Śniadanie złagodzi skutki kaca

Domowe sposoby na kaca. Śniadanie na kaca


Jaki jest najlepszy sposób na kaca rano? Rano koniecznie trzeba zjeść śniadanie, aby przywrócić równowagę mineralną w organizmie.
Tłuste ale lekkostrawne śniadanie dostarcza energii organizmowi osłabionemu piciem alkoholu. Jednak przy silnym kacu z sensacjami ze strony żołądka może doprowadzić do ich nawrotu. Na kaca najlepsza na śniadanie jest jajecznica albo omlet na maśle, dobrym rozwiązaniem kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z plastrami szynki i sera, owoce (zwłaszcza jabłka, pomarańcze, jagody, winogrona i żurawiny). Owsianka zaś dostarczy witamin z grupy B, które pobudzają działanie enzymów do przetwarzania trawionego przez żołądek alkoholu i usuwania toksycznych produktów rozkładu alkoholu przez obciążony przez nich organizm. Owsianka znormalizuje również ciśnienie krwi.

Jeśli po imprezie jest kac ale nie ma nudności, można wypić dużą szklankę ciepłego rosołu, aby uzupełnić straty minerałów. Tłusty rosół pomaga uspokoić wrażliwy żołądek i pobudzić krążenie krwi. Jeśli występują mdłości i nadkwaśność,czyli zgaga, pomoże wypicie szklanki przegotowanej letniej wody z dodatkiem rozpuszczonej niepełnej łyżeczki sodki kuchennej. Jabłka do śniadania pomogą zwalczyć mdłości i działają orzeźwiająco.
Nie powinno się prowokować wymiotów, chyba że jest uczucie nadmiernego wypełnienia żołądka.

Następnego dnia organizm potrzebuje kwasów, soli i ziołowych przypraw. Kwasy sprzyjają degradacji alkoholu w organizmie, sól zastępuje utracone minerały, zioła (lecz nie ostre przyprawy) stymulują trawienie przez osłabiony żołądek. Na kaca znakomite będą sałatka śledziowa, rolmopsy z pełnoziarnistym chlebem,  kiszony ogórek czy zupa ogórkowa, kapuśniak, czerwony barszcz z kiszonych buraków, żurek na domowym zakwasie. Żucie kawałka łodygi rabarbaru, który zawiera wyjątkowo duże ilości kwasów organicznych, pomoże usunąć nieprzyjemne skutki silnego kaca.
Kiszenie_barszcz

Świeżo przygotowane i rozcieńczone wodą soki owocowe i warzywne wypite do posiłku pobudzą układ pokarmowy do lepszego trawienia. Słodkie lub silne aromatyzowane napoje mogą spowodować uczucie pełnego żołądka. Na kaca sprawdza się sok z kiszonej kapusty, ogórkowy czy marchewkowy zawierające dużą ilość witaminy C, alkalizujący i odtruwający organizm sok z buraka. Posolony sok pomidorowy z natką pietruszki i selera czy tymiankiem i bazylią jest doskonałym źródłem brakującego potasu.

Napoje i sałatki warto posłodzić miodem. Zawarta w nim fruktoza przyśpiesza spalanie alkoholu, a jednocześnie dostarcza energii komórkom, które pracują nad odtruwaniem organizmu. Miód zawiera brakującą po piciu alkoholu glukozę, która pomaga mózgowi zregenerować się po zatruciu produktami destylacji.

Do śniadania na kaca można wziąć tabletkę z magnezem i wapniem, witaminę C i witaminę B-kompleks.

Jedzenie wprawdzie nie uleczy kaca, ale pomoże przetrwać trudne chwile.

Po śniadaniu najlepiej iść na spacer, aby dostarczyć organizmowi tlenu. Chyba, że samopoczucie jest wyjątkowo złe, wtedy lepiej położyć się spać przy uchylonym oknie. Specjalnie skomponowane śniadanie, napoje i sen to dobre sposoby na kaca.

Przepisy na soki i napoje warzywne i owocowe znajdują się na stronie Napoje.
Przepisy na sałatki owocowe i śledziowe są zebrane na stronie
Sałatki, surówki, sosy i marynaty. 
Przepisy na omlet, jajecznicę i owsiankę można znaleźć na stronie
Przekąski i śniadania.

 Artykuły powiązane:

Jak zapobiec silnemu kacowi po powrocie do domu?
Co pić, kiedy po imprezie sucho w gardle?
Metabolizm alkoholu u kobiet i u mężczyzn.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Śniadanie złagodzi skutki kaca

  1. dariusEU mówi:

    Ja na kaca otwieram puszkę tuńczyka w oleju,wrzucam zawartość do miseczki i zalewam sokiem z ogórków kiszonych.na przegryzke pieczywo z MASLEM!od razu lepiej.miłego dnia;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *