Rokitnik. Domowe przetwory na zimę bez gotowania

Rady jak zrobić domowe przetwory z rokitnika bez gotowania do słoików na zimę. Przepisy na rokitnik na zimno utarty z cukrem, sok z rokitnika bez cukru, syrop z rokitnika bez gotowania, przecier z rokitnika na zimno…
Przed przystąpieniem do przygotowywania przetworów z owoców rokitnika trzeba je najpierw delikatnie wymyć. Następnie jagody rokitnika rozkłada się cienką warstwą na płóciennym ręczniku i suszy z dala od słońca. Nie zrywa się ogonków przy owocach rokitnika, ponieważ wtedy pęka ich delikatna skórka, wypływa cenny sok. Sok z rokitnika, syrop z rokitnika czy przecier z rokitnika na zimę przygotowuje się wyłącznie z wymytych i osuszonych owoców, w emaliowanych lub szklanych naczyniach. Miesza się je drewnianą, a nie metalową łyżką, gotowe przekłada się do wcześniej wygotowanych i całkowicie suchych słoików, wyciera do sucha ich brzegi i zamyka szczelnie wymytymi suchymi pokrywkami. Przed włożeniem przetworów przygotowanych na zimno do słoików najlepiej je wysuszyć w piekarniku, ponieważ woda może spowodować psucie się przetworów przygotowanych bez gotowania. Przetwory z rokitnika powinno się wkładać tylko do małych słoiczków, ponieważ spożywa się je w małych ilościach. Domowe przetwory na zimę, zwłaszcza te przygotowane na zimno i które nie mogą stać w lodówce, trzeba utrwalić przez podgrzewanie słoików. Wstawia się je do rondla, wlewa wodę do wysokości 3/4 słoików i powoli podgrzewa pod przykryciem. Kiedy woda w rondlu zacznie falować, trzeba zmniejszyć gaz. Czas utrwalania zależy od wielkości słoików. Domowe przetwory z rokitnika powinny być przechowywane w ciemnym miejscu, słoiki i butelki warto dodatkowo zabezpieczyć przed światłem owijając je papierem.

Przepisy na domowe przetwory z rokitnika do słoików na zimę:
– rokitnik na zimno utarty z cukrem,
– sok z rokitnika bez cukru bez gotowania,
– syrop z rokitnika bez gotowania, bez pasteryzacji
– przecier z rokitnika na zimno.

Rokitnik utarty z cukrem na zimno
1 kg jagód rokitnika
1 kg cukru + 30 dag cukru
Wymyte i osuszone owoce rokitnika wsypać do emaliowanej miski i rozgnieść drewnianym tłuczkiem. Dobrze wymieszać z 1 kg cukru, a właściwie utrzeć. Otrzymaną masę przełożyć do słoików, pozostałą część cukru wysypać na wierzch masy, przygnieść. Słoiki powinno się zapełnić max. do 3/4 wysokości. Dokładnie wytrzeć brzegi słoików, przetrzeć je wraz z pokrywkami spirytusem. Rokitnik na zimno utarty z cukrem przechowywać w szczelnie zamkniętych słoiczkach w lodówce. Rokitnik utarty z cukrem postoi w niej do następnej jesieni. Cały cukier rozpuści się stopniowo, a owoce rokitnika zachowają wszystkie właściwości lecznicze i pomarańczowy kolor.

Sok z rokitnika bez cukru bez gotowania, pasteryzowany
1 kg owoców rokitnika wsypać do miski, rozgnieść drewnianą łyżką. Zalać 0,75 l przegotowanej i schłodzonej do temperatury 40°C wody. Wymieszać, masę przełożyć na sito wyłożone kilkakrotnie złożoną gazą. Wycisnąć sok w rękach, podgrzać go do temperatury 80°C. Gorący przelać do słoików i szczelnie zakręcić. Małe słoiczki pasteryzować przez 5-8 minut, słoiki o pojemności 0,5 l przez 10-15 minut, litrowe przez 20-25 minut. Słoiki z sokiem z rokitnika bez cukru przechowywać w zimnym i ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce.
Rada: Pozostałe wytłoki zalać przegotowaną wodą w stosunku wagowym 3:1, wymieszać i odstawić na 30 minut. Wycisnąć sok. Wypić posłodzony miodem lub połączyć z sokiem z jabłek, pomarańczy albo marchewki. Sok z rokitnika bez cukru przygotowany bez gotowania jest najbardziej wartościowy.

Syrop z rokitnika bez gotowania, bez pasteryzacji
Na szklankę soku z owoców rokitnika potrzeba 2 szklanki cukru pudru. Cukier rozpuścić w soku długo mieszając drewnianą łyżką (pracę najlepiej rozłożyć na kilka godzin). Świeży syrop z rokitnika przelać do wygotowanych i całkowicie suchych słoiczków. Słoiki z domowymi przetworami szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami, owinąć grubym papierem, aby chronić zawartość przed słońcem. Syrop z rokitnika na zimno przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeśli słoiczki będą przechowywane w lodówce, wystarczy pół szklanki cukru pudru na szklankę soku z rokitnika.

Przecier z rokitnika na zimno, pasteryzowany
Przygotowane owoce rokitnika zalać wrzątkiem, szybko przełożyć na sito, aby ociekły. Przetrzeć je przez sito do emaliowanej miski, wymieszać z cukrem pudrem. Na kilogram owoców rokitnika wystarczy 5 pełnych łyżek cukru pudru. Przecier z rokitnika na zimno przełożyć do słoików, szczelnie zamknąć i krótko pasteryzować jak sok z rokitnika.

Rady jak mrozić rokitnik i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości i atrakcyjny wygląd można znaleźć w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny w artykule „Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady”. 

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. W Gruzji gdzie mieszkam wszyscy robia rokitnik utarty z cukrem na zimno w taki sam sposob, tylko ze zasypuja cukrem i regularnie mieszaja przez kilka dni zeby cukier sie dobrze rozpuscil. Niektorzy mieszaja 2-3 dni, inni przez 10 dni. Ja zasypalam 2 dni temu i juz sie chyba rozpuscil ale nadal mieszam…
    Mam pytanie a propos przecieru z rokitnika na zimno. Czy po wymieszaniu z 5 lyzkami cukru pudru od razu przelozyc do sloikow czy mozna tez przez kilka dni mieszac zeby sie lepiej rozprowadzilo? Bardzo sposobal mi sie ten przepis bo malo cukru, mam tylko obawy czy uda mi sie go dobrze zapasteryzowac.

    1. Cukier puder rozpuszcza się bardzo szybko, nie trzeba ucierać go długo jak cukier kryształ. Przecier przekłada się do słoiczków po krótkim, ale dokładnym wymieszaniu drewnianą łyżką lub pałką. Słoiczki muszą być wygotowane, pokrywki dokładnie wymyte i wyparzone. Przed zamknięciem koniecznie wytrzeć ich brzegi do sucha. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  2. Mam pytanie odnośnie przyrządzenia konfitury i problemu nasion?
    Zakupiłem ostatnio konfiturę z rokitnika i niestety praktycznie nie dało się jej jeść z powodu dużej ilość dość dużych twardych ziaren. Złożyłem reklamację u producenta. W odpowiedzi poinformowano mnie, że nie nasion nie oddzielają z uwagi na cenne wartości odżywcze. Bardzo to cieszy ale chyba da się przyrządzić konfiturę tak aby nasiona także były starte? A może owoce zbierano w niewłaściwym czasie?
    Czy te przepisy też dadzą konfiturę z nasionami trudną do spożycia?

    1. Niektóre odmiany rokitnika mają dosyć duże pestki, dlatego powinno się z nich przygotowywać przecier a nie dżem. Owoce można przetrzeć przez sito, pestki wykorzystać do czegoś innego albo zostawić w konfiturze część rozgniecionych drewnianym tłuczkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *