Opuchnięte nogi. Gimnastyka stóp i masaż stóp


Gimnastyka stóp, masaż stóp, masaż łydek przeciw obrzękom

Rady jak dbać o opuchnięte nogi. Ćwiczenia dla opuchniętych stóp i opuchniętych łydek; masaż stóp; masaż łydek; przepis na napar z rumianku i bławatka zapobiegający powstawaniu żylaków…
Niektóre ćwiczenia dla opuchniętych nóg można wykonać przy okazji innych codziennych czynności.
Stojąc w kolejce albo w pracy wznosić się szybko na palce stóp i powoli opuszczać na pięty. Ćwiczenie powtarzać w różnych sytuacjach w ciągu dnia.
Stojąc na całej powierzchni stóp (stopy ustawione równolegle) przekręcać je tak, aby palce kierować na zewnątrz. Powtórzyć 10 razy.
Siedząc przed komputerem unieść stopy na wysokość 20 cm, zataczać stopami kółka (ćwiczenie stawu skokowego) w prawą stronę, a po jakimś czasie w lewą. 

Siedząc na krześle postawić stopy na podłodze. Oprzeć je na piętach, przytrzymać 5 sekund. Następnie postawić stopy na palcach. Powtarzać ćwiczenie wielokrotnie. Można urozmaicić ćwiczenie na zmianę opierając jedną stopę na pięcie a drugą na palcach.
Wstać i ustawić się za oparciem krzesła. Trzymając się go zgiąć jedną nogę do tyłu. Unieść stopę wysoko, podciągnąć ją dłonią do pośladka i przytrzymać kilka sekund. Zmienić nogę.
Stojąc z boku krzesła położyć łydkę na jego siedzeniu. Wyprostować palce stopy, pochylić się lekko, aby poczuć napięte mięśnie łydki. Noga i plecy powinny być wyprostowane. Wytrzymać 20-30 sekund i zmienić nogę.
Siedząc przed telewizorem toczyć po podłodze niedużą piłkę lub butelkę spodnią częścią stopy. 

Aby zapobiec obrzękom stóp i łydek wystarczy wykonywać regularnie proste ćwiczenia. Ćwiczenia przynoszą ulgę przy zmęczonych, ciężkich nogach, powodują lepsze krążenie krwi w nogach, ale powinny być przeprowadzone w wolnym tempie, bez szybkich czy gwałtownych ruchów.  

Zestaw ćwiczeń dla opuchniętych stóp i opuchniętych łydek

Rozgrzewające ćwiczenia stóp

 1. Najpierw wykonać kilka głębszych oddechów, rozgrzać stopy mocno pocierając ich powierzchnię zaciśniętą dłonią (2 minuty).
 2. Ćwiczyć na boso na ciepłej podłodze. W pozycji siedzącej zbierać palcami stopy położoną na podłodze chustkę lub ręcznik, zwijając materiał w harmonijkę. Następnie materiał mocno chwycić palcami, podnieść i opuścić na podłogę. Ćwiczenie powtórzyć z drugą stopą.
 3. W pozycji stojącej lub siedzącej podnosić palcami stopy rozrzucone kredki lub małą piłkę. Po kilku udanych próbach zmienić nogę.
 4. Chodzić na palcach stóp, następnie na piętach.  
 5. Wykonać 10-15 płytkich przysiadów.

Ćwiczenia nóg w pozycji leżącej

 1. Położyć się na plecach, wyprostować nogi. Unieść nogę z wyprostowanymi palcami na wysokość 40 cm, wytrzymać 10 sekund. Zmiana nogi.
 2. Ćwiczenie „świeca” przynosi ulge przy zmęczonych nogach. Leżąc na plecach unieść obie nogi wysoko. Trzymać  wyprostowane pod kątem 90 stopni do podłogi prze 10 sekund. Spokojnie opuścić. Krótko odpocząć i powtórzyć.
 3. Wykonując „świecę” można ćwiczyć mięśnie stawów skokowych i stóp. Palce stóp w górze wyprostować w kierunku sufitu, następnie zgiąć i znów wyprostować. Ćwiczyć tylko stopy powtarzając czynności przynajmniej 10 razy.  
 4. Leżąc na lewym boku z wyprostowanymi nogami wolno unosić w górę wyprostowaną prawą nogę na wysokość 30-40 cm (wdech) i wolno ją opuszczać (wydech). Po kilkakrotnym wykonaniu ćwiczenia zmienić bok i nogę.
 5. Krążenie w nogach poprawią ćwiczenia typu „rowerek” wykonywane w pozycji leżącej na plecach. Położyć się na plecach. Dla odciążenia mięśni pleców i brzucha zgiąć obie nogi w kolanach, postawić stopy na podłodze. Unieść jedną nogę i kręcić nią jak podczas jazdy rowerem. Stopa również powinna się poruszać jak podczas naciskania na pedał. Kręcić nogą 10 razy do przodu, następnie do tyłu, na zmianę. Zmienić nogę.  
 6. Leżąc na plecach wyprostować nogi i zataczać w powietrzu nogą niewielkie kółka na wysokości 20 cm od podłogi (10 razy w prawą i 10 razy w lewą stronę). Zmienić nogę. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie kostek i stóp.
 7. Położyć się na plecach, nogi wyprostowane, stopy oparte na podłodze na palcach. Podnieść jedną nogę na wysokość około 20 cm, przytrzymać. Palce stopy wyprostować wzdłuż (jakby sie chciało wydłużyć nogę) i powoli skierować w dół. Powtórzyć prostowanie palców i napinanie tylnych partii mięśni nogi 10 razy. Zmienić nogę.

Masaż stóp i masaż łydek

Codziennie wieczorem przez kilka, kilkanaście minut warto samej przeprowadzić łatwy ale skuteczny masaż opuchniętych nóg.

Masuje się wymyte stopy zaczynając od palców w kierunku pięty.

1. Usiąść, zgiąć nogę w kolanie. Chwycić stopę obiema dłońmi tak, aby kciuki leżały na wierzchu a pozostałe cztery palce na spodzie stopy. Przesuwać dłonie lekko uciskając stopę od palców w kierunku pięty. Powtórzyć 10-15 razy. Wykonać taki sam masaż drugiej stopy.
2. 
Spód opuchniętej stopy masować ruchami kolistymi, mięśnie pod palcami i łuk stopy mocno ugniatać kciukiem i kostkami zgiętych palców.
3. Chwycić dłonią za łydkę tuż nad kostką – kciuk leży na kości piszczelowej. Delikatnie uciskając przesuwać dłoń po mięśnach łydki w kierunku kolana. Przez kilka minut łydkę masować obiema dłońmi na przemian. Zmienić nogę. Taki masaż nóg zapobiega tworzeniu się żylaków.
4. Na koniec można wymasować mięśnie całych nóg, omijając stawy. Kostkami palców dłoni masować mięśnie łydki w kierunku kolana. Następnie, zaczynając nad kolanem, masuje się mięśnie uda. Każda nogę można masować kilkanaście minut.

Opuchnięte nogi masuje się zaczynając masaż od stóp zawsze w kierunku serca. Masaż nóg zakończyć miłym głaskaniem mięśni. 

Mięśnie stopy i łydki masuje się dłońmi stosując olej kukurydziany. Nogi dobrze jest masować na sucho szorstkim ręcznikiem.

Także masaż stóp przygotowanymi w domu kostkami lodu ulży przy zmęczeniu upałem, wysiłkiem czy długotrwałym siedzeniem. Masaż stóp i masaż łydek kostkami lodu z naparu kwiatów rumianku i płatków bławatka zapobiega powstawaniu żylaków.

Przepis na napar z rumianku i bławatka, zapobieganie powstawaniu żylaków

Po 3 łyżki kwiatów rumianku i chabru zalać w emaliowanym garnuszku 200 ml wody o pokojowej temperaturze. Przykryć, wstawić do rondla o szerokim dnie z wrzącą wodą. Zaparzać przez 10-15 minut we wrzącej łaźni wodnej. Ostudzić, wlać do foremek na lód i umieścić w zamrażarce.

Zmęczonym i opuchniętym nogom ulgę przyniosą kąpiele stóp, chłodzące okłady i żele.

Artykuły powiązane:
Łagodzenie obrzęków stóp i łydek domowymi sposobami. Kąpiele i okłady.
Zapobieganie obrzękom stóp i nóg.

Dodaj do zakładek Link.

10 odpowiedzi na „Opuchnięte nogi. Gimnastyka stóp i masaż stóp

 1. Aga mówi:

  Popracowałam trochę nad łydkami i stopami, ćwiczenia rzeczywiście przydatne w różnych sytuacjach bardzo dobre.

 2. przykuta do biurka mówi:

  Co jakiś czas wstaję od biurka i chodzę po firmie pod byle pretekstem, wielu z nas ma problemy z krążeniem W domu ćwiczę albo leżę z nogami na poduszce.

 3. Roksana mówi:

  Puchną mi kostki już od roku, planuję trochę schudnąć, może mi ulży. Ćwiczenia są dobre, ale w czasie upału pomaga mi tylko moczenie nóg w chłodnej wodzie.

 4. flegmatyk mówi:

  Mówi się o ćwiczeniach stóp w czasie długiej podróży a tym czasem trzeba dbać o prawidłowy przepływ krwi na co dzień. Nie przesiedzieć życia, tylko się ruszać!

 5. Ewelina mówi:

  Mąż zobowiązał się do masażu stóp i łydek, niestety trudno mu utrzymać właściwy kurs i błądzi. Ale ja ćwiczę sumiennie i mam pierwsze efekty. Dzięki

 6. Katy mówi:

  Bardzo boję się żylaków, siedząca praca i upały mnie dobijają. Byłam na profesjonalnym masażu i wyszłam jak nowo narodzona

 7. Isana mówi:

  Pół dnia siedzę przy komputerze i czuję jak mi nogi puchną. Robię dyskretnie ćwiczenia, zobaczę jaki będzie rezultat

 8. respect mówi:

  Ważne jest żeby nie masować opuchniętych stawów bo można tylko pogorszyć stan. Ćwiczenia są bardzo dobre

 9. Ewa Sz. mówi:

  Dziękuję, mam lżejsze nogi i polubiłam te ćwiczenia

 10. Madga mówi:

  Bardzo dobry artykuł! Potwierdzam, że kąpiele i masaże stóp są wprost nieocenione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *