Pielęgnacja ust. Pękanie naskórka

Przyczyny popękanego naskórka na wargach nie zawsze są związane z warunkami zewnętrznymi. Należą do nich również:
· niedobór witaminy A, C, E, witamin z grupy B oraz żelaza i cynku w diecie,
· wahania poziomu hormonów (także w ciąży),
· stany zapalne jamy ustnej (brak higieny, infekcja bakteryjna lub grzybicza),
· problemy metaboliczne,
· przeziębienie,
· wady zgryzu,
· nadwrażliwość na składnik pasty do zębów (np. fluor), pomadki lub błyszczyka,
· używanie kosmetyków do ust zawierających wysuszające składniki np. alkohol,
· palenie papierosów,
· oblizywanie ust na wietrze,
· nerwowe przygryzanie warg, gryzienie np. ołówka,
· spożywanie zbyt dużej ilości słonych i pikantnych potraw,
· częste picie soków cytrusowych lub gazowanej wody mineralnej,
· niedostateczne nawodnienie organizmu.

Warto zmienić nawyki i dietę. Często pojawiające się stany zapalne na ustach, mimo regularnej ich pielęgnacji, są sygnałem wyczerpania organizmu, w tym niedoboru witamin i minerałów. Dieta składająca się z regularnie spożywanego twarogu o niskiej zawartości tłuszczu, kwaśnego mleka, masła, jaj, ryb, wątroby, chleba pełnoziarnistego, owsa (płatki i kasza), pomarańczowych i czerwonych warzyw (marchew, papryka), owoców jagodowych (czarne i czerwone porzeczki, żurawina) i orzechów pozwoli szybko uzupełnić powstałe zimą braki witamin i minerałów.

Przy właściwej opiece skóra może wrócić do równowagi w ciągu tygodnia. Ważne jest również, aby ograniczyć do minimum pobyt na powietrzu w zimne i wietrzne dni. Jednak gdy pojawia się ból, należy natychmiast podjąć leczenie, gdyż stan może się pogorszyć. Aby zapobiec infekcji warto skonsultować z farmaceutą stosowanie kremu z hydrokortyzonem (1%).
Jeśli stan zapalny mimo zabiegów nie goi się w ciągu 7-10 dni, należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ przyczyną pęknięć skóry warg mogą być również infekcje grzybicze w jamie ustnej, które nie powinny być leczone na własna rękę. Warto także wykonać badanie kontrolne krwi (morfologię), aby sprawdzić czy przyczyną nie jest przypadkiem anemia oraz omówić problemy ze stomatologiem.


Artykuły powiązane:
Pielęgnacja ust. Przepisy na domowe zabiegi w zimie.
Pielęgnacja ust. Domowe zabiegi dla wysuszonych i spierzchniętych warg.

Porady dotyczące pielęgnacji ciała znajdują się na stronie Uroda.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *