Katar cz.1
Sprawdzone sposoby na katar
Domowe sposoby na katar: wypoczynek, sen, wygrzewanie ciała, lekka dieta, prawidłowe czyszczenie nosa, krople do nosa i płukanki
Katar najczęściej można wyleczyć samemu, lecz trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie domowe sposoby na katar sprawdzają się u każdego. Czasem trzeba eksperymentować, żeby znaleźć odpowiedni dla swojego organizmu przepis, biorąc pod uwagę uczulenie na składnik, nietolerancje czy przeciwwskazania.
Lekki wysiłek fizyczny i sen pomogą na katar
Przy lekkim katarze leżenie w łóżku jest niewskazane, ale wypoczynek i długi sen tak. Kiedy symptomy dotyczą tylko nosa (początek kataru, kichanie), nie ma oznak przeziębienia, gorączki ani bólów, wskazany jest lekki i krótki wysiłek fizyczny, aby spocić się. W ciepłą i suchą pogodę powinno się jak najwięcej spacerować, można też wykonywać lekkie prace w ogrodzie.
Podczas snu ułożenie głowy powinno być trochę wyższe niż zwykle, aby katar swobodnie ściekał na zewnątrz, lecz nie wyższe niż około 25 cm, aby nie nadwyrężyć mięśni szyi i karku.
Na katar ciepłe i wilgotne powietrze
Nie wolno zmarznąć. Temperatura pomieszczenia, w którym przebywa zakatarzona osoba powinna wynosić 20°C-22°C. Ponieważ katar prowadzi do wysuszenia błon śluzowych, wilgotność powietrza powinna być lekko podwyższona (50%-80%), lecz przy alergii na roztocza domowe i grzyby maksymalnie do 55%. Wilgotność powietrza podnoszą zawieszone na kaloryferze naczynia z wodą lub wilgotne ręczniki.
Trzeba dbać o to, by stopy były zawsze ciepłe, zakładać najlepiej wełniane skarpety, ponieważ wełna dobrze „wyprowadza” pot na zewnątrz.
Dieta na katar
Często występuje brak apetytu, a układ trawienny ma mało energii ze względu na intensywną pracę układu odpornościowego. Zaleca się lekkostrawną dietę, małe porcje. Lepiej zrezygnować z picia mleka, posiłków zawierających białko i tłuszcze. Jeść rosół z kury oraz lekkie zupy z ziołami, które rozgrzeją organizm od wewnątrz. Odciążą także metabolizm i organizm szybciej zwalczy infekcję. Trzeba dostarczyć organizmowi więcej płynów w postaci ciepłej wody, naparów ziołowych i rozcieńczonych owocowych herbat. Płyny rozrzedzą tworzący się śluz i ułatwią mu wypłynięcie wraz z wirusami na zewnątrz.
Do diety warto włączyć owoce i warzywa bogate w witaminę C oraz substancje niszczące wirusy (np. ananas, kiszona kapusta), domowe napary (np. napary z rumianku, szałwii, kory wierzby, imbiru, majeranku) i syropy (np. syrop z kwiatów dzikiego bzu czarnego, sok z owoców dzikiego czarnego bzu, syrop z pędów jodły pospolitej lub świerku pospolitego).
Nos trzeba prawidłowo czyścić
Często lekko dmuchać w chusteczkę. Podczas silnego dmuchania powstaje duże ciśnienie powodujące przedostanie się śluzu do zatok przynosowych lub ucha środkowego. Śluz gromadzi się w nich i łatwo o dodatkową infekcję. Jedną dziurkę w nosie zamknąć palcem, nigdy nie czyścić obu dziurek na raz.
Przy skłonnościach do zapalenia zatok przynosowych i kiedy śluz nie wypływa ze spuchniętego nosa, lepiej jest katar „wciągnąć” i wypluć. Również nie powinno się wstrzymywać na siłę wypływu śluzu z nosa, jeśli nie ma pod ręką chusteczki.
Korzystać wyłącznie z chusteczek jednorazowych lub delikatnego papieru toaletowego. Wykorzystane chusteczki jednorazowe wyrzucać do kosza, nie rozrzucać ich wszędzie. Zużytych chustek nie trzymać przy sobie do powtórnego użycia. Lepiej czyste podzielić na mniejsze części.
Krople do nosa i płukanki do nosa
Przepisane krople do nosa stosować nie dłużej niż przez 2-3 dni. Lepiej zrezygnować z kropli w sprayu, ze względu na to, że ciśnienie z jakim wyrzucana jest substancja może powodować podrażnienie i uszkodzenie błon śluzowych. Warto stosować bezpieczne domowe krople do nosa i płukanki. Zanim nos stanie się czerwony, skóra złuszczy się i popęka wcierać maść z witaminą A.
Skuteczne domowe sposoby na katar to również inhalacje, kąpiele (także parowe).
Kiedy trzeba udać się do lekarza?
Domowe sposoby na katar będą nieskuteczne, jeśli:
– katar trwa dłużej niż 10 dni;
– głowa mocno boli zwłaszcza przy schylaniu się (możliwe zapalenie zatok);
– występują silne kłujące bóle ucha (możliwe zapalenie ucha środkowego);
– pojawiła się silna chrypka i zanik głosu (możliwe zapalenie krtani);
– dołączył silny kaszel i ból w klatce piersiowej (możliwe zapalenie oskrzeli lub płuc);
– występuje gorączka powyżej 38°C.
W przypadku dzieci trzeba szybciej reagować i skonsultować z lekarzem pierwsze objawy kataru, zwłaszcza gdy towarzyszy mu kaszel.
Artykuły powiązane:
Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz. 1.
Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz.2.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Domowe lecznicze napoje.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Kąpiele i inhalacje.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Zmień nawyki!
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Jesienne napoje wzmacniające.
Opryszczka wargowa. Domowe sposoby na „zimno”.
Domowe sposoby na katar.
Domowe sposoby na kaszel.
Inne porady dotyczące dbania o zdrowie w kategorii Lecznicze przepisy.