Pierwsza pomoc w przypadku silnego oparzenia słonecznego
Kiedy oparzenie słoneczne jest niebezpieczne i potrzebujemy pomocy lekarza? Jak udzielić prawidłowej pierwszej pomocy zanim przyjedzie lekarz? Jakich błędów unikać?
Silne oparzenia słoneczne trzeba pokazać lekarzowi, który zleci sposób leczenia. Nawet jeśli leczenie odniesie pozytywny skutek, trzeba zawsze liczyć się ze zwiększonym ryzykiem raka skóry.
Do lekarza trzeba iść jeśli:
– oparzenie słoneczne wystąpiło u niemowląt i małych dzieci;
– skóra jest mocno czerwona lub występują silne bóle skóry;
– oparzenia słoneczne na skórze są rozległe;– na skórze powstają rozległe pęcherze (poparzenie skóry II. stopnia);
– wystąpiło zakażenie skóry (coraz większy ból, opuchnięcie i zaczerwienienie, czerwone pręgi biegnące od pęcherza, gorączka po kilku dniach);
– wystąpiła reakcja alergiczna (na skórze powstały plamy, wysypka, skóra silniej swędzi);
– są bóle głowy, mdłości;
– stan poparzonej skóry lub samopoczucie pogarszają się.
Natychmiast trzeba wezwać pomoc lekarską kiedy:
– spuchła twarz i szyja, występują trudności z oddychaniem;
– oparzenie skóry obejmuje dużą powierzchnię skóry (jeśli oparzenia obejmują ponad 15% powierzchni ciała konieczny jest pobyt w szpitalu, przy oparzeniu 30% powierzchni ciała istnieje zagrożenie życia);
– senności towarzyszy płytki oddech lub występują drgawki;
– oparzenie skóry dłoni i stóp zakłóca krążenie krwi (drętwienie, skóra sinieje);
– występuje sztywność karku;
– złemu samopoczucie towarzyszą mdłości, wymioty, światłowstręt;
– występują silne zmiany ciśnienia.
Jak można pomóc przy silnym oparzeniu słonecznym zanim dotrze się do lekarza? Pierwsza pomoc bez błędów
Nie wolno brać zimnej kąpieli ani zimnego prysznica! Szkodliwe jest także chłodzenie poparzonej skóry zimnym lodem.
- Silnie poparzoną skórę trzeba szybko oczyścić opłukując ją letnią przegotowaną wodą i opryskać Panthenolem. Jest to środek przeciwbólowy bez tłuszczu w sprayu. Jego pianka wspomaga proces gojenia się skóry. Działa delikatnie i skutecznie.
- Na bóle i stan podgorączkowy pomogą zwykłe leki przeciwbólowe paracetamol lub ibuprofen. Trzeba się zdecydować na jeden z tych leków przeciwbólowych, a przed ich zmianą skonsultować się choćby z farmaceutą.
- Nigdy nie powinno się samemu przekłuwać powstałych na skórze pęcherzy, zwłaszcza rozległych, ani zrywać odchodzącego naskórka, gdyż niesie to ze sobą duże zagrożenie infekcją. Jeśli pęcherz pękł, wycisnąć resztę wydzieliny w pęcherzu w stronę powstałej szczeliny. Po osuszeniu miejsce delikatnie wytrzeć czystą jałową gazą.
- Nie wolno usuwać skóry przykrywającej spalone miejsce zanim sama się nie porwie, zabrudzi bądź nie zacznie wydobywać się spod niej ropa.
- Nie powinno się używać alkoholu ani jodyny na pęcherz, bo opóźnią jego gojenie.
- Ranę chronić luźno przyłożoną jałową gazą, unikać brudu i słońca. Jeśli gaza przyschnie do rany można zwilżyć ją przegotowaną chłodną wodą, aby nie odrywać osłabionej skóry.
- Opatrunek musi być czysty i zmieniany za każdym razem kiedy zmoknie lub się pobrudzi. Można zanurzyć bandaż w chłodnej wodzie aby ułatwić jego zdjęcie i uniknąć odrywania skóry.
- Na poparzoną skórę z pęcherzami i ranami nie wolno sypać mąki, pudru ani sproszkowanych skorupek jaj, ponieważ wywołują tylko infekcje bakteryjne!
- Podobne szkody wyrządzą olej, tłuste maści i kremy, ciepłe okłady i okłady z mlecznych produktów i surowego białka jajka naniesione na skórę poparzoną słońcem.
- Wysypka, plamy na skórze, silne uczucie swędzenia, łuszczenie się skóry są objawem alergii. Pomogą przepisane przez lekarza specjalne kremy. Nie powinno się brać na własną rękę łagodzących uczulenia leków antyhistaminowych, dotyczy to szczególnie u dzieci i młodzieży.
- Przy wystąpieniu rozległych oparzeń skóry trzeba zażyć duże dawki witaminy C i dodatkowo witaminę D.
Artykuły powiązane:
Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Domowe sposoby 1.
Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Domowe sposoby 2.