Jak usunąć silikon?

Czym usunąć silikon z powierzchni twardych, a w jaki sposób z elastycznych i miękkich materiałów?


Jak usunąć silikon sanitarny w łazience? Czym usunąć resztki silikonu z kafelków i z płytek? Jak usunąć stary i brudny silikon z fugi? Jak pozbyć się plam z silikonu na ubraniu? Jak zmyć silikon ze szkła, z szyby, z lustra? Czym usunąć resztki silikonu z drewna? Czym zmyć silikon ze skóry rąk? Czym usunąć silikon z włosów?
Środki do usuwania silikonu zawierają aceton, naftę, etylobenzen i mogą zniszczyć materiały, delikatne powierzchnie, drewno, lakier, farbę. Poza tym zawarte w nich związki chemiczne są trujące, powodują m.in. zawroty i bóle głowy, problemy z oddychaniem, odczyny alergiczne u wrażliwych osób. Nie powinno się ich używać, kiedy w pobliżu są dzieci i zwierzęta. Silikon rozpuszczają spirytus mineralny (terpentyna mineralna), uniwersalny zmywacz nitro czy ekstrakcyjny, jednak często niszczą czyszczoną nimi powierzchnię. Dlatego przy usuwaniu plam z silikonu warto sięgnąć po ekologiczne domowe środki.  
Trzeba pamiętać o tym, że inaczej usuwa się silikon na twardych powierzchniach, a inaczej na delikatnych i elastycznych.
Najłatwiej jest usunąć silikon z powierzchni twardych i gładkich.  Dopóki silikon jest miękki wystarczy go zalać sporą ilością płynu do mycia naczyń, po kilku minutach zebrać papierem toaletowym, ściereczką lub gąbką. Kiedy silikon zacznie tężeć, lepiej poczekać z usuwaniem go, aż całkowicie stwardnieje, inaczej półpłynna masa rozmaże się. Twardy silikon ostrożnie podważa się szpachelką, zdejmuje skrobakiem. Z elastycznego i miękkiego materiału nie powinno się zmywać silikonu kiedy jest miękki.

Jak usunąć silikon sanitarny w łazience? Czym usunąć resztki silikonu z kafelków i z płytek?
Duże ilości silikonu w wannie, kabinie prysznicowej usunie skrobak do usuwania silikonu, a resztki nóż do cięcia wykładzin.
Z płytek i kafelków najłatwiej usunąć silikon kiedy jest świeży, dlatego trzeba szybko działać. Rozlany silikon szybko zdjąć szpachelką, miękkie resztki zebrać papierem toaletowym.
Natomiast zasychające resztki silikonu na kafelkach i płytkach zalać dużą ilością płynu do naczyń, aby go zmiękczyć (nie dodawać wody!). Po kilku minutach silikon można zetrzeć z płytek i kafelków suchą czystą ściereczką.
Nieduże ilości tężejącego lub zaschłego silikonu na płytkach i kafelkach obłożyć kostkami lodu, aby stwardniał i pokruszył się. Resztki twardego silikonu na kafelkach i płytkach ostrożnie usunąć żyletką lub nożem do cięcia papieru.
Dobra rada: miękkiego silikonu nie powinno się moczyć wodą, inaczej silikon rozmaże się na podłodze lub ścianie.

Jak usunąć silikon z fugi?
Czasem trzeba wymienić fugi z silikonu. Stary silikon usuwa się z fug za pomocą noża-skrobaka do fug lub noża do wykładzin, żyletki i szpachelki. Resztki zaschłego silikonu zmiękczy mała ilość olejku dla niemowląt, tłustego kremu lub olej jadalny, ale trzeba odczekać jakiś czas, aż tłuszcz wniknie w silikon. Wtedy silikon przestaje kleić się i resztki można zetrzeć suchą ściereczką lub gąbką.

Jak usunąć plamy z silikonu na ubraniu? 
Świeży silikon na ubraniu trudno jest usunąć bez wcierania go we włókna materiału. Mniej problemu przysparza usunięcie całkowicie zaschniętego silikonu.
Aby ułatwić sobie pracę, odzież zabrudzoną silikonem umieścić w foliowej torbie i włożyć do lodówki lub zamrażarki. Jeśli plamy z silikonu są nieduże, wystarczy obłożyć je kostkami lodu, aby silikon zaczął się kruszyć. Wtedy nieduże plamy z silikonu można wyskubać z materiału, duże ślady po silikonie trzeba pokruszyć, zetrzeć i wyprać.
Odzież z mocnego materiału np. dżinsy, położyć na stole, twardy silikon usuwać pumeksem.
Resztki silikonu na delikatnym, elastycznym materiale (koszula, bawełniany t-shirt) usunie twarda gumka do tuszu długopisów i atramentu, choć może lekko wytrzeć również włókna materiału.
Przed praniem w pozostałe resztki silikonu na ubraniu wetrzeć mydło żółciowe czyli mydło galasowe, materiał wyprać zgodnie z instrukcją producenta.
Dobra rada: dostępne w handlu środki do usuwania silikonu czy lakier do paznokci z acetonem niszczą delikatne włókna tkanin.

Jak zmyć silikon ze szkła, z szyby, z lustra?
Świeży silikon na szkle czy lustrze usunie bez zarysowań skrobak z tworzywa sztucznego. Skrobaki z pleksi lub z akrylu są najlepsze do usuwania silikonu ze szkła, nie zarysują go tak, jak żyletka. Resztki miękkiego silikonu na szkle zmyje ocet.
Zasychający silikon na szkle zmiękczy ciepłe powietrze z suszarki (lustra nie powinno się podgrzewać, ponieważ niszczy się). Wtedy plamy z silikonu zeskrobać skrobakiem z tworzywa sztucznego, resztki zetrzeć ręcznikiem papierowym.
Resztki suchego silikonu na szybie, na lustrze zmiękczy gęsty płyn do naczyń, olejek dla dzieci lub tłusty krem. Można je wtedy zetrzeć ściereczką z mikrofazy lub miękką gąbką tylko zwilżoną w czystej wodzie.
Twardy silikon oderwie od szkła zmywacz do paznokci zawierający aceton. Trzeba zachować ostrożność w przypadku szyb i okien, ponieważ aceton niszczy farbę i lakier na futrynach i ramach.
Pozostałe delikatne smugi po zaschniętym silikonie na szkle ścierać twardą gumką do usuwania tuszu długopisu lub atramentu (lekko naciskać).

Czym usunąć silikon z drewna? 
Środki do usuwania silikonu powodują przebarwienia na drewnie, olej wsiąka w drewno i zostawia tłuste plamy. Dlatego warto najpierw spróbować mechanicznie usunąć silikon. Nie da się zmyć silikonu z drewna.
Aby bezpiecznie usunąć silikon z drewna, silikon powinien być twardy i kruchy. Dlatego najpierw trzeba obłożyć go kostkami lodu. Silikon na drewnie ostrożnie usuwać za pomocą skrobaka do szkła, noża do kartonu, twardej gąbki lub twardej gumki do ścierania tuszu długopisów i atramentu. Dobra rada: trzeba pamiętać o tym, że drewno łatwo porysować podczas czyszczenia.

Jak usunąć silikon ze skóry rąk?
Wilgotny silikon łatwo zetrzeć z rąk ręcznikiem papierowym lub torebką plastikową. Resztki silikonu na rękach zmyć ciepłą wodą z mydłem.
Suchy silikon można zmiękczyć ciepłym powietrzem suszarki. Miękki silikon zetrzeć ze skóry torebką foliową, resztki usunie piana mydlana.
Plamy z silikonu na skórze rąk dużo trudniej usunąć, kiedy silikon zasechł. Jeśli nie uda się go zmiękczyć olejem lub tłustym kremem, pomocny będzie zmywacz do paznokci z acetonem.
Dobra rada: aceton drażni skórę, niszczy ją, dlatego powinien być szybko z niej zmyty dużą ilością mydła i wody. 

Czym usunąć silikon z włosów?
Nawet świeży silikon trudno jest usunąć z włosów. Najpierw trzeba spróbować wyczesać go. Następnie resztki zmiękczyć margaryną, masłem i po jakimś czasie spróbować zetrzeć je z włosów ręcznikiem. Sklejone włosy zwilżyć dużą ilością szamponu (bez wody). Silikon na końcówkach włosów usunie płyn do mycia naczyń. Włosy wymyć po kilku(nastu) minutach.

Porady i domowe sposoby czyszczenia i prania można znaleźć w artykułach zebranych w kategorii Porady Domowe. 

Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Jak usunąć silikon?

 1. Werka mówi:

  Pomysł z olejem sprawdził się, dziękuję

 2. plusik mówi:

  U mnie była szpachelka i papier ścierny, wyszło mało estetycznie

 3. Bettina mówi:

  No i stało się, myślałam że wytrę ścierką na mokro świeży silikon ale go tylko rozmazałam :((

 4. Lutka071 mówi:

  Dziękuję za rady bo pomogły. Był remont w domu, a ja musiałam skrobać resztki silikonu, czyścić i sprzątać. Ale tym razem poszło mi super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *