Kiedy długopis zostawia plamy…
Rady czym usunąć tusz długopisu
Jak zmyć plamę z długopisu na skórze rąk? Czym usunąć tusz długopisu na ubraniu? Jak usunąć tusz długopisu na wełnie? Czym zmyć plamy z długopisu na drewnianych meblach? Jak wyczyścić tapicerkę mebli z tuszu długopisu? Czym wywabić tusz z długopisu na tapicerce z materiału, na kanapie, na fotelu… Jak usunąć plamy z długopisu na skórzanych meblach, na ubraniu ze skóry gładkiej albo zamszu? Jak usunąć ślady tuszu z długopisu na dywanie? Jak wyczyścić tapetę z plam z długopisu? Czym usunąć ślady długopisu na kaloryferze, na drzwiach, na podłodze? Jak usunąć plamy z tuszu długopisu z plastiku, z telefonu, ze smartfona?
Tusz długopisu nie rozpuszcza się w wodzie, zawiera barwniki, żywice i rozpuszczalniki, które powodują, że łatwo przywiera do powierzchni. Usunięcie tuszu i żelu rozpuszczalnego w alkoholu sprawia trudność. Trudne palmy usunie izopropanol, silny alkohol do czyszczenia mocnych materiałów i powierzchni. Ale mocny alkohol, terpentyna czy nawet zmywacz do paznokci i aceton mogą uszkodzić delikatny materiał, lakier na meblach czy podłodze. Natomiast mleczko do czyszczenia lekko ściera powierzchnię i może pozostawić jaśniejszą plamę. Tylko odporne powierzchnie jak metal, szkło można czyścić rozpuszczalnikiem.
Delikatne środki domowe są idealne do czyszczenia delikatnych ubrań, mebli i powierzchni, ale trzeba działać szybko, aby usunąć tusz długopisu, póki jest świeży.
Świeży tusz z długopisu łatwiej usunąć domowymi sposobami, wystarczy malarska taśma papierowa, płyn do demakijażu, biała pasta do zębów, lakier do włosów, tłusty krem czy ocet.
Dobra rada: mleko i woda kolońska są nieskuteczne w usuwaniu tuszu z długopisu.
Stary, zaschły tusz z długopisu usuwa się trudniej niż świeży. Najpierw rozmiękcza się go np. bezbarwnym alkoholem albo octem, po tym przystępuje do usuwania go. Nie powinno się przy tym trzeć, ponieważ wtedy plama powiększy się, tusz wejdzie głęboko we włókna tkaniny.
Środek na plamy wypłukuje się letnią wodą. Mocne materiały pobrudzone tuszem długopisu takie jak bawełna, poliester, nylon po wstępnym usunięciu plam pierze się jak zwykle w pralce w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. Natomiast delikatną wełnę czy jedwab pierze się ręcznie.
Dobra rada: w przypadku opornego tuszu warto sprawdzić, czy producent oferuje specjalny wywabiacz do tuszu w produkowanych długopisach.
Czym zmyć tusz z długopisu na skórze rąk?
Skórę pobrudzoną tuszem do długopisu posmarować mleczkiem do demakijażu, trzeć. Skórę spłukać chłodną wodą. Podobne działanie ma płyn do mycia naczyń z gliceryną, pianka do golenia, skórka dojrzałego banana (wewnętrzna strona).
Pasta do zębów, kwasek cytrynowy czy tarcie pumeksem też są skuteczne ale mogą podrażnić skórę, dlatego po zmyciu tuszu w skórę wklepuje się kojący krem albo maść z witaminą A.
Plamy po długopisie na skórze rąk można usunąć pastą do zębów zawierającą fluorek sodu.
Skórę pobrudzoną tuszem z długopisu zmoczyć wodą, posypać kwaskiem cytrynowym, trzeć, spłukać wodą.
Ręce popisane długopisem namydlić, skórę trzeć naturalnym pumeksem. W podrażnioną skórę wetrzeć delikatny krem. Ślady długopisu zejdą całkowicie po kilkakrotnym myciu rąk.
Jak usunąć tusz długopisu na ubraniu?
Najłatwiej usunąć niebieski tusz długopisu, natomiast w przypadku kolorowego tuszu sposoby nie zawsze są skuteczne. Czasem trzeba powtórzyć czyszczenie, często plamy schodzą dopiero po kilkakrotnym praniu.
W przypadku kolorowych materiałów przed zastosowaniem wody amoniakalnej, spirytusu, mydła galasowego czy soku z cytryny konieczna jest wcześniejsza próba koloru w niewidocznym miejscu.
Pobrudzoną tuszem kolorową bawełnę i poliester moczy się w occie przez noc, tusz wyczesuje szczoteczką do zębów.
Do plamy z tuszu z długopisu na ubraniu przykładać białe płatki z bawełny zmoczone czystym spirytusem (np. alkoholem etylowym). Rozpuszczony tusz zebrać przykładając biały ręcznik papierowy albo papier toaletowy (nie trzeć!). Resztki na mocnym materiale usunie mydło galasowe (ale może zniszczyć kolor). Następnie ubranie trzeba wyprać zgodnie z zaleceniami producenta używając proszku do prania. Mocny, czysty alkohol najlepszy w przypadku jedwabiu, nakłada się go tylko na plamę i oklepuje bawełnianym płatkiem.
Dobra rada: zamiast spirytusu można zastosować czystą wódkę albo ocet, ale efekt może być słabszy.
Świeży tusz z długopisu na jasnym materiale wywabi się mocząc plamę sokiem z cytryny i posypując drobną solą. Mocny materiał trze sie szczoteczką do zębów a delikatny przekrojoną cytryną. Resztki tuszu delikatnie trzeba zebrać płatkiem bawełny. Materiał wypłukać, wyprać, rozwiesić na słońcu. Sok z cytryny, podobnie jak kwasek cytrynowy, może nie rozpuścić całkowicie tuszu z długopisu ale mocno rozjaśni go.
Plamy po długopisie na białym materiale usunie pasta do zębów z fluorkiem sodu. Pasta będzie miała jeszcze silniejsze działanie kiedy doda się sodę oczyszczoną (do pieczenia). W pobrudzoną tkaninę wciera się pastę i zostawia na kwadrans. Pastę spłukuje się pod bieżącą wodą lekko trąc. Biały i jasny materiał po wypraniu suszy się na słońcu, które wybieli blade resztki tuszu.
Jeżeli po czyszczeniu białego materiału pozostały niebieskawe ślady tuszu z długopisu, krawędzie plamy pociera się – w kierunku środka plamy – wacikiem zwilżonym w wodzie amoniakalnej 5%-10% (trzeba otworzyć okno). Wodę amoniakalną trzeba spłukać pod bieżącą wodą, materiał jeszcze raz wyprać.
Na materiał pobrudzony tuszem długopisu nakłada się kilkakrotnie papkę z kwasku cytrynowego i wody. W przypadku kolorowego materiału najpierw warto zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu.
Zaschnięte i stare ślady tuszu do długopisu na ubraniu spryskać lakierem do włosów (o najprostszym składzie), zostawić na 20 minut. Lakier do włosów jest bardzo skuteczny, ale jego działanie zależy od jego składu. Po tym czasie lakier delikatnie wyszczotkować szczotką zwilżoną w occie. Ubranie wyprać w najwyższej dopuszczalnej dla materiału temperaturze podanej na etykietce. Przed zastosowaniem lakieru do włosów lepiej zrobić próbę koloru.
Na plamę z długopisu na materiale przykładać bawełniane płatki nasączone roztworem kwasu winowego (spożywczego). Ubranie wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak usunąć tusz długopisu na wełnie?
Plamę po długopisie na wełnie oklepuje się bawełnianym płatkiem zwilżonym czystym spirytusem z kroplą olejku lawendowego.
Tusz z długopisu na wełnianym ubraniu usunie spirytus mydlany (mydło potasowe i etanol 96% wymieszane w stosunku 1:1). Mieszankę nałożyć na plamę i odczekać jakiś czas. Następnie wyprać.
Jak wyczyścić meble popisane długopisem?
Jak usunąć plamy z długopisu na drewnianych meblach?
Drewniane meble popisane długopisem czyści się pastą do zębów, octem, sokiem z cytryny. Trzeba pamiętać o tym, że silny alkohol (spirytus), zmywacz niszczy drewno.
Czym usunąć tusz długopisu na drewnianych meblach?
Plama z długopisu na stole, krześle, szafie zejdzie po tarciu pastą do zębów zawierającą fluorek sodu. Trze się miękką gąbką albo bawełnianą ściereczką, na koniec spłukuje letnią wodą.
Tusz z długopisu na jasnym meblu posypać sodką oczyszczoną, skropić wodą, wymieszać. Papkę zostawić na pół godziny, zebrać nie trąc.
Jak usunąć plamy po długopisie z mebli z desek sosnowych?
Popisane długopisem drewno czyści się octem (najlepiej działa ciepły). Następnie zmywa zimną wodą.
Stare plamy z długopisu na drewnie usunie sok z cytryny albo sok z rabarbaru.
Ponieważ tusz łatwiej wsiąka w drewno nielakierowane, często trzeba zetrzeć go bardzo drobnym papierem ściernym.
Jak wyczyścić tapicerkę mebli z tuszu długopisu?
Plama z tuszu długopisu na tapicerce z materiału, na kanapie, na fotelu…
Ślady po długopisie na tapicerce mebli zmiękczyć kwaskiem cytrynowym z niewielkim dodatkiem wody przykładając wilgotną ściereczkę. Po jakimś czasie zetrzeć wilgotną ściereczką albo gąbką.
Delikatną tapicerkę popisaną długopisem czyści się ciepłym octem z mlekiem (1:1). Resztki usunie pianka do czyszczenia obić i wykładzin.
Plama z długopisu na tapicerce z mocnego materiału może być czyszczona denaturatem.
Jak usunąć ślady długopisu na skórze licowej i na zamszu?
Plama z tuszu długopisu na gładkiej skórze licowej
Świeży tusz z długopisu na skórzanej kanapie, skórzanej odzieży, na butach czy torebce z gładkiej skóry można usunąć papierową taśmą klejącą (malarską). Taśma zbiera tylko wierzchnią warstwę tuszu, ale nie rozmazuje go. Na resztki nakłada się mleczko do demakijażu, delikatnie wyciera bawełnianą ściereczką.
Jak usunąć plamy z długopisu na butach z zamszu, na torebce z zamszu?
Plamy z długopisu na zamszu usuwa się bezbarwną taśmą klejącą. Resztki ściera się twardą gumką do ołówków albo drobnoziarnistym papierem ściernym.
Czym usunąć ślady tuszu długopisu na dywanie?
Świeże plamy po długopisie na dywanie zebrać przykładając bawełniany płatek. Resztki tuszu zebrać płatkiem zmoczonym w occie albo denaturacie. Miejsce osuszyć białym papierem toaletowym. Pozostałości usunie środek do czyszczenia dywanów.
Świeże ślady tuszu z długopisu na dywanie posypać drobną solą, która wchłonie tusz. Po krótkim czasie przykładać bawełniane płatki zwilżone octem. Nie trzeć!
Jak wyczyścić tapetę z tuszu długopisu?
Tapetę popisaną długopisem wyczyści lakier do włosów. Plamę wystarczy spryskać lakierem o najprostszym składzie, przyłożyć bawełniany płatek, zebrać tusz starając się nie trzeć „pod włos”.
Dobra rada: tapety popisanej długopisem nie czyści się wodą ani alkoholem.
Jak usunąć ślady długopisu na kaloryferze, na drzwiach, na podłodze?
Tusz z długopisu z kaloryfera, drzwi, podłogi usunie delikatne, kremowe mleczko do czyszczenia i ściereczka z mikrofazy.
Czym usunąć tusz długopisu na plastiku?
Popisany długopisem plastik czyści się spirytusem, lakierem do włosów. Mleczko do czyszczenia, zmywacz do paznokci mogą zniszczyć powierzchnię plastiku.
Jak usunąć plamy z tuszu długopisu z telefonu, ze smartfonu?
Na pobrudzony świeżym tuszem długopisu telefon albo smatfon nakleić taśmę papierową, nie rozcierać. Delikatnie odkleić, przykleić świeżą taśmę. Resztki tuszu na smartfonie usunie ocet, rozcieńczony alkohol, pianka do golenia, lakier do włosów, gumka do ołówka…
Więcej porad dotyczących skutecznych sposobów usuwania plam na różnych materiałach i powierzchniach znajduje się w zakładce PLAMY.
Świetny poradnik dla każdego rodzica, ślady tuszu są w najdziwniejszych miejscach! Łatwo zeszły z biurka i tornistra.
Wszystkie musimy to przejść 🙂
Szkoda że znalazłam te porady dopiero pod koniec roku szkolnego. We wrześniu zaglądnę.
Zapraszam.