Nalewka z aronii. Przepisy

Terapeutyczne właściwości nalewki z aronii

Rady jak przygotować zdrową nalewkę z aronii. Przepisy na terapeutyczne nalewki: nalewka z aronii bez cukru dla cukrzyków; łagodna nalewka z aronii z miodem; wzmacniająca nalewka z aronii, imbiru, kwiatu lipy i liści porzeczki na wódce; wzmacniająca nalewka z aronii z sokiem z cytryny; aromatyczna nalewka z aronii; nalewka z suszonych owoców aronii…
Owoce aronii osiągają pełną dojrzałość we wrześniu-październiku, kiedy liście na krzewie zmienią kolor na czerwony. Do przygotowania nalewki wybrać zdrowe, dojrzałe i duże jagody o gładkiej skórce (drobne są gorzkawe). Można wykorzystać również przemrożone lub suszone owoce. Zebrane po pierwszych przymrozkach będą jeszcze słodsze. Przebrane owoce aronii wypłukać w ciepłej wodzie, osuszyć na papierowym ręczniku rozłożonym na stole, odrzucić szypułki. Owoce wsypuje się do sporego słoja, nie powinny zajmować więcej niż 2/3 jego objętości. W zależności od upodobań smakowych aronię można zalać dobrej jakości wódką żytnią, dobrym koniakiem lub rozcieńczonym spirytusem o mocy ok. 45% – nie ma to wpływu na jej lecznicze działanie.
Jeśli alkoholem zostały zalane nierozdrobnione owoce aronii, dojrzewającą nalewkę powinno się lekko wstrząsać raz w tygodniu, aby składniki lepiej połączyły się. Nalewka powinna dojrzewać w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej (do 25°C). Po przecedzeniu odstawia się ją zamkniętą jeszcze na 2 tygodnie. Brak cukru w składzie nalewki nie skraca terminu jej przydatności. Świeże owoce można zastąpić rozdrobnionymi suszonymi. Jednak suszone owoce aronii muszą być zalane alkoholem dłużej, przez 4-5 miesięcy, aby nalewka nabrała aromatu. Nalewkę z suszonych owoców powinno się szybciej wypić, ponieważ im jest starsza, tym tym niej smaczna.
Nalewki przygotowywane na gotowanych owocach, dżemach lub na owocach zalewanych gorącym syropem nie mają działania leczniczego.

Wartość terapeutyczna nalewki z aronii
Nalewki z aronii pite w umiarkowanych ilościach (po 30-50 g dziennie) mają wiele właściwości leczniczych oraz składniki odżywcze świeżych owoców. Mogą być stosowane w celu zwiększenia odporności, dla obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, poprawy apetytu i normalizacji pracy układu pokarmowego, obniżenia ciśnienia krwi, wzmocnienia ścian naczyń i poprawy ich elastyczności.
Przeciwwskazania do picia nalewki z aronii
Spożywania nalewek z aronii nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, dzieciom i młodzieży, osobom cierpiącym na niedociśnienie, zwiększoną krzepliwość krwi, wrzody żołądka i dwunastnicy, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka (nadkwasota), przewlekłe zaparcia, zapalenie żył, choroby wątroby i nerek.

Tradycyjna nalewka z aronii bez cukru dla cukrzyków
Składniki:
1 kg dużych owoców aronii
litr wódki o mocy 40-45%
Przygotowane owoce aronii wsypać do słoja, zalać alkoholem. Powinien on całkowicie zakryć owoce aronii warstwą o grubości około 2-3 cm. Słój szczelnie zamknąć, wstawić go do kuchennej szafki. Lekko wstrząsać słojem 2 razy w tygodniu. Po 4-5 miesiącach przefiltrować nalewkę z aronii bez cukru przez gęstą gazę lub przez watę na sicie. Nalewkę przelać do butelek, butelki szczelnie zamknąć, aby alkohol nie ulotnił się.
Dobra rada: pozostałe po przefiltrowaniu nalewki owoce aronii można jeszcze raz zalać alkoholem, słój postawić w ciemnym miejscu na nie dłużej niż 3-4 tygodnie.
Cukrzycy, amatorzy słodszych trunków mogą dodać niewielką ilość płynnego miodu akacjowego i szczyptę cynamonu. Wtedy następna nalewka będzie trochę słodsza i delikatniejsza. Obie nalewki z aronii można także połączyć.

Łagodna nalewka z aronii z miodem
Składniki:
litr wódki lub koniaku, rozcieńczonego spirytusu o mocy 40-50%
1 kg dużych owoców aronii
4 pełne łyżki płynnego miodu wielokwiatowego
Przygotowane owoce aronii wsypać do słoja, dodać miód, alkohol i dobrze wymieszać. Słój szczelnie zamknąć, postawić w ciemnym i ciepłym miejscu (18-25°C) na 3 miesiące. Raz w tygodniu wstrząsnąć słojem. Gotową nalewkę przefiltrować przez sito wyłożone kilkoma warstwami gazy lub watą, rozlać do butelek. Łagodna nalewka z aronii z miodem przechowywana w ciemnym miejscu nie traci swoich walorów przez kilka lat.

Nalewka z aronii, imbiru, kwiatu lipy i liści porzeczki na wódce
Składniki:
60 dag aronii
plaster imbiru
2 łyżki suszonych kwiatów lipy
10 g liści czarnej porzeczki 
litr wódki żytniej dobrej jakości (40%-45%)
Owoce aronii dokładnie wymyć, odrzucić owoce popsute i łodygi. Owoce aronii rozgnieść drewnianą pałką aby puściły sok, przełożyć do słoja. Wsypać kwiaty lipy, liście czarnej porzeczki i zalać wódką. Szczelnie zamknąć i odstawić na 3 tygodnie. Co jakiś czas lekko wstrząsnąć. Przecedzić, dodać drobno posiekany imbir. Po 3 dniach zlać nalewkę do butelki, wstawić do szafki. Dobra rada: w razie potrzeby nalewkę można posłodzić cukrem pudrem, który szybko rozpuści się.

Szybka nalewka z aronii z cytryną, witaminizująca
Składniki
1,5 l aronii
0,3 litra wódki o mocy 40-45%
pół szklanki ostudzonej przegotowanej wody
10 dag cukru
2-3 cytryny
świeży liść mięty ogrodowej
Przygotowane owoce aronii wsypać do słoja, delikatnie rozgnieść drewnianą pałką i zasypać cukrem. Kiedy aronia puści sok, dodać sok z cytryny i zalać alkoholem. Słój szczelnie zamknąć i postawić w ciemnym i chłodnym miejscu na miesiąc. Po tym czasie przefiltrować nalewkę przez gęste sito wyłożone złożoną gazą. Owoce zalać wodą, wymieszać i zostawić na 2 godziny. Wodę zlać przez gęste sitko i dodać do otrzymanej nalewki. Nalewkę przelać do ozdobnej butelki, szczelnie ją zamknąć i wstawić do szafki. Po 2 tygodniach można rozpocząć degustację aromatycznej nalewki z aronii z cytryną.

Aromatyczna nalewka z aronii
Składniki:
1,5 kg dużych owoców aronii
litr wódki o mocy 40-50%
0,5 szklanki cukru
2-3 goździki
Przygotowane owoce wsypać do słoja, delikatnie rozgnieść drewnianą pałką. Dodać cukier i goździki (całe lub zmiażdżone w moździerzu). Słoik przykryć płóciennym ręcznikiem, wstawić do szafki w kuchni na 2 dni. Po tym czasie do słoja z aronią wlać wódkę, wymieszać, słój szczelnie zamknąć. Słój schować w ciemnym miejscu w temperaturze 18-25°C na 2-3 miesiące. Gotową nalewkę przefiltrować przez watę na sicie, zlać do butelek. Aromatyczną nalewkę z aronii można przechowywać do 3 lat.

Nalewka z suszonych owoców aronii
Składniki
0,5 kg suszonych owoców aronii
litr wódki o mocy 45%
30 dag cukru 
Suszone owoce aronii wymyć w ciepłej wodzie, osuszyć rozkładając je na ręczniku. Usunąć szypułki, owoce zmielić lub rozgnieść w misce drewnianą pałką. Wsypać do słoja dodać cukier, wlać alkohol, wymieszać, słój szczelnie zamknąć. Wstawić do szafki w kuchni, zostawić na nie krócej niż 4 miesiące.
Dobra rada: po przefiltrowaniu nalewkę z suszonych owoców aronii spożyć szybko, ponieważ szybko traci aromat.

Artykuły powiązane:
Wartości odżywcze i lecznicze właściwości soku z aronii. Przepisy na świeży sok z aronii.
Zdrowotne i lecznicze zastosowanie aronii. Przepisy lecznicze.
Domowe przetwory z aronii na zimę. Przepisy na przetwory bez cukru.

Rady jak mrozić aronię i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości i wygląd można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Podobne wpisy

2 komentarze

    1. Jeśli aronia jest zbierana za wcześnie, zanim nabierze słodyczy, albo dojrzewa w cieniu, to rzeczywiście nie jest smaczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *