Jedzmy podroby wołowe. Serce wołowe

Serce wołowe w diecie


Wartości odżywcze serca wołowego. Dlaczego powinno się jeść serce wołowe? Kto powinien jeść serce wołowe? Przeciwwskazania
Jakie wartości odżywcze ma serce wołowe?
Serce wołowe jest ma wysoką wartość odżywczą, jest bogate w chrom, kobalt, selen, miedź, żelazo. Poza tym zawiera m.in. magnez, fosfor, wapń, potas, cynk.
Zawartość żelaza w sercu wołowym jest 1,5 razy wyższa niż w samym mięsie wołowym i kilkakrotnie wyższa niż w mięsie kurczaka i wieprzowiny.
Serce wołowe to doskonałe źródło witaminy B12, zawiera także spore ilości kwasu pantotenowego, ryboflawiny, niacyny. Pod względem zawartości witamin z grupy B serce kilkakrotnie przewyższa mięso wołowe.

Dlaczego powinno się jeść serce wołowe?
Ponieważ serce wołowe zawiera sporo dobrze przyswajalnego żelaza (1,5 razy więcej niż samo mięso wołowe), jego konsumpcja przyczynia się do zwiększenia stężenia hemoglobiny we krwi, a tym samym zwiększenia dotlenienia i lepszego odżywienia mięśni i organów wewnętrznych. Zapobiega anemii. Ze względu na wysoką zawartość cynku i magnezu spożywanie go pozytywnie wpływa na wydajność układu mięśniowo-sercowego, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, rytm serca. Obecność witaminy C, a także kombinacji witaminy B6 i chromu przyczynia się do wzmocnienia odporności i poprawy regeneracyjnych właściwości tkanek. Liczne witaminy z grupy B wzmacniają układ nerwowy i hormonalny, zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu fizycznemu i psychicznemu w stresujących sytuacjach, poprawiają przyswajanie białek. Duża zawartość cennych i łatwo przyswajalnych przez organizm białek przyspiesza wzrost mięśni u dzieci, młodzieży i sportowców, regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Dostarcza cenne aminokwasy, które nie są wytwarzane przez organizm ludzki. Zawiera opóźniający starzenie komórek i poprawiający wydajność organów koenzym Q10.

Tkanki serca wołowego zawierają wiele mikro- i makroelementów, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu. Dlatego spożywanie potraw z serca wołowego zalecane jest osobom starszym w celu zapobiegania osteoporozie, które często są spowodowane brakiem minerałów. Ponadto potrawy z serca przyczyniają się do poprawy metabolizmu. Gotowane serce wołowe można bezpiecznie spożywać w cukrzycy i podczas diety odchudzającej – 10 dag świeżego mięsa dostarcza 110 kcal.

Serce wołowe i ozór wołowy są uważane za szlachetne podroby, które zastępują mięso wysokiej jakości w wielu potrawach. Prawidłowo przygotowane pod względem smaku i wartości przewyższą nawet cielęcinę. Serce wołowe waży powyżej 1 kg i wystarczy do przygotowania pożywnego posiłku dla czteroosobowej rodziny. Gotuje się je z warzywami, podaje z dodatkami z fasoli, kukurydzy, marchwi, kiszonych ogórków. Warzywa podnoszą wartości odżywcze potraw z serca wołowego, warzywa neutralizują szkodliwe działanie cholesterolu, a kiszonki poprawiają wchłanianie żelaza i magnezu.

Serce wołowe dostarcza sporą ilość cholesterolu, a ponieważ zawiera bardzo dużo białek, jego nadmierne spożywanie prowadzi do problemów z układem trawiennym, nadciśnienia i wielu niebezpiecznych chorób serca i nerek. Dlatego, mimo dużych wartości odżywczych, potraw z serca wołowego nie powinno się spożywać częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Przeciwwskazania
Poważnym przeciwwskazaniem do jedzenia serca wołowiny jest indywidualna nietolerancja.
Chorzy na reumatyzm i dnę moczanową w ogóle nie powinni spożywać serca wołowego (i innych podrobów), pacjenci ze słabą trzustką i zwiększonym wydzielaniem soków żołądkowych najpierw powinni zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Należy je również ostrożnie podawać małym dzieciom, aby nie powodować problemów z jelitami.

Artykuły powiązane:

Serce wołowe. Rady jak gotować serce wołowe aby było miękkie. Przepisy na gotowane serce wołowe, farsz z serca wołowego do naleśników, gulasz z serca wołowego…
O wartościach odżywczych podrobów wołowych i przeciwwskazaniach do ich spożywania można zaczerpnąć informacje w cyklu artykułów Jedzmy podroby wołowe.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *