Jak czyścić płytę nagrobną i jej nie zniszczyć?
Największe szkody na nagrobku z kamienia wyrządzają piasek, kurz, brud i zamarzająca w szczelinach kamienia woda, poza tym wosk ze zniczy, żywica i rdza z wiązanek kładzionych na grobie. Każdy rodzaj materiału z którego wykonana jest płyta nagrobna wymaga innego sposobu pielęgnacji i czyszczenia.
Po wymyciu każdy rodzaj kamienia powinien zostać dokładnie spłukany czystą wodą i wysuszony. Środki czyszczące używane w domu mogą pozostawić trwałe plamy lub zniszczyć naturalną warstwę ochronną nagrobnej płyty.
Jakich środków unikać podczas czyszczenia nagrobka?
Do czyszczenia płyt nagrobnych nie powinno się stosować proszku do prania, proszku do szorowania, soli, piasku, wybielaczy, środków do czyszczenia armatury i WC, organicznych rozpuszczalników i rozcieńczalników, wosków do mebli ani politury.
- Środki do mycia szyb wzbogacane często w oleje silikonowe pozostawią niebieskie smugi, szczególnie mocno widoczne na płytach nagrobnych wykonanych z ciemniejszych kamieni.
- Niszcząco na pomnik na cmentarzu mogą zadziałać niektóre środki do czyszczenia mebli, pieców, nawet nierozcieńczony płyn do mycia naczyń, woda destylowana i demineralizowana.
- Poza tym zmywacz do paznokci, benzyna ekstrakcyjna, chlorek metylenu, terpentyna, środki do czyszczenia felg niszczą warstwę ochronną kamienia płyty nagrobnej.
- Ocet powoduje po pewnym czasie matowienie powierzchni nagrobka.
- Ostrymi narzędziami (nożem, szczotką drucianą, pumeksem) można łatwo zarysować pomnik na cmentarzu.
Czym można bezpiecznie wyczyścić nagrobek?
Trzeba wybierać delikatne środki czyszczące o wartości pH 7-9, która jest neutralna dla kamienia. Nawet nagrobek z odpornego lastryko powinno się czyścić delikatnymi preparatami.
Jeśli decydujemy się na zastosowanie specjalistycznych środków do czyszczenia nagrobków, nie powinnyśmy ich nigdy rozpylać bezpośrednio na płytę nagrobka, lecz nanosić go za pomocą ściereczki. Niektóre pasty i mleczka, nawet reklamowane przez producentów jako specjalistyczne preparaty do pielęgnacji kamieni, mogą zniszczyć płytę nagrobną. O specjalistyczne środki pielęgnacyjne najlepiej zapytać w zakładzie kamieniarskim.
Metal, z którego zrobione są napisy czy ozdoby na pomniku, może wejść w reakcję chemiczną z niektórymi składnikami substancji do czyszczenia (wybielacze), dlatego warto litery i ozdobne elementy z mosiądzu i brązu zakleić szeroką taśmą lub owinąć folią na czas czyszczenia pomnika.
Powiązane artykuły:
Jak pielęgnować i wyczyścić płytę nagrobną? Granit i lastryko.
Jak pielęgnować płytę nagrobną? Marmur, naturalny kamień i piaskowiec.
Jak dbać o nagrobek?