy silikon oderwie od szkła zmywacz do paznokci zawierający aceton. Trzeba zachować ostrożność w przypadku szyb i okien, ponieważ aceton niszczy farbę i lakier na futrynach i ramach.
Pozostałe delikatne smugi po zaschniętym silikonie na szkle ścierać twardą gumką do usuwania tuszu długopisu lub atramentu (lekko naciskać).

Czym usunąć silikon z drewna? 
Środki do usuwania silikonu powodują przebarwienia na drewnie, olej wsiąka w drewno i zostawia tłuste plamy. Dlatego warto najpierw spróbować mechanicznie usunąć silikon. Nie da się zmyć silikonu z drewna.
Aby bezpiecznie usunąć silikon z drewna, silikon powinien być twardy i kruchy. Dlatego najpierw trzeba obłożyć go kostkami lodu. Silikon na drewnie ostrożnie usuwać za pomocą skrobaka do szkła, noża do kartonu, twardej gąbki lub twardej gumki do ścierania tuszu długopisów i atramentu. Dobra rada: trzeba pamiętać o tym, że drewno łatwo porysować podczas czyszczenia.

Jak usunąć silikon ze skóry rąk?
Wilgotny silikon łatwo zetrzeć z rąk ręcznikiem papierowym lub torebką plastikową. Resztki silikonu na rękach zmyć ciepłą wodą z mydłem.
Suchy silikon można zmiękczyć ciepłym powietrzem suszarki. Miękki silikon zetrzeć ze skóry torebką foliową, resztki usunie piana mydlana.
Plamy z silikonu na skórze rąk dużo trudniej usunąć, kiedy silikon zasechł. Jeśli nie uda się go zmiękczyć olejem lub tłustym kremem, pomocny będzie zmywacz do paznokci z acetonem.
Dobra rada: aceton drażni skórę, niszczy ją, dlatego powinien być szybko z niej zmyty dużą ilością mydła i wody. 

Czym usunąć silikon z włosów?
Nawet świeży silikon trudno jest usunąć z włosów. Najpierw trzeba spróbować wyczesać go. Następnie resztki zmiękczyć margaryną, masłem i po jakimś czasie spróbować zetrzeć je z włosów ręcznikiem. Sklejone włosy zwilżyć dużą ilością szamponu (bez wody). Silikon na końcówkach włosów usunie płyn do mycia naczyń. Włosy wymyć po kilku(nastu) minutach.

Porady i domowe sposoby czyszczenia i prania można znaleźć w artykułach zebranych w kategorii Porady Domowe. 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *