Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Domowe sposoby cz. 2

Pierwsza pomoc. Domowe sposoby na złagodzenie skutków lekkiego oparzenia słonecznego bez pęcherzy, pęknięć i ran 


Skórę poparzoną promieniami słońca ukoją soki z warzyw oraz świeże i suszone zioła: liść kapusty, maseczka z gotowanych ziemniaków, mąka ziemniaczana, świeży miąższ i sok z aloesu, natka pietruszki, herbata rumiankowa, napar z nagietka, wywar z kory dębu…
Nagietek_lekarskiLiść kapusty dokładnie wymyć, zalać na chwilę wrzątkiem, aby lekko zmiękł. Po schłodzeniu przyłożyć do podrażnionej skóry i przymocować bandażem. Wymienić kiedy liść podeschnie. Liść kapusty jest od dawna stosowanym środkiem kojącym oparzenia słoneczne.
Ogórek wymyć, obrać, zetrzeć na tarce lub okroić w bardzo cienkie plasterki i nałożyć na skórę. Sok nawilża wysuszoną skórę, łagodzi pieczenie i swędzenie skóry.
Starte surowe ziemniaki łagodzą ból i zapobiegają pojawieniu się pęcherzy na skórze. Ziemniaki wymyć, obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Schłodzić w lodówce, odciśniętą papkę nałożyć na 15-25 minut na poparzoną skórę, przykryć czystym bawełnianym ręcznikiem. Pozostałym sokiem z surowych ziemniaków smarować twarz lub nasączyć nim gazę i przykładać na podrażnioną skórę. Puree z ziemniaka zastąpi papka ze skrobi ziemniaczanej zmieszanej z niewielką ilością wody.
Maseczka z gotowanych ze skórką ziemniaków
Po ostudzeniu i obraniu ziemniaków rozgnieść je, wymieszać z kwaśną śmietaną, nałożyć na twarz. Po 10-25 minutach maseczkę zdjąć płatkiem kosmetycznym, podrażnioną skórę delikatnie opłukać chłodną wodą, nie wycierać.
Mąka ziemniaczana ma kojące działanie. Można pudrować nią podrażnioną skórę twarzy, zwłaszcza nosa.

Doskonale chłodzi i nawilża poparzoną skórę świeży miąższ i sok z aloesu. Trzeba zdjąć z niego skórkę i wyciąć ostrożnie kolce, które łatwo wywołują silne podrażnienie, a nawet skaleczenia. Sok aloesu rozcieńczyć przegotowaną wodą w stosunku 1:1 i robić okłady z nasączonej nim gazy 1-2 razy na dobę przez godzinę, zmieniając okład co 10-15 minut. Świeży sok aloesu działa lepiej niż krem nawilżający, utrzymuje kwaśne pH podrażnionej skóry.

Natka pietruszki
, świeża i zmielona łagodzi obrzęk i wspomaga regenerację podrażnionej skóry. Natkę można zalać wrzątkiem. Po schłodzeniu nasączyć nią gazę i przykładać na skórę na 15 minut.

Kojąco na skórę działa herbata rumiankowa, napar z płatków nagietka, wywar z kory dębu. Łyżkę kwiatów rumianku zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać przez 30 minut. Po przecedzeniu zmoczyć w nim gazę i położyć na poparzoną skórę.
Szklanką zimnej wody  zalać 3 łyżki kory dębu, doprowadzić do wrzenia, pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Po przecedzeniu włożyć do lodówki, zmoczyć w nim gazę i w ciągu godziny kilkakrotnie przykładać do skóry . Po 5-10 minutach zmienić ogrzany przez skórę okład.

Łyżkę suszonych kwiatów nagietka zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać przez 20 minut. Stosować na poparzoną skórę w formie kompresu trzy razy dziennie przez 20 minut.


Artykuły powiązane: 

Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Domowe sposoby 1.
Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Domowe sposoby 2. 
Pierwsza pomoc w przypadku silnego oparzenia słonecznego.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *