Pranie odzieży z puchu i z pierza bez błędów

Rady jak prać puchową kurtkę i jak suszyć puchową odzież

Rady jak prać kurtkę puchową, puchową kamizelkę, puchowy płaszcz… Jak prać kurtkę puchową w pralce a jak prać ręcznie odzież z puchu? Jak suszyć kurtkę puchową? Rady jak przechowywać puchową odzież, śpiwór puchowy aby się nie zniszczyły. 
Odzież puchową powinno się często wietrzyć, nawet przez kilka dni, ale nigdy w pełnym słońcu, a prać jak najrzadziej, ponieważ przy każdym praniu pierze traci trochę tłuszczu, puszystości i odzież nie jest już tak ciepła. Puchowej odzieży nie powinno się nosić codziennie, ponieważ szybko się przeciera. Nawet często używana nie powinna być prana częściej niż 2 razy w sezonie zimowym. Świeże plamy zetrzeć czystą wilgotną ściereczką z odpowiednim detergentem, a zaschłe wyczesać miękką szczotką.

Pranie kurtki puchowej w domu

O tym czy puchową kurtkę możemy wyprać w domu czy musimy ją oddać do czyszczenia, decyduje rodzaj wykorzystanych przez producenta materiałów – dowiemy się o tym z informacji podanej na etykietce. 

Dobra rada: czasem pranie kurtki puchowej w domu może ją zniszczyć. Do pralni chemicznej trzeba oddać odzież z ochronną impregnacją pierza lub podpinką z futerka, której nie można odpiąć.

Co trzeba zrobić przed praniem puchowej odzieży?

Przed praniem wyjąć pasek, odpiąć kaptur, kołnierz i podpinkę, która może farbować w praniu. Wszystkie uszkodzone miejsca trzeba naprawić, zszyć, aby odzież nie rozerwała się w czasie prania. Mocno zaplamione miejsca, kołnierz, mankiety i brzegi kieszeni przetrzeć miękką gąbką z mydłem galasowym (najlepiej w płynie). Zasunąć zamki, rozpiąć rzepy i guziki, poluzować sznurki, a odzież przełożyć na lewą stronę.

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Duża puchowa kurtka, puchowy płaszcz czy śpiwór puchowy mogą wchłonąć nawet 6-10 kg wody, dlatego trzeba je prać w pralce z dużym bębnem i przystosowanej do prania ciężkich rzeczy. Odzież rozkłada się luźno w bębnie – nie powinna być zgnieciona. Puchowe rzeczy trzeba prać pojedynczo, ponieważ potrzebują dużo miejsca i dużo wody podczas prania. Pranie kurtki puchowej przeprowadza się w pralce automatycznej w temperaturze 30°C-40°C używając programu dla delikatnych tkanin (np. wełny)!
Nie powinno się stosować płynu zmiękczającego, który skleja pierze ani proszku do kolorowych rzeczy, po którym pierze traci elastyczność. Puchową odzież najlepiej wyprać z płynem do prania pierza, który można łatwo wypłukać lub z płynem do prania wełny z efektem natłuszczania.
Niektórzy piorą puchowe ubrania w pralce wraz z 3-5 czystymi piłkami*, lecz piłki nie wpływają na jakość pierza. Bo tak naprawdę puchowa odzież zawiera w sobie zarówno delikatny puch jak i twardsze piórka. Płukanie trzeba powtórzyć, aby wypłukać z pierza cały detergent, nawet jeśli zastosowany był specjalny płyn do prania. Puchową kurtkę można odwirować, jednak przy nie większej ilości obrotów niż 400. Puchowy płaszcz może wymagać trochę większej ilości obrotów. Mokrej odzieży puchowej nie wolno wyżymać, ponieważ pierze łatwo skleja się. Po wypraniu i wypłukaniu odzież warto zaimpregnować w pralce zgodnie z zaleceniami producenta preparatu.
*Ciężkie piłki tenisowe mogą uszkodzić bęben pralki. Jeśli ktoś przyzwyczaił się do prania z piłkami, może zastąpić je zwiniętymi w kulkę podkolanówkami.

Jak prać kurtkę puchową ręcznie? 

Tylko odzież puchową małych rozmiarów można wyprać ręcznie. Płaszcz puchowy, puchowy śpiwór zniszczą się podczas prania ręcznego i suszenia w domu!
Ręczne pranie kurtki puchowej wymaga wyjątkowo dużo cierpliwości i czasu. Przed praniem trzeba zaprać zaplamione miejsca mydłem galasowym w płynie. Przełożyć na lewą stronę, nie zapinać. Włożyć luźno do wanny z letnią wodą, lekko uciskając, aby wyszło powietrze. Moczyć je najwyżej przez godzinę w letniej wodzie. Dopiero po wymoczeniu prać w wodzie o temperaturze 30°C-40°C z dodatkiem płynu do prania pierza lub wełny z efektem natłuszczania. Nigdy nie stosować zmiękczaczy, które sklejają pióra. Po ręcznym praniu w proszku powstają zacieki, ponieważ nie można go dokładnie wypłukać. Pranie kurtki puchowej polega na lekkim ugniataniu. Nie wolno trzeć! Puchową odzież trzeba wielokrotnie płukać, lekko uciskać, nie wolno jej wykręcać. Dobrze wypłukaną puchową kurtkę przenieść luźno ułożoną w misce (nie wolno jej zwijać), włożyć do pralki i odwirować przy max. 400 obrotach. Jeśli nie ma do dyspozycji pralki, trzeba ręcznie wyciskać wodę z ubrania znajdującego się w pozycji poziomej. Puchowy płaszcz i puchowy śpiwór (nawet jeśli są pikowane) nie powinny być prane ręcznie, gdyż łatwo je zniszczyć ze względu na duży ciężar mokrego pierza i bardzo długi czas schnięcia.

Jak wysuszyć puchową kurtkę?

Sposób suszenia puchowej odzieży jest jeszcze ważniejszy niż sposób prania. Najlepiej suszy się ją powoli w elektrycznej suszarce (puchową kurtkę i puchowe spodnie przez 30-40 minut, natomiast puchowy płaszcz czy śpiwór puchowy nawet przez 3 godziny), w temperaturze nie wyższej niż 40°C (w wyższej można przypalić pierze). Również podczas suszenia piłki tenisowe są zbędne.
Do suszarki z czujnikami warto włożyć mokry ręcznik – kiedy wyschnie materiał wierzchni program suszarki nadal będzie działał i suszył mokre pierze.
Po wyjęciu z suszarki nie wieszać odzieży z puchu i z pierza na wieszaku! Przenieść w pozycji poziomej i położyć ją na godzinę na suszarce, najlepiej na świeżym powietrzu – osobno kaptur i pasek. Trzeba delikatnie rozbić grudki pierza. Kurtką, spodniami lub płaszczem potrząsnąć lekko kilka razy, poklepać ręką, aby pierze równomiernie rozłożyło się. Po tym czasie jeszcze raz włożyć do suszarki, aby je dosuszyć. Na koniec suchą odzież trzeba powiesić na wieszaku na 24 godziny w przewiewnym miejscu i często, ale lekko ją oklepywać, potrząsać nią, szczypać. Obszycia futerkiem rozczesać grzebieniem.

Jeśli nie ma do dyspozycji elektrycznej suszarki, puchową odzież po odwirowaniu wody trzeba rozłożyć na suszarce w przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej na świeżym powietrzu (nigdy w słońcu), często potrząsać nią, aby pierze się nie sklejało. Mokrej nie wolno wieszać na wieszaku, ponieważ ciężkie od wilgoci pierze opada na dół.
Jest to uciążliwe, ponieważ trudno utrzymać puszystość pierza. Nie wyżymać! Pierze suszyć tylko w ciepłym i przewiewnym miejscu, ponieważ wolno schnie i mogą powstać plamy z wilgoci na wierzchnim materiale. Poza tym niedosuszone pierze pachnie stęchlizną. Schnącą kurtkę puchową warto często lekko oklepywać ręką lub trzepaczką do dywanów, suszyć zarówno na prawej jak na lewej stronie. Mimo, że tak suszona kurtka puchowa schnie nawet przez kilka dni, nie powinno się jej suszyć bezpośrednio w silnym słońcu ani na kaloryferze, ale można spróbować dosuszyć jej części z pewnej odległości suszarką. Puchowy płaszcz i śpiwór puchowy nie powinny być suszone w takich warunkach.

Rady jak przechowywać puchową odzież, puchowy śpiwór… 

Nie powinna być przechowywana zwinięta na półce. Tylko całkowicie suchą odzież można przechowywać. Płaszcz, kamizelkę, spodnie czy kurtkę puchową wiesza się w dużym pokrowcu z bawełny na wieszaku w luźnej szafie, ponieważ pierze nie może być gniecione. Odzież można również umieścić luźno złożoną w dużym kartonie, nie kłaść na nią ciężkich przedmiotów. Karton ustawić w ciemnym suchym miejscu.
Również w czasie podróży puchowej odzieży, puchowych śpiworów nie wolno zwijać ani mocno upychać, gdyż grozi to zbiciem się puchu i pierza, a tym samym pogorszeniem właściwości ogrzewających.

Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

Podobne wpisy

61 komentarzy

  1. Witam. Skorzystałam z Pani porad i uprałam kurtkę w pralce. Udało się. Jest czysta u puszysta a zaoszczędziłam na pralni. Cały sekret w suszeniu w pozycji leżącej i częstym roztrzepywaniu pierza. Zachęcam do samodzielnego prania. Pozdrawiam.

  2. Ja się boję sama prać, szkoda mi kurtki. Może kiedyś się odważę. Jak na razie płacę w pralni za upranie 50 zł ale piorą dobrze i nie mówią, że na moją odpowiedzialność.

  3. Witam. Ja właśnie uprałem dwie swoje puchowe kurtki w pralce automatycznej i wszystko jest OK. Do prania użyłem programu do kurtek tj. 30 stopni Celsjusza i 1200 obr/min. tylko trzeba suszyć na leżąco i rozbijać(rozcierać) ręcznie puch. Aha niepotrzebnie chyba wlałem płynu do płukania. A
    le do prania użyłem płynu a nie proszku.

  4. Witam. Zanim przeczytałam porady wyprałam kurtkę puchową w 30 stopniach programem dla syntetycznych 1200 obrotów, w żelu. Po wyjęciu załamanie. Kurtka wyglądała jak „przeciwdeszczówka”. Cała noc suszenia na wieszaku niewiele pomogła. Wcześniej tylko ją odświeżałam w pralce z funkcją parową i wszystko było super. Więc postanowiłam skorzystać jeszcze raz z parowego odświeżania i cud – po wyjęciu kurtki z pralki i około 10 minutach na odparowanie kurtka zaczęła „puchnąc”. Dodatkowo lekko dosuszyłam ją przez 10 minut termowentylatorem łazienkowym. I reaktywacja – rewelacja!

    1. Dzień dobry,
      uprałam lekka kurtke puchową, cienką, w pralce w plynie do wełny. Niestety zapomniałam i ulozyłam ja na suszarce w pełnym sloncu, lo 3 godzinach zdjęłam, tersz dosuszam w domu, ale jyz brzydko pachnie. Jak moge ja uratować? Uorac jeszcze raz poprawnie jak wyschnie lub zanieść do pralni? Co powoduje suszenie na słońcu?

      1. Suszenie kurtki puchowej w wysokiej temperaturze, także w słońcu, powoduje niszczenie warstwy ochronnej puchu, wysuszenie jej. Jeśli po wysuszeniu puch będzie zlepiony, lepiej zanieść ją do pralni.

  5. Hmm… nie wiedziałam, że piorę źle. Ale moje kurtki piorą się dobrze, są potem puszyste, czyste. Zawsze dodaję trochę płynu do płukania i piorę w pralce automatycznej, suszę nie na leżąco, tylko ” na wisząco”, na wieszaku – na podwórku w słoneczny dzień, najlepiej jak trochę wieje. Z tym że co jakiś czas, trzepię i dokładnie rozbijałam palcami grudki pierza.

    1. Zapomniałam dodać. Suszę na podwórku latem. Kiedy jest naprawdę ciepło. Jeśli muszę uprać zimą, do pierwszego etapu suszenia używam farelki, żeby był przewiew.

  6. Dobry wieczór

    Mam pewien problem.. a mianowicie wylał mi się dzisiaj płyn do mycia podłóg na dolny obszar kurtki. zanim dojechałam do domu to już widać było granice plamy. Odruchowo nie czytając wcześniej powyższego artykułu przeprałam kurtkę pod wodą by zmyć detergent. Powiesilam kurtkę na wieszaku na ok godzinę. Potem położyłam ja.. Miejsce gdzie „polewalam i wyciskalam” wodę jest płaskie natomiast w okol pierze jest juz lekko napęcznialy. Martwię się o to ze dolna część się znieksztalcilo i pierze po prostu się zgniotło 🙁
    proszę o pomoc

    1. Puch długo schnie. Przypuszczam, że płyn nie został dokładnie wypłukany. Dół kurtki, a najlepiej całą kurtkę lepiej wyprać i bardzo dokładnie wypłukać.
      Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  7. Witam. Kupiłam na wyprzedaży kurtkę puchową nową z metkami. Niestety, okazało się, że ma nieprzyjemny zapach. trochę stęchły, trochę jakby papierosy. Widocznie była źle przechowywana. Czy powinnam ją wyprać (na metce jest zakaz prania w pralce), czy wietrzenie pomoże? Przyglądalam się i nie widać jakichś plam, czy zacieków, które wskazywalyby, że była czymś zalana. Obawiam się jej prać, byla dośc droga.

    1. Zapach papierosów usuwa czysty spirytus, czysta wódka. Kurtkę od wewnętrznej strony można delikatnie spryskać mgiełką alkoholu, następnie przewietrzyć. Powinno wystarczyć.
      Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  8. Prałem poduszki i kurtkę pierzastą-nie puchową, normalnie i suszyłem normalnie. Puchowe poduszki z dartego pierza zbija się w kulki ale na kaloryferze wracają do formy w kilka dni.Teraz prawdziwe wyzwanie: wielka kołdra. Nie zmieściła by się do pralki więc przeciąłem w połowie na dwie części i zeszyłem boki (po wypraniu i wysuszeniu ponownie zszyję w jedną całość lub połączę zamkami). Radzę zeszyć drugi ścieg przed przecięciem, ja zrobiłem odwrotnie i miałem „śnieg piór” (jedna część kołdry waży ponad 2 kg i ledwo weszła do 6 kg pralki) . Właśnie wyprała się pierwsza część i teraz się płucze. Faktycznie pralka pobiera duże ilości wody (ponad 50% więcej) więc jak ktoś nie ma pralki z tiltem (określenie z flipperów mechanicznych) to niech wykręca/włącza wirówkę ręcznie. Powtórzę płukanie jeszcze raz i odwiruję na maxa. Jak wysuszę to napisze dalej po wysuszeniu i złączeniu dwóch części. A myślę że i tak będzie szybciej niż w profesjonalnej pralni.

    1. Doba na sznurku i 2 godziny w suszarce bębnowej, aż do uzyskania puszystości. Wyszło super. A teraz co jest do dupy: prawdopodobnie zwykły proszek użyty do prania (z detergentami, nie ma innych) rozpuścił tłuszcz na piórach. Pióra stały się higroskopijne, czyli piją wodę z powietrza, i trzeba je dosuszać. Wniosek: na stare pierze stosuj stare/szare mydło 😉

      1. Niestety mydło także działa wysuszająco na pióra i puch. Do prania puchowych rzeczy, kiedy pióra utraciły swoją warstwę ochronną, dobre są płynne środki do prania wełny z efektem natłuszczania. Niestety lanolina, która wchodzi w ich skład może wywołać uczulenie u osób wrażliwych (zaczerwienienie skóry, obrzęk). Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  9. Ostatnio zabrałam się za pranie kamizelki i kurtki puchowej, obie rzeczy puchowe i pierwszy raz prane. Zgodnie z zaleceniami prałam je pojedynczo, zapięte na wszystkie suwaki, w pralce w 30 stopniach w programie wełna z 3 piłkami tenisowymi. Do prania wlałam specjalny płyn do prania jedwabiu, aksamitu i puchu z dodatkiem płatków mydlanych firmy Biały Jeleń. Wirowanie na 400 obrotów. Po wyjęciu obie rzeczy były wręcz płaskie z pozbijanym puchem. Położyłam je płasko na ręczniku. Co jakiś czas obracałam i potrząsałam. Długo nic się nie działo. Dopiero jak woda odparowała kurtka zaczęła nabierać kształtów i objętości. Polecam wyprać rzeczy rano, aby mieć cały dzień na doglądanie kurtki i suszenie. Obie rzeczy wyglądają super, są czyste i pięknie pachną. Żałuję, że wcześniej ich nie wyprałam.

    1. Puchowe ubrania i poduszki z powodzeniem można prać bez piłek tenisowych.
      Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

    1. Może temperatura prania lub suszenia była za wysoka dla materiału, z którego wykonany jest płaszcz. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  10. Witam, kupiłam kurtkę puchową, jednak jest na mnie za duża o rozmiar. Czy można ją jakoś pomniejszyć o rozmiar w praniu, ale żeby pierze się nie zbilo w grudki? Dodam, że poobdzwanialam ololicznych krawcow, ale nikt nie zwęża kurtek puchowych.

    1. Zbyt wysoka temperatura prania zniszczy kurtkę puchową. Obszerne kurtki i płaszcze są modne, ale jeśli Pani nie czuje się w niej komfortowo, zawsze można kurtkę odsprzedać. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

    1. Nie, to są sprawdzone sposoby. Jeśli z kurtki puchowej wychodzi pierze to znaczy, że ścieg na szwie jest za luźny lub materiał jest rzadki. Zdarza się, że po kilku latach noszenia podszewka nie jest tak szczelna. Wtedy można ją wymienić u dobrego krawca. Jeśli pióra wychodzą z nowej kurtki puchowej, trzeba złożyć reklamację. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  11. Pomocy, kupiłam dziś kurtkę pikowana z pierza dla synka i oczywiście wylralam w pralce z proszkiem i płynem do płukania, w temp 40 stopni a 1200 obrotów. Z kurtki zrobił się flaki, porozbilajalam grudki i co dalej? Czy jest szansa uratować kurtkę? Pomocy!

    1. Tak, tylko trzeba ją podczas suszenia często wzruszać, klepać. Potrwa to trochę, ale warto pomęczyć się. Pozdrawiam, MDR

  12. Hej. Wyprałam kurtkę puchową podobnie do wyżej opisanych rad z tym że powiesiłam ją na wieszaku. Wewnętrzna strona kurtki jest biała i zrobiły się na niej widoczne zacieki, czy jest szansa się ich pozbyć?

    1. Kurtkę puchową z zaciekami trzeba wyprać jeszcze raz, koniecznie w płynie do prania i włączyć dodatkowe płukanie (nawet 2-3 razy). Suszyć w pozycji leżącej, często wzruszać i oklepywać. Zacieki powstają najczęściej od niewypłukanego detergentu, albo przez nieodpowiednie suszenie.

        1. Na materiał pobrudzony fluidem nałożyć delikatny szampon do włosów, po kwadransie spłukać go ciepłą wodą. Nie trzeć. Kołnierz wyprać ręcznie. Jeśli fluid jest bardzo tłusty kurtkę trzeba oddać do czyszczenia, chyba że wierzchni materiał jest bardzo mocny i wytrzyma czyszczenie benzyną White spirit.

  13. Witam a jak usunąc zapach potu z kurtki z pierzem byla niedawno w pralni ale ze czesto sie poce dosc mocno znow jest do prania wietrzenie nic nie daje na mrozie co moge zrobic?

    1. Pot reaguje z materiałem pod spodem kurtki i daje silny, czasem wyjątkowo przykry zapach. Zapach potu na podszewce pod pachami czy na kołnierzu można usunąć spryskując lub pocierając materiał czystą wódką albo octem, ale alkohol nie może zmoczyć piór. Najlepiej znaleźć przyczynę silnego pocenia się i usunąć ją. Kilka porad na http://mama-dobra-rada.pl/napoje-ziolowe-na-nadmierne-pocenie-przepis/ i podanych pod tekstem artykułach. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

      1. niestety mam hashimoto chora tarczyce i nie mam na to wplywu nie kazda kurtke przepacm ale ta z puchu wyjatkowo niestety spruboje z alkoholem a moze byc tez spirytus?myslalam tez aby zamyc te miejsca i wysuszyc kurtka jest czarna wiec moze nie bedzie zaciekaow 🙂

        1. Tak, niesłodzony alkohol dobrze usuwa zapach potu na ubraniu. Ale spirytus trzeba rozcieńczyć przynajmniej 2 częściami wody (ocet można nawet 3 częściami wody). Jeśli materiał jest dobrej jakości, to zacieków nie będzie. Życzę lepszego samopoczucia i pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  14. A jeśli najpierw wyprałam popełniając szereg błędów (płyn do zmiękczania, nieprawidłowe suszenie, wysokie obroty wirówki) to czy można to naprawić – czyli teraz wyprać w płynie do wełny, odpowiednie suszenie i pióra odzyskają formę?

    1. Kurtka wróci do formy, chyba że wielokrotnie była niszczona praniem. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  15. Witam , mam cienką kurtkę z pierza ale na metce jest zaznaczone aby prać chemicznie , czy mimo to mogę uprać w pralce i wysuszyć w suszarce ?

  16. Czy mogę wyprać dwuosobowy śpiwór puchowy ręcznie tak jak kurtkę? Jest duży a my mamy małą pralkę. Jak to zrobić? Dziękuję za odpowiedź.

    1. Duży śpiwór puchowy lepiej wyprać ręcznie w wannie niż w pralce. Przed praniem trzeba zasunąć zamki, wyjąć sznurki (przynajmniej je rozluźnić). Na tak duży śpiwór trzeba ok. 60 ml płynu do prania pierza i puchu, trzeba go bardzo dobrze wymieszać z wodą wannie (temp. ok. 30°C-40°C). Wody powinno być tak dużo, żeby cały materiał i wsad były równomiernie przemoczone (przynajmniej do wysokości łokci). Śpiwór moczyć max. pół godziny. Można go masować, lekko poruszać nim w wodzie. Spuścić wodę, śpiwór opłukiwać chłodną wodą z prysznica, aż piana całkowicie zniknie. Zostawić w wannie, aby spłynęło z niego jak najwięcej wody, przenieść we dwie osoby na suszarkę, rozłożyć. Co jakiś czas wstrząsnąć, przełożyć na drugą stronę. Suszenie w cieniu może trwać nawet 2 tygodnie.

  17. Wyprałam moją puchową kurtkę w programie dla wełny z płynem dla wełny. Kurtka po praniu zrobiła się strasznie cienka, mimo że juz wyschła czy ją zniszczyłam? W niektórych miejscach puch jest zbity w kulki, czy mogę je rozrywać?

    1. Po praniu puchowa kurtka tak wygląda, trzeba nią porząsać, oklepywać ją. Podczas noszenia napuszy się. Może jednak puch nie do końca wysechł jeśli jest mocno zbity. Nie rozrywa się puchu, potrzeba cierpliwości.

  18. Witam. Bardzo Prosze o pomoc. Wypralam plaszcz puchowy tak jak pani pisze. Plaszcz super sie wypral i wysluszyl. Ale jest duzy problem. Odrazu mòwie ze plaszcz dobrej marki i mimo to wszystko byłoby pięknie gdyby nie brzydki zapach, a raczej co tu owijać w bawełnę, smród plaszcza pewnie kaczego puchu znajdujacego sie wewnątrz, ulatniający się przy niskiej temperaturze. Jeszcze dobitnijej. Jak pies smierdzacy po deszczu. W domu jak plaszcz się ogrzeje śmierdzi mniej, tylko kaczym puchem, ale tez bardzo brzydko. Natomiast na zewnątrz śmierdzi że aż na wymioty sie zbiera. Nie, nie żartuje. Czy ktos miał pogobną sytuację i jak sobie z nią poradził? Czy ten smròd juz zostanie ?? Prosze o pomoc, Kasia

    1. Kaczy puch jest pokryty naturalnym tłuszczem i taki puch zawsze „pachnie”. Może płaszcz był za krótko suszony? Radzę zanieść go do dobrej pralni.

      1. Ok zrobie tak. Do prania i suszenia? Bardzo dziekuje. I dziekuje za super rady. Bardzo pomocne. Pozdrowienia kasia

      2. Moze za kròtko suszony bo sluszylam go w domu na suszarce zozlozony. Przez pare dni, bo nie mam maszyny do suszenia. Zaniose jednak do pralni tak jak pani radzi. Dziekuje Kasia

        1. Pralnie dysponują nowoczesnymi suszarkami – na pewno uda się wysuszyć kaczy tłuszcz nie niszcząc płaszcza.

      3. Dziekuje Bardzo za porady. Udalo sie. Zanioslam Jeszcze raz do pralni i poprosilam o wysluszenie w suszarce -2-3 razy i brzydki zapach zniknal !!!! Widocznie jednak plaszcz byl tak gruby , Ze jedno suszenie bylo za malo Dziekuje za wszystkie porady na tej stronie ! Bardzo przydatne – super wiedza !!
        Pozdrowienia kasia

  19. Witam, mąż kupił kurtkę z pierzem. Wewnątrz -na szwach piorka przez dziurki przedostają się i w efekcie każdy sweterek ma drobne pierze przyklejone na całej powierzchni. Jak temu zaradzić? Czym zabezpieczyc te „dziurki” na szwach?

    1. To wina producenta. Jeśli kurtki nie można już zwrócić, to przy pomocy żelazka można przykleić specjalną taśmę uszczelniającą na luźne szwy. Taka oddychająca taśma jest często w zestawach naprawczych dla kurtek, śpiworów, namiotów a nawet butów w sklepie ze sprzętem turystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *