Czy można uniknąć kaca? Jak pić alkohol, aby kac był mniej dotkliwy?
Domowe sposoby na kaca
Porady, jak pić alkohol, aby kac był słabszy
Co to jest kac?
Kac to inaczej zespół zatrucia alkoholowego z powodu spożycia trunków, które nie są czystym alkoholem etylowym rozcieńczonym wodą. Zawierają one wiele substancji innych niż alkohol etylowy, czyli inne alkohole (w tym metylowy), kwasy organiczne, ketony, aldehydy, estry i glikole. To one decydują nie tylko o smaku trunku, ale także o przebiegu zatrucia alkoholowego. Najmniej tych substancji jest w wysokogatunkowych, starannie przedestylowanych czystych wódkach.
Kac pojawia się kilka godzin po wypiciu alkoholu, powoduje go utrata płynów i minerałów powstała przez procesy rozkładu alkoholu oraz toksyny, które powstają podczas tych procesów.
Kac objawia się bólem głowy, nudnościami i wymiotami, niestrawnością, osłabieniem, zwiększeniem lub zmniejszeniem ciśnienia tętniczego krwi, ogólnym złym samopoczuciem i poczuciem winy. Jedyny sposób na to, aby nie mieć kaca to abstynencja, ponieważ żadne domowe sposoby czy leki nie usuną go. Mogą jednak złagodzić następstwa wypicia alkoholu.
Pragnienia nie powinno się gasić napojem alkoholowym. Między drinkami pić niegazowaną niesmakową wodę mineralną lub niesłodzone soki owocowe, aby uzupełnić bilans płynów.
Napoje energetyczne zwierające substancje stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, taurynę czy kofeinę nigdy nie powinny być łączone z alkoholem!
Trzeba być ostrożnym ze spożywaniem ciepłych, słodkich napojów alkoholowych (grzane wino, poncz) oraz gazowanych (szampan, musujące wino). Słodkie koktajle kuszą nie tylko kolorystyką i smakiem – zawarta w nich słodycz zabija smak alkoholu i łatwo stracić umiar w ich konsumpcji. Zaś ciepło i gaz powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki żołądka, szybszy przepływ krwi w nich. W tej sytuacji alkohol jest szybciej wchłaniany do krwi.
Jak pić alkohol, aby kac był mniej dotkliwy?
Przede wszystkim pić alkohol wyprodukowany legalnie!
- Jeśli już spożywa się alkohol, zawsze należy pić dużo czystej niegazowanej wody, która rozcieńcza alkohol. Krew staje się rzadsza, łatwiej krąży, a stężenie alkoholu we krwi jest mniejsze, więc jego działanie na ośrodkowy układ nerwowy jest słabsze i… trudniej się upić. Dzięki piciu wody rozcieńczają się też inne trucizny towarzyszące alkoholowi etylowemu w napoju alkoholowym. Kawa i herbata mogą osłabić początkowe objawy upicia się, np. zawroty głowy, ale nic więcej. Najlepsza do picia w przypadku zatrucia alkoholowego jest po prostu woda, najlepiej wysokozmineralizowana.
- Nie powinno się pić alkoholu na pusty żołądek! Wcześniej trzeba zjeść przynajmniej kanapkę grubo posmarowaną masłem lub smalcem, albo jeszcze lepiej posiłek bogaty w białko lub coś tłustego, np. rybę w oleju, boczek lub wypić ćwierć szklanki oleju lub oliwy. Tłuste jedzenie konsumowane z alkoholem zapobiegnie szybkiemu wchłanianiu alkoholu z przewodu pokarmowego. Efekt upicia nastąpi później lub będzie nieco słabszy, jednak poziom alkoholu we krwi będzie taki sam. Do posiłku warto wziąć 500 mg-1000 mg witaminy C i kompleks witamin B.
- Pijąc alkohol podjadać słone przekąski (chipsy, orzechy i precelki), aby uzupełnić braki sodu lub tłuste (orzechy, oliwki, frytki).
- Różnych gatunków alkoholi nie powinno się mieszać, ponieważ w każdym rodzaju alkoholu są różne substancje, które po zmieszaniu ze sobą prowadzą do alkoholowego zatrucia organizmu. Nie pomoże też kolejność spożywanych alkoholi pod względem ich procentowości.
- Nie powinno się powoli sączyć napoju alkoholowego, bo wtedy jest szybko wchłaniany także przez błony śluzowe języka i gardła. Łatwiej się upić.
- Należy unikać tanich alkoholi, ponieważ są one gorzej przedestylowane. Alkopop, tanie wino zawierają szczególnie duże ilości toksycznych substancji, które powodują poważny ból głowy.
- Palenie papierosów czy przebywanie w zadymionym pomieszczeniu jest wystarczająco toksyczne dla organizmu. Picie alkoholu podczas palenia papierosów jest prostą drogą do silniejszego alkoholowego zatrucia organizmu (kaca).
- Unikać ciemnego alkoholu: czerwonego wina, ciemnego rumu, brandy, koniaku i whisky oraz kolorowych koktajli, ponieważ one powodują najgorszego kaca. Ciemny alkohol, który zmienił barwę przez długie leżakowanie lub przez dodatki (karmel, sztuczne barwniki i aromaty) bardziej szkodzi. Dlatego powinno się pić go w małych ilościach, delektując się nim.
Artykuły o podobnej tematyce:
Ilość czystego alkoholu w napoju i ilość alkoholu we krwi.
Metabolizm alkoholu u kobiet i u mężczyzn.
Jak zapobiec silnemu kacowi po powrocie do domu.
Co pić, kiedy po imprezie sucho w gardle?
Śniadanie złagodzi skutki kaca.
Zatrucie alkoholowe. Prawidłowa pierwsza pomoc.
Po wypiciu ciemnego alkoholu bardzo boli mnie głowa